Denver Results

Back to Past Seasons

Studio Pick

Studio Routine
City of Boulder Dance Program Backbone
Boutique Dance Academy Hometown Glory
MountainSide Dance Academy Hope There's Someone
Michelle Latimer Dance Academy Something Is Lost
The Pointe Dance Academy A Little Love
Revolution Dance Academy Daily Grind
Dance Dimensions Old Flame Sonata
Encore Dance Princess Crocodile
Artistic Fusion Dance Academy Where The Light Gets In

Best NU Group (Mini)

Studio Routine
Artistic Fusion Dance Academy The Captains Wives
Michelle Latimer Dance Academy Georgia

Best NU Group (Junior)

Studio Routine
Artistic Fusion Dance Academy Transylvanina

Best NU Group (Teen)

Studio Routine
Artistic Fusion Dance Academy Where The Light Gets In
Michelle Latimer Dance Academy Tethered
The Pointe Dance Academy A Little Love

Best NU Group (Senior)

Studio Routine
Michelle Latimer Dance Academy Something Is Lost
Artistic Fusion Dance Academy Life and Death
Westlake Dance Center Sleep Alone

mini • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Home is Where the Heart Is  (Schuyler Gieringer)  Colorado Contemporay Dance Arts
2nd New York  (Sydney Juengling)  Colorado Contemporay Dance Arts
3rd Aint Nothin Wrong with That  (Julia DiPretoro)  Colorado Contemporay Dance Arts

mini • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Secretive Life MountainSide Dance Academy
2nd Gift of a Friend Revolution Dance Academy
2nd World On a String Tabor Dance Academy
3rd Doctor Jazz Tabor Dance Academy

mini • group

Place Routine/Dancer Studio
1st The Captains Wives Artistic Fusion Dance Academy
2nd The Enlightened Youth Michelle Latimer Dance Academy
3rd Puttin' on the Ritz Grand Junction Academy of Dance

mini • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Harry Potter Artistic Fusion Dance Academy
2nd Georgia Michelle Latimer Dance Academy
3rd Keep Breathing Michelle Latimer Dance Academy

junior • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Nothing  (Tim Blankenship)  City of Boulder Dance Program
2nd Hello  (Faith Markovetz)  Encore Dance
3rd Glitter in the Air  (Jordan Himelrick)  Encore Dance

junior • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st My Love Grand Junction Academy of Dance
2nd My Song Colorado Contemporay Dance Arts
3rd That Walk City of Boulder Dance Program

junior • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Run About Artistic Fusion Dance Academy
2nd Promise Boutique Dance Academy
2nd Into the Dark Miller's Dance Studio
3rd Bitter Earth Colorado Contemporay Dance Arts

junior • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Transylvanina Artistic Fusion Dance Academy
2nd Get Some From the Top Dance Centre
3rd Boogie Shoes Encore Dance
3rd Dead Beautiful Encore Dance

junior • extended line

Place Routine/Dancer Studio
1st Every Teardrop Is A Waterfall Artistic Fusion Dance Academy

junior • production

Place Routine/Dancer Studio
1st The Circus Artistic Fusion Dance Academy

teen • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Holding on  (Ceresa Freehling)  Revolution Dance Academy
2nd Go Away From Here  (Takara Thede)  Dance Dimensions
3rd Madness  (Tessa Reiss)  City of Boulder Dance Program
3rd Only Fault  (Serena Smith)  Kitty Lee Dance
3rd Quelqu'un Ma Dit  (Sara Jumper)  Revolution Dance Academy

teen • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Keep Warm Michelle Latimer Dance Academy
2nd For The Widows In Paradise Westlake Dance Center
3rd Lux Aeterna Revolution Dance Academy

teen • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Tethered Michelle Latimer Dance Academy
2nd In Tunnels Darkness Michelle Latimer Dance Academy
3rd Remove The Inside Artistic Fusion Dance Academy

teen • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Flooded By Memory Artistic Fusion Dance Academy
2nd Paper Dolls Artistic Fusion Dance Academy
3rd Fame Artistic Fusion Dance Academy

teen • extended line

Place Routine/Dancer Studio
1st Where The Light Gets In Artistic Fusion Dance Academy
2nd If Nicky Knew Michelle Latimer Dance Academy
3rd Park Avenue Artistic Fusion Dance Academy

teen • production

Place Routine/Dancer Studio
1st The Course Artistic Fusion Dance Academy
2nd The Red Room Artistic Fusion Dance Academy
3rd Shake It Out Michelle Latimer Dance Academy

senior • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Lovesong  (Jessica Reed)  Westlake Dance Center
2nd Skinny Love  (Allison Manning)  Westlake Dance Center
2nd Your Song  (Shannon Connors)  Westlake Dance Center
2nd Can't Make you Love Me  (Kelle Meschede)  Kitty Lee Dance
3rd Raise Your Weapon  (Rebecca Guertin)  Westlake Dance Center

senior • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st All I Need Michelle Latimer Dance Academy
2nd Skin and Bones Michelle Latimer Dance Academy
3rd Bloodstream Westlake Dance Center

senior • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Passenger Michelle Latimer Dance Academy
2nd The Rose Artistic Fusion Dance Academy
3rd Life and Death Artistic Fusion Dance Academy

senior • line

Place Routine/Dancer Studio
1st These Arms Michelle Latimer Dance Academy
2nd Something Is Lost Michelle Latimer Dance Academy
3rd Us Against The World Michelle Latimer Dance Academy

senior • extended line

Place Routine/Dancer Studio
1st Scorned Michelle Latimer Dance Academy
2nd Drenched In Love Michelle Latimer Dance Academy
3rd Ten Long Years Michelle Latimer Dance Academy

mini / junior • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st You'll Be In My Heart Pas De Deux Hawaii
2nd Habenera Seville Joanne Chapman School of Dance
3rd Serenade Joanne Chapman School of Dance

mini / junior • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st Vio Vorrum Sma Stars Dance Studio
2nd Sisters Warehouse Dance Complex
3rd Settle Down Danceworks Costa Rica

mini / junior • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st Roll Out Pas De Deux Hawaii
2nd Invasion CC & Co. Dance Complex
3rd Fly Girls CC & Co. Dance Complex

mini / junior • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Mr. J Pas De Deux Hawaii
2nd Ruby Blue Dance 4 Real
3rd Shake-N-Pop Dance 4 Real

mini / junior • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st Moana Pas De Deux Hawaii
2nd Keep Breathing Performance Edge 2 School of Dance
3rd Ave Maria Universal Performing Arts Center

mini / junior • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st Hairspray Pas De Deux Hawaii
2nd Le Jazz Hot Joanne Chapman School of Dance
3rd Santa Baby NorthPointe Dance Academy

mini / junior • specialty

Place Routine/Dancer Studio
1st Encounter Aspire Dance Studio
2nd Nostalgic CC & Co. Dance Complex
3rd Angels Among Us Devotion Dance Company

mini / junior • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st I've Got Rhythm Long Life Dance Company
2nd Big Noise Joanne Chapman School of Dance
3rd Hello Dolly Joanne Chapman School of Dance

mini / junior • improvisation

Place Routine/Dancer Studio
1st Improv Steps N Motion
2nd Improvisation Tawn Marie's Dance Center
3rd Improv Steps N Motion

teen / senior • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st Coppelia Variation Tampa Bay Dance Academy
2nd Love Song Joanne Chapman School of Dance
3rd Palladio NorthPointe Dance Academy

teen / senior • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st River Pas De Deux Hawaii
2nd Walk It Off Dance Empire of Miami
3rd Love and Tears Lourdes Academy Dancers (Highschool Dance Team)

teen / senior • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st Addiction L.A. Dance
2nd Look At My Chick Performance Edge
3rd 2024 D'ansa Jazz Stage

teen / senior • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Toy Soldier L.A. Dance
2nd Besame D'ansa Jazz Stage
3rd Walk The Line D'ansa Jazz Stage

teen / senior • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st How Can It Be L.A. Dance
2nd Papa, Can Your Hear Me? Dance Unlimited
3rd Born Again New Image Dance Company

teen / senior • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st Momma West Florida Dance Center
2nd Burlesque Joanne Chapman School of Dance
3rd Don't Tell Mama NorthPointe Dance Academy

teen / senior • specialty

Place Routine/Dancer Studio
1st Drop DanceTown
2nd Please Don't Fall In Love Dance Empire of Miami
3rd Victory Patricia Penenori Dance Center

teen / senior • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st Din Da Da L.A. Dance
2nd TBA Dance 4 Real
3rd Din Da Da Denise Wall's Dance Energy

teen / senior • improvisation

Place Routine/Dancer Studio
1st Improv Velocity Dance Center, LLC
2nd TBA Dance Unlimited
3rd TBD Dance Studio 111

Mini Female BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Cassie Greenly Artistic Fusion Dance Academy
Winner Mia Maxwell Michelle Latimer Dance Academy
Winner Marcel Owens Artistic Fusion Dance Academy
Winner Brooke Peterson Kitty Lee Dance
Winner Mia Taskey Dance Dimensions
Runner-Up Shaylah Devlin Michelle Latimer Dance Academy
Runner-Up Schuyler Gieringer Colorado Contemporay Dance Arts
Runner-Up Macy Gosch Colorado Contemporay Dance Arts
Runner-Up Emma Grady The Pointe Dance Academy
Runner-Up Rosie Granito The Pointe Dance Academy
Runner-Up Abigail McWhirter Michelle Latimer Dance Academy
Runner-Up Julie Nahimov Kitty Lee Dance
Runner-Up Reese Owens Artistic Fusion Dance Academy
Runner-Up Jacqueline Pham Michelle Latimer Dance Academy
Runner-Up Victoria Romero Artistic Fusion Dance Academy
Runner-Up Rylie Shipman Artistic Fusion Dance Academy

Mini Male BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Matthew Spangler Artistic Fusion Dance Academy
Runner-Up Chase Baum MountainSide Dance Academy
Runner-Up Aiden Ellis Grand Junction Academy of Dance
Runner-Up Anthony Hernandez Encore Dance
Runner-Up Sam Kurtz Michelle Latimer Dance Academy
Runner-Up Nathanial Watkins Grand Junction Academy of Dance

Junior Female BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Caelyn Fletcher Kemper Dance Academy
Winner Savannah King Artistic Fusion Dance Academy
Winner Tayler McGuire Michelle Latimer Dance Academy
Winner Samantha Soto Artistic Fusion Dance Academy
Runner-Up Ciara Billups Michelle Latimer Dance Academy
Runner-Up Ryleigh Chapman Miller's Dance Studio
Runner-Up Celeste Gutentag Grand Junction Academy of Dance
Runner-Up Lisa Hansen Kinesis Dance Company
Runner-Up Camryn Hill Artistic Fusion Dance Academy
Runner-Up Haley Knieriem Kitty Lee Dance
Runner-Up Lizzie Leski Synergy Dance Academy
Runner-Up Kennedy Lytle Miller's Dance Studio
Runner-Up Lilli Maples Michelle Latimer Dance Academy
Runner-Up Alexis Stephen Miller's Dance Studio
Runner-Up Shelby Vennekotter Miller's Dance Studio
Runner-Up Shay Ward Artistic Fusion Dance Academy
Runner-Up McKenna Wolf Miller's Dance Studio

Junior Male BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Tim Blankenship Kinesis Dance Company
Winner Jonathan Fahoury Artistic Fusion Dance Academy
Winner Quintin Hugate The Pointe Dance Academy
Runner-Up Kenny Lang MountainSide Dance Academy
Runner-Up Derek Russell Revolution Dance Academy

Teen Female BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Jessica Akers Westlake Dance Center
Winner Kate Cook Sweatshop
Winner Emma Cumpston Michelle Latimer Dance Academy
Winner Ariana Ellis Artistic Fusion Dance Academy
Runner-Up Rylee Anderson Artistic Fusion Dance Academy
Runner-Up Alana Anderson Westlake Dance Center
Runner-Up Marissa Ferrin Artistic Fusion Dance Academy
Runner-Up Emily Geras Michelle Latimer Dance Academy
Runner-Up Olivia Gieringer Michelle Latimer Dance Academy
Runner-Up Megan Grabau MountainSide Dance Academy
Runner-Up Sierra Hodges Michelle Latimer Dance Academy
Runner-Up Emily Knieriem Kitty Lee Dance
Runner-Up Savannah Latimer Michelle Latimer Dance Academy
Runner-Up Bridget Metzger Artistic Fusion Dance Academy
Runner-Up Tiffany Ogburn Westlake Dance Center
Runner-Up Kiera Raterman Artistic Fusion Dance Academy
Runner-Up Tessa Reiss City of Boulder Dance Program
Runner-Up Sydney Rickard MountainSide Dance Academy
Runner-Up Takara Thede Dance Dimensions
Runner-Up Tiffany Theodore Rocky Mountain School of Dance
Runner-Up Haley Trujillo Artistic Fusion Dance Academy
Runner-Up Hunter Turbyne Michelle Latimer Dance Academy

Teen Male BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Cameron McMechen Sweatshop
Winner Eric Schloesser Michelle Latimer Dance Academy
Runner-Up Tristan Grant Artistic Fusion Dance Academy
Runner-Up Malik Gray Kemper Dance Academy
Runner-Up Andy Hansen Stylz Dance Studio
Runner-Up Zach Nizzi Kemper Dance Academy
Runner-Up Topher Shrigley From the Top Dance Centre

Senior Female BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Morgan Devalliere Michelle Latimer Dance Academy
Winner Hilary Harrison Michelle Latimer Dance Academy
Winner Lexi Janz Michelle Latimer Dance Academy
Winner Hannah Seiden Artistic Fusion Dance Academy
Runner-Up Morgan Bates Westlake Dance Center
Runner-Up Autumn Brazda Kitty Lee Dance
Runner-Up Taylor Dean Michelle Latimer Dance Academy
Runner-Up Kelly Demelio Rocky Mountain School of Dance
Runner-Up Elizabeth DeRose Artistic Fusion Dance Academy
Runner-Up Margie Dilivio Michelle Latimer Dance Academy
Runner-Up Keara Glandt Kitty Lee Dance
Runner-Up Eliza Griffiths [N/A]
Runner-Up Rebecca Guertin Westlake Dance Center
Runner-Up Brooke Jones Artistic Fusion Dance Academy
Runner-Up Caroline Judd The Pointe Dance Academy
Runner-Up Allison Manning Westlake Dance Center
Runner-Up Ashley Merker Artistic Fusion Dance Academy
Runner-Up Lonni Olson Mather Dance Company
Runner-Up Jessica Reed Westlake Dance Center
Runner-Up Megan Sarbaugh Dance Dimensions
Runner-Up Madison Shelpuk Michelle Latimer Dance Academy
Runner-Up Talitha Thurston Westlake Dance Center
Runner-Up Katie Trefz Artistic Fusion Dance Academy

Senior Male BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Josh Dwyre Michelle Latimer Dance Academy
Runner-Up Matthew Cole Miller's Dance Studio
Runner-Up Jame Fuerte Stylz Dance Studio
Runner-Up Arnold Garcia Miller's Dance Studio
Runner-Up Tyler Vogt Smitty's Performing Arts Center

StandOut in Tap

Placement Dancer Studio
Winner Kelly Baillie Sweatshop
Winner Sydney Gray Miller's Dance Studio
Winner Betsy Holscher Tabor Dance Academy
Winner Janae Jenkins Miller's Dance Studio
Winner Samantha Lau Artistic Fusion Dance Academy
Winner Alyssa Lopez Dance Dimensions
Winner Kyle McKoin The Pointe Dance Academy
Winner Tiffani Osborn Artistic Fusion Dance Academy
Winner Lauren Slaughter Miller's Dance Studio
Winner Jillian Stacey Revolution Dance Academy
Winner Jasmine Sugar Miller's Dance Studio
Winner Essence Sugar Miller's Dance Studio
Winner Johnnie Taylor Trujillo Johnnie's School of Dance

StandOut in Jazz

Placement Dancer Studio
Winner Kaitlyn Beale Dance Dimensions
Winner Karli Campbell Dye'n 2 Dance
Winner Jessica Campbell Dance Dimensions
Winner Jamie Carr Michelle Latimer Dance Academy
Winner Jenn Cento Michelle Latimer Dance Academy
Winner Tacie Chadwick The Pointe Dance Academy
Winner Emily Chesnut Artistic Fusion Dance Academy
Winner Grace Coleman The Pointe Dance Academy
Winner Shannon Connors Westlake Dance Center
Winner Shannah Curry The Pointe Dance Academy
Winner Taryn Dimmitt Smitty's Performing Arts Center
Winner Sydney Fearing Boutique Dance Academy
Winner Claire Fitzgerald Michelle Latimer Dance Academy
Winner Ceresa Freehling Revolution Dance Academy
Winner Arnold Garcia Miller's Dance Studio
Winner Alea Gentzler Colorado Contemporay Dance Arts
Winner Brooklyn Goodwin Rhapsody Performing Arts Center
Winner Destinee Grant Dye'n 2 Dance
Winner Ashley Hobbs Miller's Dance Studio
Winner Morgan Holen Kitty Lee Dance
Winner Elizabeth Hudson The Pointe Dance Academy
Winner Taylor Johnson Boutique Dance Academy
Winner Maddie Johnson The Pointe Dance Academy
Winner Maddie Junk The Pointe Dance Academy
Winner Kelsey Kanatzar Kemper Dance Academy
Winner Kaley Kemp The Pointe Dance Academy
Winner Kodi Kirtland Grand Junction Academy of Dance
Winner Emma Kurtz Michelle Latimer Dance Academy
Winner Hannah Lehman City of Boulder Dance Program
Winner Megan Livermore Michelle Latimer Dance Academy
Winner Alex Mejia MountainSide Dance Academy
Winner Katie Mendelsberg The Pointe Dance Academy
Winner Hailey Morales Kemper Dance Academy
Winner Kendall Napier Rhapsody Performing Arts Center
Winner Alexis Nehls Dance Dimensions
Winner Tiffani Osborn Artistic Fusion Dance Academy
Winner Kori Palmer Smitty's Performing Arts Center
Winner Madelyn Patterson Artistic Fusion Dance Academy
Winner Kelsey Percival Michelle Latimer Dance Academy
Winner Noellyn Pineda Artistic Fusion Dance Academy
Winner Lili Quintana Michelle Latimer Dance Academy
Winner Tory Raterman Artistic Fusion Dance Academy
Winner Maddy Rodriguez Miller's Dance Studio
Winner Simone Ruckman Artistic Fusion Dance Academy
Winner Rebekah Saddler Smitty's Performing Arts Center
Winner Mckenzie Seeley Westlake Dance Center
Winner Sasha Serdyukov Dance Dimensions
Winner Lilly Sheetz Dance Dimensions
Winner Serena Smith Kitty Lee Dance
Winner Anna Starodubtseva Artistic Fusion Dance Academy
Winner Sierra Swenson Stylz Dance Studio
Winner Bailey Theisen Artistic Fusion Dance Academy
Winner Chloe Turlington Sweatshop
Winner Madison Weaver Kitty Lee Dance

StandOut in Ballet

Placement Dancer Studio
Winner Jaclyn Akers Westlake Dance Center
Winner Maria Danieli Revolution Dance Academy
Winner Lilli DiPaola Grand Junction Academy of Dance
Winner Laney Granito The Pointe Dance Academy
Winner Celeste Gutentag Grand Junction Academy of Dance
Winner Jordan Himelrick Encore Dance
Winner Sierra Hodges Michelle Latimer Dance Academy
Winner Genevieve Holliday Michelle Latimer Dance Academy
Winner Isabella Hugate The Pointe Dance Academy
Winner Kaley Kemp The Pointe Dance Academy
Winner Macy Lattimer Dance Factory
Winner Kyle McKoin The Pointe Dance Academy
Winner Katie Mendelsberg The Pointe Dance Academy
Winner Maclaine Reeder Artistic Fusion Dance Academy
Winner McKenna Reilly Smitty's Performing Arts Center
Winner Grace Schroeder Sweatshop
Winner Shelby Seeley Miller's Dance Studio
Winner Taryn Tucker Revolution Dance Academy
Winner Megan Wardyn Smitty's Performing Arts Center
Winner Elly Weimer Tabor Dance Academy
Winner Allison Wipke Artistic Fusion Dance Academy
Winner Lindsey Wirth Dance Dimensions
Winner Aidan Wolf [N/A]

Die Hard Dancer

Placement Dancer Faculty Studio
Winner Kathleen Belarde Chebar Williams Revolution Dance Academy
Winner Lucia Cronin Kim McSwain Mayama Movement Studio
Winner Ashlyn Foster Anthony Morigerato Rhapsody Performing Arts Center
Winner Meaghan Holbrook Mark Meismer Artistic Fusion Dance Academy
Winner Diana Owen Sonya Tayeh City of Boulder Dance Program
Winner Adam Polk Ivan Koumaev Tabor Dance Academy
Winner Sara Reder Travis Wall Rocky Mountain School of Dance
Winner Lauren Slaughter Stacey Tookey Miller's Dance Studio
Winner Jess Steidler Ray Leeper Michelle Latimer Dance Academy
Winner Kollyn Weimer Denise Wall Tabor Dance Academy

StandOut in Hip-Hop

Placement Dancer Studio
Winner Haley Bergeson MountainSide Dance Academy
Winner Macey Boggs Tabor Dance Academy
Winner Arianna Connely From the Top Dance Centre
Winner Claire Cortesy Miller's Dance Studio
Winner Julia DiPretoro Colorado Contemporay Dance Arts
Winner Alexa Dobbs Bella Dance Studio Inc.
Winner Claire Fitzgerald Michelle Latimer Dance Academy
Winner Mia Forrester The Pointe Dance Academy
Winner Charlize Holliday Michelle Latimer Dance Academy
Winner Brenna Johnson Kitty Lee Dance
Winner Sydney Juengling Colorado Contemporay Dance Arts
Winner Kelsey Keenan Artistic Fusion Dance Academy
Winner Amelie Klemmt Dance Dimensions
Winner Lauren Likes Boutique Dance Academy
Winner Faith Markovetz Encore Dance
Winner Hannah Pavon Bella Dance Studio Inc.
Winner Sophie Powell Mayama Movement Studio
Winner Tatyana Ranson From the Top Dance Centre
Winner Brooklyn Reddy Artistic Fusion Dance Academy
Winner Erica Rubio Artistic Fusion Dance Academy
Winner Alaina Shuman Kinesis Dance Company
Winner Tyler Smith Michelle Latimer Dance Academy
Winner Taylor Stevens MountainSide Dance Academy
Winner Jasmine Sugar Miller's Dance Studio
Winner Sydney Travis Kitty Lee Dance
Winner Raegan Vetter The Pointe Dance Academy
Winner Courtney Wills Tabor Dance Academy
Winner Savannah Wright Artistic Fusion Dance Academy