Kansas City Results

Back to Past Seasons

Studio Pick

Studio Routine
True Dance & Co. Phantoms of the West
HJ Dance In Ruins
Iowa CATS All Stars Sr. Hip Hop
Prestige Dance Company Precious Things
Miller Marley First Love
Studio J School of Dance, Inc. Struggle to Remain

Best NU Group (Mini)

Studio Routine
Prestige Dance Company Gone
Studio J School of Dance, Inc. State of Shock

Best NU Group (Junior)

Studio Routine
Prestige Dance Company Precious Things
True Dance & Co. The Blower's Daughter

Best NU Group (Teen)

Studio Routine
True Dance & Co. Phantoms of the West
Miller Marley First Love
Studio J School of Dance, Inc. Busted

Best NU Group (Senior)

Studio Routine
Studio J School of Dance, Inc. Struggle to Remain

mini • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Chasing Cars  (Katie McCleary)  School of Classical Ballet and Dance
2nd Hallelujah  (Katie Rhodus)  Priscilla and Dana's School of Dance
2nd Tears of an Angel  (Violet Brinson-Phipps)  Prestige Dance Company
3rd Heavy Eyes  (Sarah Gudgel)  Prestige Dance Company
3rd Bowl of Cherries  (Paris Gerlach)  Mountain Home School of the Arts

mini • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Overture Prestige Dance Company
2nd Right Now Studio J School of Dance, Inc.
3rd Give Me Some Lovin' Deborah Moore Academy of Dance

mini • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Gone Prestige Dance Company
2nd Dirty Pop Prestige Dance Company
2nd State of Shock Studio J School of Dance, Inc.
2nd You Don't Own Me Studio J School of Dance, Inc.
3rd Hold My Hand Studio J School of Dance, Inc.

mini • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Lil Cats Hip Hop Iowa CATS All Stars
2nd SHOES!!! HJ Dance
3rd It's My Salsa Party Iowa CATS All Stars

junior • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Abandoned Meadows  (McKaylee True)  True Dance & Co.
2nd Changes  (Morgan Fine)  Prestige Dance Company
3rd Lost in a Dream  (Tyler Nyquist)  Studio J School of Dance, Inc.

junior • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Body Language Prestige Dance Company
2nd Lil’ Nappy Tabs Studio J School of Dance, Inc.
3rd Falilng In Love Studio J School of Dance, Inc.

junior • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Precious Things Prestige Dance Company
2nd The Blower's Daughter True Dance & Co.
3rd Vienna Prestige Dance Company

junior • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Walk like Me Prestige Dance Company
2nd Cake Prestige Dance Company
3rd There You Go HJ Dance

teen • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st All That I Have  (Molly Pluenneke)  Studio J School of Dance, Inc.
2nd The Tears  (Chelsea Amend)  True Dance & Co.
3rd Listen Up  (Zoie Hudson)  Prestige Dance Company

teen • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Hold Up Your Hand School of Classical Ballet & Dance
2nd Shelter True Dance & Co.
3rd Til the End True Dance & Co.

teen • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Phantoms of the West True Dance & Co.
2nd Heavy Eyes True Dance & Co.
3rd Lost Serenity True Dance & Co.

teen • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Busted Studio J School of Dance, Inc.
2nd Hereafter Studio J School of Dance, Inc.
3rd Reckless Abandon Dance Vision

teen • extended line

Place Routine/Dancer Studio
1st Drop Dead Beautiful Miller Marley
2nd The Cave Miller Marley
3rd Oldtime Rock and Roll Miller Marley

senior • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Regretless  (Kenzie McClure)  Dance Vision
2nd Gone  (Hannah Duncan)  True Dance & Co.
3rd Infinity  (Stephen Brower)  Prestige Dance Company
3rd I Don't Feel It Anymore  (Hannah Odgers)  Miller Marley
3rd Cold  (Emily Crouch)  Renee Johnsons Dance Studio

senior • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Hold My Heart Miller Marley
2nd The Procession Studio J School of Dance, Inc.
3rd Heavy in your Arms True Dance & Co.

senior • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Toxic Iowa CATS All Stars
2nd The Holocaust Iowa CATS All Stars

senior • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Struggle to Remain Studio J School of Dance, Inc.

mini / junior • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st Toxicity Studio 49
2nd Habenera Seville Joanne Chapman School of Dance
3rd Serenade Joanne Chapman School of Dance

mini / junior • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st Nightingale Warehouse Dance Complex
2nd Sisters Warehouse Dance Complex
3rd Settle Down Danceworks Costa Rica

mini / junior • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st Chaos and Problems High Steppin' Dance Academy
2nd Invasion CC & Co. Dance Complex
3rd Fly Girls CC & Co. Dance Complex

mini / junior • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Conga FusionArte
2nd Ruby Blue Dance 4 Real
3rd Shake-N-Pop Dance 4 Real

mini / junior • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st Hurt Me FusionArte
2nd Keep Breathing Performance Edge 2 School of Dance
3rd Ave Maria Universal Performing Arts Center

mini / junior • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st Queen Bee Kelly and Company Studios
2nd Le Jazz Hot Joanne Chapman School of Dance
3rd Santa Baby NorthPointe Dance Academy

mini / junior • specialty

Place Routine/Dancer Studio
1st Ramalama High Steppin' Dance Academy
2nd Nostalgic CC & Co. Dance Complex
3rd Angels Among Us Devotion Dance Company

mini / junior • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st Sing With A Swing Center Stage Dance Studio
2nd Big Noise Joanne Chapman School of Dance
3rd Hello Dolly Joanne Chapman School of Dance

mini / junior • improvisation

Place Routine/Dancer Studio
1st Improv Steps N Motion
2nd Improvisation Tawn Marie's Dance Center
3rd Improv Steps N Motion

teen / senior • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st Amidst Leighton Dance Project
2nd Love Song Joanne Chapman School of Dance
3rd Palladio NorthPointe Dance Academy

teen / senior • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st Oh Darling New England Dance and Gymnastics Centers
2nd Walk It Off Dance Empire of Miami
3rd Love and Tears Lourdes Academy Dancers (Highschool Dance Team)

teen / senior • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st Out of My Mind High Steppin' Dance Academy
2nd Look At My Chick Performance Edge
3rd 2024 D'ansa Jazz Stage

teen / senior • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Free The Hargest Academy of Performing Arts
2nd Besame D'ansa Jazz Stage
3rd Walk The Line D'ansa Jazz Stage

teen / senior • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st Wonder High Steppin' Dance Academy
2nd Papa, Can Your Hear Me? Dance Unlimited
3rd Born Again New Image Dance Company

teen / senior • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st Reach For The Gun Vlad's Dance Company
2nd Burlesque Joanne Chapman School of Dance
3rd Don't Tell Mama NorthPointe Dance Academy

teen / senior • specialty

Place Routine/Dancer Studio
1st Resolution High Steppin' Dance Academy
2nd Please Don't Fall In Love Dance Empire of Miami
3rd Victory Patricia Penenori Dance Center

teen / senior • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st TBA High Steppin' Dance Academy
2nd TBA Dance 4 Real
3rd Din Da Da Denise Wall's Dance Energy

teen / senior • improvisation

Place Routine/Dancer Studio
1st Improv Velocity Dance Center, LLC
2nd TBA Dance Unlimited
3rd TBD Dance Studio 111

Mini Female BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Sarah Gudgel Prestige Dance Company
Winner Libby Newman Studio J School of Dance, Inc.
Winner Katie Rhodus Dance Movement
Runner-Up Violet Brinson-Phipps Prestige Dance Company
Runner-Up Bella Burgin Acapriccio Dance Company
Runner-Up Jillian Christner Prestige Dance Company
Runner-Up Paris Gerlach Mountain Home School of the Arts
Runner-Up Angelina Glorioso MelRoe's School of Dance
Runner-Up Paige Johnson Studio J School of Dance, Inc.
Runner-Up Malayah Long True Dance & Co.
Runner-Up Olivia Soukup Acapriccio Dance Company
Runner-Up Chanel Wright HJ Dance

Mini Male BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Conner Watts Y Academy of Dance
Runner-Up Riley Jorn Priscilla and Dana's School of Dance
Runner-Up Mikee Naegele Nebraska Dance Jumpstart

Junior Female BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Sydney Baynham Studio J School of Dance, Inc.
Winner Emma Murphy True Dance & Co.
Winner McKaylee True True Dance & Co.
Runner-Up Jaci Caldarella Studio J School of Dance, Inc.
Runner-Up Morgan Fine Prestige Dance Company
Runner-Up Mary Grace Henderson Dance Vision
Runner-Up Natalie Hillman HJ Dance
Runner-Up Ally Hopper Mountain Home School of the Arts
Runner-Up Makenzie Lockhart Classic Image Dance
Runner-Up Tyler Nyquist Studio J School of Dance, Inc.
Runner-Up Rachel Reilly [N/A]
Runner-Up Christina Stratton Studio A Dance Conservatory
Runner-Up Ally Taylor Center Stage Performing Arts
Runner-Up McKenna Waller Dance Vision

Junior Male BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Elijah Oliver Studio J School of Dance, Inc.
Runner-Up Forrest Gibson Performing Arts Centre
Runner-Up Cory Sivils Tiffany's Performing Arts Studio

Teen Female BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Mikaela Jagim School of Classical Ballet & Dance
Winner Grace Mann True Dance & Co.
Winner Keni White Studio J School of Dance, Inc.
Runner-Up Chelsea Amend True Dance & Co.
Runner-Up Nikki Anderson Fayetteville Youth Dance Company
Runner-Up Claire Collard Prestige Dance Company
Runner-Up Delaney Glazer Dance Incorporated/Midwest Performing Arts
Runner-Up Sophia Hall Priscilla and Dana's School of Dance
Runner-Up jenna heeren [N/A]
Runner-Up Zoie Hudson Prestige Dance Company
Runner-Up Natalie hunt Leigh's School of Dance
Runner-Up Lauren Larson HJ Dance
Runner-Up Paige Thompson True Dance & Co.
Runner-Up Alexis Ungerank Mountain Home School of the Arts

Teen Male BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner JD Deneff Miller Marley
Runner-Up Dakota Hoar Miller Marley
Runner-Up Nathan Seldomridge BAKstage Dance Co.

Senior Female BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Brianna Dexl [N/A]
Winner Hannah Duncan True Dance & Co.
Winner Courtney Robles Priscilla and Dana's School of Dance
Runner-Up Emily Crouch Renee Johnsons Dance Studio
Runner-Up Kelly Dankbar Prestige Dance Company
Runner-Up Hannah Flaig Miller Marley
Runner-Up Kenzie McClure Dance Vision
Runner-Up Hannah Odgers Miller Marley
Runner-Up Ella Prussa True Dance & Co.
Runner-Up Kaitlyn Schulenberg True Dance & Co.
Runner-Up Marina Shortino Studio J School of Dance, Inc.
Runner-Up Cari Wadman [N/A]

Senior Male BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Stephen Brower Prestige Dance Company
Winner Ryan Dervin Miller Marley
Runner-Up Rafael Gonzalez Ballerino's Dance Studio
Runner-Up Nathan Rommel Miller Marley

StandOut in Tap

Placement Dancer Studio
Winner Delaney Christenberry BAKstage Dance Co.
Winner Amanda Dexl [N/A]
Winner Meegen Hovorka HJ Dance
Winner Camryn McLaughlin CPD Intermix Dance Co
Winner Kelsey Ronspies HJ Dance
Winner Kate Rumsey Miller Marley
Winner Jessica Siplon Miller Marley
Winner Ireland Terrill Iowa CATS All Stars
Winner Claire Tindall Studio J School of Dance, Inc.

StandOut in Jazz

Placement Dancer Studio
Winner Jane Anderson ProActive Dance/Just Dancers
Winner Taylor Bargfrede Priscilla & Dana's School of Dance
Winner Peyton Bell HJ Dance
Winner Madelyn Bennett Deborah Moore Academy of Dance
Winner Kate Bowling Miller Marley
Winner April Brinson-Phipps Prestige Dance Company
Winner Madelon Cushman Studio J School of Dance, Inc.
Winner Alexa Dolesh Jody Phillips Dance Company
Winner Emili Elkins Mountain Home School of the Arts
Winner Adeline Else Iowa CATS All Stars
Winner Gracie Firestone HJ Dance
Winner Claire Frank Prestige Dance Company
Winner Hanna Golden BAKstage Dance Co.
Winner Victoria Gratias Iowa CATS All Stars
Winner Sidney Hallak Priscilla and Dana's School of Dance
Winner Averie Harley HJ Dance
Winner Mira Hills Releve' Dance Academy
Winner Gracen Hoevet TaJazz School of Dance
Winner Lauren Hopper Studio J School of Dance, Inc.
Winner Mica Kirby Mountain Home School of the Arts
Winner Isabel McNutt Deborah Moore Academy of Dance
Winner Danielle Nesetti True Dance & Co.
Winner Makenna Oster Releve' Dance Academy
Winner Ashlee Patrick
Winner Molly Pluenneke Studio J School of Dance, Inc.
Winner Sophie Quick Mountain Home School of the Arts
Winner Abigayle Reiber ProActive Dance/Just Dancers
Winner Caroline Sharkey Fayetteville Youth Dance Company
Winner Marina Shortino Studio J School of Dance, Inc.
Winner Ansley Sothan True Dance & Co.
Winner Kira Stahly True Dance & Co.
Winner Madison Stottle Miller Marley
Winner Bailey Swift Dance Vision
Winner Manda Taylor Center Stage Performing Arts
Winner Kiley Tomes HJ Dance
Winner Breann Veney Jody Phillips Dance Company
Winner Gabrielle Wadley Miller Marley
Winner Tate Weiss PRESTIGE
Winner Marissa White Studio J School of Dance, Inc.
Winner Olivia Wisdom BAKstage Dance Co.
Winner Chloe Wright HJ Dance
Winner Kelsey Wright ProActive Dance/Just Dancers

StandOut in Ballet

Placement Dancer Studio
Winner Isabelle Acree Academy of the Arts, LLC
Winner Lauren Acree Academy of the Arts, LLC
Winner Joslen Beitel True Dance & Co.
Winner Elle Brownell Iowa CATS All Stars
Winner Chloie Costello Miller Marley
Winner Lillian Cousins Mountain Home School of the Arts
Winner Catherine Frerker Miller Marley
Winner Scott Gulbranson School of Classical Ballet & Dance
Winner Logan Hassel School of Classical Ballet & Dance
Winner Riley Kenin Iowa Ballet Academy
Winner Gabbi Lumma DanceWorks
Winner Gracie Matthews Fayetteville Youth Dance Company
Winner Kelsey Ronspies HJ Dance
Winner Chelsea Shaffer Studio J School of Dance, Inc.
Winner Gabrielle Wadley Miller Marley
Winner Amanda Young American Dance Center

Die Hard Dancer

Placement Dancer Faculty Studio
Winner Caroline Eddings Mark Meismer Deborah Moore Academy of Dance
Winner Alyson Kelley Kim McSwain PRESTIGE
Winner Vijay Olander Anthony Morigerato ProActive Dance/Just Dancers
Winner Macy Short Denise Wall Releve' Dance Academy
Winner Kathryn Tollas Ivan Koumaev Iowa CATS All Stars
Winner Shelby West Stacey Tookey Studio J School of Dance, Inc.
Winner Jenna Wetzel Chebar Williams Miller Marley
Winner Sophia Wilson Ray Leeper Mountain Home School of the Arts

StandOut in Hip-Hop

Placement Dancer Studio
Winner Natalie Broadstreet Fayetteville Youth Dance Co.
Winner Ryan Crockett BAKstage Dance Co.
Winner Morgan Funcke HJ Dance
Winner Ella Garland BAKstage Dance Co.
Winner Cameron Krishna Acapriccio Dance Company
Winner Stephanie LeBlanc Miller Marley
Winner Emily Long Deborah Moore Academy of Dance
Winner Josie Loos ProActive Dance/Just Dancers
Winner Livia Luu Prestige Dance Company
Winner Samantha Morris Dance Incorporated/Midwest Performing Arts
Winner Bre Nickens Iowa CATS All Stars
Winner Christina Quarternik Dance Incorporated/Midwest Performing Arts
Winner Chloe Reeble ProActive Dance/Just Dancers
Winner Kenslee Roberson Deborah Moore Academy of Dance
Winner Kennedy Roberts Dance Vision
Winner Allison Sirna Studio J School of Dance, Inc.
Winner Whitney Tomes HJ Dance
Winner Lilana Vargas Nebraska Dance Jumpstart
Winner Kennedy Walters BAKstage Dance Co.