Pittsburgh Results

Back to Past Seasons

Studio Pick

Studio Routine
Jamie's Dance Force Up All Night
Escape Dance Academy Fuego

Best NU Group (Mini)

Studio Routine
Jamie's Dance Force She Bangs

Best NU Group (Junior)

Studio Routine
Escape Dance Academy I Will Always Love You

Best NU Group (Teen)

Studio Routine
Escape Dance Academy Footloose
Jamie's Dance Force Numb

Best NU Group (Senior)

Studio Routine
Jamie's Dance Force Up All Night

mini • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Let Me Be Your Star  (Kelsey Hackstedde)  Escape Dance Academy
2nd You've Got What It Takes  (Kate Constantini)  Jamie's Dance Force
3rd Serenity  (Isabella Febbraro)  Studio 19 Dance Complex

mini • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Lady Marmalade Jamie's Dance Force
2nd Queen Bee Escape Dance Academy
3rd Forever Young Studio 82

mini • group

Place Routine/Dancer Studio
1st She Bangs Jamie's Dance Force
2nd Tough Lover Escape Dance Academy
3rd L.O.V.E. Jamie's Dance Force

mini • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Fuego Escape Dance Academy
2nd Just Getting Started Jamie's Dance Force

junior • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st No Need To Argue  (Claire Westphal)  Center Stage Dance Studio
2nd Hurt  (Madeleine Brown )  Dance House
3rd The Fugue  (Ryan Nogy)  Company G

junior • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Testimony PACE
2nd Breathe Studio 82
3rd I Love Rock and Roll Bella Rosa Dance Academy

junior • group

Place Routine/Dancer Studio
1st I Will Always Love You Escape Dance Academy
2nd The Prayer Escape Dance Academy

teen • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Changer  (Isabella Pete)  Center Stage Dance Studio
2nd The Way You Make Me Feel  (Madelyne Spang)  Studio 19 Dance Complex
3rd The Final Walk  (Lauren Herb)  Studio 19 Dance Complex

teen • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Safe and Sound Ludovici Dance Academy
2nd Uninvited Dancer's Studio

teen • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Numb Jamie's Dance Force
2nd Footloose Escape Dance Academy
3rd Seven Deadly Sins Dancer's Studio

teen • line

Place Routine/Dancer Studio
1st I Wish Jamie's Dance Force
2nd Always You Escape Dance Academy
3rd Britney Blackout Escape Dance Academy

teen • extended line

Place Routine/Dancer Studio
1st Cadence Escape Dance Academy
2nd Girls Jamie's Dance Force

teen • production

Place Routine/Dancer Studio
1st Rhythm Nation Jamie's Dance Force

senior • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Silent Film  (Maggie Westerfield)  Planet Dance
2nd To The Water  (Alexandria Hughes)  Dance House
3rd I Will  (Alyssa Guerrieri)  Moschetta's Performing Arts

senior • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st STOP Abby Lee Dance Company
2nd Rock The Boat Dance House
3rd I Can't Feel It Anymore Abby Lee Dance Company

senior • group

Place Routine/Dancer Studio
1st River Jamie's Dance Force

senior • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Up All Night Jamie's Dance Force

senior • production

Place Routine/Dancer Studio
1st Crazy Jamie's Dance Force

open • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Get Crazy Steppin' Out School of Dance

mini / junior • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st Habenera Seville Joanne Chapman School of Dance

mini / junior • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st Prone Danz Studio (Costa Rica)

mini / junior • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st The Band Stars Dance Studio

mini / junior • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Thumbs Honolulu Dance Studio & Boogie Down Prod.

mini / junior • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st See You Shining Dance Unlimited

mini / junior • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st Le Jazz Hot Joanne Chapman School of Dance

mini / junior • specialty

Place Routine/Dancer Studio
1st Nostalgic CC & Co. Dance Complex

mini / junior • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st Cute Leighton Dance Project

mini / junior • improvisation

Place Routine/Dancer Studio
1st Improv Steps N Motion

teen / senior • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st Le Corsaire Variation Aspire Dance Academy

teen / senior • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st Chase No Face Jazzgoba Dance Academy

teen / senior • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st Quini Danceology

teen / senior • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Besame D'ansa Jazz Stage

teen / senior • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st For You Columbia City Jazz

teen / senior • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st Burlesque Joanne Chapman School of Dance

teen / senior • specialty

Place Routine/Dancer Studio
1st Please Don't Fall In Love Dance Empire of Miami

teen / senior • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st TBA Dance 4 Real

teen / senior • improvisation

Place Routine/Dancer Studio
1st Improv Yaya Summit Dance Shoppe

Mini Female BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Olivia Dugos Dance Expressions by Erica
Winner Kelsey Hackstedde Escape Dance Academy
Winner Chloe Mihacevich Studio 82 - Dynamic Dance Force
Runner-Up Josie Cahall NorthPointe Dance Academy
Runner-Up Kate Constantini Jamie's Dance Force
Runner-Up Cassidy Cowan-Harrison Studio 19 Dance Complex
Runner-Up Isabella Febbraro Studio 19 Dance Complex
Runner-Up Joanna Klika Escape Dance Academy
Runner-Up Leah Rae Lees Krysties Dance Academy
Runner-Up Lainey Mihacevich Studio 82 - Dynamic Dance Force
Runner-Up Miah Mihalick Krysties Dance Academy
Runner-Up Ryleigh Neill Escape Dance Academy
Runner-Up Andi Uebelacker Little Red Dance Studio

Mini Male BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Justice McCort Krystie's Dance Academy
Runner-Up Domenico Scott Studio C School of Dance

Junior Female BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Kamryn Beck Krysties Dance Academy
Winner Madeleine Brown Dance House
Winner Gianna Militello Spezio's Dance Dynamics
Winner Claire Westphal Center Stage Dance Studio
Runner-Up Hannah Farish PACE
Runner-Up Marissa Ferm Spezio's Dance Dynamics
Runner-Up Alaina Johnston Studio 19 Dance Complex
Runner-Up Julia Kearney Dance House
Runner-Up Alyssa Massimiani Studio 19 Dance Complex
Runner-Up Madeline Mihacevich Studio 82 - Dynamic Dance Force
Runner-Up Kaitlyn Moyer PACE
Runner-Up Svetha Nallapaneni Escape Dance Academy
Runner-Up Ryan Nogy Company G
Runner-Up Katie Shrader NorthPointe Dance Academy
Runner-Up Kelsey Sullivan Spezio's Dance Dynamics
Runner-Up Emily Turney AC Dance Academy
Runner-Up Danielle Wolfe Dance House

Teen Female BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Chantelle Good Elite Danceworx
Winner Makayla Ryan Body Language Dance Company
Winner Alexandra Servos Elite Danceworx
Winner Tyler Wolfe Dance House
Runner-Up Payton Ackerman Abby Lee Dance Company
Runner-Up Samantha Butts NorthPointe Dance Academy
Runner-Up Abigail DeLuca CM Dancing
Runner-Up Cassidy Grady Ludovici Dance Academy
Runner-Up Lauren Herb Studio 19 Dance Complex
Runner-Up Miriella Malo Elite Danceworx
Runner-Up Isabella Pete Center Stage Dance Studio
Runner-Up Sloan Rousos Dance House
Runner-Up Anna Santucci Krysties Dance Academy
Runner-Up Hailee Snyder NorthPointe Dance Academy
Runner-Up Madelyne Spang Studio 19 Dance Complex
Runner-Up Gillian Wanosky PACE
Runner-Up Seana Williams Elite Danceworx
Runner-Up Nicole Xides Krystie's Dance Academy

Teen Male BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Jay Jay Dixonbey Dance House
Winner Zenon Zubyk Elite Danceworx
Runner-Up Nick Dobbs Abby Lee Dance Company

Senior Female BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Alyssa Guerrieri Moschettas Performing Arts Center
Winner Alexandria Hughes Dance House
Winner Ali Nagy Kat & Co.
Winner Aimee Smyke NorthPointe Dance Academy
Runner-Up Madison Fox Studio 19 Dance Complex
Runner-Up Markelle Grutsch NorthPointe Dance Academy
Runner-Up Sarah Johnston Studio 19 Dance Complex
Runner-Up Nina Linhart Abby Lee Dance Company
Runner-Up Audrianna Martin Del Campo Elite Danceworx
Runner-Up Malena Maust Abby Lee Dance Company
Runner-Up Jennifer Pappas Elite Danceworx
Runner-Up Shayla Pringle Reach For The Stars
Runner-Up Elizabeth Rohm Abby Lee Dance Company
Runner-Up Michelle Spang Studio 19 Dance Complex
Runner-Up Maggie Westerfield Planet Dance

Senior Male BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Elijah Jones Elite Danceworx
Winner Akira Uchida Elite Danceworx
Runner-Up Jimmy Bonilla Centre Dance
Runner-Up Bradlee Laight Houck Dance Studio
Runner-Up Brandon Pent Abby Lee Dance Company
Runner-Up Wesley Tang Elite Danceworx

StandOut in Tap

Placement Dancer Studio
Winner Olivia Allison Karen Tobias Dance Studio
Winner Jesse Berry Moschettas Performing Arts
Winner Ceol Bryn NorthPointe Dance Academy
Winner Alexa Burak Reach For The Stars
Winner Reagan Fleming Jamie's Dance Force
Winner Halie Greenslait NorthPointe Dance Academy
Winner Hayley Hartle AC Dance Academy
Winner Alexa Ippolito CM Dancing
Winner Hallie Marstellar Jamie's Dance Force
Winner Teddie Meier NorthPointe Dance Academy
Winner Asia Middlemost CM Dancing
Winner Marie-Chantel Polk NorthPointe Dance Academy
Winner Skylar Russell NorthPointe Dance Academy
Winner Kaylee Smith Dance Central
Winner Joseph Ssekitto Premiere Dance Inc
Winner Aria Welsh AC Dance Academy

StandOut in Jazz

Placement Dancer Studio
Winner Isabella Adamo Elite Danceworx
Winner Mariah Aivazis KRYSTIES DANCE ACADEMY
Winner Rachel Allen Infusion Dance
Winner Madison Ames Krystie's Dance Academy
Winner Casey Bonner NorthPointe Dance Academy
Winner talia booker Studio 19 Dance Complex
Winner Taylor Breen Dance Expressions by Erica
Winner Maddie Brown Dance Expressions by Erica
Winner Alexandra Chaudry NorthPointe Dance Academy
Winner Emma Constantini Jamie's Dance Force
Winner Rosie Crombie Studio 19 Dance Complex
Winner Lexie Davis Escape Dance Academy
Winner Melanie DePascale Jamie's Dance Force
Winner Katie Devine NorthPointe Dance Academy
Winner Isabella Dimoff Jamie's Dance Force
Winner Lauren Domer Jamie's Dance Force
Winner Emily Eckert Ludovici Dance Academy
Winner Emily Elliott NorthPointe Dance Academy
Winner Kaylee Engle NorthPointe Dance Academy
Winner Megan Ferm Spezio's Dance Dynamics
Winner Lauren Fetsko Jamie's Dance Force
Winner Lindsey Florence NorthPointe Dance Academy
Winner CeCe Gangemi Little Red Dance Studio
Winner Ciara Gray [N/A]
Winner Gabi Griffo Spezio's Dance Dynamics
Winner Samantha Gruber Center Stage Dance Studio
Winner Anna Harr Escape Dance Academy
Winner Shannon Herb Studio 19 Dance Complex
Winner Anna Kerensky Escape Dance Academy
Winner Caprie Klacik Jamie's Dance Force
Winner Olivia Kloch Studio 82
Winner Ashley Kloch Studio 82
Winner Brooke Kosinski Abby Lee Dance Company
Winner Haley Kovach Escape Dance Academy
Winner Mia Latone Little Red Dance Studio
Winner Cailyn Mathis Center Stage Dance Studio
Winner Gioia Mavar Escape Dance Academy
Winner Dannin McClenhan-Eckert Ludovici Dance Academy
Winner Anna Moser Performing Arts Academy
Winner Katherine Narasimhan Abby Lee Dance Company
Winner Gianna Occhibove Krysties Dance Academy
Winner Lyndsay Olenych Jamie's Dance Force
Winner Katrina Oselinsky Centre Dance
Winner Lexie Palo Company G
Winner Maya Regule Jamie's Dance Force
Winner Miranda Schry Jennifer Leigh's Dance Gallery
Winner Lindsay Shearer NorthPointe Dance Academy
Winner Izabella Smith Bella Rosa Dance Academy
Winner Brandon Son Jamie's Dance Force
Winner Shayna Steinberg Elite Danceworx
Winner Kennedy Trent Dance Expressions by Erica
Winner Olivia Unen Dana's Dance Center
Winner Juliet Wanosky PACE
Winner Haley Weaver Dancer's Studio
Winner Kaycie Weiss Centre Dance
Winner Auriel Welty Abby Lee Dance Company
Winner Paige Westbrook Dance Expressions by Erica
Winner Megan Wurtz Karyn Kelly Dance Center
Winner Morgan Zagorski Diamond Dance Academy

StandOut in Ballet

Placement Dancer Studio
Winner Bronwyn Allen CM Dancing
Winner Jonna Banko Karen Tobias Dance Studio
Winner Carly Bonner NorthPointe Dance Academy
Winner Gigi DeLullo Jamie's Dance Force
Winner Morgan Faust Ultimate Dance Complex
Winner Autumn Heddleston PACE
Winner Vanessa Kiriakou Elite Danceworx
Winner Emily Kwolek Ludovici Dance Academy
Winner Jackie Livingston Bella Rosa Dance Academy
Winner Allison Marshall NorthPointe Dance Academy
Winner Donata Massimiani Studio 19 Dance Complex
Winner Grace Matson Dancer's Studio
Winner Miryssa Mozzillo Jamie's Dance Force
Winner Sanjana Nallapaneni Escape Dance Academy
Winner Anna Schatzel Studio 19 Dance Complex
Winner Madison Schill Dancer's Studio
Winner Kayla Van Wert Bella Rosa Dance Academy
Winner Zoe Williams The Dance House

Die Hard Dancer

Placement Dancer Faculty Studio
Winner Brenna Atkins Ray Leeper Dance House
Winner Aydin Boone-Long Stacey Tookey Sandra Lynn's School of Dance
Winner Alexis Daniels Jason Parsons NorthPointe Dance Academy
Winner Victoria Grayson Chebar Williams The Dance House
Winner Lindsey Herter Ivan Koumaev Performing Arts Academy
Winner Eneya Joshua Kim McSwain Allegro Dance Arts
Winner Sierra Kazil Mark Meismer Reach For The Stars
Winner Kalyn Langford Denise Wall Elite Danceworx
Winner Sheridan Naugle Anthony Morigerato Performing Arts Academy

StandOut in Hip-Hop

Placement Dancer Studio
Winner Suriya Allain Little Red Dance Studio
Winner Emily Bogard Dana's Dance Center
Winner Kendal Cordon Jamie's Dance Force
Winner Tori Danylo Dana's Dance Center
Winner Samantha Davis Jamie's Dance Force
Winner Gigi DeLullo Jamie's Dance Force
Winner Abbi Dicenso Krystie's Dance Academy
Winner Lexie Drewek Escape Dance Academy
Winner Caitline Ewonce Studio 19 Dance Complex
Winner Jessica Fanelli Sandra Lynn's School of Dance
Winner Claire Faust Ultimate Dance Complex
Winner Kelsey Grady Ludovici Dance Academy
Winner Leah Haines Performing Arts Academy
Winner Chloe Hamil Little Red Dance Studio
Winner Lily Hockenberry Escape Dance Academy
Winner Jenna Kamsickas Dance House
Winner Raistlyn Lambert Escape Dance Academy
Winner Molly Leach PACE
Winner Alexa Lopez Little Red Dance Studio
Winner Riley Majiros Studio 19 Dance Complex
Winner Lauren Mastrogiacomo Studio 19 Dance Complex
Winner Natalie McKela Abby Lee Dance Company
Winner Carmen Mewhorter NorthPointe Dance Academy
Winner Laurin Miller Performing Arts Academy
Winner Bryanna Moore Little Red Dance Studio
Winner Jordyn Morosky Taylor & Company
Winner Madalyn Norton NorthPointe Dance Academy
Winner Tara Pasvanis Escape Dance Academy
Winner Halle Perretta NorthPointe Dance Academy
Winner Peyton Peters NorthPointe Dance Academy
Winner Hannah Polk NorthPointe Dance Academy
Winner Lauren Riedel Bella Rosa Dance Academy
Winner Kassandra Sopko Ludovici Dance Academy
Winner Phoenix Sutch Krystie's Dance Academy
Winner Hayley Timberlake Little Red Dance Studio
Winner Stacey Vitunic Karen Tobias Dance Studio
Winner Jaymi Weindorf Allegro Dance Arts
Winner Emily Williams Escape Dance Academy