Orlando Results

Back to Past Seasons

Studio Pick

Studio Routine
Focal Point Dance Studios Shady
Artistic Soul Studios When?

Best NU Group (Mini)

Studio Routine
Focal Point Dance Studios Balkan Beats

Best NU Group (Junior)

Studio Routine
Focal Point Dance Studios Vanity

Best NU Group (Teen)

Studio Routine
Focal Point Dance Studios Shady
All American Dance Factory Numb
Artistic Soul Studios When?

Best NU Group (Senior)

Studio Routine
Focal Point Dance Studios All Of Me
All American Dance Factory Undertow

mini • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st The Sprout and the Bean  (Piper Lind)  Broadway South Dance Studio
2nd Beautiful Like Me  (Jaycee Wilkins)  Club Dance Studio
3rd Prison of Decision  (Lucas Triana)  Stars Dance Studio

mini • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Anchor Revolution Dance
1st Control Duvall Dance Academy
2nd Yellow Pulse Performance Studio
3rd Falling Artistic Soul Studios

mini • line

Place Routine/Dancer Studio
1st School Girl Crush Focal Point Dance Studios
2nd Balkan Beats Focal Point Dance Studios
3rd Pointed Home Focal Point Dance Studios

junior • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Memoria  (Hannah Hayward)  Revolution Dance
2nd Goin In  (Maddie Crandall)  Duvall Dance Academy
3rd Look What Happened To Mable  (Kalysta Gregory)  Jeanne Lynn Dance Studio

junior • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Fierce Duvall Dance Academy
2nd My Friend IndepenDANCE Studio
3rd Secret Pulse Performance Studio

junior • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Vanity Focal Point Dance Studios
2nd New Day Focal Point Dance Studios
3rd Your Warm Arms Artistic Soul Studios

junior • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Astro Warriors Artistic Soul Studios
2nd Dawn Artistic Soul Studios

teen • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Such Is Life  (Eriel Santagado)  [N/A]
2nd Dim Confessions  (Nathalia Guzman)  Focal Point Dance Studios
3rd Open Mouthed  (Jonathan Wade)  Dance Unlimited

teen • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st This Moment Focal Point Dance Studios
2nd Eclipse Dance Unlimited
3rd M, M & M Artistic Soul Studios

teen • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Who's Feeling Young Now Focal Point Dance Studios
2nd Everything In Time Focal Point Dance Studios
3rd Derezzed Focal Point Dance Studios

teen • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Shady Focal Point Dance Studios
2nd Gypsy Focal Point Dance Studios
3rd Pacing Focal Point Dance Studios

teen • extended line

Place Routine/Dancer Studio
1st My Birthday Artistic Soul Studios
2nd LMFAO Artistic Soul Studios

teen • production

Place Routine/Dancer Studio
1st Full Circle Focal Point Dance Studios

senior • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st It's All Coming Back  (Aimee Smyke)  NorthPointe Dance Academy
2nd Moonlight  (Gabby Marques)  Focal Point Dance Studios
3rd TBA  (Ashlee-Ann Ramsay)  Dance Unlimited

senior • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Us [N/A]
2nd Holding On Focal Point Dance Studios
3rd Torn All American Dance Factory

senior • group

Place Routine/Dancer Studio
1st All Of Me Focal Point Dance Studios
2nd Undertow All American Dance Factory
3rd The Looing Glass Artistic Soul Studios

mini / junior • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st Allgretto Boston Dance Collective

mini / junior • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st TBA The Pulse Performing Arts Studio

mini / junior • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st SORRY NOT SORRY Rios Dance

mini / junior • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st I Don't Want To Show Off Inspired Movement Dance

mini / junior • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st Angel by the Wings All That Dance

mini / junior • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st New York, New York Dance Academy of North Lauderdale

mini / junior • specialty

Place Routine/Dancer Studio
1st TBA The Pulse Performing Arts Studio

mini / junior • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st Boogie Wonderland Denise Wall's Dance Energy

mini / junior • improvisation

Place Routine/Dancer Studio
1st Improv Summit Dance Shoppe

teen / senior • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st Esmeralda Variation The Dance Studio Of Fresno

teen / senior • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st TBA The Pulse Performing Arts Studio

teen / senior • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st Cardi CC & Company Dance Complex

teen / senior • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Upside Down Essence Dance Company from BCFD

teen / senior • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st Without a Word Essence Dance Company from BCFD

teen / senior • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st UP! Coral Reef Senior High Magnet Dance

teen / senior • specialty

Place Routine/Dancer Studio
1st Die Trying School of Classical Ballet

teen / senior • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st Jango For Dancers Only

teen / senior • improvisation

Place Routine/Dancer Studio
1st Improv Velocity Dance Center, LLC

Mini Female BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Sadie Reichenbach Robin Dawn Academy of Performing Arts
Winner Camila Schwarz Dance Town
Winner Reina Stamm All American Dance Factory
Runner-Up Carolina Alvarez Focal Point Dance Studios
Runner-Up Kylie Brown Duvall Dance Academy
Runner-Up Linnea Flores Focal Point Dance Studios
Runner-Up Kameron Guest Debbie's Dance Company
Runner-Up Eliana Hayward Revolution Dance
Runner-Up Kaydence Jusseaume Duvall Dance Academy
Runner-Up Talia Kabolowsky Focal Point Dance Studios
Runner-Up Piper Lind Broadway South Dance Studio
Runner-Up Gabriela Martinez Stars Dance Company
Runner-Up Amber Morgan Kim Hall School of Dance
Runner-Up Reese Shafer Viera Dance Conservatory
Runner-Up Alexandra Taubas Focal Point Dance Studios
Runner-Up Pamela Wanchope [N/A]
Runner-Up Emma Wolff Stars

Mini Male BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Donivyn Riley Artistic Soul Studios
Winner Lucas Triana Stars Dance Studio

Junior Female BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Maddie Crandall Duvall Dance Academy
Winner Hannah Hayward Revolution Dance
Winner Alexa Mora Focal Point Dance Studios
Winner Ashley Yates Mary Jo's Performing Arts Academy
Runner-Up Allie Bellamy [N/A]
Runner-Up Anna Paige Burrow Enterprise School of Dance
Runner-Up Emma Danon Artistic Soul Studios
Runner-Up Angel Edwards Debbie's Dance Company
Runner-Up Rebekah Elcholtz Rizing Starz Dance Academy
Runner-Up Hannah Epstein Dance Universe
Runner-Up Rebecca Eurom Studio K Dance
Runner-Up Grace Lyons Focal Point Dance Studios
Runner-Up Darby Murray Rizing Starz Dance Academy
Runner-Up Natasha Pomponio Noretta Dunworth School of Dance
Runner-Up Sarah Reasons Club Dance Studio
Runner-Up Isabel Torres Revolutions Dance Company
Runner-Up Mariel Torres Revolutions Dance Company
Runner-Up Kylie Walls Rolann's School Of The Dance

Junior Male BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Joseph Markey Debbie's Dance Company
Winner Benjamin Peralta Dansations Performing Arts Center
Winner Ryan Williamson [N/A]
Runner-Up Jonathan Cubides Artistic Soul Studios
Runner-Up Blayze Hippensteel [N/A]

Teen Female BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Taylor Black All American Dance Factory
Winner Addison Moffett Club Dance Studio
Winner Danielle Perez Focal Point Dance Studios
Runner-Up Chloe Callahan Viera Dance Conservatory
Runner-Up Maegan Cubides Artistic Soul Studios
Runner-Up Nathalia Guzman Focal Point Dance Studios
Runner-Up Tess Jakubiec Mary Jo's Performing Arts Academy
Runner-Up Tatiana Melendez All American Dance Factory
Runner-Up Brianna Peet Rolann's School Of The Dance
Runner-Up Samantha Piz Dance Unlimited
Runner-Up Marina Roman Mary Jo's Performing Arts Academy
Runner-Up Caitie Russell Mary Jo's Performing Arts Academy
Runner-Up Celina Schaller Focal Point Dance Studios
Runner-Up Brielle Thomson Focal Point Dance Studios
Runner-Up Candace Vincent Donnas Visual and Performing Arts School

Teen Male BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Andrew Mulet Focal Point Dance Studios
Winner Jonathan Wade Dance Unlimited
Runner-Up Nick Daniels Stars Dance Studio
Runner-Up Jeremy Rodriguez Duvall Dance Academy
Runner-Up Matt Villanueva Atlanta Jazz Theatre

Senior Female BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Melanie Gonzalez Dance Unlimited
Winner Gabby Marques Focal Point Dance Studios
Winner Ashlee-Ann Ramsay Dance Unlimited
Runner-Up Morgan Furnari Artistic Soul Studios
Runner-Up Caitlyn Haley All American Dance Factory
Runner-Up francene halili raskin dance studios
Runner-Up Katherine Hardison Debbie's Dance Company
Runner-Up Marisa Helton Debbie's Dance Company
Runner-Up Amanda Mitchell All American Dance Factory
Runner-Up Mercedez Mize [N/A]
Runner-Up Gabrielle Nissalke All American Dance Factory
Runner-Up Stephanie Rivas Mary Jo's Performing Arts Academy
Runner-Up Karly Robinson Stars Dance Studio
Runner-Up Julia Schwalb [N/A]
Runner-Up Jannah Schwarz Dancetown
Runner-Up Jenna Toriscelli All American Dance Factory

Senior Male BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Lorrin Brubaker Duvall Dance Academy
Winner Chazz Cooks Centerstage Dance Academy
Winner Gio Cruz Focal Point Dance Studios
Runner-Up Corey Anderson Keegan Dance Company
Runner-Up Marcel Mejia Artistic Soul Studios
Runner-Up Michael Ocampo Revolutions Dance Company
Runner-Up Abraham Ruiz Artistic Soul Studios

StandOut in Tap

Placement Dancer Studio
Winner Megan Bentley Focal Point Dance Studios
Winner Serena Bracke Focal Point Dance Studios
Winner Isabella Bruna Focal Point Dance Studios
Winner Sarah Chandler University Performing Arts Centre
Winner Chloe Dyal Kim Hall School of Dance
Winner Kaylee Eorgan Jeanne Lynn Dance Studio
Winner Kalysta Gregory Jeanne Lynn Dance Studio
Winner Kayla Janas Duvall Dance Academy
Winner Samuel Kinard [N/A]
Winner Trinity Kolling Duvall Dance Academy
Winner Raegan Machado Duvall Dance Academy
Winner Devynn Marshall Jordan Center Dance
Winner Shannon McKelvey Jeanne Lynn Dance Studio
Winner Franchesca Ruiz Focal Point Dance Studios
Winner Sydney Stanton Jenni's Dance Company
Winner Alexa Tannebaum Artistic Soul Studios
Winner Arianna Tapia Focal Point Dance Studios
Winner Isabelle Vaughn-McGee Jeanne Lynn Dance Studio
Winner Lizzy Zaritsky Club Dance Studio

StandOut in Jazz

Placement Dancer Studio
Winner Haley Abram Rolann's School of the Dance
Winner Hanna Adams Kim Hall School of Dance
Winner Emily Belcher Ocala Dance Force Company
Winner Elizabeth Bolen Debbie's Dance Company
Winner Karina Bowers All American Dance Factory
Winner Jazlyn Caing Keegan Dance Company
Winner Molly Kate Charlton Enterprise School of Dance
Winner Christy D'Souza Rolann's School Of The Dance
Winner Cristy DeCardenas Focal Point Dance Studios
Winner Alexsa Dietrich Soul Studios
Winner Michayla Eakin [N/A]
Winner Sara Ekern Debbie's Dance Company
Winner Casana Fink [N/A]
Winner Bianca Garcia Viera Dance Conservatory
Winner Angelina Granitz [N/A]
Winner Alejandra Guzman Focal Point Dance Studios
Winner Lauren Harper Jeanne Lynn Dance Studio
Winner Alyssa Harris Artistic Soul Studios
Winner Addie Higgins Starke Academy of Dance
Winner Victoria Jennewein Ultimate Dance Florida
Winner Alexis Johnson Kim Hall School of Dance
Winner Ashton Johnston Debbie's Dance Company
Winner Morgan Landen Debbie's Dance Company
Winner Brittney Lida Focal Point Dance Studios
Winner Kelly Liddicoat Debbie's Dance Company
Winner Allison Llevat Focal Point Dance Studios
Winner Hannah Long Duvall Dance Academy
Winner Laura Lundsten Soul Studios
Winner Jordan Mannings Kim Hall School of Dance
Winner Danielle Melech Debbie's Dance Company
Winner Alexandra Melendi [N/A]
Winner Abby Melnick All American Dance Factory
Winner Gabriela Murray Rizing Starz Dance Academy
Winner Emilie Nelson Turning Pointe - A Dance Studio
Winner Ariana Olivo Soul Studios
Winner Margaret Palatkin Artistic Soul Studios
Winner Jadei Palenzuela Artistic Soul Studios
Winner Chloe Palmieri Pulse Performance Studio
Winner Maddie Prieto Artistic Soul Studios
Winner Manuela Quintero Danceworks Costa Rica
Winner Brittany Quiroga Dance Theatre
Winner Ale Ramirez Viera Dance Conservatory
Winner Natalie Raton Focal Point Dance Studios
Winner Haralin Rose Studio K Dance
Winner Landry Russell Revolutions Dance Company
Winner Mia Salgado Dance 4 Real
Winner Natalie Schervish [N/A]
Winner Veronica Sharam Focal Point Dance Studios
Winner Valeria Sharam Focal Point Dance Studios
Winner Lindsay Shewalter Turning Pointe - A Dance Studio
Winner Matthew Sommers Debbie's Dance Company
Winner Cameron Stedman Pulse Performance Studio
Winner Jared Stone Debbie's Dance Company
Winner Taylor Storey All American Dance Factory
Winner Samantha Szafran Duvall Dance Academy
Winner Ashleigh Taylor Mary Jo's Performing Arts Academy
Winner Cecelia Taylor Mary Jo's Performing Arts Academy
Winner Allison Terry University Performing Arts Centre
Winner Jenna Thompsn Mary Jo's Performing Arts Academy
Winner Alex Upshaw Artistic Soul Studios
Winner Nashali Vescovacci Focal Point Dance Studios
Winner Kendall Walker [N/A]
Winner Haley Wayson Kim Hall's School of Dance
Winner Rhyann Wiseman Studio K Dance
Winner Katelyn Wix Revolutions Dance Company
Winner Kristina Zittel Rolann's School of the Dance

StandOut in Ballet

Placement Dancer Studio
Winner Charlie Baudet Dance Theatre
Winner Alanna Boyd Viera Dance Conservatory
Winner Christine Cooper Mary Jo's Performing Arts Academy
Winner Camille Fabre Rolann's School of the Dance
Winner Caitlyn Hall The Dance Centre
Winner Haley Insoft IDA
Winner Taylor Johnson Kim Hall School of Dance
Winner Jordyn Matthew Duvall Dance Academy
Winner Lily Mlynarczyk Jeanne Lynn Dance Studio
Winner Sammi Pearson Viera Dance Conservatory
Winner Ashley Phillips Duvall Dance Academy
Winner Taylor Railton In Motion School of Dance
Winner Juliet Rapaport Soul Studios
Winner Avery Strain Mary Jo's Performing Arts Academy
Winner Evelyn Washburn Mary Jo's Performing Arts Academy
Winner Cynthia Wells Duvall Dance Academy

Die Hard Dancer

Placement Dancer Faculty Studio
Winner Sara Bosek Mark Meismer Kim Hall School of Dance
Winner Kayla Cariss Denise Wall Debbie's Dance Company
Winner Mikaela Chatman Kim McSwain Duvall Dance Academy
Winner Aimee Dew Anthony Morigerato Duvall Dance Academy
Winner Ashley French Chebar Williams The Dance Conservatory of Volusia
Winner Paula Garcia Travis Wall Dance 4 Real
Winner Ruth Martin Jason Parsons Jeanne Lynn Dance Studio
Winner Jada Pearman Ray Leeper In Motion School of Dance
Winner Victoria Sharam Stacey Tookey Focal Point Dance Studios
Winner Ashleigh Taylor Ricky Lam Mary Jo's Performing Arts Academy