Chicago Results

Back to Past Seasons

Studio Pick

Studio Routine
Dance Arts Center No Light
B-Discovered Dance Company Scream
Inspire School of Dance Someone I Used to Know
CM Dancing The Pack

Best NU Group (Mini)

Studio Routine
Inspire School of Dance True Love Will Find You
CM Dancing Werk

Best NU Group (Junior)

Studio Routine
Inspire School of Dance No Light
B-Discovered Dance Company Stop
Dance Arts Center Effigy

Best NU Group (Teen)

Studio Routine
Inspire School of Dance Someone I Used to Know
B-Discovered Dance Company Scream
True Dance & Co. Autumn Day

Best NU Group (Senior)

Studio Routine
CM Dancing The Pack
Dance Arts Center No Light

mini • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st On the Edge  (Sara Richter)  Inspire School of Dance
2nd Do Your Thing  (Kylie Mendoza)  Expressenz Dance Center
3rd Le Jazz Hot  (Reese DeLeon)  Dance Xplosion

mini • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st The Search Inspire School of Dance
2nd Footprints in the Sand Expressenz Dance Center
3rd Marry The Night AMPA - Academy of Movement and Performing Arts

mini • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Werk CM Dancing
2nd A Day in the Park Inspire School of Dance
3rd Settle Down Dance Xplosion

mini • line

Place Routine/Dancer Studio
1st True Love Will Find You Inspire School of Dance
2nd Wanna Get Hype Inspire School of Dance
3rd No Stoppin' Us Tonight Inspire School of Dance

junior • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Calm Before The Storm  (Sophie Miklosovic)  Faubourg School of Ballet
2nd A Moment of Silence  (Calle Mennecke)  Inspire School of Dance
3rd Safe and Sound  (Audra Stachnik)  [N/A]

junior • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Beauty and a Beat B-Discovered Dance Company
2nd Hey Ya! Dance Xplosion
3rd Arms Artistry in Motion

junior • group

Place Routine/Dancer Studio
1st No Light Inspire School of Dance
2nd Babylon Inspire School of Dance
3rd Man in the Mirror Inspire School of Dance

junior • line

Place Routine/Dancer Studio
1st This is How it Feels Inspire School of Dance

junior • extended line

Place Routine/Dancer Studio
1st Stop B-Discovered Dance Company
2nd Animal Inspire School of Dance

teen • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Faun  (Taylor Sieve)  Larkin Dance Studio
2nd Arms  (Jacalyn Tatro)  Inspire School of Dance
3rd War Letters  (Abby Tatro)  Inspire School of Dance

teen • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Solace Larkin Dance Studio
2nd Stand By Me Dance Arts Center
3rd The Tie That Binds Inspire School of Dance

teen • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Someone I Used to Know Inspire School of Dance
2nd Red Arrows Inspire School of Dance
3rd Scream B-Discovered Dance Company
3rd My Last Thank You Inspire School of Dance

teen • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Play The Guitar Dance Arts Center
2nd Hanging On B-Discovered Dance Company
3rd Colorblind Dance Arts Center

teen • extended line

Place Routine/Dancer Studio
1st Where Have You Been B-Discovered Dance Company
2nd Pound The Alarm B-Discovered Dance Company
3rd My Heart Will Go On Dance Arts Center

teen • production

Place Routine/Dancer Studio
1st Heartlines B-Discovered Dance Company
2nd Happy Ending CM Dancing

senior • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Crazy Without You  (Cate Kroehnke)  AMPA - Academy of Movement and Performing Arts
2nd This Place is a Shelter  (Kyleen Likas)  DBA
3rd Stay  (Skylar Schultz)  Dance Arts Center

senior • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Just a Dream B-Discovered Dance Company
2nd Take You Away Dance Arts Center
3rd Titanium True Dance & Co.

senior • group

Place Routine/Dancer Studio
1st The Pack CM Dancing
2nd No Light Dance Arts Center
3rd Be Italian Dance Arts Center

open • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Sail Davenport University Dance Team

mini / junior • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st Allgretto Boston Dance Collective

mini / junior • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st TBA The Pulse Performing Arts Studio

mini / junior • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st SORRY NOT SORRY Rios Dance

mini / junior • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st I Don't Want To Show Off Inspired Movement Dance

mini / junior • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st Angel by the Wings All That Dance

mini / junior • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st New York, New York Dance Academy of North Lauderdale

mini / junior • specialty

Place Routine/Dancer Studio
1st TBA The Pulse Performing Arts Studio

mini / junior • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st Boogie Wonderland Denise Wall's Dance Energy

mini / junior • improvisation

Place Routine/Dancer Studio
1st Improv Summit Dance Shoppe

teen / senior • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st Esmeralda Variation The Dance Studio Of Fresno

teen / senior • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st TBA The Pulse Performing Arts Studio

teen / senior • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st Cardi CC & Company Dance Complex

teen / senior • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Upside Down Essence Dance Company from BCFD

teen / senior • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st Without a Word Essence Dance Company from BCFD

teen / senior • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st UP! Coral Reef Senior High Magnet Dance

teen / senior • specialty

Place Routine/Dancer Studio
1st Die Trying School of Classical Ballet

teen / senior • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st Jango For Dancers Only

teen / senior • improvisation

Place Routine/Dancer Studio
1st Improv Summit Dance Shoppe

Mini Female BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Madison Muell Inspire School of Dance
Winner Sara Richter Inspire School of Dance
Runner-Up Abby Anderson Inspire School of Dance
Runner-Up Tristan Baker Inspire School of Dance
Runner-Up Madison Bane Inspire School of Dance
Runner-Up Katie Bien Inspire School of Dance
Runner-Up Reese DeLeon Dance Xplosion
Runner-Up Delaney Eminger Inspire School of Dance
Runner-Up Garlynn Gillespie AMPA - Academy of Movement and Performing Arts
Runner-Up Abby Katic The Dance Stop
Runner-Up Abby Kuntz AMPA - Academy of Movement and Performing Arts
Runner-Up Kylie Mendoza Expressenz Dance Center
Runner-Up Rosalie Moraga Dance Xplosion
Runner-Up Havah Oswald Inspire School of Dance
Runner-Up Maggie Oulianova True Dance & Co.
Runner-Up Ella Querrey Inspire School of Dance
Runner-Up Grace Skowron Inspire School of Dance
Runner-Up Reid Soderberg B-Discovered Dance Company
Runner-Up Lauren Winter Inspire School of Dance
Runner-Up Olivia Zeiml Inspire School of Dance

Junior Female BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Ariana McClure Danceology
Winner Calle Mennecke Inspire School of Dance
Winner Sophie Miklosovic Valentina's School of Ballet
Runner-Up Sydney Bak Inspire School of Dance
Runner-Up Zoya Coty Body Language Dance Company
Runner-Up Nicolette DeLeon Dance Xplosion
Runner-Up Lacey Greathouse Inspire School of Dance
Runner-Up Megan Halley Inspire School of Dance
Runner-Up Lanie Hansen Inspire School of Dance
Runner-Up Macie Harris Expressenz Dance Center
Runner-Up Kyra Jansky Inspire School of Dance
Runner-Up Grace Jones Storm Dance Alliance
Runner-Up Ashlyn McQuitty Dance Arts Center
Runner-Up Alexa Ratini Inspire School of Dance
Runner-Up Cali Wilson Capital City Dance Center
Runner-Up Kendall Wright Expressenz Dance Center

Teen Female BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Maddie Hanson [N/A]
Winner Payton Schultz Dance Arts Center
Winner Jacalyn Tatro Inspire School of Dance
Runner-Up Kristen DesLaurier B-Discovered Dance Company
Runner-Up Amanda Dexl B-Discovered Dance Company
Runner-Up Ashley Handley B-Discovered Dance Company
Runner-Up Marissa Johnson Dance Xplosion
Runner-Up Madison Jordan Larkin Dance Studio
Runner-Up Victoria Manno B-Discovered Dance Company
Runner-Up Emma Murphy True Dance & Co.
Runner-Up Emily Myint B-Discovered Dance Company
Runner-Up Lexi Nitz Body Language Dance Company
Runner-Up Francesca Robbs Inspire School of Dance
Runner-Up Elena Saccone B-Discovered Dance Company
Runner-Up Abby Tatro Inspire School of Dance
Runner-Up McKaylee True True Dance & Co.
Runner-Up Nicolette Wellman Dance Xplosion

Teen Male BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Dylan Slamka Dance Arts Center
Runner-Up Tyler Kerbel First Position Dance Studio

Senior Female BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Brianna Dexl B-Discovered Dance Company
Winner Skylar Schultz Dance Arts Center
Winner Lily Thongnuam [N/A]
Runner-Up Samantha Addante Dance Xplosion
Runner-Up Franchesca Bass [N/A]
Runner-Up Cornejo Beatrice Center Stage Dance Studio
Runner-Up Bianca Bruccoleri CM Dancing
Runner-Up Hannah Duncan True Dance & Co.
Runner-Up Michelle Harvey [N/A]
Runner-Up Nicole Kandilas CM Dancing
Runner-Up Cate Kroehnke AMPA - Academy of Movement and Performing Arts
Runner-Up Kyleen Likas DBA
Runner-Up Bryana Litvin Dance Xplosion
Runner-Up Lauren Lutostanski IMOVE
Runner-Up Bailey Olrich [N/A]

Senior Male BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Zachary Jones Center Stage / Aspire Dance Company
Winner Cole Thongnuam [N/A]
Runner-Up Sam Gardner [N/A]
Runner-Up Michael Kelly West Michigan Dance Center
Runner-Up Paul Morland [N/A]
Runner-Up Tadas Varaneckas [N/A]

StandOut in Tap

Placement Dancer Studio
Winner Ariana Commisso CM Dancing
Winner Danielle Corliss Center Stage / Aspire Dance Company
Winner Jillian Cutler CM Dancing
Winner Haylee Dedrick [N/A]
Winner Nastassja Dubinsky Dance Arts Center
Winner Kim Fairhead Artistry In Motion
Winner Katie Harbour CM Dancing
Winner Morgan Hoppe CM Dancing
Winner Alexa Ippolito CM Dancing
Winner Maya Jaramillo Dance Arts Center
Winner Sydney Jones Center for Dance
Winner Francesca Leone Center Stage / Aspire Dance Company
Winner Georgia Liagridonis Art In Motion
Winner Nicole Matteo The Dance Stop
Winner Emma Miquelon Duet Dance Academy inc
Winner Jade Ortiz Dance Arts Center
Winner Vanessa Pilot CM Dancing
Winner Abby Reimer Dance Dynamics
Winner Samantha Schmaling Dance Arts Center
Winner Lisa Marie Senese Center Stage / Aspire Dance Company
Winner Emily Webster CM Dancing

StandOut in Jazz

Placement Dancer Studio
Winner Abigail Clayton CM Dancing
Winner Cali Allan Dance Arts Center
Winner Gina Blaskie EXL Dance Productions
Winner Kayla Caudillo B-Discovered Dance Company
Winner Ashlyn Celichowski Madison Ballet
Winner Vincent Coccurello CM Dancing
Winner Maddie Craver The Dance Stop
Winner Skylar Doxey West Michigan Dance Center
Winner Natalie Eastes AMPA - Academy of Movement and Performing Arts
Winner Niki Emory Inspire School of Dance
Winner Emily Esteban Davenport University Dance Team
Winner Brooke Fera Moves & Motions Dance
Winner Alaina Frazier Inspire School of Dance
Winner Isabella Ghahtani B-Discovered Dance Company
Winner Ella Glorioso Inspire School of Dance
Winner Emily Handley B-Discovered Dance Company
Winner Emily Joswick Inspire School of Dance
Winner Nicki Kassel Dance Xplosion
Winner Bailey Langkan Storm Dance Alliance
Winner Grace Mann True Dance & Co.
Winner Morgan Meeks True Dance & Co.
Winner Taeya Meier Northern Force Dance Company
Winner Emma Murphy True Dance & Co.
Winner Kendall O'Keefe Dance Dynamics
Winner Joslyn Oakley Inspire School of Dance
Winner Adrianna Panagakis Dance Xplosion
Winner Lindsay Perez Storm Dance Alliance
Winner Shelby Poch Davenport University Dance Team
Winner Marissa Quivey West Michigan Dance Center
Winner Vanessa Ramirez CM Dancing
Winner Lexi Randolph Inspire School of Dance
Winner Hailey Santore B-Discovered Dance Company
Winner Olivia Smith B-Discovered Dance Company
Winner Audra Stachnik [N/A]
Winner Jordin Suwalski Artistry In Motion
Winner Paige Thompson True Dance & Co.
Winner Lily Wallace B-Discovered Dance Company
Winner Rachel Wheeler B-Discovered Dance Company

StandOut in Ballet

Placement Dancer Studio
Winner Madison Catalano Dance Xplosion
Winner Sammi Devcic CM Dancing
Winner Elle Eickholz AMPA - Academy of Movement and Performing Arts
Winner Chanyng Floyd AMPA - Academy of Movement and Performing Arts
Winner Sydney Fugett Inspire School of Dance
Winner Sophie Ghahtani B-Discovered Dance Company
Winner Scott Gulbranson School of Classical Ballet & Dance
Winner Meghan Hanrahan Artistry in Motion
Winner Delaney Jensen Dance Arts Center
Winner Christey Mader The Dance Stop
Winner Haleigh McGregor AMPA - Academy of Movement and Performing Arts
Winner Alisha McMullin Resilience Dance Company
Winner Sierra Miller [N/A]
Winner Abigail Morris Dance Motions, Inc.
Winner Erin Pohlschmidt Inspire School of Dance
Winner Ethan Reimer Dance Dynamics
Winner Makayla Ryan Body Language Dance Company
Winner Gianna Scardino Dance Xplosion
Winner Chaney Troutman AMPA - Academy of Movement and Performing Arts
Winner Gianna Tummillo Dance Motions, Inc.
Winner Morgan Weaver CM Dancing
Winner Annie Winterbottom Inspire School of Dance
Winner Cosette Zielinski Collective Dance

StandOut in Hip-Hop

Placement Dancer Studio
Winner Kylie Bardoel CM Dancing
Winner Allie Bensinger All About Dance
Winner Alexa Commisso CM Dancing
Winner Madison Fugett Inspire School of Dance
Winner Brooke Green West Michgan Dance Center
Winner Claire Knoebel Storm Dance Alliance
Winner Nicholas Liagridonis Art In Motion
Winner Ross Loftus Storm Dance Alliance
Winner CASSANDRA MARSH [N/A]
Winner Asia Middlemost CM Dancing
Winner Skylar Mitchell AMPA - Academy of Movement and Performing Arts
Winner Maddi Narducci Storm Dance Alliance
Winner Nicolette Pilalis Center Stage / Aspire Dance Company
Winner Veronica Ramirez CM Dancing
Winner Isabel Ramos Center Stage / Aspire Dance Company
Winner Catie Schrader The Dancers Edge
Winner Tyller Stoetzel EXL Dance Productions
Winner Bianca Trulli CM Dancing
Winner Carsyn Whisenant B-Discovered Dance Company
Winner Micaela Zomaya Center Stage / Aspire Dance Company

Die Hard Dancer

Placement Dancer Faculty Studio
Winner Haylee Dedrick Stacey Tookey [N/A]
Winner Margo Eason Ray Leeper B-Discovered Dance Company
Winner Niki Emory Denise Wall Inspire School of Dance
Winner Ashley Harty Anthony Morigerato Dance Arts Center
Winner Alexa Ippolito Travis Wall CM Dancing
Winner Banan Loftus Kenny Wormald Storm Dance Alliance
Winner Lexi Randolph Ronnie Todorowski Inspire School of Dance
Winner Sofia Sergio Jason Parsons CM Dancing
Winner T'Ana Smith Kim McSwain Dance Vision
Winner Emily West Mark Meismer West Michigan Dance Center