Denver Results

Back to Past Seasons

Studio Pick

Studio Routine
Kemper Dance Academy Murder Sounds
Boutique Dance Academy This Time Tomorrow
Artistic Fusion Dance Academy Guilty As Charged
City of Boulder Dance Program Welcome Home
Michelle Latimer Dance Academy Hopelessness
Dance Dimensions I Can Only Imagine
Bella Dance Studio Inc. Get 'Em
Encore Dance White Sky
The Pointe Dance Academy Near Light
Synergy Dance Academy Leaves Turn to Dust
Revolution Dance Academy Climb

Best NU Group (Mini)

Studio Routine
Artistic Fusion Dance Academy More To Life
Michelle Latimer Dance Academy Home Soon
The Pointe Dance Academy A Mile

Best NU Group (Junior)

Studio Routine
Artistic Fusion Dance Academy Will You Be There
Synergy Dance Academy My Truth
Michelle Latimer Dance Academy Nicest Kids In Town

Best NU Group (Teen)

Studio Routine
Michelle Latimer Dance Academy Hopelessness
Artistic Fusion Dance Academy Guilty As Charged

Best NU Group (Senior)

Studio Routine
Artistic Fusion Dance Academy Those Who Are Absent
Michelle Latimer Dance Academy What If Love Never Comes?

mini • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Turn Up My Music  (Shaena Florence)  Dance Factory
2nd Corner Of Your Heart  (Swan Gerlach)  Production Company Dance Centre
3rd When You Wish  (Macy Lattimer)  Dance Factory

mini • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st River Deep Kemper Dance Academy
2nd Jump, Shout, Boogie Dance Dimensions
3rd Where Did You Learn to Dance? Dance Dimensions

mini • group

Place Routine/Dancer Studio
1st More To Life Artistic Fusion Dance Academy
2nd Home Soon Michelle Latimer Dance Academy
3rd Dreams Michelle Latimer Dance Academy

mini • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Over The Rainbow Michelle Latimer Dance Academy
2nd Drum Line The Pointe Dance Academy
3rd Love Generation Michelle Latimer Dance Academy

mini • extended line

Place Routine/Dancer Studio
1st Until the Last Raindrop Falls Synergy Dance Academy

junior • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st The Finishline  (Tim Blankenship)  City of Boulder Dance Program
2nd A Drop In The Ocean  (Diana Owen)  City of Boulder Dance Program
3rd Trouble  (Gia Ramirez)  Tabor Dance Academy

junior • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Saying Goodbye Kemper Dance Academy
2nd Awake My Soul City of Boulder Dance Program
3rd Habits City of Boulder Dance Program

junior • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Hummingbird Artistic Fusion Dance Academy
2nd Cheek To Cheek Artistic Fusion Dance Academy
3rd My Truth Synergy Dance Academy

junior • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Some Nights Artistic Fusion Dance Academy
2nd Nicest Kids In Town Michelle Latimer Dance Academy
3rd Take My Hand Synergy Dance Academy

junior • extended line

Place Routine/Dancer Studio
1st Will You Be There Artistic Fusion Dance Academy
2nd Out of My Mind Dance Progressions
3rd We Run The World Dance Progressions

teen • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Without Love  (Ceresa Freehling)  Revolution Dance Academy
2nd You Make My Dreams  (Sydney Cheri)  Production Company Dance Centre
3rd Something Special  (Zach Nizzi)  Kemper Dance Academy

teen • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Shelter City of Boulder Dance Program
2nd My First Mistake Dance Dimensions
3rd Fire and Ice Revolution Dance Academy

teen • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Sacrifice Artistic Fusion Dance Academy
2nd Say My Name Artistic Fusion Dance Academy
3rd The Visitor Michelle Latimer Dance Academy

teen • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Hopelessness Michelle Latimer Dance Academy
2nd Yellow Light Artistic Fusion Dance Academy
3rd Glow Michelle Latimer Dance Academy

teen • extended line

Place Routine/Dancer Studio
1st Guilty As Charged Artistic Fusion Dance Academy
2nd The Mob Artistic Fusion Dance Academy
3rd Wake Up Michelle Latimer Dance Academy

teen • production

Place Routine/Dancer Studio
1st Le Jazz Hot Artistic Fusion Dance Academy
2nd Gatsby Michelle Latimer Dance Academy
3rd Fosse Encore Dance

senior • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Regrets  (Kelsey Kanatzar)  Kemper Dance Academy
2nd Resurrected Heart  (Sara Jumper)  Revolution Dance Academy
3rd Ball So Hard  (Malik Gray)  Kemper Dance Academy
3rd Addicted to Love  (Megan Sarbaugh)  Dance Dimensions

senior • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Prisoners Production Company Dance Centre
2nd Never Knew Dance Dimensions
3rd UNSpoken Kemper Dance Academy

senior • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Red Arrow Michelle Latimer Dance Academy
1st What If Love Never Comes? Michelle Latimer Dance Academy
2nd Reveil Artistic Fusion Dance Academy
3rd Broken Promise Michelle Latimer Dance Academy

senior • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Those Who Are Absent Artistic Fusion Dance Academy
2nd Near Light The Pointe Dance Academy
3rd Parisian Princess The Pointe Dance Academy

senior • extended line

Place Routine/Dancer Studio
1st Echo Michelle Latimer Dance Academy
2nd Sleep Michelle Latimer Dance Academy
3rd Wanted Heart The Pointe Dance Academy

mini / junior • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st You'll Be In My Heart Pas De Deux Hawaii

mini / junior • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st Vio Vorrum Sma Stars Dance Studio

mini / junior • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st Roll Out Pas De Deux Hawaii

mini / junior • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Mr. J Pas De Deux Hawaii

mini / junior • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st Moana Pas De Deux Hawaii

mini / junior • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st Hairspray Pas De Deux Hawaii

mini / junior • specialty

Place Routine/Dancer Studio
1st Encounter Aspire Dance Studio

mini / junior • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st I've Got Rhythm Long Life Dance Company

mini / junior • improvisation

Place Routine/Dancer Studio
1st Improvisation Tawn Marie's Dance Center

teen / senior • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st Coppelia Variation Tampa Bay Dance Academy

teen / senior • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st River Pas De Deux Hawaii

teen / senior • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st Addiction L.A. Dance

teen / senior • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Toy Soldier L.A. Dance

teen / senior • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st How Can It Be L.A. Dance

teen / senior • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st Momma West Florida Dance Center

teen / senior • specialty

Place Routine/Dancer Studio
1st Drop DanceTown

teen / senior • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st Din Da Da L.A. Dance

teen / senior • improvisation

Place Routine/Dancer Studio
1st TBD Dance Studio 111

Mini Female BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Marcel Owens Artistic Fusion Dance Academy
Winner Kylee Taylor Michelle Latimer Dance Academy
Winner Jayden Zimmermann Michelle Latimer Dance Academy
Runner-Up Chloe Canon Synergy Dance Academy
Runner-Up Ava Check Club Dance Studio
Runner-Up Olivia Daugherty Revolution Dance Academy
Runner-Up Julia DiPretoro Michelle Latimer Dance Academy
Runner-Up Kristiana Drawe Rhapsody Performing Arts Center
Runner-Up Jezznia Ford Rhapsody Performing Arts Center
Runner-Up Rosie Granito The Pointe Dance Academy
Runner-Up Bella Hugate Michelle Latimer Dance Academy
Runner-Up Erika Marshall Artistic Fusion Dance Academy
Runner-Up Mia Maxwell Michelle Latimer Dance Academy
Runner-Up Reese Owens Artistic Fusion Dance Academy
Runner-Up Carlee Schield Club Dance Studio
Runner-Up Grace Schroeder Sweatshop
Runner-Up Poly Shestak City of Boulder Dance Program
Runner-Up Mia Taskey Dance Dimensions
Runner-Up Raegan Vetter The Pointe Dance Academy
Runner-Up Aidan Wolf Artistic Fusion Dance Academy

Mini Male BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Sam Kurtz Michelle Latimer Dance Academy
Winner Brady Wilson Westwoods Center of Performing Arts
Runner-Up Quinn Corry Synergy Dance Academy
Runner-Up Adam Polk Tabor Dance Academy

Junior Female BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Ciara Billups Michelle Latimer Dance Academy
Winner Mariah Johnson Miller's Dance Studio
Winner Grace LeMieux Sweatshop
Winner Samantha Soto Artistic Fusion Dance Academy
Runner-Up Shaylah Devlin Michelle Latimer Dance Academy
Runner-Up Claire Fitzgerald Michelle Latimer Dance Academy
Runner-Up Brooklyn Goodwin Rhapsody Performing Arts Center
Runner-Up Talia Markowski Synergy Dance Academy
Runner-Up Weslie McBride Dance Connection 2
Runner-Up Michelle Paige Boutique Dance Academy
Runner-Up Sara Reder Artistic Fusion Dance Academy
Runner-Up Victoria Romero Artistic Fusion Dance Academy
Runner-Up Rylie Shipman Artistic Fusion Dance Academy
Runner-Up Alli Sullivan Michelle Latimer Dance Academy
Runner-Up Cece Urban Synergy Dance Academy

Junior Male BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Tim Blankenship City of Boulder Dance Program
Winner Jonathan Fahoury Artistic Fusion Dance Academy
Winner Matthew Spangler Artistic Fusion Dance Academy
Runner-Up Kenny Lang Artistic Fusion Dance Academy
Runner-Up Austin Lawley Dance Dimensions

Teen Female BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Ariana Ellis Artistic Fusion Dance Academy
Winner Olivia Gieringer Michelle Latimer Dance Academy
Winner Tayler McGuire Michelle Latimer Dance Academy
Winner Haley Trujillo Artistic Fusion Dance Academy
Runner-Up Rylee Anderson Artistic Fusion Dance Academy
Runner-Up Melanie Benson Michelle Latimer Dance Academy
Runner-Up Sydney Cheri Production Company Dance Centre
Runner-Up Marissa Ferrin Artistic Fusion Dance Academy
Runner-Up Caelyn Fletcher Kemper Dance Academy
Runner-Up Ceresa Freehling Revolution Dance Academy
Runner-Up Megan Grabau Artistic Fusion Dance Academy
Runner-Up Sierra Hodges Michelle Latimer Dance Academy
Runner-Up Janae Jenkins Miller's Dance Studio
Runner-Up Olivia Pfannenstiel Artistic Fusion Dance Academy
Runner-Up Tessa Reiss Artistic Fusion Dance Academy
Runner-Up Lauren Slaughter Miller's Dance Studio
Runner-Up Takara Thede Dance Dimensions
Runner-Up Tiffany Theodore Michelle Latimer Dance Academy
Runner-Up Hunter Turbyne Michelle Latimer Dance Academy
Runner-Up Hannah Weinmaster The Studio

Teen Male BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Tanner Blee Absolute Dance
Winner Quintin Hugate Michelle Latimer Dance Academy
Winner Cameron McMechen Sweatshop
Runner-Up Luke Kamppila Synergy Dance Academy
Runner-Up Zach Nizzi Kemper Dance Academy
Runner-Up Derek Russell Revolution Dance Academy
Runner-Up Topher Shrigley Michelle Latimer Dance Academy

Senior Female BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Margie Dilivio Michelle Latimer Dance Academy
Winner Savannah Latimer Michelle Latimer Dance Academy
Winner Katie Trefz Artistic Fusion Dance Academy
Runner-Up Malia Baker Synergy Dance Academy
Runner-Up Caroline Balch Synergy Dance Academy
Runner-Up Emma Cumpston Michelle Latimer Dance Academy
Runner-Up Emily Geras Michelle Latimer Dance Academy
Runner-Up Riley Higgins Artistic Fusion Dance Academy
Runner-Up Sara Jumper Revolution Dance Academy
Runner-Up Jackie McAninch Artistic Fusion Dance Academy
Runner-Up Megan Sarbaugh Dance Dimensions
Runner-Up Maddie Spilsted Michelle Latimer Dance Academy
Runner-Up Anna Starodubtseva Artistic Fusion Dance Academy
Runner-Up Jess Steidler Michelle Latimer Dance Academy
Runner-Up Cassidy Wagner Michelle Latimer Dance Academy

Senior Male BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Eric Schloesser Michelle Latimer Dance Academy
Runner-Up Chris Daniels Artistic Fusion Dance Academy
Runner-Up Tristan Grant Artistic Fusion Dance Academy
Runner-Up Malik Gray Kemper Dance Academy
Runner-Up Trevor Takemoto [N/A]

StandOut in Tap

Placement Dancer Studio
Winner Leah Abeyta Kemper Dance Academy
Winner Lyndsey Arterburn Encore Dance
Winner Charlotte Baxter Michelle Latimer Dance Academy
Winner Kaitlyn Beale Dance Dimensions
Winner Grace Begeman Michelle Latimer Dance Academy
Winner Shyann Bertrand Absolute Dance
Winner Olivia Bowie The Pointe Dance Academy
Winner Eryn Brettmann Dance Progressions
Winner Morgan Brooks Miller's Dance Studio
Winner Jessica Chesnut Artistic Fusion Dance Academy
Winner Amber Dodds Dance Dimensions
Winner Ashlyn Foster Rhapsody performing arts center
Winner Nicole Haug Dance Factory
Winner Natalie Hernandez Encore Dance
Winner Macy Lattimer Dance Factory
Winner Alyssa Lopez Dance Dimensions
Winner Morgan Militare Artistic Fusion Dance Academy
Winner Lauryn Moore Encore Dance
Winner Tiffani Osborn Artistic Fusion Dance Academy
Winner Brooklyn Reddy Artistic Fusion Dance Academy
Winner Sasha Serdyukov Dance Dimensions
Winner Shianne Shaver Tabor Dance Academy
Winner Lindsey Somers Encore Dance
Winner Hallie Stull Encore Dance
Winner Essence Sugar Miller's Dance Studio
Winner Reghan Svoboda Kitty Lee Dance
Winner Lindsey Wirth Dance Dimensions
Winner Savannah Wright Artistic Fusion Dance Academy

StandOut in Jazz

Placement Dancer Studio
Winner Audrianna Allison Encore Dance
Winner Sydnee Anderson Artistic Fusion Dance Academy
Winner Bradon Baer Absolute Dance
Winner Susanna Ballenski The Studio
Winner Taryn Bee Club Dance
Winner MaCall Berger Synergy Dance Academy
Winner Marissa Bonertz [N/A]
Winner Addison Bridges Synergy Dance Academy
Winner Maycee Budge Synergy Dance Academy
Winner Alexa Bugarin Artistic Fusion Dance Academy
Winner Layne Bulik Kemper Dance Academy
Winner Kyler Caldwell Artistic Fusion Dance Academy
Winner Tacie Chadwick The Pointe Dance Academy
Winner Ryleigh Chapman Miller's Dance Studio
Winner Kylie Cook Production Company Dance Centre
Winner Vivian Corry Synergy Dance Academy
Winner Madeline Daigle Synergy Dance Academy
Winner Kaitlyn Diachok Rhapsody Performing Arts Center
Winner Ava DiPretoro Michelle Latimer Dance Academy
Winner Taylor Edgin Kemper Dance Academy
Winner Kayla Engelhardt Boutique Dance Academy
Winner Cheyenne Fitzsimons Artistic Fusion Dance Academy
Winner Shaena Florence Dance Factory
Winner Kinsey Folsom Production Company Dance Centre
Winner Renee Gangwish City of Boulder Dance Program
Winner Maddie Gilbert Production Company Dance Centre
Winner Cassie Greenly Artistic Fusion Dance Academy
Winner Ava Harkness Artistic Fusion Dance Academy
Winner Sydney Hinze Tabor Dance Academy
Winner Phoebe Jenkins Encore Dance
Winner Taylor Johnson Boutique Dance Academy
Winner Avery Jones Boutique Dance Academy
Winner Caroline Judd The Pointe Dance Academy
Winner Maddie Junk The Pointe Dance Academy
Winner Mallory Kane Artistic Fusion Dance Academy
Winner Kay Marie Karva Michelle Latimer Dance Academy
Winner Wren Kelman City of Boulder Dance Program
Winner Reina Kitasato Miller's Dance Studio
Winner Katelyn Kittilson Dance Dimensions
Winner Maya Krajicek Michelle Latimer Dance Academy
Winner Taylor Kramer Kemper Dance Academy
Winner Gracie Leslie Artistic Fusion Dance Academy
Winner Chloenoelle Liles Synergy Dance Academy
Winner Elizabeth Lipshutz Michelle Latimer Dance Academy
Winner Megan Livermore Michelle Latimer Dance Academy
Winner Rebecca Loevy Synergy Dance Academy
Winner Lilli Maples Michelle Latimer Dance Academy
Winner Kia Marez Absolute Dance
Winner Kylie Markham Michelle Latimer Dance Academy
Winner Katie Mendelsberg The Pointe Dance Academy
Winner Aliona Mirochinikov City of Boulder Dance Program
Winner Campbell Moore Artistic Fusion Dance Academy
Winner Hailey Morales Kemper Dance Academy
Winner Brooklyn Murphy Michelle Latimer Dance Academy
Winner Kendall Napier Michelle Latimer Dance Academy
Winner Cheyenne Paeper The Pointe Dance Academy
Winner Amy Pelton Synergy Dance Academy
Winner Kelsey Percival Michelle Latimer Dance Academy
Winner Brooke Peterson Kitty Lee Dance Studio
Winner Jacqueline Pham Michelle Latimer Dance Academy
Winner Ashley Piper Westwoods Center of Performing Arts
Winner Emily Puzo Dance Dimensions
Winner Lili Quintana Michelle Latimer Dance Academy
Winner Kailey Rabel The Pointe Dance Academy
Winner Mikayla Rahman Synergy Dance Academy
Winner Maclaine Reeder Artistic Fusion Dance Academy
Winner Hannah Reich Synergy Dance Academy
Winner Autumn Robbins The Pointe Dance Academy
Winner Mandi Robinson Rhapsody Performing Arts Center
Winner Maddy Rodriguez Miller's Dance Studio
Winner Jackie Rose Kemper Dance Academy
Winner Mackenzie Rossi [N/A]
Winner Audrey Russo Miller's Dance Studio
Winner Aleksi Schuchman [N/A]
Winner Shelby Seeley Miller's Dance Studio
Winner Rachel Steidler [N/A]
Winner Alexis Stephen Miller's Dance Studio
Winner Marta Stewart Sweatshop
Winner Jennifer Stobbs-Vergara The Pointe Dance Academy
Winner Amanda Takemoto [N/A]
Winner Michelle Tebedo Kemper Dance Academy
Winner MiKaila Torres The Studio
Winner Lauren Valley Boutique Dance Academy
Winner Polina Vogunin Artistic Fusion Dance Academy
Winner Brianne Walker Boutique Dance Academy
Winner Sarah Waters Artistic Fusion Dance Academy
Winner Kaylee Wright Artistic Fusion Dance Academy
Winner Kirstin Zahradnick Rhapsody Performing Arts Center
Winner Kira Zinck Synergy Dance Academy

StandOut in Ballet

Placement Dancer Studio
Winner Carleigh Baldwin Revolution Dance Academy
Winner Kathleen Belarde Revolution Dance Academy
Winner Haley Bergeson [N/A]
Winner Regan Biondo Revolution Dance Academy
Winner Katelyn Cecil Belliston Academy
Winner Hailee Chadwick The Pointe Dance Academy
Winner Taegen Clifton Bella Dance Studio Inc.
Winner Taryn Codorniz Synergy Dance Academy
Winner Grace Coleman The Pointe Dance Academy
Winner Maria Danieli Revolution Dance Academy
Winner Klyne Duplechian Revolution Dance Academy
Winner Abby Fisher Michelle Latimer Dance Academy
Winner Sabrina Foutch Belliston Academy
Winner Elisabeth Galvin Revolution Dance Academy
Winner Alison Geroche Michelle Latimer Dance Academy
Winner Emma Grady The Pointe Dance Academy
Winner Mikayla Griffith Revolution Dance Academy
Winner Jonelle Guthrie Revolution Dance Academy
Winner Jordan Himelrick Encore Dance
Winner Brittney Isaacs The Studio
Winner Ameryce Johnson Kemper Dance Academy
Winner Ashley Kress Revolution Dance Academy
Winner Macy LaMielle Westwoods Center of Performing Arts
Winner Audrey Leonard Revolution Dance Academy
Winner Nevin Lockwood Mountainside Dance Academy
Winner Adalyn MacDonald Belliston Academy
Winner Taryn Tucker Revolution Dance Academy

Die Hard Dancer

Placement Dancer Faculty Studio
Winner Shelby Allen Ivan Koumaev Kemper Dance Academy
Winner Grace Calderoni Ray Leeper City of Boulder Dance Program
Winner Emma Giedd Denise Wall Artistic Fusion Dance Academy
Winner Alahna Jones Kim McSwain Synergy Dance Academy
Winner Chelsea Noga Stacey Tookey Absolute Dance
Winner Presleigh Parrish Travis Wall Rhapsody Performing Arts Center
Winner Philip Vo Jason Parsons
Winner Tia Whitehouse Chebar Williams The Art Underground
Winner Brenna Wilburn Mark Meismer Kemper Dance Academy
Winner Laetizia Ybarra Anthony Morigerato Encore Dance
Winner Averie Zumalt Miguel Zarate Production Company Dance Centre

StandOut in Hip-Hop

Placement Dancer Studio
Winner Kalyn Alexus Bella Dance Company
Winner Camryn Arterburn Encore Dance
Winner Taylor Billingsley Miller's Dance Studio
Winner Matthew Cole Miller's Dance Studio
Winner Angelique Davies Boutique Dance Academy
Winner Kennady Doggett Synergy Dance Academy
Winner Isabella El-Nabulsi Boutique Dance Academy
Winner Brynna Goodwin Rhapsody Performing Arts Center
Winner Sydney Gray Miller's Dance Studio
Winner Madison Jeffers Dance Dimensions
Winner Kelsey Kanatzar Kemper Dance Academy
Winner Jaden Lang Encore Dance
Winner Lizzie Leski Synergy Dance Academy
Winner Victoria Lutz Absolute Dance
Winner Faith Myhill Boutique Dance Academy
Winner Tory Raterman Artistic Fusion Dance Academy
Winner Segren Rollin Rhapsody Performing Arts Center
Winner Tyler Smith Michelle Latimer Dance Academy
Winner Jasmine Sugar Miller's Dance Studio
Winner Kollyn Weimer Tabor Dance Academy