Pittsburgh Results

Back to Past Seasons

Studio Pick

Studio Routine
Escape Dance Academy How Do I Look
Huntingdon Dance Academy A little Party
Studio 82 Ri-Mix
Jamie's Dance Force Polar Bear

Best NU Group (Mini)

Studio Routine
Abby Lee Dance Company Little Party
Escape Dance Academy How Do I Look

Best NU Group (Junior)

Studio Routine
Center Stage Dance Studio Gold Dust
Escape Dance Academy Raining Men

Best NU Group (Teen)

Studio Routine
Abby Lee Dance Company Just Another Number
Studio 82 Ri-Mix

Best NU Group (Senior)

Studio Routine
Abby Lee Dance Company Screaming Silence
Ludovici Dance Academy We Are One
Jamie's Dance Force Polar Bear

mini • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Red  (Mackenzie Ziegler)  Abby Lee Dance Company
2nd Blown Away  (Madelyn Gaba)  Center Stage Dance Studio
3rd Crazy Dreams  (Kate Constantini)  Jamie's Dance Force

mini • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st I Got Rhythm Jamie's Dance Force
2nd Daughters Paula Scriva Dance Studio
3rd Be Italian Jamie's Dance Force

mini • group

Place Routine/Dancer Studio
1st How Do I Look Escape Dance Academy
2nd GNO Abby Lee Dance Company
3rd Toy Box Abby Lee Dance Company

mini • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Little Party Abby Lee Dance Company
2nd Wings Jamie's Dance Force

mini • extended line

Place Routine/Dancer Studio
1st Born to be Wild Escape Dance Academy

junior • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Shelter  (Jaycee Wilkins)  Club Dance Studio
2nd Birthday  (Maddie Ziegler)  Abby Lee Dance Company
3rd I Dreamed a Dream  (Kelsey Hackstedde)  Escape Dance Academy

junior • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Two Sapphires [N/A]
2nd Warrior Studio 82
3rd Three Geese Studio 82

junior • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Gold Dust Center Stage Dance Studio
2nd Raining Men Escape Dance Academy
3rd Two Steps Studio 82

junior • line

Place Routine/Dancer Studio
1st True Colors Jamie's Dance Force

junior • extended line

Place Routine/Dancer Studio
1st Get Like Me Jamie's Dance Force

junior • production

Place Routine/Dancer Studio
1st Live It Up Studio 82
1st Dance Again Escape Dance Academy

teen • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Bravado  (Isabella Pete)  Center Stage Dance Studio
2nd Before It Breaks  (Madeline Mihacevich)  Studio 82
2nd Sparrow  (Kaeli Ware)  Abby Lee Dance Company
3rd Threnody  (Kassandra Sopko)  Ludovici Dance Academy

teen • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Payphone The Dance House
2nd Reflections Centre Dance
3rd Wanna Be Studio 82

teen • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Just Another Number Abby Lee Dance Company
2nd Ri-Mix Studio 82
3rd Music of the Night Escape Dance Academy

teen • line

Place Routine/Dancer Studio
1st VCR Escape Dance Academy
2nd Toy Story Studio 82
3rd Bleeding Love Huntingdon Dance Academy

teen • extended line

Place Routine/Dancer Studio
1st Big Spender Escape Dance Academy
2nd France Trance Studio 82
3rd Clique Dancer's Studio

senior • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Song for You  (Kelly MacCoy)  Planet Dance Cincinnati
2nd The Nature of Daylight  (Miranda Nichols)  Ludovici Dance Academy
3rd Reminder  (Jay Jay Dixonbey)  Dance House

senior • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Shelter Dance House
2nd Locomotion Abby Lee Dance Company
3rd Never Again Abby Lee Dance Company

senior • group

Place Routine/Dancer Studio
1st We Are One Ludovici Dance Academy
2nd Polar Bear Jamie's Dance Force
3rd Run This Town Jamie's Dance Force

senior • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Screaming Silence Abby Lee Dance Company
2nd Diamonds Jamie's Dance Force

senior • extended line

Place Routine/Dancer Studio
1st Divas Jamie's Dance Force

senior • production

Place Routine/Dancer Studio
1st Tap Party Jamie's Dance Force

open • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Youth  (Caprie Klacik)  Jamie's Dance Force

mini / junior • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st Giselle Northland School of Dance
2nd Habenera Seville Joanne Chapman School of Dance
3rd Serenade Joanne Chapman School of Dance

mini / junior • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st St. Michael Bobbie's School of Performing Arts
2nd Sisters Warehouse Dance Complex
3rd Settle Down Danceworks Costa Rica

mini / junior • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st Our Hands Evolution Dance Company
2nd Game On Studio 82
3rd The Purge Bluffton School of Dance

mini / junior • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Who Do You Think I Am High Pointe Performing Arts Studio
2nd Ruby Blue Dance 4 Real
3rd Shake-N-Pop Dance 4 Real

mini / junior • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st Never Alone Northland School of Dance
2nd Keep Breathing Performance Edge 2 School of Dance
3rd Ave Maria Universal Performing Arts Center

mini / junior • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st New York, New York Dance Academy of North Lauderdale
2nd Bushel and a Peck Mack Avenue Dance Center
3rd Santa Baby NorthPointe Dance Academy

mini / junior • specialty

Place Routine/Dancer Studio
1st Abstract Dance Unlimited
2nd Nostalgic CC & Co. Dance Complex
3rd Angels Among Us Devotion Dance Company

mini / junior • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st Boogie Wonderland Denise Wall's Dance Energy
2nd Can't Hold Us High Pointe Performing Arts Studio
3rd Hello Dolly Joanne Chapman School of Dance

mini / junior • improvisation

Place Routine/Dancer Studio
1st Improv Summit Dance Shoppe
2nd Improv Steps N Motion
3rd Improv Steps N Motion

teen / senior • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st With My Own Eyes Northland School of Dance
2nd Love Song Joanne Chapman School of Dance
3rd Pas de Deux from Giselle Elite Danceworx

teen / senior • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st Your Heart Sounds Like Bobbie's School of Performing Arts
2nd Walk It Off Dance Empire of Miami
3rd Love and Tears Lourdes Academy Dancers (Highschool Dance Team)

teen / senior • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st Soldiers Coral Reef Senior High Magnet Dance
2nd Look At My Chick Performance Edge
3rd Fancy Footwork Warehouse Dance Center

teen / senior • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st TBA-Senior WL Bobbie's School of Performing Arts
2nd Besame D'ansa Jazz Stage
3rd Walk The Line D'ansa Jazz Stage

teen / senior • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st Open Hands Northland School of Dance
2nd Papa, Can Your Hear Me? Dance Unlimited
3rd Born Again New Image Dance Company

teen / senior • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st UP! Coral Reef Senior High Magnet Dance
2nd Good Morning Baltimore East Dance Studios
3rd Show Off Focal Point Dance Studios

teen / senior • specialty

Place Routine/Dancer Studio
1st How It Ends Michelle Latimer Dance Academy
2nd Please Don't Fall In Love Dance Empire of Miami
3rd Victory Patricia Penenori Dance Center

teen / senior • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st Be Italian Joanne Chapman School of Dance
2nd TBA Dance 4 Real
3rd Din Da Da Denise Wall's Dance Energy

teen / senior • improvisation

Place Routine/Dancer Studio
1st Improv Velocity Dance Center, LLC
2nd TBA Dance Unlimited
3rd I Am Out Dance & Dance Academy

Mini Female BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Kate Constantini Jamie's Dance Force
Winner Morgan Faust Ultimate Dance Complex
Winner Chloe Hamil Little Red Dance Studio
Winner Brooke Kosinski Abby Lee Dance Company
Runner-Up Suriya Allain Little Red Dance Studio
Runner-Up Jonna Banko Gemini Studio
Runner-Up Jillian Baracz Studio 82
Runner-Up Kylie Edwards Abby Lee Dance Company
Runner-Up Claire Faust Ultimate Dance Complex
Runner-Up Reagan Fleming Jamie's Dance Force
Runner-Up Madelyn Gaba Center Stage Dance Studio
Runner-Up Jenna Kamsickas Dance House
Runner-Up Jocelyn Kaup Dance Expressions by Erica
Runner-Up Alexis Leonardo Dance House
Runner-Up Lainey Mihacevich Studio 82 - Dynamic Dance Force
Runner-Up Taylor Mitcham Savage Dance Company
Runner-Up Berkley Olszewski Dance Expressions by Erica
Runner-Up Maya Regule Jamie's Dance Force
Runner-Up Andi Uebelacker Little Red Dance Studio
Runner-Up Lucy West The Dance House
Runner-Up Chelsea Williams Escape Dance Academy

Mini Male BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Johnathan Korosy Jamie's Dance Force
Winner Domenico Scott Studio C School of Dance

Junior Female BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Olivia Dugos Dance Expressions by Erica
Winner Isabella Febbraro Studio 19 Dance Complex
Winner Kennedy Trent Dance Expressions by Erica
Runner-Up Emma Constantini Jamie's Dance Force
Runner-Up Caitline Ewonce Studio 19 Dance Complex
Runner-Up Marissa Ferm Spezio's Dance Dynamics
Runner-Up Kelsey Grady Ludovici Dance Academy
Runner-Up Alex Haag Center Stage Dance Studio
Runner-Up Kelsey Hackstedde Escape Dance Academy
Runner-Up Alaina Johnston Studio 19 Dance Complex
Runner-Up Abby Kraynak Center Stage Dance Studio
Runner-Up Chloe Mihacevich Studio 82 - Dynamic Dance Force
Runner-Up Julia Miller Centre Dance
Runner-Up Svetha Nallapaneni Krystie's Dance Academy
Runner-Up Anna Schatzel Studio 19 Dance Complex
Runner-Up Keara Sweeney Abby Lee Dance Company
Runner-Up Mackenzie Wilson The Dance House
Runner-Up Danielle Wolfe Dance House

Teen Female BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Jazzmin James Elite Danceworx
Winner Kalyn Langford Elite Danceworx
Winner Madison MacGregor Elite Danceworx
Winner Cailyn Mathis Center Stage Dance Studio
Winner Makayla Ryan Body Language Dance Company
Runner-Up Kamryn Beck Abby Lee Dance Company
Runner-Up Paige Elias Studio 19 Dance Complex
Runner-Up Cassidy Grady Ludovici Dance Academy
Runner-Up Lauren Herb Studio 19 Dance Complex
Runner-Up Tommie Kesten The Ballet Academy of Pittsburgh
Runner-Up raea palmieri Krystie's Dance Academy
Runner-Up Isabella Pete Center Stage Dance Studio
Runner-Up Kristynn Portugues Stars Dance Studio
Runner-Up Chloe Smith Abby Lee Dance Company
Runner-Up Claire Spisak Studio 19 Dance Complex
Runner-Up Mckaylee True Abby Lee Dance Company
Runner-Up Kaeli Ware Abby Lee Dance Company
Runner-Up Emily Williams Escape Dance Academy

Teen Male BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Taylor Litz Krystie's Dance Academy

Senior Female BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Tori Cullo Abby Lee Dance Company
Winner Chantelle Good Elite Danceworx
Winner Vanessa Kiriakou Elite Danceworx
Winner Kelly MacCoy Planet Dance Cincinnati
Winner Audrianna Martin Del Campo Elite Danceworx
Runner-Up Kayla Cangiamilla Jamie's Dance Force
Runner-Up Natalie Davis Paula Scriva Dance Studio
Runner-Up Joyce Edwards Little Red Dance Studio
Runner-Up Lexie Florence PACE
Runner-Up Lauren Fobes [N/A]
Runner-Up Katie Kulasa Ultimate Dance Complex
Runner-Up Lauren Mastrogiacomo Studio 19 Dance Complex
Runner-Up Braelynn Neely Kat and Company Dance Studio
Runner-Up Miranda Nichols Ludovici Dance Academy
Runner-Up Hope Roberts Abby Lee Dance Company
Runner-Up Jessica Russell Ultimate Dance Complex
Runner-Up Madelyne Spang Studio 19 Dance Complex
Runner-Up Julia Spizzichini Center Stage Dance Studio
Runner-Up Briana Taladay Little Red Dance Studio
Runner-Up Bella Tenaglia Abby Lee Dance Company
Runner-Up Auriel Welty Abby Lee Dance Company
Runner-Up Tyler Wolfe Dance House

Senior Male BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Kyle Patrick Clarke Elite Danceworx
Winner Jay Jay Dixonbey Dance House
Winner Wesley Tang Elite Danceworx
Runner-Up Jimmy Bonilla Centre Dance
Runner-Up Ethan Colangelo Elite Danceworx
Runner-Up Conner Drennan Krystie's Dance Academy
Runner-Up Alan Pickett Martell School of Dance

StandOut in Tap

Placement Dancer Studio
Winner Rachel Barrett Ignite Dance Studio
Winner Abbey Barron Dancer's Studio
Winner Lainey Beichner Jamie's Dance Force
Winner Jesse Berry Moschettas Performing Arts
Winner Sydney Binner Spezio's Dance Dynamics
Winner Natalie Blair Studio C School of Dance
Winner Taylor Breen Dance Expressions by Erica
Winner Nina Cerniglia Abby Lee Dance Company
Winner Cameron Cervello Jamie's Dance Force
Winner Emily Crisan Escape Dance Academy
Winner Selah Curran Abby Lee Dance Company
Winner Jayden Dailey Studio C School of Dance
Winner Lexie Davis Escape Dance Academy
Winner Brittany Decapita Escape Dance Academy
Winner Lucia DeChurch Jamie's Dance Force
Winner Molly Hastings The Dance House
Winner Victoria Jamison Kat and Company Dance Studio
Winner Anna Kerensky Escape Dance Academy
Winner Tori Ladu The Dance House
Winner Sammie Lenzi Abby Lee Dance Company
Winner Kendall McIntyre The Dance House
Winner Taylor Morgan Jamie's Dance Force
Winner Miryssa Mozzillo Escape Dance Academy
Winner Sheridan Naugle Performing Arts Academy
Winner Brooke Riffle Ignite Dance Studio
Winner Jordan Salisbury Center Stage Dance Studio
Winner Jessa Snyder Candy Apple's Dance Center
Winner Bryclyn Valles AC Dance Academy
Winner Paige Westbrook Dance Expressions by Erica
Winner Mackenzie Ziegler Abby Lee Dance Company

StandOut in Jazz

Placement Dancer Studio
Winner Ashlee All Studio 19 Dance Complex
Winner Olivia Allison Gemini Studio
Winner Madison Ames Krystie's Dance Academy
Winner Carly Aston Dance Expressions by Erica
Winner Adriana Barni Center Stage Dance Studio
Winner Maddie Bennett Abby Lee Dance Company
Winner Kennedy Binner Spezio's Dance Dynamics
Winner Nina Brajovic Ultimate Dance Complex
Winner Maddie Brown Dance Expressions by Erica
Winner Sarah Burens Ignite Dance Studio
Winner Julie Campean Studio 82 - Dynamic Dance Force
Winner Jamie Campean Studio 82 - Dynamic Dance Force
Winner Kaitlin Clegg The Dance House
Winner Breanna Coonce Escape Dance Academy
Winner Kendal Cordon Jamie's Dance Force
Winner Olivia Crawford Candy Apple's Dance Center
Winner Rayna D'Alessandro Ultimate Dance Complex
Winner Mackenzie Davis Jamie's Dance Force
Winner Gigi DeLullo Jamie's Dance Force
Winner Melanie DePascale Jamie's Dance Force
Winner Kenzie Diver Escape Dance Academy
Winner Lexie Drewek Escape Dance Academy
Winner Karsyn Durham Escape Dance Academy
Winner Haley Dye Studio 82 - Dynamic Dance Force
Winner Emily Eckert Ludovici Dance Academy
Winner Jessica Fanelli Sandra Lynn's School of Dance
Winner Lauren Fetsko Jamie's Dance Force
Winner Kyia Frank Once Upon A Dream
Winner Nia Frazier Abby Lee Dance Company
Winner Megan Gaba Center Stage Dance Studio
Winner Avery Genicola Dance Expressions by Erica
Winner Meghan Green Little Red Dance Studio
Winner Samantha Gruber Center Stage Dance Studio
Winner Liz Hall Ultimate Dance Complex
Winner Olivia Hamil Little Red Dance Studio
Winner Brittany Hamilton Elite Danceworx
Winner Anna Harr Escape Dance Academy
Winner Autumn Heddleston [N/A]
Winner Makenzie Heitic [N/A]
Winner Catey Helm Dance Expressions by Erica
Winner Jeleighna Henriksen The Dance House
Winner Sarah Hunt Abby Lee Dance Company
Winner Brooke Huzl Center Stage Dance Studio
Winner Taylor Jeter Dance Expressions by Erica
Winner Sammie Johnson Jamie's Dance Force
Winner Kiara Johnson The Movement Center School of Dance
Winner Tara Johnson Candy Apple's Dance Center
Winner Sarah Johnston Studio 19 Dance Complex
Winner Sierra Kazil Reach for the Stars
Winner Kenna Kemppel Once Upon A Dream
Winner Hannah Kerr Studio 82 - Dynamic Dance Force
Winner Caprie Klacik Jamie's Dance Force
Winner Katie Kunselman Paula Scriva Dance Studio
Winner Emily Kwolek Ludovici Dance Academy
Winner alessandra lamonica Krystie's Dance Academy
Winner Gabrielle Loconti Center Stage Dance Studio
Winner Megan Long The Dance House
Winner Peyton Maciak Studio 82 - Dynamic Dance Force
Winner Faith Manski Dance Expressions by Erica
Winner Jayde Margulis Spezio's Dance Dynamics
Winner Kaitlyn Markham Candy Apple's Dance Center
Winner Hallie Marstellar Jamie's Dance Force
Winner Donata Massimiani Studio 19 Dance Complex
Winner Alyssa Massimiani Studio 19 Dance Complex
Winner Kayla McDonald Karyn Kelly Dance Center
Winner Caitlin McLain Elite Dance by Damian
Winner Kelly Mclean Karyn Kelly Dance Center
Winner Madeline Mihacevich Studio 82 - Dynamic Dance Force
Winner Miah Mihalik Krystie's Dance Academy
Winner Abby Montgomery The Dance House
Winner Isabella Morgano Kat and Company Dance Studio
Winner Sanjana Nallapaneni Krystie's Dance Academy
Winner Katherine Narasimhan Abby Lee Dance Company
Winner Alexis Narry Jamie's Dance Force
Winner Ryleigh Neill Escape Dance Academy
Winner Amanda O'Neill Studio 82 - Dynamic Dance Force
Winner Emma Paris Jamie's Dance Force
Winner Addison Parker The Movement Center School of Dance
Winner Tara Pasvanis Escape Dance Academy
Winner Caitlin Pingree Elite School of Dance by Elena
Winner Madison Pitcher Performing Arts Academy
Winner Ava Polverine Ignite Dance Studio
Winner Mary Pysh Ultimate Dance Complex
Winner Jessica Quiroga Ultimate Dance Complex
Winner Emily Rorrer The Dance House
Winner Anastasia Rose Abby Lee Dance Company
Winner Bella Saccomano Dance Expressions by Erica
Winner Francesca Sammartino Jamie's Dance Force
Winner Kristina Sarris Ignite Dance Studio
Winner Darcie Schrecongost Gemini Studio
Winner Allyson Schwendeman Jamie's Dance Force
Winner Carly Seaman Studio 19 Dance Complex
Winner Kassandra Sopko Ludovici Dance Academy
Winner Lauren Starliper Kat and Company Dance Studio
Winner Montana Steward Studio C School of Dance
Winner Darius Stokes Candy Apple's Dance Center
Winner Kelsey Sullivan Spezio's Dance Dynamics
Winner Phoenix Sutch Krystie's Dance Academy
Winner Macayle Thornhill Escape Dance Academy
Winner Alexis Tidwell Ignite Dance Studio
Winner Nicole Trkula Paula Scriva Dance Studio
Winner Gianna Verrico Center Stage Dance Studio
Winner Ryleigh Vertes Abby Lee Dance Company
Winner Kendall Vertes Abby Lee Dance Company
Winner Gillian Wanosky PACE
Winner Haley Weaver Dancer's Studio
Winner Kendra Wertz Huntingdon Dance Academy
Winner Jordan Westbrook Dance Expressions by Erica
Winner Jaycee Wilkins Club Dance Studio
Winner Zoe Williams The Dance House
Winner Mia Wilson Escape Dance Academy

StandOut in Ballet

Placement Dancer Studio
Winner Lyndy Adamonis Centre Dance
Winner Abbey Allen Little Red Dance Studio
Winner Elora Amoline Ignite Dance Studio
Winner Isabel Balana Martell School of Dance
Winner Hannah Bloomquist Candy Apple's Dance Center
Winner Madison Bradley Allegro Dance Arts
Winner Megan Davis Allegro Dance Arts
Winner Estelle Dowling Martell School of Dance
Winner Molly Eder [N/A]
Winner Emily Fetsko Jamie's Dance Force
Winner Collette Fratangelo Dance Expressions by Erica
Winner Hannah Garman Huntingdon Dance Academy
Winner Victoria Grayson The Dance House
Winner Grace Gromada Jamie's Dance Force
Winner Amanda Gwinn Huntingdon Dance Academy
Winner Rachael Gwinn Huntingdon Dance Academy
Winner Kylie Haczela Paula Scriva Dance Studio
Winner joanna klika Krystie's Dance Academy
Winner Olivia Kloch Studio 82
Winner Sloane Luckiewicz Dance Expressions by Erica
Winner Maddison Manolis Ludovici Dance Academy
Winner Lily Margulis Spezio's Dance Dynamics
Winner Ciara McCarthy Louise School of Dance
Winner Kaci McCleery Altered Productions Institute, Inc.
Winner Katie McQuistan The Dance House
Winner Kaitlyn Moyer PACE
Winner Shannon Peterson Dancer's Studio
Winner Madeline Rozek Studio 82 - Dynamic Dance Force
Winner Jordyn Schibley Ignite Dance Studio
Winner Amanda Sklarsky Dance Expressions by Erica
Winner Madison Smith Jamie's Dance Force
Winner Caroline Theis Ignite Dance Studio
Winner Michaella Waickman Martell School of Dance
Winner Victoria Wiser Huntingdon Dance Academy
Winner Abigail Wysocarski Little Red Dance Studio

Die Hard Dancer

Placement Dancer Faculty Studio
Winner Ally Ayers Travis Wall Little Red Dance Studio
Winner Jade Bailes Mark Meismer PACE
Winner Gionna D'Alessandro Anthony Morigerato Ultimate Dance Complex
Winner Traeson Douglas Jason Parsons Dancer's Studio
Winner Emily Farruggia Stacey Tookey Ignite Dance Studio
Winner Kacey Furlong Ray Leeper Lanzi Academy of Dance
Winner Brooke Givens Kim McSwain Centre Dance
Winner Elena Guenther Dana Foglia Studio 82 - Dynamic Dance Force
Winner Joya Jackson Denise Wall Dance House
Winner Natalie Noble Chebar Williams Martell School of Dance
Winner Malerie Takach Ricky Lam [N/A]