Orlando Results

Back to Past Seasons

Studio Pick

Studio Routine
Artistic Soul Studios Sup
Focal Point Dance Studios There's Something About This Place

Best NU Group (Mini)

Studio Routine
Focal Point Dance Studios How Long

Best NU Group (Junior)

Studio Routine
Artistic Soul Studios Ricky's Home

Best NU Group (Teen)

Studio Routine
Focal Point Dance Studios Jah No
Artistic Soul Studios Sup

Best NU Group (Senior)

Studio Routine
Focal Point Dance Studios There's Something About This Place

mini • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Fragility  (Camila Schwarz)  Dancetown
2nd Power  (Ysabella Reyes)  N/A
3rd A Wrinkle In Time  (Kailey Worontsoff)  Dance Universe

mini • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st A Helping Hand Focal Point Dance Studios
2nd Stay Duvall Dance Academy
3rd Holdin' On Artistic Soul Studios

mini • group

Place Routine/Dancer Studio
1st How Long Focal Point Dance Studios
2nd Tequi Focal Point Dance Studios
3rd A Moment Focal Point Dance Studios

mini • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Boy Oh Boy Focal Point Dance Studios

junior • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st All This to Say  (Sophia Lucia)  San Diego Dance Centre
2nd proserpina  (Vivian Ruiz)  Stars Dance Company
3rd Days Like These  (Angelina St. Philip)  Loren Fenerty's Dance Factory

junior • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Love Story [N/A]
2nd Amazing Grace Revolution Dance
3rd Roar Loren Fenerty's Dance Factory

junior • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Ricky's Home Artistic Soul Studios
2nd Apocolypse Artistic Soul Studios
2nd Boston Pulse Performance Studio
3rd Joga Pulse Performance Studio

junior • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Vow's of Catastrophe Artistic Soul Studios

teen • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Bare  (Danielle Perez)  Focal Point Dance Studios
1st Atlantic  (Payton Johnson)  Jean Leigh Academy of Dance
2nd Schindlers List  (Nick Daniels)  Stars Dance Studio
3rd skin  (Madelyn Link)  The Dance Centre

teen • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st All Waters The Dance Centre
2nd Days of our Youth Artistic Soul Studios
2nd Build a Home Kim Hall School of Dance
3rd Enchanted Hunt Kim Hall School of Dance

teen • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Blow Focal Point Dance Studios
2nd My Blood Focal Point Dance Studios
3rd Thrifty Artistic Soul Studios

teen • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Jah No Focal Point Dance Studios
2nd Sup Artistic Soul Studios
3rd Salun Torsadee Artistic Soul Studios

teen • extended line

Place Routine/Dancer Studio
1st A Flat Focal Point Dance Studios

teen • production

Place Routine/Dancer Studio
1st Branded Focal Point Dance Studios

senior • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Explosions  (Laura Perez)  Stars Dance Studio
2nd Happy Together  (Eriel Santagado)  [N/A]
2nd Consequences  (Alyssa Fernandez)  Focal Point Dance Studios
2nd Teathered  (Derek Piquette )  Stars Dance Studio
3rd Jasmine  (Gio Cruz)  Focal Point Dance Studios

senior • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Reckless Focal Point Dance Studios
2nd Chance Focal Point Dance Studios
3rd Versus Dancetown

senior • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Shattered Artistic Soul Studios
2nd Inside These Lines Focal Point Dance Studios
3rd Back to Love Artistic Soul Studios

senior • line

Place Routine/Dancer Studio
1st There's Something About This Place Focal Point Dance Studios
2nd Infinite Focal Point Dance Studios
3rd Move Focal Point Dance Studios

mini / junior • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st Allgretto Boston Dance Collective
2nd Habenera Seville Joanne Chapman School of Dance
3rd Serenade Joanne Chapman School of Dance

mini / junior • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st TBA The Pulse Performing Arts Studio
2nd Sisters Warehouse Dance Complex
3rd Settle Down Danceworks Costa Rica

mini / junior • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st Our Hands Evolution Dance Company
2nd Game On Studio 82
3rd SORRY NOT SORRY Rios Dance

mini / junior • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st I Don't Want To Show Off Inspired Movement Dance
2nd Ruby Blue Dance 4 Real
3rd Shake-N-Pop Dance 4 Real

mini / junior • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st Angel by the Wings All That Dance
2nd Keep Breathing Performance Edge 2 School of Dance
3rd Ave Maria Universal Performing Arts Center

mini / junior • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st New York, New York Dance Academy of North Lauderdale
2nd The Fight The Pulse Performing Arts Studio
3rd Santa Baby NorthPointe Dance Academy

mini / junior • specialty

Place Routine/Dancer Studio
1st Abstract Dance Unlimited
2nd Nostalgic CC & Co. Dance Complex
3rd Angels Among Us Devotion Dance Company

mini / junior • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st Boogie Wonderland Denise Wall's Dance Energy
2nd Wings The Pulse Performing Arts Studio
3rd Hello Dolly Joanne Chapman School of Dance

mini / junior • improvisation

Place Routine/Dancer Studio
1st Improv Summit Dance Shoppe
2nd Improv Steps N Motion
3rd Improv Steps N Motion

teen / senior • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st Esmeralda Variation The Dance Studio Of Fresno
2nd Love Song Joanne Chapman School of Dance
3rd Pas de Deux from Giselle Elite Danceworx

teen / senior • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st TBA The Pulse Performing Arts Studio
2nd Walk It Off Dance Empire of Miami
3rd Love and Tears Lourdes Academy Dancers (Highschool Dance Team)

teen / senior • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st Soldiers Coral Reef Senior High Magnet Dance
2nd Look At My Chick Performance Edge
3rd Fancy Footwork Warehouse Dance Center

teen / senior • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Upside Down Essence Dance Company from BCFD
2nd Besame D'ansa Jazz Stage
3rd Walk The Line D'ansa Jazz Stage

teen / senior • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st Without a Word Essence Dance Company from BCFD
2nd Papa, Can Your Hear Me? Dance Unlimited
3rd Born Again New Image Dance Company

teen / senior • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st UP! Coral Reef Senior High Magnet Dance
2nd On Broadway Roc Dance
3rd Show Off Focal Point Dance Studios

teen / senior • specialty

Place Routine/Dancer Studio
1st Die Trying School of Classical Ballet
2nd Please Don't Fall In Love Dance Empire of Miami
3rd Victory Patricia Penenori Dance Center

teen / senior • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st Be Italian Joanne Chapman School of Dance
2nd TBA Dance 4 Real
3rd Din Da Da Denise Wall's Dance Energy

teen / senior • improvisation

Place Routine/Dancer Studio
1st Improv Velocity Dance Center, LLC
2nd TBA Dance Unlimited
3rd I Am Out Dance & Dance Academy

Mini Female BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Dabria Aguilar Dance Conservatory of Charleston
Winner Ruby Castro Dance Town
Winner Eliana Hayward Revolution Dance
Winner Ysabella Reyes N/A
Winner Camila Schwarz Dance Town
Winner Kailey Worontsoff Dance Universe
Runner-Up Tea Adamson Robin Dawn Academy
Runner-Up Linnea Flores Focal Point Dance Studios
Runner-Up Brooke Judge Performance Edge Dance Studio
Runner-Up Talia Kabolowsky Focal Point Dance Studios
Runner-Up Kellie Kessling Broadway Kids Studio
Runner-Up Natalie Martinez Tame Dance Academy
Runner-Up Kennedy Mathieux Duvall Dance Academy
Runner-Up Sadie Reichenbach Robin Dawn Academy of Performing Arts
Runner-Up Caroline Rizzo Mia Bella Academy Of Dance
Runner-Up Kelly Sawyer Ocala Dance Force Company
Runner-Up Alexandra Taubas Focal Point Dance Studios

Mini Male BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Donivyn Riley Artistic Soul Studios
Winner Cameron Stedman Duvall Dance Academy
Runner-Up Brady Farrar Stars Dance Studio
Runner-Up Jared Stone Debbie's Dance Company

Junior Female BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Maddie Crandall Duvall Dance Academy
Winner Katherine Leon Dance Town
Winner Sophia Lucia Dmitri Kulev Ballet
Winner Vivian Ruiz Stars Dance Studio
Winner Emily Valencia Dancetown
Runner-Up Emma Danon Artistic Soul Studios
Runner-Up Maya Galipeau Bobbie's School of Performing Arts
Runner-Up Jenna Gicker Kim Hall School of Dance
Runner-Up Kameron Guest Mia Bella Academy Of Dance
Runner-Up Kaley Helms Kim Hall School of Dance
Runner-Up Marla Horn Duvall Dance Academy
Runner-Up Dylynn Jones Club Dance Studio
Runner-Up Meredith Link The Dance Centre
Runner-Up Jordyn Matthew Duvall Dance Academy
Runner-Up Amber Morgan Kim Hall School of Dance
Runner-Up Kearsten Mortimer Edge Dance Studios
Runner-Up Reese Shafer Viera Dance Conservatory
Runner-Up Valeria Sharam Focal Point Dance Studios
Runner-Up Kelsey Stewart All American Dance Factory
Runner-Up Isabel Torres Revolutions Dance Company

Junior Male BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Marcel Cavaliere Loren Fenerty's Dance Factory
Winner Lucas Triana Stars Dance Studio
Runner-Up Jonathan Cubides Artistic Soul Studios
Runner-Up Brian Hooper Master Ballet Academy

Teen Female BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Payton Johnson Jean Leigh Academy of Dance
Winner Jayci Kalb The Dance Centre
Winner Madelyn Link The Dance Centre
Winner Emilie Nelson Rolann's School Of The Dance
Winner Caitie Russell Mary Jo's Performing Arts Academy
Runner-Up Lilly Alldredge The Dance Centre
Runner-Up Hailey Beasley BBDC
Runner-Up Christa Carpani Focal Point Dance Studios
Runner-Up Emanuella Cervello Robin Dawn Academy of Performing Arts
Runner-Up Kalista Curbelo Performance Edge 2
Runner-Up Hannah Hayward Revolution Dance
Runner-Up Morgan Rylee Kerr DanzForce Extreme
Runner-Up Rachael Lee Dancing Plus
Runner-Up Carmela Mayo [N/A]
Runner-Up Abby Melnick Centerstage Dance Academy
Runner-Up Danielle Perez Focal Point Dance Studios
Runner-Up Sarah Reasons Club Dance Studio
Runner-Up Brielle Thomson Focal Point Dance Studios
Runner-Up Haylee Wyman [N/A]
Runner-Up Ashley Yates Mary Jo's Performing Arts Academy

Teen Male BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner D'angelo Castro Dance Town
Winner Brandon Chang [N/A]
Runner-Up Nick Daniels Stars Dance Studio
Runner-Up Ethan Rowe All American Dance Factory

Senior Female BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Alexa Barzuna Jazzgoba Dance Academy
Winner Morgan Furnari Artistic Soul Studios
Winner Nathalia Guzman Focal Point Dance Studios
Winner Jannah Schwarz Dancetown
Winner Candace Vincent Donnas Visual and Performing Arts School
Runner-Up Taylor Black America's Ballet
Runner-Up Christine Cooper Mary Jo's Performing Arts Academy
Runner-Up Maegan Cubides Artistic Soul Studios
Runner-Up Kaylee DaCosta Duvall Dance Academy
Runner-Up Julia Faris MJM Dance
Runner-Up Alyssa Fernandez Focal Point Dance Studios
Runner-Up Marisa Helton Debbie's Dance Company
Runner-Up Daniela Hernandez Focal Point Dance Studios
Runner-Up Kylie James Dancing Plus
Runner-Up Alexis Johnson Kim Hall School of Dance
Runner-Up Abigail Lacaillade DanzForce Extreme
Runner-Up Gina Menichino Centerstage Dance Academy
Runner-Up Sarah Nelson Robin Dawn Academy
Runner-Up Alexandria Orchard Mary Jo's Performing Arts Academy
Runner-Up Laura Perez Stars Dance Studio
Runner-Up Darlyn Perez Dancetown
Runner-Up Kendall Walker [N/A]
Runner-Up Taylor Worden Murrieta Dance Project

Senior Male BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Andrew Mulet Focal Point Dance Studios
Winner Derek Piquette Stars Dance Studio
Runner-Up Chazz Cooks Centerstage Dance Academy
Runner-Up Emerick Ligonde Focal Point Dance Studios
Runner-Up Marcel Mejia Artistic Soul Studios
Runner-Up Julian Miereles Stars Dance Studio
Runner-Up Abraham Ruiz Artistic Soul Studios
Runner-Up Sheldon Spires Studio 5-6-7-8
Runner-Up JP Stanley Studio 21

StandOut in Tap

Placement Dancer Studio
Winner Gina Angel D and L Dance Center
Winner Serena Bracke Focal Point Dance Studios
Winner Nicolette DeLorenzo DanzForce Extreme
Winner Kaylee Eorgan Jeanne Lynn Dance Studio
Winner Kyla Feld Jeanne Lynn Dance Studio
Winner Kayla Janas Duvall Dance Academy
Winner Lexi Jordan Dance by Holly Rock, Inc.
Winner Jordan Lida Focal Point Dance Studios
Winner Madison Love Revolutions Dance Company
Winner Grace Lyons Focal Point Dance Studios
Winner Gabi Machado Artistic Soul Studios
Winner Jessica Marc Pulse Performance Studio
Winner Ruth Martin Jeanne Lynn Dance Studio
Winner Benjamin Peralta Dansations Performing Arts Center
Winner Courtney Pirozzi Performance Edge 2
Winner Skyler Poiley Rolann's School Of The Dance
Winner Crystal Rutherford Studio 5-6-7-8
Winner Alexa Sayagues Jazzgoba Dance Academy
Winner Sydney Stanton Jenni's Dance Company
Winner Emily Stern University Performing Arts Centre
Winner Ashleigh Taylor Mary Jo's Performing Arts Academy
Winner Mariel Torres Revolutions Dance Company
Winner Isabelle Vaughn-McGee Jeanne Lynn Dance Studio

StandOut in Jazz

Placement Dancer Studio
Winner Isabella Alvarez Focal Point Dance Studios
Winner Jenna Atiyeh Suncoast Dance Theatre
Winner Rebecca Baldwin Viera Dance Conservatory
Winner Geovanna Bortoleto DanzForce Extreme
Winner Taylor Briske Jeanne Lynn Dance Studio
Winner Isabella Bruna Focal Point Dance Studios
Winner Chloe Callahan Viera Dance Conservatory
Winner Kayla Cariss Debbie's Dance Company
Winner Kennedy Carnes Ocala Dance Force Company
Winner Amelia Chan Rolann's School Of The Dance
Winner Katherine Chandler University Performing Arts Centre
Winner Sarah Chandler University Performing Arts Centre
Winner Ella Ciuro Viera Dance Conservatory
Winner Sydney Connor Debbie's Dance Company
Winner Christy D'Souza Rolann's School Of The Dance
Winner Alexa Davison Mary Jo's Performing Arts Academy
Winner Sara Deloria Viera Dance Conservatory
Winner Emily Despenas Mary Jo's Performing Arts Academy
Winner Aimee Dew Duvall Dance Academy
Winner Angel Edwards Debbie's Dance Company
Winner Sara Ekern Debbie's Dance Company
Winner Hannah Epstein Dance Universe
Winner Rebecca Eurom Debbie's Dance Company
Winner Chloe Farrow Revolutions Dance Company
Winner Casana Fink Ocala Dance Force Company
Winner Victoria Frank Murrieta Dance Project
Winner Savannah Fredericks Mary Jo's Performing Arts Academy
Winner Nyah Gonzalez DanzForce Extreme
Winner Miah Gonzalez DanzForce Extreme
Winner Rachel Gooden Ocala Dance Force Company
Winner Angelina Granitz [N/A]
Winner Kalysta Gregory Jeanne Lynn Dance Studio
Winner Avery Guise Mary Jo's Performing Arts Academy
Winner Alejandra Guzman Focal Point Dance Studios
Winner Isabella Halili In Motion Dance Project
Winner Nicole Hall Mary Jo's Performing Arts Academy
Winner Katherine Hardison Debbie's Dance Company
Winner Aviva Harris Artistic Soul Studios
Winner Olivia Helms Kim Hall School of Dance
Winner Victoria Hidalgo Focal Point Dance Studios
Winner Carlie Hogan DanzForce Extreme
Winner Ariana Hundley Focal Point Dance Studios
Winner Haley Insoft IDA
Winner Tess Jakubiec Mary Jo's Performing Arts Academy
Winner Lexi Jernigan [N/A]
Winner Ariana Karavangelos DanzForce Extreme
Winner Rachel Kinna DanzForce Extreme
Winner Hannah Kowalczyk Kim Hall School of Dance
Winner Morgan Landen Debbie's Dance Company
Winner Brittney Lida Focal Point Dance Studios
Winner Adrianna Loaiza Kim Hall School of Dance
Winner Alessandra Lozzi Revolutions Dance Company
Winner Bella Lyon Focal Point Dance Studios
Winner Rowan MacMillan DanzForce Extreme
Winner Jordan Mannings Kim Hall School of Dance
Winner Gabriella Mayo [N/A]
Winner Lauren McNally Mary Jo's Performing Arts Academy
Winner Sierra Minio Suncoast Dance Theatre
Winner Mai Ly Nguyen-Luu Gotta Dance
Winner Maddie Obregon All American Dance Factory
Winner Emily Orchard Mary Jo's Performing Arts Academy
Winner Sammi Pearson Viera Dance Conservatory
Winner Sammy Perez Stars Dance Studio
Winner Hailey Perkins Ocala Dance Force Company
Winner Sophie Pittman Studio 413
Winner Kristynn Portugues Stars Dance Studio
Winner Madison Potantus Mary Jo's Performing Arts Academy
Winner Maddie Prieto Artistic Soul Studios
Winner Gabrielle Purcell Mary Jo's Performing Arts Academy
Winner Alejandra Ramirez [N/A]
Winner Ava Rosen Mary Jo's Performing Arts Academy
Winner Landry Russell Revolutions Dance Company
Winner Olivia Schulke First Dance Project
Winner Alex Schulke First Dance Project
Winner Maddie Seibert DanzForce Extreme
Winner Zoe Seibert DanzForce Extreme
Winner Victoria Sharam Focal Point Dance Studios
Winner Angelina St. Philip Loren Fenerty's Dance Factory
Winner Angelica Stark Revolutions Dance Company
Winner Nashali Vescovacci Focal Point Dance Studios
Winner Alyssa Waldmann Debbie's Dance Company
Winner Kylie Walls Rolann's School Of The Dance
Winner Grace White Ocala Dance Force Company
Winner Sydney Winn Tapio School of Dance and Gymnastics
Winner Rhyann Wiseman Debbie's Dance Company
Winner Allie Wisniewski South Beach Dance

StandOut in Ballet

Placement Dancer Studio
Winner Gabriella Bortoleto DanzForce Extreme
Winner Brett Bowers Debbie's Dance Company
Winner Bailey Criste The Dance Conservatory of Volusia
Winner Cara Eichin Dance by Holly Rock, Inc.
Winner Emilie Kaiser Robin Dawn Academy
Winner Emily Knowles All American Dance Factory
Winner Dana Landress Dancing Plus
Winner Sophie Lyons Viera Dance Conservatory
Winner Kaitlyn Mann Duvall Dance Academy
Winner Courtney Mastrorio Mary Jo's Performing Arts Academy
Winner Erin McDonough Viera Dance Conservatory
Winner Samantha McPherson Rolann's School of the Dance
Winner Gracie Mixon [N/A]
Winner Katie Nomina The Dance Conservatory of Volusia
Winner Kaley Ramsay Gotta Dance
Winner Corina Romero Focal Point Dance Studios
Winner Emily Saidat DanzForce Extreme
Winner Rebekah Shields Ocala Dance Force Company
Winner Aliya Siegel Kim Hall School of Dance
Winner Kye Slider Revolutions Dance Company
Winner Juliet Spalding Mary Jo's Performing Arts Academy
Winner Sydnney Vannoy Viera Dance Conservatory

StandOut in Hip-Hop

Placement Dancer Studio
Winner Haley Abram Rolann's School of the Dance
Winner Allie Bellamy Ocala Dance Force Company
Winner Amaya Beres Dance by Holly Rock, Inc.
Winner Kristina Burdeshaw Ocala Dance Force Company
Winner Kiley Chernicky Kim Hall's School of Dance
Winner Gino Cosculluela [N/A]
Winner Lauren Dobles All American Dance Factory
Winner Kiana Farrell Dance by Holly Rock, Inc.
Winner Katelyn Fulcher [N/A]
Winner Ariana Horvath [N/A]
Winner Sharon Kleiman [N/A]
Winner Alexa Mora Focal Point Dance Studios
Winner Victoria Moraga Dancetown
Winner Sydney Moss Studio 413
Winner Autunm Nikolas Jeanne Lynn Dance Studio
Winner Taylor Pugsley [N/A]
Winner Taylor Straney Dance by Holly Rocks Inc
Winner Jessica Williams Dancing Plus

Die Hard Dancer

Placement Dancer Faculty Studio
Winner Hanna Adams Mark Meismer Kim Hall School of Dance
Winner Ashley French Chebar Williams The Dance Conservatory of Volusia
Winner Sierra Jobman Anthony Morigerato Rolann's School Of The Dance
Winner Ally Judge Dana Foglia Edge Dance Studios
Winner Isis Lindner Kim McSwain Focal Point Dance Studios
Winner Allison Llevat Denise Wall Focal Point Dance Studios
Winner Shannon McKelvey Jason Parsons Jeanne Lynn Dance Studio
Winner Jada Pearman Ray Leeper In Motion School of Dance
Winner Brianna Purvis Stacey Tookey The Dance Conservatory of Volusia
Winner Celina Schaller Travis Wall Focal Point Dance Studios
Winner Mackenzie White Ivan Koumaev Dancing Plus