Baltimore Results

Back to Past Seasons

Studio Pick

Studio Routine
Centre Dance Grow
Arabesque Dance Studio All We Got
CC & Co. Dance Complex I'm Out
The Meredith Gravely School of Dance My New Philosophy
DanceWorx Bang Bang
J'adore Dance Let It Be
Denise Daniele Dance Studios Alone

Best NU Group (Mini)

Studio Routine
CC & Co. Dance Complex Men of Snow
Denise Daniele Dance Studios Trees
J'adore Dance It's Time To Cha - Cha

Best NU Group (Junior)

Studio Routine
CC & Co. Dance Complex The Chain
Denise Wall Dance Energy Pushing Away
The Meredith Gravely School of Dance My New Philosophy

Best NU Group (Teen)

Studio Routine
CC & Co. Dance Complex I'm Out
Denise Wall Dance Energy That Girl

Best NU Group (Senior)

Studio Routine
CC & Co. Dance Complex Wounded
Denise Daniele Dance Studios Alone

mini • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st HALLELUJAH  (Makenna Miller)  [N/A]
2nd Breath of Life  (Kailey Worontsoff)  Dance Universe
3rd Ave Maria  (Caroline Wentker)  Turning Pointe Dance Academy

mini • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Imagine Turning Pointe Dance Academy
2nd Run It J'adore Dance
3rd Yellow J'adore Dance

mini • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Small CC & Co. Dance Complex
2nd Trees Denise Daniele Dance Studios
3rd PLay it Again Artistry Dance Center

mini • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Men of Snow CC & Co. Dance Complex
2nd My Boyfriend's Back The Meredith Gravely School of Dance
2nd We are the World J'adore Dance
3rd Wings Centre Dance

mini • extended line

Place Routine/Dancer Studio
1st Lucky Lips CC & Co. Dance Complex
2nd It's Time To Cha - Cha J'adore Dance
3rd School Crush J'adore Dance

junior • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st The Moment  (Sarah Stillman)  Turning Pointe Dance Academy
2nd Hallejuah  (Morgan Ranney)  Premiere Dance
3rd The Starfish  (Frances Clendenon)  J'adore Dance

junior • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Who I Am Harford Dance Center
2nd Growing Up Centre Dance
3rd My Louboutins J'adore Dance

junior • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Fade to Silence CC & Co. Dance Complex
2nd Billie Jean CC & Co. Dance Complex
3rd Contagion CC & Co. Dance Complex

junior • line

Place Routine/Dancer Studio
1st The Chain CC & Co. Dance Complex
2nd Little Birds The Meredith Gravely School of Dance
3rd Jumpin' Jack The Meredith Gravely School of Dance
3rd 80's Baby DanceWorx

junior • extended line

Place Routine/Dancer Studio
1st Pushing Away Denise Wall Dance Energy
2nd Cupid Denise Wall Dance Energy
3rd Sixteen Candles CC & Co. Dance Complex

junior • production

Place Routine/Dancer Studio
1st The Machine CC & Co. Dance Complex
2nd Core Crew CC & Co. Dance Complex
3rd My New Philosophy The Meredith Gravely School of Dance

teen • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Beautiful  (Stephen Myers)  J'adore Dance
2nd Near Light  (Megan Siepka)  Ann Catherine Cross School of Dance
3rd Sit and Wait  (Dean Husted)  Denise Wall Dance Energy
3rd Wide Awake  (Cali Hollister)  Buffa's Dance Studio

teen • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st I Will Find the Key CC & Co. Dance Complex
2nd Tragedy Turning Pointe Dance Academy
3rd Dueling Violins CC & Co. Dance Complex

teen • group

Place Routine/Dancer Studio
1st That Girl Denise Wall Dance Energy
2nd Simulation CC & Co. Dance Complex
3rd Too Close CC & Co. Dance Complex

teen • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Swinging Party CC & Co. Dance Complex
2nd Loosen Your Collar CC & Co. Dance Complex
3rd Wake Up in New York CC & Co. Dance Complex

teen • extended line

Place Routine/Dancer Studio
1st Bottom of the River CC & Co. Dance Complex
2nd Want You Denise Wall Dance Energy
3rd Boneless CC & Co. Dance Complex

teen • production

Place Routine/Dancer Studio
1st I'm Out CC & Co. Dance Complex
2nd Be a Star CC & Co. Dance Complex
3rd Plymouth Rock Denise Daniele Dance Studios

senior • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st After The Rain  (Briana Morrison)  Denise Wall Dance Energy
2nd Uninvited  (Amanda Mitchell)  All American Dance Factory
2nd Make You Feel My Love  (Jordan Wetzel)  [N/A]
3rd I Put A Spell On You  (Michele Cerasani)  Denise Daniele Dance Studios

senior • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Out of Darkness CC & Co. Dance Complex
2nd All Songs End Denise Wall Dance Energy
3rd Chasing Dreams CC & Co. Dance Complex

senior • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Wounded CC & Co. Dance Complex
2nd Alone Denise Daniele Dance Studios
3rd Grow Centre Dance

senior • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Try A Little Tenderness Denise Daniele Dance Studios

mini • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st Esmeralda Variation Arabesque Dance Studio

mini • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st Summertime Sadness Artistry Dance Center

mini • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st We are the World J'adore Dance

mini • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Lucky Lips CC & Co. Dance Complex

mini • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st Trees Denise Daniele Dance Studios

mini • specialty

Place Routine/Dancer Studio
1st Small CC & Co. Dance Complex

mini • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st Men of Snow CC & Co. Dance Complex

junior • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st Sleeping Beauty Variation Arabesque Dance Studio

junior • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st Pushing Away Denise Wall Dance Energy

junior • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st The Chain CC & Co. Dance Complex

junior • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Different Party Denise Wall Dance Energy

junior • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st Enlightenment Centre Dance

junior • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st Sixteen Candles CC & Co. Dance Complex

junior • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st Billie Jean CC & Co. Dance Complex

teen • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st Trick Track Polka Denise Daniele Dance Studios

teen • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st Swinging Party CC & Co. Dance Complex

teen • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st I'm Out CC & Co. Dance Complex

teen • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Be a Star CC & Co. Dance Complex

teen • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st Wake Up in New York CC & Co. Dance Complex

teen • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st 21 CC & Co. Dance Complex

teen • specialty

Place Routine/Dancer Studio
1st Landscape CC & Co. Dance Complex

teen • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st That Girl Denise Wall Dance Energy

senior • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st Neopolitan Denise Daniele Dance Studios

senior • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st Wounded CC & Co. Dance Complex

senior • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st All We Got Arabesque Dance Studio

senior • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st A Team PowerUp Dance Center

senior • specialty

Place Routine/Dancer Studio
1st Class of 2014 CC & Co. Dance Complex

senior • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st Will You Be There Arabesque Dance Studio

Mini Female BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Liv Klingler J'adore Dance
Winner Hunter Thomas Forest Dance Academy
Winner Kailey Worontsoff Dance Universe
Runner-Up Katie Rose Bumbalo J'adore Dance
Runner-Up Layla Giardina Artistry Dance Center
Runner-Up Bethany Grzymala Harford Dance Center
Runner-Up Caroline Herbert Forest Dance Academy
Runner-Up Madison Kelly The Rage Box Contemporary Dance Center
Runner-Up Brooke Kirk CC & Co. Dance Complex
Runner-Up Kathryn Lester CC & Company Dance Complex
Runner-Up Brianna Mattson J'adore Dance
Runner-Up Makenna Miller Loudoun School of Ballet
Runner-Up Lauren Vaughn J'adore Dance

Mini Male BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Ryan Blattau Turning Pointe Dance Academy
Runner-Up Scott Neitz Calvert School of Dance

Junior Female BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Cassidy Hagel Denise Daniele Dance Studios
Winner Morgan Ranney Premiere Dance
Winner Samantha Taylor CC & Company Dance Complex
Winner Anessa Zivic Denise Wall Dance Energy
Runner-Up Rachel Ahn Centre Dance
Runner-Up Kennedy Byrd CC & Company Dance Complex
Runner-Up Frances Clendenon J'adore Dance
Runner-Up Emma Cook Denise Wall Dance Energy
Runner-Up Kammie Crum Calvert School of Dance
Runner-Up Rachel Gibbs CC & Company Dance Complex
Runner-Up Cameron Hegarty CC & Company Dance Complex
Runner-Up Theresa Huyhn Backstage Dance Studio
Runner-Up Ellie Grace Kay Calvert School of Dance
Runner-Up Blaire Lindsley Denise Wall Dance Energy
Runner-Up Mia Mauricio CC & Company Dance Complex
Runner-Up Makhia McCullers CC & Company Dance Complex
Runner-Up Julia Miller Centre Dance
Runner-Up Alison Money CC & Company Dance Complex
Runner-Up Hannah Pippin CC & Company Dance Complex
Runner-Up Sadie Grace Shelburne CC & Company Dance Complex
Runner-Up Vivian Shock CC & Company Dance Complex
Runner-Up Sarah Stillman Turning Pointe Dance Academy

Junior Male BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Anthony Kelly Denise Wall Dance Energy
Winner Enrique Rosario CC & Company Dance Complex
Runner-Up Emory Davis CC & Company Dance Complex
Runner-Up Landen Glass Forest Dance Academy
Runner-Up Spencer Harz CC & Co. Dance Complex
Runner-Up Alex Lopez Denise Daniele Dance Studios
Runner-Up Barrett Winters CC & Co. Dance Complex

Teen Female BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Madison Cubbage [N/A]
Winner Tori Kent CC & Company Dance Complex
Winner Leara Stanley CC & Company Dance Complex
Runner-Up Rebecca Bahr PowerUp Dance Center
Runner-Up Amanda Ellis The Rage Box Contemporary Dance Center
Runner-Up Annie Gelles Buffa's Dance Studio
Runner-Up Hannah Grzymala Harford Dance Center
Runner-Up Morgan Higgins Denise Wall Dance Energy
Runner-Up Cali Hollister Buffa's Dance Studio
Runner-Up Gabrielle Lazaras CC & Company Dance Complex
Runner-Up Alyssa McCallum PowerUp Dance Center
Runner-Up Skyler Mundahl CC & Company Dance Complex
Runner-Up Alexa Robertson CC & Company Dance Complex
Runner-Up Alexandra Shovlin Urbana Dance Studio
Runner-Up Megan Siepka Ann Catherine Cross School of Dance
Runner-Up Jordyn Walker The Rage Box Contemporary Dance Center
Runner-Up Andrea Ward Denise Wall Dance Energy

Teen Male BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Dean Husted Denise Wall Dance Energy
Winner Stephen Myers J'adore Dance
Runner-Up Mark Cook CC & Co. Dance Complex
Runner-Up Hunter Tribus CC & Company Dance Complex
Runner-Up Wyeth Walker Denise Wall Dance Energy

Senior Female BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Michele Cerasani Denise Daniele Dance Studios
Winner Amanda Mitchell All American Dance Factory
Winner Briana Morrison Denise Wall Dance Energy
Winner Sarah Pippin CC & Company Dance Complex
Winner Jordan Wetzel [N/A]
Runner-Up Lyndy Adamonis Centre Dance
Runner-Up Kelly Choi CC & Company Dance Complex
Runner-Up Leah Faircloth CC & Company Dance Complex
Runner-Up Amarisa LeBar Dancin' in the Spotlight
Runner-Up Georgia Monroe Creative Dance Center
Runner-Up Morgan Pascoe Denise Wall Dance Energy
Runner-Up Dalia Salary Denise Wall Dance Energy
Runner-Up Jordan Shortnacy Buffa's Dance Studio
Runner-Up Lexie Simpson Divine Dance Center
Runner-Up Erin Smith CC & Company Dance Complex
Runner-Up Kaycie Weiss Centre Dance
Runner-Up Mackenzie Williams Buffa's Dance Studio

Senior Male BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Jacob Melvin CC & Co. Dance Complex
Winner Shannon Womble Denise Wall Dance Energy
Runner-Up Jimmy Bonilla Centre Dance
Runner-Up Ricardo Wanzer Center Stage Dance Studio

StandOut in Tap

Placement Dancer Studio
Winner Sera Bachovchin Denise Daniele Dance Studios
Winner Hadley Barrett J'adore Dance
Winner Jenna Boggiano Denise Daniele Dance Studios
Winner Gianna Brogna Denise Daniele Dance Studios
Winner Madeline Burns Centre Dance
Winner Madeline Clark CC & Company Dance Complex
Winner Emily Clayton J'adore Dance
Winner Remi Dennis Denise Daniele Dance Studios
Winner Abby Farrow J'adore Dance
Winner Lauren Hudak CC & Company Dance Complex
Winner Taylor Hunt CC & Company Dance Complex
Winner Ella Kaneshige Denise Daniele Dance Studios
Winner Elizabeth Koscielniak CC & Company Dance Complex
Winner Karlee Kraut Denise Daniele Dance Studios
Winner Alena Landers Denise Wall Dance Energy
Winner Avery Lodge J'adore Dance
Winner Tatyana Rosario CC & Co. Dance Complex
Winner Jaelyn Simmons PowerUp Dance Center
Winner Anna Rae Wood CC & Company Dance Complex
Winner Brooke Yannayon CC & Co. Dance Complex

StandOut in Jazz

Placement Dancer Studio
Winner Hannah Baker Denise Wall Dance Energy
Winner Emma Bannach Centre Dance
Winner Sara Benton Buffa's Dance Studio
Winner Sydney Blair Denise Wall Dance Energy
Winner Olivia Blair The Meredith Gravely School of Dance
Winner Elena Booth The Meredith Gravely School of Dance
Winner Caroline Brande The Meredith Gravely School of Dance
Winner Lauren Breeden J'adore Dance
Winner Olivia Burton [N/A]
Winner Devin Callahan KICKS Academy of Dance
Winner Heather Calvin DanceWorx
Winner Nikka Campbell [N/A]
Winner Isabella Carabolla DanceWorx
Winner Aileen Carroll Buffa's Dance Studio
Winner Alyssa Compton DanceWorx
Winner Camdyn Conner J'adore Dance
Winner Schuyler Corrigan Buffa's Dance Studio
Winner Nicole DeSantis Backstage Dance Studio
Winner Olivia DeSantis Backstage Dance Studio
Winner Jillian Doerr Denise Wall Dance Energy
Winner Taylor Douglas Ann Catherine Cross School of Dance
Winner Kelsey Fields Buffa's Dance Studio
Winner Nicole Frazzini Heartbeats Music and Dance
Winner Katie Garner Denise Wall Dance Energy
Winner Savannah Gearhart Calvert School of Dance
Winner Abby Gelband CC & Co. Dance Complex
Winner Laura Gelles Buffa's Dance Studio
Winner Brooke Givens Centre Dance
Winner Cassandra Greenland Centre Dance
Winner Maya Gundepudi DanceWorx
Winner Alexandra Haldas CoMMotion
Winner Regan Haley [N/A]
Winner Jordan Hayes Forest Dance Academy
Winner Abby Herschman [N/A]
Winner Rebecca Hitchins CC & Company Dance Complex
Winner Sloane Hockenberry Centre Dance
Winner Tessa Johnson Backstage Dance Studio
Winner Ella Jones CC & Company Dance Complex
Winner Jillian Kerr Backstage Dance Studio
Winner Noah Klingaman CC & Co. Dance Complex
Winner Bridget Lawlor KICKS Academy of Dance
Winner Grace Lawlor KICKS Academy of Dance
Winner Shelbi Lee J'adore Dance
Winner Kyelar Lemons CC & Company Dance Complex
Winner Cameron Lodge J'adore Dance
Winner Danielle Lorenz KICKS Academy of Dance
Winner Lynzee Louden Backstage Dance Studio
Winner Kiyah Lugue Centre Dance
Winner Galle Mabalay Buffa's Dance Studio
Winner Gaby Mabalay Buffa's Dance Studio
Winner Harper Massey CC & Co. Dance Complex
Winner Hayley McCarthy CC & Company Dance Complex
Winner Summer McKinney Heartbeats Music and Dance
Winner Alyssa Mercincavage KICKS Academy of Dance
Winner Megan Miller The Rage Box Contemporary Dance Center
Winner Amber Mitchell CC & Company Dance Complex
Winner Taylor Moss The Meredith Gravely School of Dance
Winner Molli Anne Ng B.Funk
Winner Bella Paulson J'adore Dance
Winner Alexis Pearman Calvert School of Dance
Winner Emma Presing Buffa's Dance Studio
Winner Kendall Pully Ann Catherine Cross School of Dance
Winner Lexi Reese The Meredith Gravely School of Dance
Winner Cassidy Reigel D and J Dynamite Dance Company
Winner Burkelle Reighard Forest Dance Academy
Winner Lindsey Robbins KICKS Academy of Dance
Winner Emily Roinnel J'adore Dance
Winner Donna Rovito Power Explosion Studio of Dance
Winner Sydney Rusin J'adore Dance
Winner Morgan Sacks Backstage Dance Studio
Winner Cedric Sanders Calvert School of Dance
Winner Adeline Sappenfield The Fredericksburg Studio of the Arts
Winner Eva Satre Buffa's Dance Studio
Winner Rose Seidman Turning Pointe Dance Academy
Winner Tiye Selby J'adore Dance
Winner Nyla Selby J'adore Dance
Winner Shelbi Shelton The Fredericksburg Studio of the Arts
Winner Iman Shumburo DanceWorx
Winner Jenna Siehien Forest Dance Academy
Winner Julianne Tenaglia Harford Dance Center
Winner Vivian Vahlsing Turning Pointe Dance Academy
Winner Sara Vavrina Level Dance Project
Winner Sara Walker [N/A]
Winner Brynna Watkins Ann Catherine Cross School of Dance
Winner Maddie Wells J'adore Dance
Winner Courtney Wells Backstage Dance Studio
Winner Haley Wells Arabesque Dance Studio
Winner Caroline Wentker Turning Pointe Dance Academy
Winner Jill Wess Centre Dance
Winner Ann Lindsey Williams CC & Company Dance Complex
Winner Krystal Wolverton Denise Wall Dance Energy
Winner Peyton Wright CC & Company Dance Complex
Winner Amina Yufanyi Buffa's Dance Studio

StandOut in Ballet

Placement Dancer Studio
Winner Trinity Bonilla Denise Wall Dance Energy
Winner Amanda Cohen Heartbeats Music and Dance
Winner Jahnice Davis Denise Wall Dance Energy
Winner Gabrielle Fox Diane Herbert Dance Studio Inc
Winner Grace Harwell Denise Wall Dance Energy
Winner Ava Havrilko Backstage Dance Studio
Winner Mackenzie Holub Buffa's Dance Studio
Winner Delaney Huber Denise Daniele Dance Studios
Winner Olivia Jamieson J'adore Dance
Winner Jamie Keglovits KICKS Academy of Dance
Winner Victoria Keith DanceWorx
Winner McKenna Kelsh Calvert School of Dance
Winner Olivia Krum Centre Dance
Winner Abigail Lastinger Calvert School of Dance
Winner Samantha Lipson KICKS Academy of Dance
Winner Kylie Magness Harford Dance Center
Winner Angelica Merone Denise Daniele Dance Studios
Winner McKenzie Phillips Denise Wall Dance Energy
Winner Morgan Rader Denise Wall Dance Energy
Winner Elizabeth Rawa KICKS Academy of Dance
Winner Julianna Risi Denise Wall Dance Energy
Winner Kayla Russell CC & Company Dance Complex
Winner Brooke Selznick Arabesque Dance Studio
Winner Avamaria Sepe J'adore Dance
Winner Alyssa Sievers Denise Wall Dance Energy
Winner Gianna Simonetti Harford Dance Center
Winner Morgan Weir Diane Herbert Dance Studio Inc
Winner Annie Yozwiak Arabesque Dance Studio

StandOut in Hip-Hop

Placement Dancer Studio
Winner Alasia Allen FIT Dance Company
Winner Brianna Briggs CC & Company Dance Complex
Winner Laura Buddenbaum CC & Co. Dance Complex
Winner Maddox Caddell J'adore Dance
Winner Jaden Carothers Centre Dance
Winner Michael Cherry Buffa's Dance Studio
Winner Alexis Collinsworth CC & Company Dance Complex
Winner Carly Colvin Power Explosion Studio of Dance
Winner Kaylynn Diaz FIT Dance Company
Winner Lane Dizon Level Dance Project
Winner Caroline Flanagan CC & Company Dance Complex
Winner Leah Fletcher CC & Co. Dance Complex
Winner Chandler Hammersla CC & Company Dance Complex
Winner Lauren Holley FIT Dance Company
Winner Kyla Hull Forest Dance Academy
Winner Gabrielle Hundley J'adore Dance
Winner Belinda Johnson Artistry Dance Center
Winner Ryann Lewis J'adore Dance
Winner Sylvia Mania Centre Dance
Winner Sydni Manley Denise Wall Dance Energy
Winner Kaila McBath Denise Daniele Dance Studios
Winner Autumn McFarland Denise Wall Dance Energy
Winner Johannah Moreno Artistry Dance Center
Winner Kayla Orner Centre Dance
Winner Bhavika Patel The Meredith Gravely School of Dance
Winner J'Annah Peterson CC & Company Dance Complex
Winner Janyiah Peterson CC & Company Dance Complex
Winner Michelle Ramsey CC & Co. Dance Complex
Winner Mia Reese Centre Dance
Winner Alexandra Shaw Buffa's Dance Studio
Winner Ariyanah Shelton Backstage Dance Studio
Winner Jason Shuman Arabesque Dance Studio
Winner Kennedy Thacker The Meredith Gravely School of Dance

Die Hard Dancer

Placement Dancer Faculty Studio
Winner Ashlyn Daniel Chebar Williams Denise Wall Dance Energy
Winner Annalese Fusaro Stacey Tookey The Fredericksburg Studio of the Arts
Winner Rosie Ryan Kennel Miguel Zarate CC & Company Dance Complex
Winner Elizabeth Markulic Kim McSwain CC & Company Dance Complex
Winner Anthony Mattson Anthony Morigerato J'adore Dance
Winner Xavier Powell Hefa Tuita Denise Wall Dance Energy
Winner N'dea Price Randi Kemper Denise Wall Dance Energy
Winner Madison Scherrer Ray Leeper J'adore Dance
Winner Zachary Tomassetti Jason Parsons Bella Dance Center
Winner Allie Young Travis Wall Diane Herbert Dance Studio Inc