East Rutherford Results

Back to Past Seasons

Studio Pick

Studio Routine
For Dancers Only Young And Beautiful
Touch of Class Dance Studio March
Monroe Dance Academy Bitter
In The Spotlight Everybody

Best NU Group (Mini)

Studio Routine
In The Spotlight By The Sea
For Dancers Only My Darling Treasure

Best NU Group (Junior)

Studio Routine
In The Spotlight Mime
For Dancers Only Hanuman

Best NU Group (Teen)

Studio Routine
ICON Dance Complex Turn Down For What
In The Spotlight Everybody
For Dancers Only Young And Beautiful

Best NU Group (Senior)

Studio Routine
In The Spotlight Titanium
Dance Theatre of New Jersey I Won't Grow Up

mini • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st River Flows In You  (Kara Fasbach)  ICON Dance Complex
2nd Not with Haste  (Katie Zimmer)  Monroe Dance Academy
3rd Jealous of the Angels  (Jamaya Freeland)  City Dance Academy

mini • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Charlie and Lucy For Dancers Only
2nd Sail Dance Fusion
3rd Mungojerrie & Rumpleteazer Monroe Dance Academy

mini • group

Place Routine/Dancer Studio
1st My Darling Treasure For Dancers Only
2nd Can You Do This City Dance Academy
3rd Fools Monroe Dance Academy

mini • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Lollipop In The Spotlight
2nd That's My Baby For Dancers Only
3rd All Night Dancin' In The Spotlight

mini • extended line

Place Routine/Dancer Studio
1st Diamonds In The Spotlight
2nd Dance With Me In The Spotlight

mini • production

Place Routine/Dancer Studio
1st By The Sea In The Spotlight
2nd Kung Foo Fighting In The Spotlight

junior • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Dream A Little Dream  (Olivia Alboher)  For Dancers Only
2nd Home Again  (Daniella Zunic)  For Dancers Only
3rd Love  (Jesse Kohn)  City Dance Academy

junior • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Smooth Criminal For Dancers Only
2nd Italiano Rapido In The Spotlight
3rd I Dreamed A Dream For Dancers Only

junior • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Harem For Dancers Only
2nd Treasure In The Spotlight
3rd Confidence In The Spotlight

junior • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Hanuman For Dancers Only
2nd Chaplin For Dancers Only
3rd Long Road In The Spotlight

junior • extended line

Place Routine/Dancer Studio
1st Habanera For Dancers Only

junior • production

Place Routine/Dancer Studio
1st Mime In The Spotlight
2nd Classical Remix In The Spotlight
3rd Raise Your Voice For Dancers Only

teen • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Yeah  (Morgan Zaref)  For Dancers Only
2nd 2 Cellos  (Erin Bailey)  For Dancers Only
3rd You Move Away  (Jianna Prall)  For Dancers Only

teen • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st The Lady Is A Tramp The Dance Academy of North Jersey
2nd Fascinating Rhythm For Dancers Only
3rd Falling The Dance Academy of North Jersey

teen • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Acapella For Dancers Only
1st Young And Beautiful For Dancers Only
2nd Dark Paradise For Dancers Only
3rd Back To Black For Dancers Only

teen • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Turn Down For What ICON Dance Complex
2nd Beat Box For Dancers Only
3rd Applause For Dancers Only

teen • extended line

Place Routine/Dancer Studio
1st Washed ICON Dance Complex
2nd Watch Out For This In The Spotlight
3rd Standing There ICON Dance Complex

teen • production

Place Routine/Dancer Studio
1st Everybody In The Spotlight
2nd Rhyme Time In The Spotlight
3rd Freaks & Geeks Touch of Class Dance Studio

senior • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st My Angel Gabriel  (Francesca Crupi)  For Dancers Only
2nd Can't Help Falling In Love  (Haley Connington)  For Dancers Only
3rd Pure Imagination  (Matthew Wiercinski)  For Dancers Only
3rd Smother  (Lyrie Wang)  For Dancers Only

senior • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Dead Hearts For Dancers Only
2nd Brothers In The Spotlight
3rd Friends In The Spotlight

senior • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Titanium In The Spotlight
2nd I Won't Grow Up Dance Theatre of New Jersey
3rd Sing It Back In The Spotlight

senior • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Latch In The Spotlight
2nd Gates In The Spotlight
3rd The Thinker In The Spotlight

mini / junior • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st Habenera Seville Joanne Chapman School of Dance

mini / junior • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st Prone Danz Studio (Costa Rica)

mini / junior • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st The Band Stars Dance Studio

mini / junior • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Thumbs Honolulu Dance Studio & Boogie Down Prod.

mini / junior • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st See You Shining Dance Unlimited

mini / junior • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st Le Jazz Hot Joanne Chapman School of Dance

mini / junior • specialty

Place Routine/Dancer Studio
1st Nostalgic CC & Co. Dance Complex

mini / junior • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st Cute Leighton Dance Project

mini / junior • improvisation

Place Routine/Dancer Studio
1st Improv Echo Summit Dance Shoppe

teen / senior • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st Le Corsaire Variation Aspire Dance Academy

teen / senior • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st Chase No Face Jazzgoba Dance Academy

teen / senior • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st Quini Danceology

teen / senior • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Besame D'ansa Jazz Stage

teen / senior • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st For You Columbia City Jazz

teen / senior • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st Burlesque Joanne Chapman School of Dance

teen / senior • specialty

Place Routine/Dancer Studio
1st Please Don't Fall In Love Dance Empire of Miami

teen / senior • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st TBA Dance 4 Real

teen / senior • improvisation

Place Routine/Dancer Studio
1st Improv Yaya Summit Dance Shoppe

Mini Female BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Jennifer Arantes Dance Fusion
Winner Kara Fasbach ICON Dance Complex
Winner Bethany Grzymala Harford Dance Center
Winner Gabrielle Rembert Concepts In Choreography
Runner-Up Kelsey Bigum Ovations Performing Arts Academy
Runner-Up Kyla DeBenedetto [N/A]
Runner-Up Jamaya Freeland City Dance Academy
Runner-Up Janice Henriquez City Dance Academy
Runner-Up Annalise Hofman In The Spotlight
Runner-Up Victoria Mariconda ICON Dance Complex
Runner-Up Kayla Pereira New Jersey Dance Fusion
Runner-Up Samantha Russo ICON Dance Complex
Runner-Up Lauren Torres For Dancers Only

Mini Male BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Zachary Doran The Pulse Performing Arts Studio
Runner-Up Logan Burrows In The Spotlight
Runner-Up Nicholas Jacobsen For Dancers Only

Junior Female BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Olivia Alboher For Dancers Only
Winner Danielle Kotch Westchester Dance Academy
Winner Julia Longo The Dance Academy of North Jersey
Winner Kristen Vasconcelos For Dancers Only
Winner Daniella Zunic For Dancers Only
Runner-Up Sophia Duran For Dancers Only
Runner-Up Bryanne Edwin Concepts In Choreography
Runner-Up Bianca Ferranti Ovations Performing Arts Academy
Runner-Up Lily Gentile Westchester Dance Academy
Runner-Up Kristen Hellar The Dance Academy of North Jersey
Runner-Up Haley Huelsman Jennifer Napolitano's School Of Performing Arts
Runner-Up Alisia Humphreys Eugenia's Dance Studio
Runner-Up Jocelyn Martinez For Dancers Only
Runner-Up Hailey Paolercio The Dance Academy of North Jersey
Runner-Up Savannah Quiner North Jersey School of Dance Arts
Runner-Up Ashley Rossi For Dancers Only
Runner-Up Jolie Schaub Performing Arts Academy
Runner-Up Alexa Tapia City Dance Academy
Runner-Up Samantha Torres For Dancers Only
Runner-Up Allison Westrick The Dance Academy of North Jersey

Junior Male BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Addison Freitas For Dancers Only
Runner-Up Jesse Kohn City Dance Academy

Teen Female BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Karina Goussev The Dance Academy of North Jersey
Winner Hannah Grzymala Harford Dance Center
Winner Kerrynton Jones [N/A]
Winner Olivia Wang For Dancers Only
Runner-Up Christine Argentino Westchester Dance Academy
Runner-Up Erin Bailey For Dancers Only
Runner-Up Jordan Breen [N/A]
Runner-Up Kathleen Cathcart For Dancers Only
Runner-Up Mikayla Collins Dance Theatre of New Jersey
Runner-Up Alexa DiVirgilio For Dancers Only
Runner-Up Madeline Elkes Westchester Dance Academy
Runner-Up Gianna Marretta ICON Dance Complex
Runner-Up Emma Mason Art of Dance
Runner-Up Emily McFarland Karla Pattavina's Dance Academy
Runner-Up Paige Nagy For Dancers Only
Runner-Up Jianna Prall For Dancers Only
Runner-Up Michelle Quiner North Jersey School of Dance Arts
Runner-Up Bridget Quinn In The Spotlight
Runner-Up Hallie Richardson For Dancers Only
Runner-Up Kali Schmeltzer [N/A]
Runner-Up Morgan Zaref For Dancers Only

Teen Male BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Evan DeBenedetto [N/A]
Winner Jimmy Genovesi In The Spotlight
Winner Garritt McCabe That's Dancin'!
Runner-Up Grant Braden Concepts In Choreography
Runner-Up Dylan Kevitch Touch of Class Dance Studio
Runner-Up Jeremy Pichardo A Place to Dance
Runner-Up Joey Socci Monroe Dance Academy

Senior Female BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Francesca Crupi For Dancers Only
Winner Amarisa LeBar Dancin' in the Spotlight
Runner-Up Haley Connington For Dancers Only
Runner-Up Ana DeVito Dance Theatre of New Jersey
Runner-Up Kyla Dodd The Dance Academy of North Jersey
Runner-Up Lisa Farrell In The Spotlight
Runner-Up Samantha Henn Monroe Dance Academy
Runner-Up Sara Magalio Art of Dance
Runner-Up Emily Peters Contempro Dance Theatre
Runner-Up Jillian Quiner North Jersey School of Dance Arts
Runner-Up McKenzie Rawdon In The Spotlight
Runner-Up Lyrie Wang For Dancers Only

Senior Male BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Anthony Genovesi In The Spotlight
Winner Matthew Wiercinski For Dancers Only
Runner-Up Louis Caponi Dance Theatre of New Jersey
Runner-Up Anthony Zas The Dance Academy of North Jersey

StandOut in Tap

Placement Dancer Studio
Winner Francesca Amerio In The Spotlight
Winner Brooke Burrows In The Spotlight
Winner Danica Butler In The Spotlight
Winner Alexis Cascone For Dancers Only
Winner Anna Grace Cerami In The Spotlight
Winner Angelina DeRusso Dance Dimensions
Winner Aidan Gibney In The Spotlight
Winner Erin Gibney In The Spotlight
Winner Tara Kelly In The Spotlight
Winner Jazy Kidd In The Spotlight
Winner Caitlin Koto For Dancers Only
Winner Victoria Laviano In The Spotlight
Winner Allison Leiva In The Spotlight
Winner Sydney Manzo In The Spotlight
Winner Victoria Morrison Eleanor's School of Dance
Winner Brooke Niemiec For Dancers Only
Winner Nicole Orlando In The Spotlight
Winner Milica Radan In The Spotlight
Winner Alessia Ruggiero In The Spotlight
Winner Julia Ruth In The Spotlight
Winner Julianna Santiago ICON Dance Complex
Winner Lindsey Schroeder In The Spotlight
Winner Nina Stewart In The Spotlight
Winner Genai Veal For Dancers Only

StandOut in Jazz

Placement Dancer Studio
Winner Sophie Amsterdam The Dance Academy of North Jersey
Winner Allyana Arce City Dance Academy
Winner Michaela Balsamo In The Spotlight
Winner Julianna Barker Monroe Dance Academy
Winner Tiffany Benevenga For Dancers Only
Winner Shauna Bradley Karla Pattavina's Dance Academy
Winner Leah Briguglio In The Spotlight
Winner Kyli Burton Touch of Class Dance Studio
Winner Victoria Cassera For Dancers Only
Winner Elizabeth Cathcart For Dancers Only
Winner Emma Chiaverini Touch of Class Dance Studio
Winner Julianne Conners Touch of Class Dance Studio
Winner Jessica Cruz Dance Theatre of New Jersey
Winner Erica D'Amico The Dancers Workshop
Winner Brooke Dervish For Dancers Only
Winner Leah Dietrich For Dancers Only
Winner Melanie Fabian City Dance Academy
Winner Katie Fasbach ICON Dance Complex
Winner Kelly Faxon [N/A]
Winner Jaclyn Flannery In The Spotlight
Winner Abagail Folger Dance Theatre of New Jersey
Winner Julia Foti Dance Theatre of New Jersey
Winner Gina Gagliano For Dancers Only
Winner Isabella Greco The Dance Academy of North Jersey
Winner Isabella Guarenghi Stars Studio of Dance
Winner Kelly Hafers Dance Theatre of New Jersey
Winner Elizabeth Hensal For Dancers Only
Winner Abby Hurd Dance Fusion Performing Arts Studio
Winner Maddie Jacoby In The Spotlight
Winner Mya Jordan DanceExpress
Winner Ariel Kaplan Creative Arts Academy
Winner Sophie Karnis Touch of Class Dance Studio
Winner Josie Kelman Monroe Dance Academy
Winner Miah Kidd In The Spotlight
Winner Francesca Lombardo ICON Dance Complex
Winner Alexis Masella ICON Dance Complex
Winner Amanda Molina The Dance Academy of North Jersey
Winner Natalie Morgan In The Spotlight
Winner Michaela Moscova Concepts In Choreography
Winner Gabrielle Nagrowski ICON Dance Complex
Winner Danielle Nehring Touch of Class Dance Studio
Winner Lisa Niederman Dance Theatre of New Jersey
Winner Rebecca Oberstadt Monroe Dance Academy
Winner Dominque Otiepka In The Spotlight
Winner Sydney Pasceri Stars Studio of Dance
Winner Olivia Pereira ICON Dance Complex
Winner Jacqueline Petriello ICON Dance Complex
Winner Juliana Preisman Eleanor's School of Dance
Winner Sophia Priolo Touch of Class Dance Studio
Winner Rachel Quiner North Jersey School of Dance Arts
Winner Natalia Ratner In The Spotlight
Winner Krystyna Resavy The King Centre for The Performing Arts
Winner Marguax Rubenstein Touch of Class Dance Studio
Winner Erica Russo [N/A]
Winner Natalie Salla Touch of Class Dance Studio
Winner Gina Scalero Icon Dance Complex
Winner Amy Scheidecker The Dance Academy of North Jersey
Winner Nina Scire Dance Theatre of New Jersey
Winner Colleen Seitter In The Spotlight
Winner Alexis Sena Dance Theatre of New Jersey
Winner Kira Shababb For Dancers Only
Winner Emily Shefferman The Dance Academy of North Jersey
Winner Skye Sheldrick The Dance Academy of North Jersey
Winner Summer Sheldrick The Dance Academy of North Jersey
Winner Amy Shuster Touch of Class Dance Studio
Winner Mona Sidhipunyapun A Place to Dance
Winner Jodi Siegel In The Spotlight
Winner Izzie Smalkais Monroe Dance Academy
Winner Kristin Smith The Dance Academy of North Jersey
Winner Jordan Spafford Ovations Performing Arts Academy
Winner Fiona Spear [N/A]
Winner Breanna Steele ICON Dance Complex
Winner Jacquie Stifelman The Dance Academy of North Jersey
Winner Ruby Thompson Touch of Class Dance Studio
Winner Kelly Troczynski For Dancers Only
Winner Maggie Wise Touch of Class Dance Studio
Winner Emmaly Woodstead Westchester Dance Academy
Winner Alyssa Zinar Touch of Class Dance Studio

StandOut in Ballet

Placement Dancer Studio
Winner Allie Bespalko In The Spotlight
Winner Josephine Buccino The Dance Academy of North Jersey
Winner Madelyn Cidlik [N/A]
Winner Molly Davison The King Centre for The Performing Arts
Winner Kaci Deane Donna's Danceworks
Winner Haley Duncan In The Spotlight
Winner Jenna Fuhrmann [N/A]
Winner Philippa Gamble Monroe Dance Academy
Winner Annie Gilfillan In The Spotlight
Winner Kate Hodska Monroe Dance Academy
Winner Grace Hubbard Monroe Dance Academy
Winner Ava Jacoby In The Spotlight
Winner Brooke Katsafados Shore Dance Center
Winner Carly Kelly Denise Daniele Dance Studio
Winner Isabella Losordo [N/A]
Winner Nicole Maly For Dancers Only
Winner Isabella Porreca For Dancers Only
Winner Rianna Rabinowitz The Edge of Dance
Winner Sydney Richardson For Dancers Only
Winner Taylor Rodriguez Monroe Dance Academy
Winner Mary Kate Sandler Monroe Dance Academy
Winner Sabrinia Weiss Monroe Dance Academy
Winner Laura Westcott The King Centre for The Performing Arts
Winner Sidney Zaref For Dancers Only
Winner Katie Zimmer Monroe Dance Academy
Winner Bailey Zuidema The King Centre for The Performing Arts

Die Hard Dancer

Placement Dancer Faculty Studio
Winner Alyssa Carney Anthony Morigerato In The Spotlight
Winner Melanie Gamboa Denise Wall ATD Dancenter
Winner Ella Gualtieri Dana Foglia Stars Studio of Dance
Winner James Kelly Jason Parsons ICON Dance Complex
Winner Marty Kineavy Stacey Tookey Touch of Class Dance Studio
Winner Caity McGullam Ray Leeper Shore Dance Center
Winner Samantha Scro Kenny Wormald ICON Dance Complex
Winner Campbell Tosney Chebar Williams Dance Theatre of New Jersey
Winner Alexis Trainor Kim McSwain Touch of Class Dance Studio

StandOut in Hip-Hop

Placement Dancer Studio
Winner Mira Abu-Zahra Touch of Class Dance Studio
Winner Toni Allen Concepts In Choreography
Winner Jackie Broderick Westchester Dance Academy
Winner Hannah Champagne The Dancers Workshop
Winner Sofia Corage For Dancers Only
Winner Cahlia Cotto Touch of Class Dance Studio
Winner Jade DeGuzman ICON Dance Complex
Winner Kayla Guindi ICON Dance Complex
Winner Alexis Hargrave ICON Dance Complex
Winner Brittany Joseph ICON Dance Complex
Winner Meghan McDonald Dance Fusion Performing Arts Studio
Winner Valentina Nunez A Place to Dance
Winner Rowan Rizzuto ICON Dance Complex
Winner Nicole Shorey East Coast Edge
Winner Lindsay Sobkowicz In The Spotlight
Winner Mikayla Sottile ICON Dance Complex