Phoenix Results

Back to Past Seasons

Studio Pick

Studio Routine
Royal Dance Works Dancepack
Dance Connection Wasted Time
Tempe Dance Academy GO!
Dance Connection 2 Love Came Here
Club Dance Studio Silent Scream

Best NU Group (Mini)

Studio Routine
Club Dance Studio Goodnight Stories
Dance Connection 2 Despicable
Dance Connection Overjoyed

Best NU Group (Junior)

Studio Routine
Club Dance Studio Here Before
Tempe Dance Academy Sur Le Fil

Best NU Group (Teen)

Studio Routine
Club Dance Studio Silent Scream
Plumb Performing Arts Center Slippery When Wet
Tempe Dance Academy Palladio
Dance Connection 2 Love Came Here
Dance Connection Wasted Time

Best NU Group (Senior)

Studio Routine
Royal Dance Works Dancepack
Tempe Dance Academy GO!

mini • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st FRAGILE BONES  (Makenna Miller)  [N/A]
2nd Silence  (Avery Gay)  Master Ballet Academy
3rd Infra  (Maddison Penney)  Master Ballet Academy

mini • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st For Blue Skies Club Dance Studio
2nd Tesalate Master Ballet Academy
3rd Treat Me Right Tempe Dance Academy
3rd 3 Friends Club Dance Studio

mini • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Goodnight Stories Club Dance Studio
2nd Childhood Dreams Club Dance Studio
3rd Here I Come Club Dance Studio

mini • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Overjoyed Dance Connection
2nd Talk to the Animals Tempe Dance Academy
3rd Revolting Children Dance Connection

mini • extended line

Place Routine/Dancer Studio
1st Despicable Dance Connection 2
2nd Munchkinland Club Dance Studio
3rd Del Barrio Dance Connection 2

mini • production

Place Routine/Dancer Studio
1st Close Every Door Dance Connection 2

junior • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Pompeii  (Marley Gorman)  Centrestage Dance Studio
2nd Lament  (Makenzie Stratton)  Tempe Dance Academy
3rd I Found A Reason  (Kendall Wheeler)  Master Ballet Academy

junior • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st The Dance Club Dance Studio
2nd The Journey Tempe Dance Academy

junior • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Sur Le Fil Tempe Dance Academy
2nd The Pianist Club Dance Studio
3rd A Bird's Song Club Dance Studio

junior • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Here Before Club Dance Studio
2nd Might and Main Tempe Dance Academy
3rd They Don't Know Club Dance Studio

junior • extended line

Place Routine/Dancer Studio
1st Scream Club Dance Studio
2nd Turning Page Club Dance Studio

junior • production

Place Routine/Dancer Studio
1st Swingin it Tempe Dance Academy
2nd Hotel California Dance Connection

teen • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st La Femme Falale  (Tessa Wilkinson)  Plumb Performing Arts Center
2nd Bang Bang  (Taylor Sieve)  Larkin Dance Studio
3rd Hyperballad  (Ambry Mehr)  Royal Dance Works

teen • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Internal Disconnect Plumb Performing Arts Center
2nd Blower's Daughter Dance Connection 2
3rd Hurt Tucson Dance Academy

teen • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Silent Scream Club Dance Studio
1st Slippery When Wet Plumb Performing Arts Center
2nd Wasted Time Dance Connection
2nd Love Came Here Dance Connection 2
3rd Red Club Dance Studio

teen • line

Place Routine/Dancer Studio
1st I'd Rather Dance Connection
2nd Forever One Instant Dance Connection
3rd Everything is Good Dance Connection 2

teen • extended line

Place Routine/Dancer Studio
1st Take Me To Church Tempe Dance Academy
2nd Palladio Tempe Dance Academy
3rd Revolution Dance Connection 2

teen • production

Place Routine/Dancer Studio
1st Empire Dance Connection 2
2nd The Heist Dance Connection

senior • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st The Sculptress  (Jordan Pelliteri)  Plumb Performing Arts Center
2nd My Body is a Cage  (Kolton Krouse)  Tempe Dance Academy
3rd The Prayer  (Kalyn Berg)  Tucson Dance Academy

senior • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Jenny Tempe Dance Academy
2nd A Familiar Place Tempe Dance Academy
2nd Fever Tempe Dance Academy
3rd Bahamut Tempe Dance Academy

senior • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Hope There's Someone Royal Dance Works
2nd Human Behavior Royal Dance Works
3rd The Waltz Tempe Dance Academy

senior • line

Place Routine/Dancer Studio
1st GO! Tempe Dance Academy
2nd Mon Dieu Tempe Dance Academy
3rd Breeze Blocks Royal Dance Works

senior • extended line

Place Routine/Dancer Studio
1st Dancepack Royal Dance Works

mini / junior • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st Don Quixote Vlad's Dance Company

mini / junior • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st Heart Cry BE DANZA

mini / junior • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st Always Jazzgoba Dance Academy

mini / junior • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Boys BE DANZA

mini / junior • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st See You Shining Dance Unlimited

mini / junior • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st Declined Jazzgoba Dance Academy

mini / junior • specialty

Place Routine/Dancer Studio
1st Skyler Carroll Southern Strutt

mini / junior • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st Cute Leighton Dance Project

mini / junior • improvisation

Place Routine/Dancer Studio
1st Junior Improv Summit Dance Shoppe

teen / senior • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st Spartacus Vlad's Dance Company

teen / senior • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st Silence Westchester Dance Academy

teen / senior • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st Rear View Mirror Rhythm Dance Center

teen / senior • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Let's All Chant Jazzgoba Dance Academy

teen / senior • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st Hold Me Mansfield Academy of Dance

teen / senior • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st Dream Of You Rhythm Dance Center

teen / senior • specialty

Place Routine/Dancer Studio
1st This is Halloween Rhythm Dance Center

teen / senior • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st Do Re Mi Jazzgoba Dance Academy

teen / senior • improvisation

Place Routine/Dancer Studio
1st TBD Summit Dance Shoppe

Mini Female BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Taryn Bee Club Dance
Winner Avery Gay Master Ballet Academy
Winner Maddison Penney Master Ballet Academy
Winner Jasmine Robinson Dancers Domain
Winner Brynn Rumfallo Club Dance Studio
Winner Brinley Terry Dance Connection 2
Runner-Up Mary Joy Bell Club Dance
Runner-Up Bizzy Bendure Club Dance Studio
Runner-Up Kaitlyn Bush Club Dance Studio
Runner-Up Audrey Caldwell Dance Connection
Runner-Up Ava Check Club Dance Studio
Runner-Up Claire Cortabitarte Tempe Dance Academy
Runner-Up Aleyna Espinoza Dance Connection
Runner-Up Vanessa Francis Dance Connection 2
Runner-Up Jenna Golucci Dance Connection
Runner-Up Emma Harris Club Dance
Runner-Up Marley Heath Club Dance
Runner-Up Delaney Hudson Tempe Dance Academy
Runner-Up Devon Knox Dance Connection 2
Runner-Up Selene Lombardino Club Dance
Runner-Up Elle McAuley Club Dance
Runner-Up Kelsey Millar Club Dance Studio
Runner-Up Makenna Miller Loudoun School of Ballet
Runner-Up Gracie Shelly Plumb Performing Arts Center
Runner-Up Sophie Simas Club Dance
Runner-Up Jordynn Stephens Dance Connection 2
Runner-Up Katie Tryon Plumb Performing Arts Center
Runner-Up Emma York Danceology

Mini Male BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Christian Bernal Tempe Dance Academy
Runner-Up Cameron Cavendish Dance Connection

Junior Female BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Marley Gorman Club Dance Studio
Winner Kamilla Johnson Club Dance
Winner Claire Mertens Tempe Dance Academy
Winner Makenzie Stratton Tempe Dance Academy
Winner Kendall Wheeler Club Dance Studio
Runner-Up Kelleya Alderete Club Dance
Runner-Up Ahna Bonnette Dance Connection
Runner-Up Reagan Burgi Club Dance Studio
Runner-Up Maya Cook Tempe Dance Academy
Runner-Up Ainslee Gehrman Club Dance Studio
Runner-Up Tatum Gooch Dance Connection 2
Runner-Up Siena Gross Dance Connection
Runner-Up Ella Gunkel Tempe Dance Academy
Runner-Up Hayden Heath Club Dance
Runner-Up Dylynn Jones Club Dance
Runner-Up Taylor Knab Club Dance
Runner-Up Cooper Maas Dance Connection 2
Runner-Up Weslie McBride Dance Connection 2
Runner-Up Taylor McKinley Dance Connection 2
Runner-Up Ava Noble GDC dance
Runner-Up Hallie Reggio Club Dance Studio
Runner-Up Tatiana Savedra Club Dance
Runner-Up Jordan Vijungco Dance Connection 2

Junior Male BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Cole Newburg Tempe Dance Academy
Runner-Up Corey Karp Tucson Dance Academy

Teen Female BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Danielle Bowen Tempe Dance Academy
Winner Ally Coen Tempe Dance Academy
Winner Simrin Player Club Dance
Winner Celin Ramirez Dance Connection 2
Winner Olivia Speno Tempe Dance Academy
Winner Tessa Wilkinson Plumb Performing Arts Center
Runner-Up Maya Addie Tempe Dance Academy
Runner-Up Chloe Bauer Larkin Dance Studio
Runner-Up Jordyn Berry Dance Connection 2
Runner-Up Sara Blanchard Tempe Dance Academy
Runner-Up Adriana Brady Tempe Dance Academy
Runner-Up Erin Gerson Club Dance Studio
Runner-Up Brianna Haire DPAC
Runner-Up Brinley Harris Club Dance
Runner-Up Lexus Johnson Larkin Dance Studio
Runner-Up Nicole Jones Fishback Studio of the Dance
Runner-Up Margaux Katz Dance Connection
Runner-Up Quinn Layton Tempe Dance Academy
Runner-Up Hayley Mallory Arizona Edge
Runner-Up Taylor McQuillan Club Dance Studio
Runner-Up Ambry Mehr Royal Dance Works
Runner-Up Sarah Reasons Club Dance Studio
Runner-Up Makina Rush Fishback Studio of the Dance
Runner-Up Kali Schmeltzer [N/A]
Runner-Up Cami Schroeder Club Dance Studio
Runner-Up Tyra Thompson Dance Connection 2
Runner-Up Cyrie Topete Dance Connection
Runner-Up Erina Ueda Tempe Dance Academy
Runner-Up Emily Valenzuela Royal Dance Works

Teen Male BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Anthony Giandiletti Tempe Dance Academy
Winner Zack Torres Dance Connection
Runner-Up Aaron Espinoza Royal Dance Works
Runner-Up Ethan Espinoza Royal Dance Works

Senior Female BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Kalyn Berg Tucson Dance Academy
Winner Ashlynn Miller Tempe Dance Academy
Winner Jordan Pelliteri Plumb Performing Arts Center
Winner Kailyn Rogers Dance Connection 2
Runner-Up Alex Anton Larkin Dance Studio
Runner-Up Madison Banks Dance Connection 2
Runner-Up Amber Barto Tempe Dance Academy
Runner-Up Dani Coen Tempe Dance Academy
Runner-Up Sherie de Soysa Royal Dance Works
Runner-Up Kelsey Eggerman Tucson Dance Academy
Runner-Up Nicole Hennington Dance Connection
Runner-Up Katelyn Martinez Desert West Dance Academy
Runner-Up Cassi Mihalovich Tempe Dance Academy
Runner-Up Sarah Noland Royal Dance Works
Runner-Up Mckenna Ross Tempe Dance Academy

Senior Male BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Kolton Krouse Tempe Dance Academy
Runner-Up DeQuan Lewis Dance Connection 2

StandOut in Tap

Placement Dancer Studio
Winner Maizie Baker Tempe Dance Academy
Winner Libby Bolar Plumb Performing Arts Center
Winner Taylor Caufield Dance Gallerie
Winner Brooklin Cooley Club Dance
Winner Chloe Griffin Dance Connection 2
Winner Alexis Ledesma Dance Gallerie
Winner Tatum McDonald Dance Connection 2
Winner Eva Mighells Dance Gallerie
Winner Kendall Peck Dance Connection 2
Winner Alexis Watson Club Dance

StandOut in Jazz

Placement Dancer Studio
Winner Madison Bauer Tempe Dance Academy
Winner Payton Blanchette Club Dance
Winner Alyssa Bortono Dance Connection 2
Winner Hannah Burton Tempe Dance Academy
Winner Mackenzie Buss Dance Connection 2
Winner Alexia Caldwell Dance Connection
Winner Alexis Camacho Dance Connection
Winner Amanda Carlson Dance Connection
Winner Makayla Casillas Club Dance Studio
Winner Aliana Corella Dance Connection 2
Winner Damian Cortez The Dance Yard
Winner Lexee Crandall Dance Connection 2
Winner Lizzie Dunlop Club Dance Studio
Winner Britani Eaton Plumb Performing Arts Center
Winner Emily Eckert X Squad Dancers
Winner Kayla Garcia Dance Connection 2
Winner Chloe Gonzalez [N/A]
Winner Bridgette Hansen Royal Dance Works
Winner Cameron Harrison Dance Connection 2
Winner Marriana Hedger Club Dance
Winner Ashleigh Higbee Dance Connection
Winner Emily Ho Dance Connection
Winner Piper Hull Dance Connection
Winner Erin Jarvis Dance Connection
Winner Viktoria Johnson Club Dance
Winner Kayla Kamleiter Royal Dance Works
Winner Riley King Dance Connection 2
Winner Raegan Lamb Club Dance Studio
Winner Keyarra Manning Dance Connection
Winner Mikella Markovic Dance Connection 2
Winner Milanna Markovic Dance Connection 2
Winner Kiana Martinez [N/A]
Winner Katelin McDermott N/A
Winner Riley Mefford The Dance Yard
Winner Peyton Norton Club Dance Studio
Winner Syn Pacheco Dance Gallerie
Winner Sara Sanguigni Dance Connection 2
Winner Kealie Schinkler Club Dance Studio
Winner Alli Serpa Dance Connection 2
Winner Jordyn Smith Club Dance Studio
Winner Morgan Strube Club Dance
Winner Brynlie Swift Royal Dance Works
Winner Mia Torres Dance Connection
Winner Alana Tudor Dance Connection 2
Winner Angela Wicks Dance Connection 2

StandOut in Ballet

Placement Dancer Studio
Winner Courtney Cavendish Dance Connection
Winner Emily Crawford Royal Dance Works
Winner Tara DeRaps Club Dance
Winner Chevelle Heller Club Dance
Winner Jade Jacoby Dance Connection
Winner Alexis Johnson Club Dance Studio
Winner Elan Morris Tempe Dance Academy
Winner Rylee Rigby Club Dance Studio
Winner Kelly Sendek Dance Connection
Winner Amber Skaggs Master Ballet Academy
Winner Kamryn Smith Royal Dance Works
Winner Abby Taylor Club Dance
Winner Madision Thompson Dance Connection 2
Winner Brittany Vuk Dance Connection
Winner Mikala Zimmer Royal Dance Works

Die Hard Dancer

Placement Dancer Faculty Studio
Winner Summer Barbone Travis Wall Dance Gallerie
Winner Olivia Bell Anthony Morigerato Club Dance
Winner Kendall Chapman Chebar Williams Tempe Dance Academy
Winner Mimi Guzman Dana Foglia The Dance Yard
Winner Laynee Hahn Stacey Tookey Club Dance
Winner Breanne Ng Kenny Wormald Club Dance
Winner Courtney Ngai Jason Parsons Dance Connection
Winner Kyliee Peck Denise Wall Club Dance Studio
Winner Ivy Rose Ray Leeper Royal Dance Works
Winner Layna Walker Kim McSwain Dance Connection 2

StandOut in Hip-Hop

Placement Dancer Studio
Winner Ashley Bertenshaw Royal Dance Works
Winner Peyton Bijak Royal Dance Works
Winner Kaylin Branch [N/A]
Winner Bostyn Brown Club Dance
Winner Kenzie Charboneau Club Dance
Winner Jenni Gordon Royal Dance Works
Winner Britney Haire [N/A]
Winner Lia Hinze Dance Connection 2
Winner Cassie Lindsey Tempe Dance Academy
Winner Makenzie Lockhart Classic Image Dance
Winner Mia McGarity Royal Dance Works
Winner Ainsley Montgomery Dance Connection
Winner Summer O'Haver Club Dance
Winner Keili Oxley Club Dance Studio
Winner Aimee Peredes Tempe Dance Academy
Winner Carlie Riedel Dance Connection 2
Winner Manhattan Tibbott Club Dance Studio
Winner Grace Woodford Club Dance Studio