Tulsa Results

Back to Past Seasons

Studio Pick

Studio Routine
South Tulsa Dance Co. Landfill
Theatre Arts I'm Through

Best NU Group (Mini)

Studio Routine
South Tulsa Dance Co. Beybey

Best NU Group (Junior)

Studio Routine
Fayetteville Youth Dance Company If I Fail

Best NU Group (Teen)

Studio Routine
South Tulsa Dance Co. Landfill

Best NU Group (Senior)

Studio Routine
South Tulsa Dance Co. Pianos

mini • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Breathe of Life  (Hallie Green)  Starlight Studio
2nd Diva  (Presleigh Wise)  South Tulsa Dance Co.
3rd It Don't Mean A Thing  (Caroline Bagwell)  Central Oklahoma Dance Center

mini • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Roots South Tulsa Dance Co.
2nd Heart Goes Boom Theatre Arts

mini • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Beybey South Tulsa Dance Co.
2nd Doesn't Matter South Tulsa Dance Co.
3rd Hound Dog Theatre Arts

junior • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Read All About It  (Kamryn Funk)  Kim Massay Dance Productions
2nd Tell It To My Heart  (Breanne Elwell)  Kim Massay Dance Productions
2nd Moment  (Sarah Gudgel)  Prestige Dance Company
3rd Spell On You  (Mackenzie Baumert)  Dance Unlimited

junior • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Life Alone Prestige Dance Company
2nd Coexist: to exist separetly or independently but peaceably. Fayetteville Youth Dance Company
3rd Happiness Fayetteville Youth Dance Company

junior • group

Place Routine/Dancer Studio
1st If I Fail Fayetteville Youth Dance Company
2nd Daring Greatly: A Journey to Courage. Fayetteville Youth Dance Company
3rd Back In Time Fayetteville Youth Dance Company

teen • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Watermark  (Bailey Casillo)  Kim Massay Dance Productions
2nd The Fall  (Gillian Thompson)  Applause Studios
3rd Use Me Up  (David Wright)  South Tulsa Dance Co.

teen • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Flightless Applause Studios
2nd Lonely Kim Massay Dance Productions
3rd Heavy Cross Prestige Dance Company

teen • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Bible Belt South Tulsa Dance Co.
2nd Lucky Ones South Tulsa Dance Co.
3rd Battle For The Beat Theatre Arts

teen • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Landfill South Tulsa Dance Co.
2nd Royals South Tulsa Dance Co.
3rd I'm Through Theatre Arts

teen • production

Place Routine/Dancer Studio
1st Greatest Show On Earth Theatre Arts

senior • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Smother  (Holly Powell)  Prestige Dance Company
2nd Everything  (Elijah Lancaster)  Prestige Dance Company
3rd Pull Of the Moon  (Michaela Harrington)  Encore! Dance Cos.

senior • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Without A Word Theatre Arts
2nd Top of the World South Tulsa Dance Co.
3rd Wherever You Will Go Studio J

senior • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Pianos South Tulsa Dance Co.
2nd Brick Walls Theatre Arts

open • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st cinema  (Alex McDaniel)  That's Dancing! Studio

mini / junior • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st Don Quixote Vlad's Dance Company
2nd Habenera Seville Joanne Chapman School of Dance
3rd Serenade Joanne Chapman School of Dance

mini / junior • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st Heart Cry BE DANZA
2nd Sisters Warehouse Dance Complex
3rd Settle Down Danceworks Costa Rica

mini / junior • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st Always Jazzgoba Dance Academy
2nd Invasion CC & Co. Dance Complex
3rd Fly Girls CC & Co. Dance Complex

mini / junior • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Boys BE DANZA
2nd Ruby Blue Dance 4 Real
3rd Shake-N-Pop Dance 4 Real

mini / junior • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st See You Shining Dance Unlimited
2nd Keep Breathing Performance Edge 2 School of Dance
3rd Ave Maria Universal Performing Arts Center

mini / junior • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st Declined Jazzgoba Dance Academy
2nd Le Jazz Hot Joanne Chapman School of Dance
3rd Santa Baby NorthPointe Dance Academy

mini / junior • specialty

Place Routine/Dancer Studio
1st Skyler Carroll Southern Strutt
2nd Nostalgic CC & Co. Dance Complex
3rd Angels Among Us Devotion Dance Company

mini / junior • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st Cute Leighton Dance Project
2nd Big Noise Joanne Chapman School of Dance
3rd Hello Dolly Joanne Chapman School of Dance

mini / junior • improvisation

Place Routine/Dancer Studio
1st Junior Improv Summit Dance Shoppe
2nd Improv Steps N Motion
3rd Improv Steps N Motion

teen / senior • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st Spartacus Vlad's Dance Company
2nd Love Song Joanne Chapman School of Dance
3rd Palladio NorthPointe Dance Academy

teen / senior • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st Silence Westchester Dance Academy
2nd Walk It Off Dance Empire of Miami
3rd Love and Tears Lourdes Academy Dancers (Highschool Dance Team)

teen / senior • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st Rear View Mirror Rhythm Dance Center
2nd Look At My Chick Performance Edge
3rd 2024 D'ansa Jazz Stage

teen / senior • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Let's All Chant Jazzgoba Dance Academy
2nd Besame D'ansa Jazz Stage
3rd Walk The Line D'ansa Jazz Stage

teen / senior • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st Hold Me Mansfield Academy of Dance
2nd Papa, Can Your Hear Me? Dance Unlimited
3rd Born Again New Image Dance Company

teen / senior • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st Dream Of You Rhythm Dance Center
2nd Burlesque Joanne Chapman School of Dance
3rd Don't Tell Mama NorthPointe Dance Academy

teen / senior • specialty

Place Routine/Dancer Studio
1st This is Halloween Rhythm Dance Center
2nd Please Don't Fall In Love Dance Empire of Miami
3rd Victory Patricia Penenori Dance Center

teen / senior • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st Do Re Mi Jazzgoba Dance Academy
2nd TBA Dance 4 Real
3rd Din Da Da Denise Wall's Dance Energy

teen / senior • improvisation

Place Routine/Dancer Studio
1st Improv Velocity Dance Center, LLC
2nd TBA Dance Unlimited
3rd I Am Out Dance & Dance Academy

Mini Female BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Hallie Green Starlight Studio
Winner Stacey Pereyra The Dallas Conservatory
Runner-Up Lauren Conkling South Tulsa Dance Co.
Runner-Up Quinn Davis Kim Massay Dance Productions
Runner-Up Chloe Dean Kim Massay Dance Productions
Runner-Up Abbey Dombek Kim Massay Dance Productions
Runner-Up Sophi Evans South Tulsa Dance Co.
Runner-Up Chloe Farr Tiffany's Performing Arts Studio
Runner-Up Chantal Le South Tulsa Dance Co.
Runner-Up Claire Linton Tiffany's Performing Arts Studio
Runner-Up Jaylan Martin Art In Motion
Runner-Up Lucy Stewart Kinetic Arts
Runner-Up Mia Tassani Precision Dance Studio

Junior Female BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Sarah Gudgel Prestige Dance Company
Winner Addison Taron Kim Massay Dance Productions
Runner-Up Mackenzie Baumert Dance Unlimited
Runner-Up Ella Brandt Next Step Dance Studio
Runner-Up Caroline Briggs Kinetic Arts
Runner-Up Kate Carpenter Encore! Dance Cos.
Runner-Up Jillian Christner Prestige Dance Company
Runner-Up Breanne Elwell Kim Massay Dance Productions
Runner-Up Camryn Fulkerson Kim Massay Dance Productions
Runner-Up Kamryn Funk Kim Massay Dance Productions
Runner-Up Isabel Lopez Sonshine Performing Arts Academy
Runner-Up Emma Taylor Kim Massay Dance Productions
Runner-Up Karson Thomas Tiffany's Performing Arts Studio

Teen Female BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Meredith Brown South Tulsa Dance Co.
Winner Morgan Fine Prestige Dance Company
Winner Meagan Vail Applause Studios
Runner-Up Brooke Bordofske Theatre Arts
Runner-Up Natalie Broadstreet Fayetteville Youth Dance Co.
Runner-Up Bailey Casillo Kim Massay Dance Productions
Runner-Up katie Evans Applause Studios
Runner-Up Claire Frank Prestige Dance Company
Runner-Up Sophie Hill 5678 Dance Studio
Runner-Up Zoie Hudson Elite Dance of Tulsa
Runner-Up Macy McKown Dance Unlimited
Runner-Up Aubrey Scott South Tulsa Dance Co.
Runner-Up Abbie Swift South Tulsa Dance Co.
Runner-Up Izzy Verdea Applause Studios

Teen Male BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Gabe Flowers Applause Studios
Winner Johnny Hackett South Tulsa Dance Co.
Runner-Up Cory Sivils Tiffany's Performing Arts Studio
Runner-Up David Wright South Tulsa Dance Co.

Senior Female BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Kortnei Bruza Applause Studios
Winner Madison Galier Applause Studios
Winner Michaela Harrington Encore! Dance Cos.
Winner Hayden Hopkins [N/A]
Winner Holly Powell Prestige Dance Company
Runner-Up Nikki Anderson Fayetteville Youth Dance Company
Runner-Up Brianna Clark The Legacy Project
Runner-Up Paige Cowen PRESTIGE
Runner-Up Abbey Craig 5678 Dance Studio
Runner-Up Cortney Paege Fayetteville Youth Dance Company
Runner-Up Heather Rasmussen Theatre Arts
Runner-Up Savvy Shields Fayetteville Youth Dance Company
Runner-Up Julianne Thomison South Tulsa Dance Co.
Runner-Up Kelsey Thompson The Legacy Project
Runner-Up Taylor Van Meter Applause Studios

Senior Male BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Elijah Lancaster Prestige Dance Company
Winner Alex McDaniel That's Dancing! Studio
Runner-Up Aaron Girard Theatre Arts
Runner-Up Austin Nieves The Dancenter
Runner-Up Donta Wright South Tulsa Dance Co.

StandOut in Tap

Placement Dancer Studio
Winner Caroline Bagwell The Dance Company
Winner Ali Boone Dance Unlimited
Winner Raylee Bussey Patti Parrish School of Dance
Winner Jean Collantes Sonshine Performing Arts Academy
Winner Baylee Crayton Sonshine Performing Arts Academy
Winner Danielle Davis Theatre Arts
Winner Callie Gilbreth Point Performing Arts
Winner Karsyn Griffin Applause Studios
Winner Alyssa Haken Sonshine Performing Arts Academy
Winner Kimber Harlan Fayetteville Youth Dance Company
Winner Kate Heizelmann Fayetteville Youth Dance Co.
Winner Arianna Henderson Patti Parrish School of Dance
Winner Lyndsey Lewis Patti Parrish School of Dance
Winner Jordan Mobley Applause Studios
Winner Sophia Peck Sonshine Performing Arts Academy
Winner Lily Prescott Sonshine Performing Arts Academy
Winner Kaylei Sadler Sonshine Performing Arts Academy
Winner Ashton Self Patti Parrish School of Dance
Winner Madison Taylor Fayetteville Youth Dance Co.
Winner Nicole Vaughn Dance Unlimited
Winner Terrah Wells Theatre Arts
Winner Mikayla Yarbrough Sonshine Performing Arts Academy

StandOut in Jazz

Placement Dancer Studio
Winner Alexa Allen Kim Massay Dance Productions
Winner Katie Andrews Theatre Arts
Winner Bella Arkins Precision Dance Studio
Winner Avery Ausley Kim Massay Dance Productions
Winner Emily Bagwell The Dance Company
Winner Natalie Barton Studio J
Winner Kendall Bates Applause Studios
Winner Sarah Berry-Lee Applause Studios
Winner Riley Brock Tiffany's Performing Arts Studio
Winner Bailey Burns Applause Studios
Winner Avery Cherrington South Tulsa Dance Co.
Winner Kadyn Cole Kim Massay Dance Productions
Winner Audrey Copeland Tiffany's Performing Arts Studio
Winner Madison Crisp Kim Massay Dance Productions
Winner Breeana Crutchfield Elite Dance of Tulsa
Winner Ayden Davis Applause Studios
Winner Claire Doolin Elite Dance of Tulsa
Winner Kylie Echard Applause Studios
Winner Kim Elmondorf Kim Massay Dance Productions
Winner Zoe Ferraro Prestige Dance Company
Winner Grayson Flaherty Kim Massay Dance Productions
Winner Hailey Fox Dance Authority
Winner Emily Fry Encore! Dance Cos.
Winner Jordan Fulkerson Kim Massay Dance Productions
Winner Bo Fullerton Sonshine Performing Arts Academy
Winner Conner Gaszak Theatre Arts
Winner Gabi Gollhofer Tiffany's Performing Arts Studio
Winner Alicia Gonzalez Kim Massay Dance Productions
Winner Jordin Hackney Theatre Arts
Winner Cassie Harding Elite Dance of Tulsa
Winner Raegan Harrel That's Dancing! Studio
Winner Rachel Harris Precision Dance Studio
Winner Tori Hilger Applause Studios
Winner Kailey Hoener 5678 Dance Studio
Winner Kyndall Hoey Art In Motion
Winner Hunter Hyden Tiffany's Performing Arts Studio
Winner Karlee Jones Sonshine Performing Arts Academy
Winner Jada Kendrick Art In Motion
Winner Alexis LaGuardia Studio J
Winner Taylor Lewis Tiffany's Performing Arts Studio
Winner Katelin MacDonald Kim Massay Dance Productions
Winner Kaylee Marler Point Performing Arts
Winner Lena Martin Fayetteville Youth Dance Company
Winner Avery Mathena Kim Massay Dance Productions
Winner Braylee McCoy Kim Massay Dance Productions
Winner Michael McNeill Fayetteville Youth Dance Co.
Winner Isabel McNutt Next Step Dance Studio
Winner Jenae Michaud Applause Studios
Winner Mia Miles Kim Massay Dance Productions
Winner Molly Miller 5678 Dance Studio
Winner Sophie Quandt 5678 Dance Studio
Winner Morgan Riley Kim Massay Dance Productions
Winner Bailey Ritchie That's Dancing! Studio
Winner Emmy Robbins Sonshine Performing Arts Academy
Winner Selvy Russell Studio J
Winner Anna Sanderson That's Dancing! Studio
Winner Hannah Schafer South Tulsa Dance Co.
Winner Ellie Sharpe Tiffany's Performing Arts Studio
Winner Elizabeth Shelton Applause Studios
Winner Ashlyn Stewart Applause Studios
Winner Lizzie Stewart Applause Studios
Winner Alexa Tassani Precision Dance Studio
Winner Gillian Thompson Applause Studios
Winner Jessie Troutman Kim Massay Dance Productions
Winner Kaitlyn Turner Applause Studios
Winner Evie Walling Art In Motion
Winner Emmah Wells Theatre Arts
Winner Megan White Point Performing Arts
Winner Cortlin Williams South Tulsa Dance Co.
Winner Peyton Winsett Kim Massay Dance Productions
Winner Jaeli Wolf Studio J
Winner Brooke Worley Encore! Dance Cos.
Winner Olivia Yi Kim Massay Dance Productions

StandOut in Ballet

Placement Dancer Studio
Winner Lydia Boatright Theatre Arts
Winner Carly Brock Tiffany's Performing Arts Studio
Winner Ava Conceicao The Dancenter
Winner Annie Crouch Fayetteville Youth Dance Company
Winner Raigan Davis Tiffany's Performing Arts Studio
Winner Ashlyn Evans Applause Studios
Winner Madisyn Fisher South Tulsa Dance Co.
Winner Christina French Patti Parrish School of Dance
Winner Anna Gaddy Tiffany's Performing Arts Studio
Winner Austella Gallagher Encore! Dance Cos.
Winner Macy Gardner Encore! Dance Cos.
Winner Reagan Hinkle Theatre Arts
Winner Gracie Matthews Fayetteville Youth Dance Company
Winner Cate Mossman Applause Studios
Winner Morgan Nettleton Applause Studios
Winner Harmony Patton Applause Studios
Winner Paige Rounsavall Dance Unlimited
Winner Jessika Russell Applause Studios
Winner Kendall Schmidt Kim Massay Dance Productions
Winner Sarah Singleton Theatre Arts
Winner Avery Tiefenthlaler South Tulsa Dance Co.
Winner Bailee Washington South Tulsa Dance Co.
Winner Avorie Wells Theatre Arts
Winner Reese Wilson Theatre Arts

Die Hard Dancer

Placement Dancer Faculty Studio
Winner Jayde Ferraro Stacey Tookey Prestige Dance Company
Winner Kamryn Good Mark Meismer Theatre Arts
Winner Ashlyn Heritage Chebar Williams Theatre Arts
Winner Brielle McCoy Denise Wall Kim Massay Dance Productions
Winner Hallee Miller Anthony Morigerato Theatre Arts
Winner Molly Rops Kim McSwain Dance Unlimited
Winner Zachary Treadway Jason Parsons The Dancenter
Winner Treasure Wensauer Travis Wall Kim Massay Dance Productions
Winner Chyna Wong-Wui Miguel Zarate Fayetteville Youth Dance Company