Indianapolis Results

Back to Past Seasons

Best NU Group (Senior)

Studio Routine
All That Dance The One That I Want

mini • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st She's Always a Woman  (Ying Lei Pham)  Just Off Broadway
2nd Take Care  (DaeLynn Diver)  Dance Legacy
3rd Silent Night  (Courtney Mayer )  Dance Legacy

mini • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Fireball [N/A]

junior • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Mouths  (Sydney Revennaugh)  Dancers Edge
2nd In the Air  (Jordan Slemons)  Just Off Broadway
3rd Video Killed a Radio Star  (Ashley Parker)  Dance Magic Performing Arts Center

junior • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Neverland [N/A]

teen • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Trapped  (Kennedy Brown)  Eclipse Performing Arts
2nd Black and Gold  (Melanie Smeltzer)  Dance Legacy
3rd Hallelujah  (Chase Bowden)  StarStruck ADA

teen • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st The Ugly Naked Truth All That Dance
2nd The Reach Dance Legacy
3rd I Will Wait All That Dance

senior • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st The Beginning  (Jordan Betscher)  Just Off Broadway
2nd A Long Walk  (Amanda Hoover)  Dancers Edge Marion, IN
3rd A City Lost  (Kathryn Taylor)  Dancers Edge

senior • group

Place Routine/Dancer Studio
1st The One That I Want All That Dance

mini / junior • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st Don Quixote Vlad's Dance Company
2nd Habenera Seville Joanne Chapman School of Dance
3rd Serenade Joanne Chapman School of Dance

mini / junior • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st Heart Cry BE DANZA
2nd Sisters Warehouse Dance Complex
3rd Settle Down Danceworks Costa Rica

mini / junior • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st Always Jazzgoba Dance Academy
2nd Invasion CC & Co. Dance Complex
3rd Fly Girls CC & Co. Dance Complex

mini / junior • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Boys BE DANZA
2nd Ruby Blue Dance 4 Real
3rd Shake-N-Pop Dance 4 Real

mini / junior • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st See You Shining Dance Unlimited
2nd Keep Breathing Performance Edge 2 School of Dance
3rd Ave Maria Universal Performing Arts Center

mini / junior • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st Declined Jazzgoba Dance Academy
2nd Le Jazz Hot Joanne Chapman School of Dance
3rd Santa Baby NorthPointe Dance Academy

mini / junior • specialty

Place Routine/Dancer Studio
1st Skyler Carroll Southern Strutt
2nd Nostalgic CC & Co. Dance Complex
3rd Angels Among Us Devotion Dance Company

mini / junior • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st Cute Leighton Dance Project
2nd Big Noise Joanne Chapman School of Dance
3rd Hello Dolly Joanne Chapman School of Dance

mini / junior • improvisation

Place Routine/Dancer Studio
1st Junior Improv Summit Dance Shoppe
2nd Improv Steps N Motion
3rd Improv Steps N Motion

teen / senior • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st Spartacus Vlad's Dance Company
2nd Love Song Joanne Chapman School of Dance
3rd Palladio NorthPointe Dance Academy

teen / senior • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st Silence Westchester Dance Academy
2nd Walk It Off Dance Empire of Miami
3rd Love and Tears Lourdes Academy Dancers (Highschool Dance Team)

teen / senior • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st Rear View Mirror Rhythm Dance Center
2nd Look At My Chick Performance Edge
3rd 2024 D'ansa Jazz Stage

teen / senior • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Let's All Chant Jazzgoba Dance Academy
2nd Besame D'ansa Jazz Stage
3rd Walk The Line D'ansa Jazz Stage

teen / senior • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st Hold Me Mansfield Academy of Dance
2nd Papa, Can Your Hear Me? Dance Unlimited
3rd Born Again New Image Dance Company

teen / senior • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st Dream Of You Rhythm Dance Center
2nd Burlesque Joanne Chapman School of Dance
3rd Don't Tell Mama NorthPointe Dance Academy

teen / senior • specialty

Place Routine/Dancer Studio
1st This is Halloween Rhythm Dance Center
2nd Please Don't Fall In Love Dance Empire of Miami
3rd Victory Patricia Penenori Dance Center

teen / senior • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st Do Re Mi Jazzgoba Dance Academy
2nd TBA Dance 4 Real
3rd Din Da Da Denise Wall's Dance Energy

teen / senior • improvisation

Place Routine/Dancer Studio
1st Improv Velocity Dance Center, LLC
2nd TBA Dance Unlimited
3rd I Am Out Dance & Dance Academy

Mini Female BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Jenna Kryder Expressenz Dance Center
Winner Gabrielle Mullins Dance Magic Performing Arts Center
Winner Samantha Scott NorthPointe Dance Academy
Runner-Up Macie Blacklidge Expressenz Dance Center
Runner-Up Maria Cervi NorthPointe Dance Academy
Runner-Up Marissa Cochran NorthPointe Dance Academy
Runner-Up Rylie Davis NorthPointe Dance Academy
Runner-Up Rebecca Liebross A-List Dance Center
Runner-Up Samantha McGowan NorthPointe Dance Academy
Runner-Up Ying Lei Pham Just Off Broadway
Runner-Up Maggie Phelps THR!VE Dance Company
Runner-Up Zoe Revennaugh Dancers Edge
Runner-Up Morgan Williamson Dance Magic Performing Arts Center

Mini Male BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Kyan Conaway-Gillman NorthPointe Dance Academy

Junior Female BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Macie Harris Expressenz Dance Center
Winner Maya Palmer Expressenz Dance Center
Winner Sydney Revennaugh Dancers Edge
Runner-Up Emma Jo Best Infusion Dance
Runner-Up Josie Cahall NorthPointe Dance Academy
Runner-Up Grace Gerig Expressenz Dance Center
Runner-Up Claudia Hillmann Studio Dee
Runner-Up Abby Kuntz Academy of Movement and Performing Arts (AMPA)
Runner-Up Kylie Mendoza Expressenz Dance Center
Runner-Up Caroline Moeller Expressenz Dance Center
Runner-Up Jordan Slemons Just Off Broadway
Runner-Up Kayla Wrobleski A-List Dance Center

Teen Female BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Kennedy Brown Master Ballet Academy/Phoenix Ballet
Winner Lauren Kot All That Dance
Winner Hailee Snyder NorthPointe Dance Academy
Runner-Up Ellie Campbell NorthPointe Dance Academy
Runner-Up Alexandra Chaudry NorthPointe Dance Academy
Runner-Up Alyssa Corpus Expressenz Dance Center
Runner-Up Kelly Craft NorthPointe Dance Academy
Runner-Up Alexis Daniels NorthPointe Dance Academy
Runner-Up Gabrielle DiNizo Dayton Dance Conservatory
Runner-Up Emily Greenslait NorthPointe Dance Academy
Runner-Up Jaren Howard Infusion Dance
Runner-Up Katie Reynolds Dancers Edge
Runner-Up Makayla Ryan Body Language Dance Company
Runner-Up Megan Schmidt All That Dance

Teen Male BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Chase Bowden StarStruck ADA
Winner Joseph Harrington Just Off Broadway
Runner-Up Matthew Coman NorthPointe Dance Academy

Senior Female BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Gracie Black Dancers Edge
Winner Natalie Cantalino Noretta Dunworth School of Dance
Winner Madeline Korn Expressenz Dance Center
Runner-Up Adriana Allman Expressenz Dance Center
Runner-Up Jordan Betscher Just Off Broadway
Runner-Up Natalie Clevenger [N/A]
Runner-Up Amanda Hoover Dancers Edge Marion, IN
Runner-Up Alexis Julovich Expressenz Dance Center
Runner-Up Chelsea Kuhn Expressenz Dance Center
Runner-Up Katie Roach Dancer's Edge
Runner-Up Haley Smith Infusion Dance
Runner-Up Aimee Smyke NorthPointe Dance Academy
Runner-Up Mia Williams All That Dance

Senior Male BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Tristan Miller Dancers Edge
Runner-Up Matthew Dlugos Dayton Dance Conservatory
Runner-Up Evan Neal Dancekids Studio

StandOut in Tap

Placement Dancer Studio
Winner Madison Cray NorthPointe Dance Academy
Winner Lily Dappen Dancekids Studio
Winner Katie Dolcimascolo Just Off Broadway
Winner Natalie Forkin A-List Dance Center
Winner Lauren Fuscaldo Expressenz Dance Center
Winner Isabella Gandy Dance Magic Performing Arts Center
Winner Olivia Gutentag NorthPointe Dance Academy
Winner Jane Ha Expressenz Dance Center
Winner Paige Heldman NorthPointe Dance Academy
Winner Sarah Hopper Studio Dee
Winner Aliza Khandelwal NorthPointe Dance Academy
Winner Margo Korn Expressenz Dance Center
Winner Rachel Lehman A-List Dance Center
Winner Emily MacDonald [N/A]
Winner Olivia Miller NorthPointe Dance Academy
Winner Jennifer Mlott A-List Dance Center
Winner Caroline Modrall A-List Dance Center
Winner Abbey O'Rourke NorthPointe Dance Academy
Winner Marisha Osowski Special Touch Talent Dance
Winner Ashley Parker Dance Magic Performing Arts Center
Winner Marie-Chantel Polk NorthPointe Dance Academy
Winner Sydney Randall NorthPointe Dance Academy
Winner Molly Rowda NorthPointe Dance Academy
Winner Skylar Russell NorthPointe Dance Academy
Winner Melanie Smeltzer Dance Legacy
Winner Maya Stautberg Just Off Broadway
Winner Zoe Webb Infusion Dance
Winner Taylor Yoder A-List Dance Center

StandOut in Jazz

Placement Dancer Studio
Winner Rachel Allen Infusion Dance
Winner Gabby Alte Dance Legacy
Winner Tyler Beemon Dance Magic Performing Arts Center
Winner Amaya Bennett Dance Legacy
Winner Makenna Blacklidge Expressenz Dance Center
Winner Cara Bloom Expressenz Dance Center
Winner Alyssa Bradley Dayton Dance Conservatory
Winner Olivia Brite Inspire Dance Company
Winner Alexis Carlson Dancer's Edge
Winner Bryn Ceol NorthPointe Dance Academy
Winner Ashley Clark NorthPointe Dance Academy
Winner Kennedy Coleman Dayton Dance Conservatory
Winner Kristina Creager All That Dance
Winner Mya Delaney NorthPointe Dance Academy
Winner Emme Delaney NorthPointe Dance Academy
Winner DaeLynn Diver Dance Legacy
Winner Bella Doss A-List Dance Center
Winner Reghan Doyle NorthPointe Dance Academy
Winner Amiya Drew Dayton Dance Conservatory
Winner Maliya Drew Dayton Dance Conservatory
Winner Kiara Drew Dayton Dance Conservatory
Winner Cyndey Epp Expressenz Dance Center
Winner Maggy Garland Dancekids Studio
Winner Kennedi Graham Dance Legacy
Winner Taylor Griffin [N/A]
Winner Emily Haas Dance Legacy
Winner Sydney Hamm Expressenz Dance Center
Winner Rachel Heinkel Dayton Dance Conservatory
Winner Devin Hill Dance Magic Performing Arts Center
Winner Kaitlyn Houk NorthPointe Dance Academy
Winner Lily Jones Expressenz Dance Center
Winner Maya Jordan NorthPointe Dance Academy
Winner Madeline Kelich A-List Dance Center
Winner Camille Kern A-List Dance Center
Winner Olivia King Studio Dee
Winner Camryn Mandelbaum Expressenz Dance Center
Winner Madisyn Mandelbaum Expressenz Dance Center
Winner Mattilyn Mann [N/A]
Winner Kamryn McConnell All That Dance
Winner Jennifer Meyer [N/A]
Winner Madison Miller Dayton Dance Conservatory
Winner Abigail Miller NorthPointe Dance Academy
Winner Madison Mora A-List Dance Center
Winner Meredith Mount NorthPointe Dance Academy
Winner Isabella Navarro Leighton Dance Project
Winner Madalyn Norton NorthPointe Dance Academy
Winner Ainsley Nutter Infusion Dance
Winner Haley Olexa Expressenz Dance Center
Winner Victoria Pachiano All That Dance
Winner Halle Perretta NorthPointe Dance Academy
Winner Avery Puno Expressenz Dance Center
Winner Kendall Queen [N/A]
Winner Hailey Reed A-List Dance Center
Winner Abigail Rolfson Dance Magic Performing Arts Center
Winner McKenna Rothbard A-List Dance Center
Winner Tara Share Expressenz Dance Center
Winner Emma Simpson Dance Legacy
Winner Madeline Smith Dance Legacy
Winner Angela Stevens Dance Legacy
Winner Clara Storer NorthPointe Dance Academy
Winner Alexa Struss Expressenz Dance Center
Winner Paige Taylor Dazzle Dance
Winner Falon Taylor Expressenz Dance Center
Winner Katie Volker Jane Mannion's School of Dance
Winner Grace Washburn Expressenz Dance Center
Winner Ali Wayman The Dance Centre
Winner Danielle Weber Dayton Dance Conservatory
Winner Isley Wood A-List Dance Center

StandOut in Ballet

Placement Dancer Studio
Winner Christine Anderson [N/A]
Winner Annabel Beach Dayton Dance Conservatory
Winner Paytin Borders Dayton Dance Conservatory
Winner Laken Bretelson Dayton Dance Conservatory
Winner Abbie Burns A-List Dance Center
Winner Anna Cleaver Dancekids Studio
Winner Rylee Davis Expressenz Dance Center
Winner Alyssa Evans NRG Dance Company
Winner Lexie Florence PACE
Winner Adare Haas Expressenz Dance Center
Winner Brooklyn Hayes Expressenz Dance Center
Winner Autumn Horner Inspire Dance Company
Winner Kaitlyn Leftin Dayton Dance Conservatory
Winner Courtney Mayer Dance Legacy
Winner Kacey Mejias-Thompson Expressenz Dance Center
Winner Elizabeth Michael A-List Dance Center
Winner Norah Livi Reed NorthPointe Dance Academy
Winner Lauren Rhodes Dayton Dance Conservatory
Winner Lindsay Shearer NorthPointe Dance Academy
Winner Logan Stasik Inspire Dance Company
Winner Molly Walden Dayton Dance Conservatory

Die Hard Dancer

Placement Dancer Faculty Studio
Winner Olivia Forkin Anthony Morigerato A-List Dance Center
Winner Carly Howard Denise Wall [N/A]
Winner Brylee Koontz Travis Wall [N/A]
Winner Ryan Martinez Jason Parsons [N/A]
Winner Triniti Robinson Ray Leeper Dance Magic Performing Arts Center
Winner Ani Stautberg Kim McSwain Just Off Broadway
Winner Kendall Wright Miguel Zarate Expressenz Dance Center
Winner Sarah Zimmerman Chebar Williams Studio Dee