Anchorage Results

Back to Past Seasons

Studio Pick

Studio Routine
Barbara's School of Dance Mars

Best NU Group (Mini)

Studio Routine
Studio 49 Fireflies
Barbara's School of Dance ABC

Best NU Group (Junior)

Studio Routine
Vergine's Dance Studio Furious

Best NU Group (Teen)

Studio Routine
Vergine's Dance Studio Diamonds Are A Girl's Best Friend
Barbara's School of Dance Mars

Best NU Group (Open)

Studio Routine
Studio 49 Rule The World

mini • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Hollywood  (Carly Roberts)  Barbara's School of Dance

mini • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Space'in Out Vergine's Dance Studio
2nd Gimmicks Vergine's Dance Studio

mini • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Fireflies Studio 49
2nd ABC Barbara's School of Dance
3rd Kisses Barbara's School of Dance

mini • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Broadway Baby Vergine's Dance Studio

junior • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Charleston Girls Barbara's School of Dance
2nd I Want Candy Barbara's School of Dance
3rd Candy Canes Barbara's School of Dance

junior • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Furious Vergine's Dance Studio
2nd Someone Like You Vergine's Dance Studio

teen • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Landfill  (Gabby Letourneau)  Allegro Performing Arts Academy
2nd Skin and Bones  (Allie Jepson)  Studio 49
3rd Buisness of Love  (Caitlin Roberts)  Barbara's School of Dance
4th Possibilities  (Tierney McCormick)  Delta Illusion Dance Co.
5th You Can't Stop The Beat  (Zoe DaCosta)  Delta Illusion Dance Co.
6th Dreaming  (Lindsey Lonas)  Barbara's School of Dance
7th Fix You  (Emily Quepons)  Barbara's School of Dance
8th Clarity  (Sophia Palomar)  The Valdez Dance Company
9th All of the Stars  (Kelly O'Brien)  Delta Illusion Dance Co.
10th Stuff Like That There  (Justis Geerdts)  Delta Illusion Dance Co.

teen • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st The Garden Barbara's School of Dance
2nd Happy Delta Illusion Dance Co.
3rd Dangerous Delta Illusion Dance Co.

teen • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Diamonds Are A Girl's Best Friend Vergine's Dance Studio
2nd Matrix Vergine's Dance Studio
3rd Step Ur Game Up Vergine's Dance Studio

teen • extended line

Place Routine/Dancer Studio
1st Coalition Vergine's Dance Studio

senior • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Y.A.L.A  (Tamryn Hodge)  Delta Illusion Dance Co.
2nd Hunger of the Pine  (Tessa Heiberg)  Little School of Dance

open • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Glory and Gore  (Jorge Santana)  Delta Illusion Dance Co.

open • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Breakfree Delta Illusion Dance Co.
2nd Fix You Delta Illusion Dance Co.
3rd Overwhelmoed Delta Illusion Dance Co.

open • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Rule The World Studio 49

mini / junior • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st Don Quixote Vlad's Dance Company

mini / junior • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st Prone Danz Studio (Costa Rica)

mini / junior • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st The Band Stars Dance Studio

mini / junior • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Thumbs Honolulu Dance Studio & Boogie Down Prod.

mini / junior • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st See You Shining Dance Unlimited

mini / junior • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st Le Jazz Hot Joanne Chapman School of Dance

mini / junior • specialty

Place Routine/Dancer Studio
1st Rule The World Southern Strutt

mini / junior • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st Acapella Tempe Dance

mini / junior • improvisation

Place Routine/Dancer Studio
1st Improv Echo Summit Dance Shoppe

teen / senior • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st Le Corsaire Variation Aspire Dance Academy

teen / senior • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st Drifting From Our Nature Rhythm Dance Center

teen / senior • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st Here Comes The Boom Southern Strutt

teen / senior • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st It's Not Right Creative Arts Academy

teen / senior • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st Hold Me Mansfield Academy of Dance

teen / senior • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st Reach For The Gun Vlad's Dance Company

teen / senior • specialty

Place Routine/Dancer Studio
1st If I Try Larkin Dance Studio

teen / senior • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st TBA Dance 4 Real

teen / senior • improvisation

Place Routine/Dancer Studio
1st Improv Yaya Summit Dance Shoppe

Mini Female BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Katie Goeltz Nor Cal Dance Arts
Winner Violet Truesdell Vergine's Dance Studio
Runner-Up Kylee Aregood Studio 49
Runner-Up Telotha Braden Vergine's Dance Studio
Runner-Up Saelyr Hunt Studio 49
Runner-Up Aaliyah Payton Studio 49
Runner-Up Carly Roberts Barbara's School of Dance
Runner-Up Isabella Rodriguez Vergine's Dance Studio
Runner-Up Lyra Sexton Vergine's Dance Studio
Runner-Up Hannah Strand Studio 49
Runner-Up Chloee Swanson Vergine's Dance Studio
Runner-Up Sofia Villasenor Barbara's School of Dance

Mini Male BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Chucky Craig Barbara's School of Dance

Junior Female BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Mackenzie Cameron Bobbie's School of Performing Arts
Winner Haley Delesline Studio 49
Winner Taelynn Ritchie Studio 49
Runner-Up Brooke Belluomini Vergine's Dance Studio
Runner-Up Olivia McFadden [N/A]
Runner-Up Soleil Sexton Vergine's Dance Studio
Runner-Up Ysabelle Soyangco Vergine's Dance Studio
Runner-Up Autianna Spann Vergine's Dance Studio
Runner-Up Harlee Thomas Vergine's Dance Studio

Teen Female BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Allie Jepson Studio 49
Winner Gabby Letourneau Allegro Performing Arts Academy
Runner-Up Haley Buckbee Vergine's Dance Studio
Runner-Up Zoe DaCosta Delta Illusion Dance Co.
Runner-Up Rylee Downs Vergine's Dance Studio
Runner-Up Tierney McCormick Delta Illusion Dance Co.
Runner-Up Amanda Murray Studio 49
Runner-Up Alexis Osborn Vergine's Dance Studio
Runner-Up Emily Quepons Barbara's School of Dance
Runner-Up Caitlin Roberts Barbara's School of Dance
Runner-Up Sophie Weiser Studio 49

Senior Female BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Hayden Hopkins [N/A]
Winner Britta Mullan Little School of Dance
Runner-Up Myriah Cronin Studio 49
Runner-Up Tamryn Hodge Delta Illusion Dance Co.
Runner-Up Cierra Johnson Little School of Dance
Runner-Up Grace Larson Vergine's Dance Studio
Runner-Up Brianna Shackleton Vergine's Dance Studio

StandOut in Tap

Placement Dancer Studio
Winner Penelope Foudeas Barbara's School of Dance
Winner Justis Geerdts Delta Illusion Dance Co.
Winner Julie Gustafson Barbara's School of Dance
Winner Laney Hanas Barbara's School of Dance
Winner Addison Hill Vergine's Dance Studio
Winner Skylar Lind Studio 49
Winner Makenna Shamburger Barbara's School of Dance

StandOut in Jazz

Placement Dancer Studio
Winner Christin Baker Vergine's Dance Studio
Winner Brenna Belluomini Vergine's Dance Studio
Winner Kaitlin Benfield Dance Dynamics
Winner Caitlyn Childs The Valdez Dance Company
Winner Josie Crawford Studio 49
Winner Brooke Engelke Studio 49
Winner Jensen Fullmer Dance Dynamics
Winner Marissa Griffin Vergine's Dance Studio
Winner Addy Jones Barbara's School of Dance
Winner Shannon Klein Barbara's School of Dance
Winner Ashlyn McCubrey Studio 49
Winner Gracie Protzman Studio 49
Winner Linnea Renken Vergine's Dance Studio

StandOut in Ballet

Placement Dancer Studio
Winner Erika Arthur Vergine's Dance Studio
Winner Abbi Guse Barbara's School of Dance
Winner Kylie Pepin Studio 49
Winner Jillian Preston Studio 49
Winner Emma Stevenson Barbara's School of Dance

Die Hard Dancer

Placement Dancer Faculty Studio
Winner Gaea Bard Kim McSwain The Valdez Dance Company
Winner Alyeska Krull Anthony Morigerato Vergine's Dance Studio
Winner Skye Morriseau Will Loftis Barbara's School of Dance
Winner Liv Orton Travis Wall [N/A]
Winner Delaney Risley Chebar Williams Vergine's Dance Studio
Winner Kimberly Schilling Ray Leeper Vergine's Dance Studio
Winner Valerie Villegas Stacey Tookey Vergine's Dance Studio
Winner Kaylee Williams Kenny Wormald Underground Dance Co

StandOut in Hip-Hop

Placement Dancer Studio
Winner Shanna Anderson Vergine's Dance Studio
Winner Caroline Cho Vergine's Dance Studio
Winner Danielle Duclos Barbara's School of Dance
Winner Erin McHenry Barbara's School of Dance
Winner Sonia Montague Vergine's Dance Studio
Winner Mikala Mudrick Vergine's Dance Studio
Winner Taylor Ondra Barbara's School of Dance