Tulsa Results

Back to Past Seasons

Best NU Group (Mini)

Studio Routine
Patti Parrish School of Dance Looking Good

Best NU Group (Junior)

Studio Routine
PC Dance Company Give Me Love

Best NU Group (Teen)

Studio Routine
Kim Massay Dance Productions Nightmares
Elite Dance of Tulsa Pompeii

mini • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Hourglass  (Lauren Bennett)  Above the Barre Dance Academy
2nd Coffins  (Ava DiPretoro)  Michelle Latimer Dance Academy
3rd My Future Husband  (Brielle McCoy)  Kim Massay Dance Productions
4th Here I Come  (Dani Davis)  PC Dance Company
5th Angels  (Haley Hedgecock)  Rock City Dance Center
6th Little Bird  (Lawsen Hooker)  Williams Dance and Gymnastics Center
7th At Last  (Skye Epley)  Cabot Dance Academy
8th Sweet Georgia Brown  (Madelyn Cunningham)  Patti Parrish School of Dance
9th My Party Dress  (Alyssa Cunnningham)  Patti Parrish School of Dance
10th Grand Canyon  (Jaselyn Rossman)  Patti Parrish School of Dance

mini • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Game On Rock City Dance Center
2nd Let It Go PC Dance Company

mini • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Looking Good Patti Parrish School of Dance
2nd Send It On Dance Dynamics

junior • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Goodbye Lenin  (Julia DiPretoro)  Michelle Latimer Dance Academy
2nd Awakened  (Mary Margaret McClellan)  Rock City Dance Center
3rd Wake Me Up  (Violet Brinson)  Elite Dance of Tulsa
4th Turn Around  (Izzy Burton)  Applause Studios
5th Skin and Bones  (Kamryn Funk)  Kim Massay Dance Productions
6th Carry Me Anew  (Reina Gray)  The Pulse Performing Arts Center
7th Blaze of Sadness  (Melanie Benoit)  L.A. Dance
8th Never Be Alone  (Jillian Christner)  Elite Dance of Tulsa
9th To Build A Home  (Jaylan Martin)  Art In Motion
10th Improv  (Summer Wolfe)  Williams Dance and Gymnastics Center

junior • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Hold You Up Elite Dance of Tulsa
2nd Boss Elite Dance of Tulsa

junior • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Give Me Love PC Dance Company
2nd Blood Brothers Dance Unlimited
3rd Sing With A Swing Dance Unlimited

teen • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Prison Of Decision  (Morgan Fine)  Elite Dance of Tulsa
2nd Dancing In The Dark  (Zoe Vogel)  PC Dance Company
2nd Gone  (Ali McClellan)  Rock City Dance Center
3rd Surrender  (Sarah Gudgel)  Elite Dance of Tulsa
4th Improv  (Paris Wood)  Williams Dance and Gymnastics Center
5th Standing There  (Katelin MacDonald)  Kim Massay Dance Productions
6th If We Ever  (Nicole Vaughn)  Dance Unlimited
7th Black and Gold  (Breanne Elwell)  Kim Massay Dance Productions
7th Give Us A Little Love  (Mackenzie Baumert)  Dance Unlimited
8th Enter One  (Libby Burns)  Elite Dance of Tulsa
9th Don't Say A Word  (Cassie Harding)  PC Dance Company
10th Improv  (Sierra Busking)  PC Dance Company

teen • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Not About Angels PC Dance Company
2nd Tonight Elite Dance of Tulsa
2nd Boss [N/A]
3rd We Can't Stop Elite Dance of Tulsa

teen • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Pompeii Elite Dance of Tulsa
2nd Eye's Wide Shut Elite Dance of Tulsa
3rd 17 Hours Dance Unlimited

teen • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Nightmares Kim Massay Dance Productions
2nd Glory Patti Parrish School of Dance

senior • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Go  (Holly Powell)  Prestige Dance Company
2nd Cavalier  (Bailey Casillo)  Kim Massay Dance Productions
3rd Take Me  (Kadyn Cole)  Kim Massay Dance Productions
4th Why Don't You Do Right  (Michaela Harrington)  Encore Dance Studio
5th Black Eyes  (Kiley Lefler)  Rock City Dance Center
6th Waiting Game  (Alex Wuller)  Encore! Dance Cos.
7th What is Love  (Abbie Swift)  South Tulsa Dance Co.
8th Waiting Game  (Katherine Litaker)  Williams Dance and Gymnastics Center
9th Forgive Me Love  (Christina Reburn)  Theatre Arts
10th Blow  (Zoie Hudson)  Elite Dance of Tulsa

open • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Senile  (Chris Angarola)  Dance Dynamics

mini / junior • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st Habenera Seville Joanne Chapman School of Dance

mini / junior • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st Prone Danz Studio (Costa Rica)

mini / junior • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st The Band Stars Dance Studio

mini / junior • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Thumbs Honolulu Dance Studio & Boogie Down Prod.

mini / junior • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st See You Shining Dance Unlimited

mini / junior • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st Le Jazz Hot Joanne Chapman School of Dance

mini / junior • specialty

Place Routine/Dancer Studio
1st Nostalgic CC & Co. Dance Complex

mini / junior • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st Cute Leighton Dance Project

mini / junior • improvisation

Place Routine/Dancer Studio
1st Improv Echo Summit Dance Shoppe

teen / senior • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st Le Corsaire Variation Aspire Dance Academy

teen / senior • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st Chase No Face Jazzgoba Dance Academy

teen / senior • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st Quini Danceology

teen / senior • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Besame D'ansa Jazz Stage

teen / senior • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st For You Columbia City Jazz

teen / senior • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st Burlesque Joanne Chapman School of Dance

teen / senior • specialty

Place Routine/Dancer Studio
1st Please Don't Fall In Love Dance Empire of Miami

teen / senior • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st TBA Dance 4 Real

teen / senior • improvisation

Place Routine/Dancer Studio
1st Improv Yaya Summit Dance Shoppe

Mini Female BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Lauren Conkling South Tulsa Dance Co.
Winner Evalyn Sartuche [N/A]
Winner Kendall Schmidt Kim Massay Dance Productions
Runner-Up Brooklyn Berry Art in Motion
Runner-Up Quinn Davis Kim Massay Dance Productions
Runner-Up Dani Davis PC Dance Company
Runner-Up Ava DiPretoro Michelle Latimer Dance Academy
Runner-Up Abbey Dombek Kim Massay Dance Productions
Runner-Up Brianna Haith Prestige Dance Company
Runner-Up Haley Hedgecock Rock City Dance Center
Runner-Up Lawsen Hooker Williams Center Rhythm Factory
Runner-Up Camryn Kirkland Kim Massay Dance Productions
Runner-Up Brielle McCoy Kim Massay Dance Productions

Mini Male BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Ian Busking PC Dance Company
Runner-Up Garris Munoz PRESTIGE

Junior Female BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Julia DiPretoro Michelle Latimer Dance Academy
Winner Mary Margaret McClellan Rock City Dance Center
Winner Stacey Pereyra The Dallas Conservatory
Winner Summer Wolfe Williams Center Rhythm Factory
Runner-Up Mary Abrell Dove Dance School
Runner-Up Melanie Benoit Plumb Performing Arts Center
Runner-Up Caroline Briggs Kinetic Arts
Runner-Up Violet Brinson Elite Dance of Tulsa
Runner-Up Izzy Burton Applause Studios
Runner-Up Jillian Christner Elite Dance of Tulsa
Runner-Up Kyndall Coker Dance Branson
Runner-Up Brooke Cox Dance Branson
Runner-Up Kamryn Funk Kim Massay Dance Productions
Runner-Up Sophie Garza 5678 Dance Studio
Runner-Up Brielle Richardson Dynasty Dance Academy, Inc
Runner-Up Ally Setser Williams Center Rhythm Factory
Runner-Up Lucy Stewart Kinetic Arts

Teen Female BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Londyn Alexander International Conservatory of Performing Arts
Winner Brooke Marvel [N/A]
Winner Katie McCleary Intermix Dance Company
Winner Alyssa Sartuche Dance Industry
Winner Zoe Vogel PC Dance Company
Winner Paris Wood Williams Center Rhythm Factory
Runner-Up April Brinson Elite Dance of Tulsa
Runner-Up Taytum Buford [N/A]
Runner-Up Morgan Fine Elite Dance of Tulsa
Runner-Up Kamryn Good Theatre Arts
Runner-Up Sarah Gudgel Elite Dance of Tulsa
Runner-Up Katelin MacDonald Kim Massay Dance Productions
Runner-Up Ali McClellan Rock City Dance Center
Runner-Up Katie Rhodus Dance Movement
Runner-Up Addison Taron Kim Massay Dance Productions

Teen Male BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Cory Sivils Tiffany's Performing Arts
Winner Demond Washington The Pulse Performing Arts Center

Senior Female BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Holly Powell Prestige Dance Company
Winner Isabelle Roig Dance Branson
Winner Julianne Thomison South Tulsa Dance Co.
Winner Effie Tutko Allegro Performing Arts Academy
Runner-Up Brooke Bordofske Theatre Arts
Runner-Up Bailey Casillo Kim Massay Dance Productions
Runner-Up Kadyn Cole Kim Massay Dance Productions
Runner-Up Claire Frank PC Dance Company
Runner-Up Mikaela Jagim Westside Dance/School of Classical Ballet and Dance
Runner-Up Kiley Lefler Rock City Dance Center
Runner-Up Katherine Litaker Williams Center Rhythm Factory
Runner-Up Lezlie Young Dance Branson

Senior Male BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Johnny Hackett South Tulsa Dance Co.
Runner-Up Michael Tardibono Dove Dance School

StandOut in Tap

Placement Dancer Studio
Winner Ali Boone Dance Unlimited
Winner Raylee Bussey Patti Parrish School of Dance
Winner Chloe Cofer Dance Branson
Winner Madelyn Cunningham Patti Parrish School of Dance
Winner Cydney Heard Dance Branson
Winner AnnaMarie Pacione 5678 Dance Studio
Winner Ashton Self Patti Parrish School of Dance
Winner Ellen Zhang Williams Center Rhythm Factory

StandOut in Jazz

Placement Dancer Studio
Winner Emily Bagwell The Dance Company
Winner Reagan Basford Kim Massay Dance Productions
Winner Mackenzie Baumert Dance Unlimited
Winner Bella Bennett Talent Plus
Winner Star Brokate Dance Branson
Winner Riley Byrd Platinum Dance Company
Winner Kate Carpenter Encore! Dance Cos.
Winner Bree Coyle Central Oklahoma Dance Center
Winner Madison Crisp Kim Massay Dance Productions
Winner Jill Cross Williams Center Rhythm Factory
Winner Ashantae Cummings Dance Branson
Winner Chloe Dean Kim Massay Dance Productions
Winner Sara Dukeman Dance Unlimited
Winner Breanne Elwell Kim Massay Dance Productions
Winner Skye Epley Cabot Dance Academy
Winner Emily Fry Encore! Dance Cos.
Winner Anna Gaddy Tiffany's Performing Arts Studio
Winner Savannah Gardner Dove Dance School
Winner Macy Gardner Encore! Dance Cos.
Winner Conner Gaszak PC Dance Company
Winner Rylee Goetzinger Dove Dance School
Winner Taylor Gordon PC Dance Company
Winner Paige Guarry Dance Unlimited
Winner Zoe Hahn Williams Center Rhythm Factory
Winner Rilee Hanan PC Dance Company
Winner Cassie Harding PC Dance Company
Winner Lilly Horath Art In Motion
Winner Kara Hutchins Williams Center Rhythm Factory
Winner Keelee Hutchins Williams Center Rhythm Factory
Winner Emma Kate James Dynasty Dance Academy, Inc
Winner Chloe Jennings Grace Dance Center
Winner Savannah Kautz PRESTIGE
Winner Kamryn Kelvington Jenks Dance Academy
Winner Lyndsey Lewis Patti Parrish School of Dance
Winner Natalie Manning Dynasty Dance Academy, Inc
Winner Sophie Martin Williams Center Rhythm Factory
Winner Makenzie Mason Dove Dance School
Winner Avery Mathena Kim Massay Dance Productions
Winner Audri Moses Point Performing Arts
Winner Emalie Mullane Inspire Performing Arts
Winner MacKenzie Nelle Williams Dance and Gymnastics Center
Winner Kira O'Connor Kim Massay Dance Productions
Winner Baileigh Payne Williams Center Rhythm Factory
Winner Kaytin Peper Art In Motion
Winner Madison Peterman Dance Unlimited
Winner Christina Reburn Theatre Arts
Winner Megan Rodgers Dance Branson
Winner Jaselyn Rossman Patti Parrish School of Dance
Winner Madison Seiloff PC Dance Company
Winner Natalie Sells Williams Center Rhythm Factory
Winner Savannah Sinclair Dance Branson
Winner Pearl Smith Art In Motion
Winner Zoe Sontag Art In Motion
Winner Kali-Jean Stamper Kim Massay Dance Productions
Winner Sierra Stephens Patti Parrish School of Dance
Winner Lexi Sterling Williams Center Rhythm Factory
Winner Abbie Swift South Tulsa Dance Co.
Winner Jessie Troutman Kim Massay Dance Productions
Winner Emma Tucker Dynasty Dance Academy, Inc
Winner Treasure Wensauer Kim Massay Dance Productions
Winner Megan Westbrock That's Dancing! Dance Studio
Winner Megan White Point Performing Arts
Winner Tristan Williamson Elite Dance of Tulsa
Winner Chloe Woods Dove Dance School
Winner Brooke Worley Encore! Dance Cos.
Winner Alex Wuller Encore! Dance Cos.
Winner Olivia Yi Kim Massay Dance Productions

StandOut in Ballet

Placement Dancer Studio
Winner Rayleigh Bartholomew Williams Dance and Gymnastics Center
Winner Rhagan Carter Dance Unlimited
Winner Breeana Crutchfield Elite Dance of Tulsa
Winner Ragan Dobbins Kim Massay Dance Productions
Winner Mackenzie Godfrey Dance Branson
Winner Ashlyn Heritage Theatre Arts
Winner Kaitlyn Johnson Patti Parrish School of Dance
Winner Jaylan Martin Art In Motion
Winner Hallee Miller Theatre Arts
Winner Blakely Sainato Dance Branson
Winner Gracyn Sigle Dove Dance School
Winner Megan Wilkie That's Dancing! Dance Studio

Die Hard Dancer

Placement Dancer Faculty Studio
Winner Jordan Badenhop Will Loftis Studio 413
Winner Lauren Bennett Stacey Tookey Above the Barre Dance Academy
Winner Ryan Davis Kenny Wormald Williams Center Rhythm Factory
Winner Julianna Ferguson Judy Rice Williams Dance and Gymnastics Center
Winner Jayde Ferraro Dana Foglia Prestige Dance Company
Winner Madison Green Anthony Morigerato Dance Dynamics
Winner Emily Jackson Kim McSwain That's Dancing! Dance Studio
Winner Brittany Wurst Ray Leeper Dance Branson

StandOut in Hip-Hop

Placement Dancer Studio
Winner Marlee Brown Dynasty Dance Academy, Inc
Winner Jaidyn Brown Jenks Dance Academy
Winner Abbey Craig PRESTIGE
Winner Karen Di Williams Center Rhythm Factory
Winner Grayson Flaherty Kim Massay Dance Productions
Winner Gracie Folger Patti Parrish School of Dance
Winner Camryn Fulkerson Kim Massay Dance Productions
Winner Reina Gray The Pulse Performing Arts Center
Winner Ryann Hoey Art In Motion
Winner Zoie Hudson Elite Dance of Tulsa
Winner Addy Porter Platinum Dance Company
Winner Meredith Ritchie That's Dancing! Dance Studio
Winner Paige Rounsavall Dance Unlimited
Winner Acacia Simmons Point Performing Arts
Winner Chloe Taubman That's Dancing! Dance Studio
Winner Nicole Vaughn Dance Unlimited
Winner Evie Walling Art In Motion