Pittsburgh Results

Back to Past Seasons

Studio Pick

Studio Routine
Escape Dance Academy Cold Hearted
Jamie's Dance Force Holding Us Back

Best NU Group (Mini)

Studio Routine
Jamie's Dance Force Let It Whip
Escape Dance Academy Wind Beneath My Wings

Best NU Group (Junior)

Studio Routine
Escape Dance Academy Cold Hearted

Best NU Group (Teen)

Studio Routine
Jamie's Dance Force Holding Us Back
Escape Dance Academy Delirious
Ludovici Dance Academy Seeking Serenity

Best NU Group (Senior)

Studio Routine
Ludovici Dance Academy Gold

mini • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st North  (Austyn Johnson)  Evolve Dance Complex
2nd Say Something  (Isabella Voorhees)  Evolve Dance Complex
3rd Almost There  (Jonna Banko)  Gemini Studio
3rd Imagine  (Liv Klingler)  J'adore Dance
4th New York New York  (Brooke Kosinski)  Abby Lee Dance Company
4th Listen  (Torrey Hill)  Elite Dance by Damian
4th Rock Around the Clock  (Tori Shaner)  Ludovici Dance Academy
5th Sweet Child of Mine  (Cameron Voorhees)  Evolve Dance Complex
6th Mad World  (Elyse Wingertsahn)  Evolve Dance Complex
7th Music Feels Better  (Ashley Tirak)  Jamie's Dance Force
8th Quicksand  (Julia Dominguez)  Scrivas
9th If No One Will Listen  (Chloe Saar)  Elite Dance by Damian
10th People Help the People  (Chloe Sadowski)  Scrivas

mini • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Trouble Jamie's Dance Force
2nd How Do I Look? Evolve Dance Complex
3rd Pop Drop and Roll Jamie's Dance Force

mini • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Let It Whip Jamie's Dance Force
2nd Women Be Wise Escape Dance Academy
3rd Name Game Jamie's Dance Force

mini • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Phresh Jamie's Dance Force
2nd Bang Bang Jamie's Dance Force

mini • extended line

Place Routine/Dancer Studio
1st Wind Beneath My Wings Escape Dance Academy
2nd I Do Escape Dance Academy

junior • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Broken  (Kate Constantini)  Jamie's Dance Force
2nd You Raise Me Up  (Kelsey Hackstedde)  Escape Dance Academy
3rd Say Something  (Lexi Troianos)  Elite Dance by Damian
4th My Goodbye  (Leah Rae Lees)  Elite Dance by Damian
4th Move  (Reagan Fleming)  Jamie's Dance Force
4th Bridge Over Trouble Water  (Maya Regule)  Jamie's Dance Force
5th Feeling Good  (Tara Pasvanis)  Escape Dance Academy
5th North  (Jeleighna Henriksen)  The Dance House
5th Shine  (Sarah Beth Lentz)  Sharrons School of Dance
5th Turn It Up  (Anna Kerensky)  Escape Dance Academy
6th Landfill  (Gwenyth Brennan)  Evolve Dance Complex
7th Close Your Eyes  (Sophie Stephens)  Studio West PAC
8th Heartbeats  (Gianna Verrico)  Paula Scriva Dance Studio
9th Moontrance  (Nicole Trkula)  Paula Scriva Dance Studio
9th Let It Be  (Janna Raeber)  The Dance House
10th Yellow  (Jenna Kamsickas)  Piazza Dance Company

junior • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st I'm There Too The Dance House
1st The Raven Paula Scriva Dance Studio
2nd Hunter Torrie's Academy of Dance, LLC
3rd Redemption Studio West PAC

junior • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Cold Hearted Escape Dance Academy
2nd Music Box Escape Dance Academy
3rd Little Niki Jamie's Dance Force

teen • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st In Solitude  (Lauren Yakima)  Noretta Dunworth School of Dance
2nd Looking Into You  (Lauren Herb)  Independent
2nd What Weighs Me Down  (Nick Daniels)  Stars Dance Studio
3rd The Only Fault  (Macy Minear)  Evolve Dance Complex
4th Who Am I To Say?  (Lexy Bittner)  Elite Dance by Damian
4th He Shot Me Down  (Maria Rosenberg)  Evolve Dance Complex
5th Want to Forget You  (Olivia Tarchick)  Elite Dance by Damian
6th Imagine  (Kaleigh Cavanaugh)  Kate's Dance Company Plus
7th The Final Cut  (Gillian Wanosky)  PACE
8th I Love You Sleepyhead  (Emma Paris)  Jamie's Dance Force
9th The Lady Caliph  (Kassandra Sopko)  Ludovici Dance Academy
9th Hello  (Lexie Davis)  Escape Dance Academy
10th Explosions  (Gigi DeLullo)  Jamie's Dance Force
10th Not About Angels  (Kali Booker)  Ludovici Dance Academy

teen • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Everything The Dance House
2nd Never forget Adagio Dance Company
3rd Home PACE

teen • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Holding Us Back Jamie's Dance Force
2nd Delirious Escape Dance Academy
2nd Seeking Serenity Ludovici Dance Academy
3rd I Will Love Again Escape Dance Academy
3rd Berzerk Jamie's Dance Force

teen • extended line

Place Routine/Dancer Studio
1st Can You Hear Me Escape Dance Academy

teen • production

Place Routine/Dancer Studio
1st 90's Throwback Escape Dance Academy

senior • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Black Flies  (Jay Jay Dixonbey)  [N/A]
1st Aria  (Isabella Pete)  Center Stage Dance Studio
2nd Waltz With Me Under the Sun  (Jordan Wetzel)  [N/A]
3rd Stay  (Marli Wilson)  The Dance House
4th On A Bayonet  (Julia Spizzichini)  Center Stage Dance Studio
5th Emphasis  (Rachel Sellner)  Power Explosion Studio of Dance
6th Weakness In Me  (Tyler Wolfe)  Adagio Dance Company
7th Solitude  (Cassidy Grady)  Ludovici Dance Academy
8th Skin  (Tyler Zydel)  Elite Dance by Damian
8th Hunter  (Rachel Courtney)  Dance 614
9th Wicked Games  (Emily Rorrer)  The Dance House
10th I'll never forget  (Lauren Dysarz )  Adagio Dance Company
10th Thunder  (Miryssa Mozzillo)  Escape Dance Academy
10th Silence  (Shannon Currie)  Elite Dance by Damian

senior • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Your Side Elite Dance by Damian
2nd Putting The Dog To Sleep Altered Productions Institute, Inc.
3rd So Cold Dancer's Studio

senior • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Gold Ludovici Dance Academy
2nd Midnight Altered Productions Institute, Inc.

open • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Your Song  (Makenna Liller)  Millennium Dance Complex PGH

mini / junior • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st Habenera Seville Joanne Chapman School of Dance
2nd Serenade Joanne Chapman School of Dance
3rd Valse Fantasy NorthPointe Dance Academy

mini / junior • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st Prone Danz Studio (Costa Rica)
2nd Sisters Warehouse Dance Complex
3rd Settle Down Danceworks Costa Rica

mini / junior • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st The Band Stars Dance Studio
2nd Invasion CC & Co. Dance Complex
3rd Fly Girls CC & Co. Dance Complex

mini / junior • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Thumbs Honolulu Dance Studio & Boogie Down Prod.
2nd Ruby Blue Dance 4 Real
3rd Shake-N-Pop Dance 4 Real

mini / junior • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st See You Shining Dance Unlimited
2nd Keep Breathing Performance Edge 2 School of Dance
3rd Ave Maria Universal Performing Arts Center

mini / junior • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st Le Jazz Hot Joanne Chapman School of Dance
2nd Santa Baby NorthPointe Dance Academy
3rd Grant Ave CC & Co. Dance Complex

mini / junior • specialty

Place Routine/Dancer Studio
1st Nostalgic CC & Co. Dance Complex
2nd Angels Among Us Devotion Dance Company
3rd Beautiful Devotion Dance Company

mini / junior • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st Cute Leighton Dance Project
2nd Big Noise Joanne Chapman School of Dance
3rd Hello Dolly Joanne Chapman School of Dance

mini / junior • improvisation

Place Routine/Dancer Studio
1st Improv Echo Summit Dance Shoppe
2nd Improv Steps N Motion
3rd Improv Steps N Motion

teen / senior • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st Le Corsaire Variation Aspire Dance Academy
2nd Love Song Joanne Chapman School of Dance
3rd Palladio NorthPointe Dance Academy

teen / senior • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st Chase No Face Jazzgoba Dance Academy
2nd Walk It Off Dance Empire of Miami
3rd Love and Tears Lourdes Academy Dancers (Highschool Dance Team)

teen / senior • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st Quini Danceology
2nd Look At My Chick Performance Edge
3rd 2024 D'ansa Jazz Stage

teen / senior • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Besame D'ansa Jazz Stage
2nd Walk The Line D'ansa Jazz Stage
3rd Huapango D'ansa Jazz Stage

teen / senior • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st For You Columbia City Jazz
2nd Papa, Can Your Hear Me? Dance Unlimited
3rd Born Again New Image Dance Company

teen / senior • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st Burlesque Joanne Chapman School of Dance
2nd Don't Tell Mama NorthPointe Dance Academy
3rd Feeling Good Bobbie's School of Performing Arts

teen / senior • specialty

Place Routine/Dancer Studio
1st Please Don't Fall In Love Dance Empire of Miami
2nd Victory Patricia Penenori Dance Center
3rd Like Lovers Stars Dance Studio

teen / senior • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st TBA Dance 4 Real
2nd Din Da Da Denise Wall's Dance Energy
3rd Ludwig to the Finish Line Joanne Chapman School of Dance

teen / senior • improvisation

Place Routine/Dancer Studio
1st Improv Velocity Dance Center, LLC
2nd TBA Dance Unlimited
3rd I Am Out Dance & Dance Academy

Mini Female BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Jonna Banko Gemini Studio
Winner Torrey Hill Elite Dance by Damian
Winner Liv Klingler J'adore Dance
Runner-Up Kendal Cordon Jamie's Dance Force
Runner-Up Julia Dominguez Scrivas
Runner-Up Karsyn Durham Escape Dance Academy
Runner-Up Anaya Gonzalez Torrie's Academy of Dance, LLC
Runner-Up Austyn Johnson Evolve Dance Complex
Runner-Up Brooke Kosinski Abby Lee Dance Company
Runner-Up Sammie Lenzi [N/A]
Runner-Up Carley Mykut Huntingdon Dance Academy
Runner-Up Piper Panek Taylor & Company
Runner-Up Isabella Voorhees Evolve Dance Complex
Runner-Up Cameron Voorhees Evolve Dance Complex
Runner-Up Mia Wilson Escape Dance Academy

Junior Female BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Kate Constantini Jamie's Dance Force
Winner Olivia Dugos Dance Expressions by Erica
Winner Alex Haag Center Stage Dance Studio
Winner Kelsey Hackstedde Escape Dance Academy
Runner-Up Sydney Binner Spezio's Dance Dynamics
Runner-Up Jillian Butchki Company G
Runner-Up Gionna D'Alessandro Ultimate Dance Complex
Runner-Up Morgan Faust Ultimate Dance Complex
Runner-Up Claire Faust Ultimate Dance Complex
Runner-Up Reagan Fleming Jamie's Dance Force
Runner-Up Taylor Mitcham Savage Dance Company
Runner-Up Tara Pasvanis Escape Dance Academy
Runner-Up Emma Racunas Ultimate Dance Complex
Runner-Up Maya Regule Jamie's Dance Force
Runner-Up Zoe Seiferheld Juliana's Academy Of Dance
Runner-Up Nicole Trkula Paula Scriva Dance Studio
Runner-Up Lexi Troianos Elite Dance by Damian
Runner-Up Jordan Westbrook Dance Expressions by Erica
Runner-Up Jasmine Williams Torrie's Academy of Dance, LLC

Junior Male BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Domenico Scott Studio C School of Dance

Teen Female BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Lexy Bittner Elite Dance by Damian
Winner Kacey Furlong Millennium Dance Complex PGH
Winner Lauren Herb Evolve Dance Complex
Winner Rebekka Ryan [N/A]
Winner Lauren Yakima Noretta Dunworth School of Dance
Runner-Up Moira Antalek Spezio's Dance Dynamics
Runner-Up Kaleigh Cavanaugh Kate's Dance Company Plus
Runner-Up Gigi DeLullo Jamie's Dance Force
Runner-Up Gabi Griffo Spezio's Dance Dynamics
Runner-Up Anna Harr Escape Dance Academy
Runner-Up Brooke Huzl Center Stage Dance Studio
Runner-Up Gianna Militello Spezio's Dance Dynamics
Runner-Up Macy Minear Evolve Dance Complex
Runner-Up Ryan Nogy Abby Lee Dance Company
Runner-Up Maria Rosenberg Evolve Dance Complex
Runner-Up Kassandra Sopko Ludovici Dance Academy
Runner-Up Kelsey Sullivan Spezio's Dance Dynamics
Runner-Up Olivia Tarchick Elite Dance by Damian
Runner-Up Kennedy Trent Dance Expressions by Erica
Runner-Up Gillian Wanosky PACE
Runner-Up Claire Westphal Center Stage Dance Studio

Teen Male BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Nick Daniels Stars Dance Studio
Runner-Up Zach Greene Elite Dance by Damian
Runner-Up William Luetkehans Millennium Dance Complex PGH
Runner-Up Darius Stokes Candy Apples Dance Center

Senior Female BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Cassidy Grady Ludovici Dance Academy
Winner Isabella Pete Center Stage Dance Studio
Winner Julia Spizzichini Center Stage Dance Studio
Winner Jordan Wetzel [N/A]
Runner-Up Payton Ackerman Abby Lee Dance Company
Runner-Up Jaycie Blankenship Kat & Co
Runner-Up Milo Burton Millennium Dance Complex PGH
Runner-Up Cameron Cervello Jamie's Dance Force
Runner-Up Rachel Courtney Dance 614
Runner-Up Maggie Crombie Elite Dance by Damian
Runner-Up Shannon Currie Elite Dance by Damian
Runner-Up Lia Gagianas Ultimate Dance Complex
Runner-Up Katie Kulasa Ultimate Dance Complex
Runner-Up Miryssa Mozzillo Escape Dance Academy
Runner-Up Ealish Power Art and Soul Dance Company
Runner-Up Maxi Riley [N/A]
Runner-Up Donna Rovito Power Explosion Studio of Dance
Runner-Up Rachel Sellner Power Explosion Studio of Dance
Runner-Up Tyler Wolfe Adagio Dance Company
Runner-Up Megan Wurtz Karyn Kelly Dance Center

Senior Male BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Tyler Zydel Elite Dance by Damian
Runner-Up Joe Hartman Elite Dance by Damian
Runner-Up Ian Schmoke Abby Lee Dance Company
Runner-Up Cameron Waters Ludovici Dance Academy

StandOut in Tap

Placement Dancer Studio
Winner Lainey Beichner Jamie's Dance Force
Winner Jesse Berry Moschettas Performing Arts
Winner Natalie Blair Studio C School of Dance
Winner Marina Brajovic Ultimate Dance Complex
Winner Taylor Breen Dance Expressions by Erica
Winner Hannah Carey Sharrons School of Dance
Winner Rachel Daley Ultimate Dance Complex
Winner Molly Hastings The Dance House
Winner Madeline Hess Louise School of Dance
Winner Gabrielle Jardine The Dance House
Winner Sammie Johnson Jamie's Dance Force
Winner Olivia Knight Escape Dance Academy
Winner Ava Lengyel Jamie's Dance Force
Winner Megan Long The Dance House
Winner Grace Lukens The Dance House
Winner Sheridan Naugle Performing Arts Academy
Winner Ryan Palmer Studio West PAC
Winner Emily Palombaro Studio C School of Dance
Winner Madison Porter Abby Lee Dance Company
Winner Chloe Sadowski Scrivas
Winner Francesca Sammartino Jamie's Dance Force
Winner Montana Steward Studio C School of Dance
Winner Marli Wilson The Dance House

StandOut in Jazz

Placement Dancer Studio
Winner Abbey Barron Dancer's Studio
Winner Kennedy Binner Spezio's Dance Dynamics
Winner Rylan Breen Dance Expressions by Erica
Winner Bella Broglia Ultimate Dance Complex
Winner Nicole Bronder Ultimate Dance Complex
Winner Maddie Brown Dance Expressions by Erica
Winner Dominique Burney Sharrons School of Dance
Winner Alexis Cain Ludovici Dance Academy
Winner Auriana Carrington Ultimate Dance Complex
Winner Emma Chipman District Dance Company
Winner Victoria Clune Tammy's School Of Dance
Winner Jullia Confer Studio p/Taylor & Co.
Winner Bre Coonce Escape Dance Academy
Winner Lexie Davis Escape Dance Academy
Winner Sammi Devcic CM Dancing
Winner Lexie Drewek Escape Dance Academy
Winner Marissa Ferrin Artistic Fusion Dance Academy
Winner Emily Fetsko Jamie's Dance Force
Winner Sydney Fineberg Spezio's Dance Dynamics
Winner Sara Freeman Scrivas
Winner Megan Gaba Center Stage Dance Studio
Winner Victoria Grayson The Dance House
Winner Danielle Guzzo FIT Dance Company
Winner Kylie Haczela Paula Scriva Dance Studio
Winner Emily Hayson Taylor & Company
Winner Jackie Hovis [N/A]
Winner Kara Ingold Ultimate Dance Complex
Winner Jenna Kamsickas Spotlight Danceworks
Winner Amanda Kelly Adagio Dance Co.
Winner Anna Kerensky Escape Dance Academy
Winner Tara Kosinski Ultimate Dance Complex
Winner Katie Kunselman Paula Scriva Dance Studio
Winner Leah Rae Lees Elite Dance by Damian
Winner Brianna Leibee [N/A]
Winner Sarah Beth Lentz Sharrons School of Dance
Winner Kassidy Leon Abby Lee Dance Company
Winner Alexis Leonardo Adagio Dance Company
Winner Kendall Lilley Ultimate Dance Complex
Winner Shayna Lopinski Adagio Dance Company
Winner Sloane Luckiewicz Dance Expressions by Erica
Winner Aliana Marks Ultimate Dance Complex
Winner Maggie Maury Elite School of Dance by Elena
Winner Kelly McLean Karyn Kelly Dance Center
Winner Maddie McMorrow Elite Dance by Damian
Winner Abby Montgomery The Dance House
Winner Avery Nikolic Adagio Dance Co.
Winner Elena Noga Ludovici Dance Academy
Winner Grace Nusall Spezio's Dance Dynamics
Winner Emma Paris Jamie's Dance Force
Winner Kaylie Parker Ultimate Dance Complex
Winner Julia Petry The Dance House
Winner Kate Pincura Adagio Dance Company
Winner Emily Piso Gemini Studio
Winner Ellie Racunas Ultimate Dance Complex
Winner Olivia Ranalli Evolve Dance Complex
Winner Emily Rorrer The Dance House
Winner Haley Schehr Dance Expressions by Erica
Winner Allyson Schwendeman Jamie's Dance Force
Winner Tori Shaner Ludovici Dance Academy
Winner Erica Snyder Dance Central
Winner Rachel Steinwachs Spezio's Dance Dynamics
Winner Sophie Stephens Studio West PAC
Winner Rita Suzawa Dance 614
Winner Anna Swiatek Evolve Dance Complex
Winner Alison Taylor Abby Lee Dance Company
Winner Lucy West The Dance House
Winner Ava Wible Ultimate Dance Complex
Winner Mackenzie Wilson The Dance House
Winner Taylor Wolff FIT Dance Company
Winner Teegan Zeh Elite Dance by Damian

StandOut in Ballet

Placement Dancer Studio
Winner Mason Burbick Torrie's Academy of Dance, LLC
Winner Elena Courtney Torrie's Academy of Dance, LLC
Winner Alayna DeCarbo Ludovici Dance Academy
Winner Ava Esposito Scrivas
Winner Kelsey Grady Ludovici Dance Academy
Winner Anna Hamel The Dance House
Winner Tori Heilmann Ultimate Dance Complex
Winner Julia Hester Ludovici Dance Academy
Winner Anna Catherine Jaworowski Paula Scriva Dance Studio
Winner Katie Loughry Crossroads Dance Academy
Winner Sophia Lucente Doris Singer Dance Studio
Winner Ciara McCarthy Louise School of Dance
Winner Iza Schilling Sharrons School of Dance
Winner Brea Tota Dance Express Company
Winner Julia Trunzo Ultimate Dance Complex
Winner Zoe Williams The Dance House

Die Hard Dancer

Placement Dancer Faculty Studio
Winner Kali Booker Chebar Williams Ludovici Dance Academy
Winner Rayna D'Alessandro Anthony Morigerato Ultimate Dance Complex
Winner Janaya Davis Travis Wall Studio C School of Dance
Winner Desiree Girardi Will Loftis Escape Dance Academy
Winner Ryleigh Neill Jason Parsons Escape Dance Academy
Winner Maddox Newhouse Kenny Wormald Escape Dance Academy
Winner Jenna Smith Ray Leeper Jamie's Dance Force
Winner Saige Zervos Denise Wall Kat and Company Dance Studio

StandOut in Hip-Hop

Placement Dancer Studio
Winner Madison Bartholomew Escape Dance Academy
Winner Emma Constantini Jamie's Dance Force
Winner Ayla DeGuzis Candy Apples Dance Center
Winner Grace Gromada Rise Dance Company
Winner Liz Hall Ultimate Dance Complex
Winner Jessa Kinter Abby Lee Dance Company
Winner Makenna Liller Millennium Dance Complex PGH
Winner Julia Linley Studio C School of Dance
Winner Mariah Lyles Studio C School of Dance
Winner Caitlin Pingree Elite School of Dance by Elena
Winner Rebekka Ranalli Evolve Dance Complex
Winner Maya Ristovski Adagio Dance Co.
Winner Chloe Saar Elite Dance by Damian
Winner Miranda Schry Jennifer Leigh's Dance Gallery
Winner Ashley Tirak Jamie's Dance Force
Winner Gianna Verrico Paula Scriva Dance Studio
Winner Elyse Wingertsahn Evolve Dance Complex