Salt Lake City Results

Back to Past Seasons

Studio Pick

Studio Routine
Aspire Dance Academy Armed
The Pointe Academy Shift
Creative Arts Academy Pitzooz
Center Stage Performing Arts Studio You Me

Best NU Group (Mini)

Studio Routine
Center Stage Performing Arts Studio DJ Ease My Mind
The Pointe Academy Ave Maria
Aspire Dance Academy Bones
Creative Arts Academy Lily Pad

Best NU Group (Junior)

Studio Routine
Center Stage Performing Arts Studio We Watched the Clouds Form Shapes
Aspire Dance Academy Words As Weapons
Creative Arts Academy Unbraiding The Sun

Best NU Group (Teen)

Studio Routine
Center Stage Performing Arts Studio You Me
The Pointe Academy Shift
Creative Arts Academy Pitzooz
Aspire Dance Academy Long Way Down

Best NU Group (Senior)

Studio Routine
Center Stage Performing Arts Studio Black Lake
Aspire Dance Academy Armed
Inspire Dance Studio Loyalty

mini • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Chasing Cars  (Ella Horan)  Creative Arts Academy
2nd Let Me Think About It  (Ava Huntsberger)  The Pointe Academy
3rd Moonbeam  (Ellie Hadfield)  The Pointe Academy

mini • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st When Can I See You Again Timp School of Dance

mini • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Lily Pad Creative Arts Academy
2nd Ave Maria The Pointe Academy
3rd How Do I Look The Pointe Academy

mini • line

Place Routine/Dancer Studio
1st DJ Ease My Mind Center Stage Performing Arts Studio
2nd Reminder Center Stage Performing Arts Studio
3rd Angels Center Stage Performing Arts Studio

mini • extended line

Place Routine/Dancer Studio
1st NRG Creative Arts Academy
2nd Now That We Found Love Creative Arts Academy
3rd Saturday Morning The Dance Company

junior • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Waiting  (Kylee Jackman)  Creative Arts Academy
2nd This Way  (Austyn Bazzano)  Creative Arts Academy
2nd The Chain  (Serenity Bateman)  Dance Impressions
3rd Love You So  (Zoe Huntsberger)  The Pointe Academy

junior • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Begin Again Timp School of Dance
2nd Dream The Dance Company

junior • group

Place Routine/Dancer Studio
1st We Watched the Clouds Form Shapes Center Stage Performing Arts Studio
2nd Hunger of the Pine Center Stage Performing Arts Studio
3rd Scarless Aspire Dance Academy

junior • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Words As Weapons Aspire Dance Academy
2nd Sweater Weather Aspire Dance Academy
3rd Tired Moon Creative Arts Academy

teen • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st To Find  (Mikele Katsanevas)  Creative Arts Academy
2nd Berlin  (Elise Monson)  Creative Arts Academy
3rd Pretty Face  (Lauren Cardon)  Dance Impressions

teen • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Born This Way Inspire Dance Studio
2nd Everyones Waiting Adagio Dance Academy
3rd Somewhere Over the Rainbow Timp School of Dance

teen • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Pitzooz Creative Arts Academy
2nd The Garden Aspire Dance Academy
3rd The Ladies Center Stage Performing Arts Studio

teen • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Holland Center Stage Performing Arts Studio
2nd Shift The Pointe Academy
3rd Travel On Creative Arts Academy

teen • extended line

Place Routine/Dancer Studio
1st You Me Center Stage Performing Arts Studio
2nd Long Way Down Aspire Dance Academy
3rd Waiting Game Aspire Dance Academy

teen • production

Place Routine/Dancer Studio
1st Uptown Funk Center Stage Performing Arts Studio
2nd River Deep Creative Arts Academy
3rd California Love Aspire Dance Academy

senior • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Dust To Dust  (Paige Campbell)  Creative Arts Academy
2nd In The Shallows  (Lauren Ross)  Creative Arts Academy
3rd Skins  (Bailey Sill)  Dance Impressions

senior • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Black Lake Center Stage Performing Arts Studio
2nd Armed Aspire Dance Academy
3rd Wash Over Me Aspire Dance Academy

senior • line

Place Routine/Dancer Studio
1st The Weight Center Stage Performing Arts Studio
2nd Reverse Aspire Dance Academy

senior • extended line

Place Routine/Dancer Studio
1st Don't Center Stage Performing Arts Studio

mini / junior • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st Allgretto Boston Dance Collective

mini / junior • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st TBA The Pulse Performing Arts Studio

mini / junior • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st SORRY NOT SORRY Rios Dance

mini / junior • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st I Don't Want To Show Off Inspired Movement Dance

mini / junior • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st Angel by the Wings All That Dance

mini / junior • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st New York, New York Dance Academy of North Lauderdale

mini / junior • specialty

Place Routine/Dancer Studio
1st TBA The Pulse Performing Arts Studio

mini / junior • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st Boogie Wonderland Denise Wall's Dance Energy

mini / junior • improvisation

Place Routine/Dancer Studio
1st Improv Summit Dance Shoppe

teen / senior • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st Esmeralda Variation The Dance Studio Of Fresno

teen / senior • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st TBA The Pulse Performing Arts Studio

teen / senior • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st Cardi CC & Company Dance Complex

teen / senior • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Upside Down Essence Dance Company from BCFD

teen / senior • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st Without a Word Essence Dance Company from BCFD

teen / senior • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st UP! Coral Reef Senior High Magnet Dance

teen / senior • specialty

Place Routine/Dancer Studio
1st Die Trying School of Classical Ballet

teen / senior • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st Jango For Dancers Only

teen / senior • improvisation

Place Routine/Dancer Studio
1st Improv Summit Dance Shoppe

Mini Female BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Allie Andrew Creative Arts Academy
Winner Eva Arias Hot Shots Dance Studio
Winner Bryten Belka Center Stage Performing Arts Studio
Winner Ella Horan Creative Arts Academy
Runner-Up Lilia McArthur Dance Unlimited Boise
Runner-Up Brightyn Brems Center Stage Performing Arts Studio
Runner-Up Chloe Church The Pointe Academy
Runner-Up Ellie Hadfield The Pointe Academy
Runner-Up Armani Haslam Creative Arts Academy
Runner-Up Ava Huntsberger The Pointe Academy
Runner-Up Makeila Lawrence Center Stage Performing Arts Studio
Runner-Up Kennedy Miller Center Stage Performing Arts Studio
Runner-Up Zoe Ridge Center Stage Performing Arts Studio
Runner-Up Kate Spencer Center Stage Performing Arts Studio
Runner-Up Maile Trimming Creative Arts Academy
Runner-Up Cassandra Wagstaff Aspire Dance Academy
Runner-Up Madison Williams Creative Arts Academy
Runner-Up Gianna Wittwer Center Stage Performing Arts Studio

Mini Male BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Ayden Hammer Jazz Dancer Studio
Runner-Up Grayden Harrison Jazz Dancer Studio
Runner-Up Elliott Mumm Creative Arts Academy

Junior Female BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Mia Arias Hot Shots Dance Studio
Winner Addie Brems Aspire Dance Academy
Winner Lily Hammons Aspire Dance Academy
Winner Gabrielle McCarter Center Stage Performing Arts Studio
Winner McKenzie Morales The Rage
Winner Alexis Weldner Danceology
Winner Abby Werner Center Stage Performing Arts Studio
Runner-Up Anika Baker Center Stage Performing Arts Studio
Runner-Up Austyn Bazzano Creative Arts Academy
Runner-Up Camille Bloxham Aspire Dance Academy
Runner-Up Abby Dayton Center Stage Performing Arts Studio
Runner-Up Mahri Dorius Creative Arts Academy
Runner-Up Kylee Jackman Creative Arts Academy
Runner-Up Emma Moulton Creative Arts Academy
Runner-Up Kylee Peck Club Dance Studio
Runner-Up Kalli Potokar Inspire Dance Studio
Runner-Up Brynlee Prince Center Stage Performing Arts Studio
Runner-Up Rylee Slater Aspire Dance Academy
Runner-Up Ciera Smith Aspire Dance Academy
Runner-Up Paige Wagstaff Aspire Dance Academy
Runner-Up Avery Walker Aspire Dance Academy
Runner-Up Halle Yost Creative Arts Academy

Junior Male BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Nathanial Watkins [N/A]
Winner Dalyn Woodhouse Lifehouse Performing Arts Academy

Teen Female BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Jamie Bacon Center Stage Performing Arts Studio
Winner Cassidy Forsyth Center Stage Performing Arts Studio
Winner Kenedy Kallas Center Stage Performing Arts Studio
Winner Kaylin Shadle The Pointe Academy
Winner Alexis Warr Center Stage Performing Arts Studio
Runner-Up Aly Barlow Creative Arts Academy
Runner-Up Lauren Billings The Pointe Academy
Runner-Up Lauren Cardon Dance Impressions
Runner-Up Chelsey Carlson Center Stage Performing Arts Studio
Runner-Up Brooklyn Farr Creative Arts Academy
Runner-Up Hannah Henderson Center Stage Performing Arts Studio
Runner-Up Eliza Jones The Pointe Academy
Runner-Up Mindy Platt Center Stage Performing Arts Studio
Runner-Up Olivia Schow The Pointe Academy
Runner-Up Stephanie Sosa Center Stage Performing Arts Studio
Runner-Up Ally Taylor The Pointe Academy
Runner-Up Calista Walker Aspire Dance Academy
Runner-Up Olivia Worton The Pointe Academy
Runner-Up Madison Yost Creative Arts Academy

Teen Male BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Andres Penate Center Stage Performing Arts Studio
Winner Ezra Sosa Center Stage Performing Arts Studio
Runner-Up Kaison Cotton Inspire Dance Studio
Runner-Up Braxton Hew-Len Center Stage Performing Arts Studio
Runner-Up Jacob Murillo Center Stage Performing Arts Studio

Senior Female BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Elise Barney Lifehouse Performing Arts Academy
Winner Sydney Tormey Aspire Dance Academy
Winner Isabel Velazquez Center Stage Performing Arts Studio
Runner-Up Jaiden Bauer Dance Impressions
Runner-Up Paige Campbell Creative Arts Academy
Runner-Up Bethany Claunch Lifehouse Performing Arts Academy
Runner-Up Lauren Grundmann Center Stage Performing Arts Studio
Runner-Up Kaitlyn Harber Center Stage Performing Arts Studio
Runner-Up Brooklyn Johnson The Pointe Academy
Runner-Up Haley Lines Element Dance Center
Runner-Up Candice Parry Center Stage Performing Arts Studio
Runner-Up Lydia Phillips Lifehouse Performing Arts Academy
Runner-Up Lauren Ross Creative Arts Academy
Runner-Up Kathrine Southworth Lifehouse Performing Arts Academy
Runner-Up Scottee Studdert Lifehouse Performing Arts Academy
Runner-Up Madison Valgardson The Pointe Academy

Senior Male BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Jeremy Platt Center Stage Performing Arts Studio
Winner Tristen Sosa Center Stage Performing Arts Studio
Runner-Up Jared Cary Center Stage Performing Arts Studio
Runner-Up Vince Castillo Center Stage Performing Arts Studio

StandOut in Tap

Placement Dancer Studio
Winner Kylie Beck Creative Arts Academy
Winner Lyvia Day Aspire Dance Academy
Winner Dyllan Innes The Pointe Academy
Winner Adrianna McCarter Center Stage Performing Arts Studio
Winner Emily Monroe The Dance Spot
Winner Emily Schiffman The Pointe Academy
Winner Amber Schiffman The Pointe Academy
Winner Jocelyn Sorensen Spotlight Review
Winner Amanda Kate Taylor The Pointe Academy

StandOut in Jazz

Placement Dancer Studio
Winner Hailee Andrew Creative Arts Academy
Winner Sadie Barney Lifehouse Performing Arts Academy
Winner Serenity Bateman Dance Impressions
Winner Lexie Bazzano Creative Arts Academy
Winner Shyli Bench Creative Arts Academy
Winner Jensyn Black Center Stage Performing Arts Studio
Winner Makai Black Center Stage Performing Arts Studio
Winner Camry Blackhurst Aspire Dance Academy
Winner Maci Brinton The Pointe Academy
Winner McKenzie Brotherson Center Stage Performing Arts Studio
Winner Mckell Cook Aspire Dance Academy
Winner Katey Cox Spotlight Review
Winner Julia Dall Center Stage Performing Arts Studio
Winner Jamie Day Aspire Dance Academy
Winner Sierra Dille Creative Arts Academy
Winner DaVinci Eccles Element Dance Center
Winner Chloe Edwards Aspire Dance Academy
Winner Abigail Edwards Creative Arts Academy
Winner Tiana Fabrizio Aspire Dance Academy
Winner Andelin Farley Creative Arts Academy
Winner Mikelle Folsom Dance Impressions
Winner Mckelle Foukas Inspire Dance Studio
Winner Caelin Grandpre [N/A]
Winner Audrey Haskell Jazz Dancer Studio
Winner Taylor Herrera [N/A]
Winner Zoe Huntsberger The Pointe Academy
Winner Brecklyn Jensen Center Stage Performing Arts Studio
Winner Karyssa Johnson The Dance Spot
Winner Ambrie Kirkham Aspire Dance Academy
Winner Grace Kjar Dance Impressions
Winner Tessa Larsen The Pointe Academy
Winner Abigail Lopez The Pointe Academy
Winner Jessica Marshall Spotlight Review
Winner Ceilidh McSeveney Center Stage Performing Arts Studio
Winner Elle Moulton Creative Arts Academy
Winner Peyton Ouderkirk Body and Soul Creative Dance
Winner Carleigh Paulin Aspire Dance Academy
Winner Ellisyn Pearson Aspire Dance Academy
Winner Abigail Pedersen The Dance Company
Winner Hallie Pierce Inspire Dance Studio
Winner Maddie Porter Center Stage Performing Arts Studio
Winner Rozlyn Reese Center Stage Performing Arts Studio
Winner Dacia Rothwell Aspire Dance Academy
Winner Emeline Schick Dance Impressions
Winner Sarah Schmidt Creative Arts Academy
Winner Kenna Shinsato Aspire Dance Academy
Winner Jensen Smith The Pointe Academy
Winner Abby Stewart Inspire Dance Studio
Winner Eliza Tarbet Creative Arts Academy
Winner Camille Whatcott Dance La Vie' Academy
Winner Ashlyn Whimpey Spotlight Review
Winner Mandy Wilson Creative Arts Academy
Winner Abby Winslow Creative Arts Academy
Winner Kesslyn Zarate Dance La Vie' Academy
Winner Genna Zittrauer Inspire Dance Studio

StandOut in Ballet

Placement Dancer Studio
Winner Aspynn Anderson Dance Impressions
Winner Danielle Bailey Creative Arts Academy
Winner Kyla Balser Lifehouse Performing Arts Academy
Winner Emily Bates Lifehouse Performing Arts Academy
Winner Kiera Birch Dance Unlimited
Winner Miabella Bradley The Dance Company
Winner Emily Brooks The Dance Spot
Winner Kayla Christensen Dance La Vie' Academy
Winner Triniti Clawson The Pointe Academy
Winner Lindzey Coonradt Studio 56 Dance Center
Winner Ashlin Elliott Lifehouse Performing Arts Academy
Winner Lauren Galindo [N/A]
Winner Sam Holland Creative Arts Academy
Winner Brynnley Huntsman Aspire Dance Academy
Winner Kaybree Johnson Dance La Vie' Academy
Winner Hope King Lifehouse Performing Arts Academy
Winner Taylor Martin Dance Addiction
Winner Taylie Mayfield Lifehouse Performing Arts Academy
Winner Avery McClellan The Dance Spot
Winner Ella Memmott Jazz Dancer Studio
Winner Olivia Moss Aspire Dance Academy
Winner Annie Openshaw Center Stage Performing Arts Studio
Winner Lynnae Randall Lifehouse Performing Arts Academy
Winner Mikayla Scoresby Center Stage Performing Arts Studio
Winner Sabrina Shields The Dance Company
Winner Taylor Tebbs The Pointe Academy
Winner Emry Wride Aspire Dance Academy
Winner Allyson Wright The Pointe Academy
Winner Cassidy Yates The Dance Spot

StandOut in Hip-Hop

Placement Dancer Studio
Winner Aspen Anger Element Dance Center
Winner Mya Bateman The Dance Company
Winner Brynn Belka Center Stage Performing Arts Studio
Winner Kimberly Brandley The Dance Spot
Winner Adrianna Brown The Pointe Academy
Winner Jon Dall Center Stage Performing Arts Studio
Winner Kayden Dayton Center Stage Performing Arts Studio
Winner Chloe Ford [N/A]
Winner Brooke Gabler The Dance Spot
Winner Michael Gardner Center Stage Performing Arts Studio
Winner Isabella Hall The Dance Company
Winner Reagan Hegerman The Pointe Academy
Winner Collin Hood Adagio Dance Academy
Winner Scotlynn Keate On Stage Dance Studio
Winner Mckenna Luthy Dance Addiction
Winner Rachael Miller Center Stage Performing Arts Studio
Winner Jason Pickett Inspire Dance Studio
Winner Emma Schipaanboord Creative Arts Academy
Winner Grace Seljestad Creative Arts Academy
Winner Brylee Sutton Dance Addiction
Winner Jenna Webster Dance Impressions

Die Hard Dancer

Placement Dancer Faculty Studio
Winner Holly Boots Denise Wall Center Stage Performing Arts Studio
Winner Yesenia Gil Kim McSwain Inspire Dance Studio
Winner Shea Hancock Chebar Williams East County Performing Arts Center
Winner Jaidyn Harrington Travis Wall Center Stage Performing Arts Studio
Winner Morgan Ivie Mark Meismer Aspire Dance Academy
Winner Rory Lillico Ivan Koumaev Dance La Vie' Academy
Winner Sage Swenson Stacey Tookey Center Stage Performing Arts Studio
Winner Amberlee Woodhouse Anthony Morigerato Lifehouse Performing Arts Academy