Omaha Results

Back to Past Seasons

mini • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Spine  (Whitney Tomes)  True Dance & Co.
2nd No Day But Today  (EJ Brown)  Underground Dance Factory
3rd Grace  (Halle Welton)  Underground Dance Factory
4th When I Grow Up  (Taryn Askvig)  Underground Dance Factory
5th Drive Me Crazy  (Brooklyn Bratetic)  Dance Dynamics
6th Break a Sweat  (Alexis Evans)  Underground Dance Factory
7th All I Want  (Kiptara Thomas)  HJ Dance
8th 99 Red Balloons  (Miranda Mumm)  Dance Vision
9th Fighter  (Grace Gottschalk)  Fusion Dance Omaha

junior • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Tactile Silence  (Abbey McWhirter)  Michelle Latimer Dance Academy
2nd Blue Blood  (Cameron Weinstein)  Mather Dance Company
3rd Ashes to Ashes  (Maggie Oulianova)  True Dance & Co.
4th La Vie En Rose  (Cora Tyler)  Above the Barre Dance Academy
5th Always On My Mind  (Lena Lankas)  True Dance & Co.
6th Heart of Stone  (Anna Walters)  True Dance & Co.
7th Eternal Flame  (Ainsley Diedrichsen)  Underground Dance Factory
8th Yours  (Carissa Mitchell)  True Dance & Co.
9th Hot Note  (Jayna Beal)  Underground Dance Factory
9th Twice  (Stephanie Amend)  True Dance & Co.
10th Everything  (Oliver Kaminski)  Kitty Lee Dance

teen • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Tilted  (Shelby Patterson)  Westside Dance Project
2nd End Credits  (Macy Gosch)  Michelle Latimer Dance Academy
3rd Station  (Aria Terango)  Bobbie's School Of Performing Arts
4th I Found  (Reina Gray)  The Pulse Performing Arts Center
5th If Only  (Kayla French)  Cherrie Anderson Dance Company
6th Running Back  (Emary Simon)  Millennium Dance Complex
7th Looking Back  (Sarah Deboer)  True Dance & Co.
8th Follow Me  (Drew Mumm)  Dance Vision
9th Feeling Good  (Emma Luci)  Universal Dance Academy
9th All This To Say  (Hannah Lederman)  Studio A Dance Company
9th Hanging On  (Emma Olson)  Cherrie Anderson Dance Company
10th Before My Time  (Rachael Adamy)  Underground Dance Factory

teen • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Take It Easy Pat Barton Dance
2nd The Hunt Studio A Dance Company

senior • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Walk You Back  (Maycee Steele)  Kansas City Ballet School
2nd Improv  (Hannah Johnson)  Dance Arts Centre
2nd Pearls Of Rain  (Olivia Gieringer )  Michelle Latimer Dance Academy
3rd For All We Know  (McKaylee True)  True Dance & Co.
3rd Love Never Felt So Good  (Kelsie Bliss)  Universal Dance Academy
4th Inside Out  (Stefanie Noll)  The Pulse Performing Arts Center
5th Fall For You  (Maren Mosley)  Nebraska Dance
6th Am I  (Will Mallett)  Nebraska Dance
7th White Blank Page  (Monica Williams)  Nebraska Dance
8th Lay Me Down  (Grace Gulbranson)  Inspiring Dance
9th Body Language  (Holden Wemhoff)  Dance Etc.
10th Work Song  (Shantelle Des Marais)  Reggie Gorter Voice and Dance PAC

senior • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Resolution ProActive Dance/Just Dancers

mini / junior • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st You'll Be In My Heart Pas De Deux Hawaii

mini / junior • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st Vio Vorrum Sma Stars Dance Studio

mini / junior • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st Roll Out Pas De Deux Hawaii

mini / junior • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Mr. J Pas De Deux Hawaii

mini / junior • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st Moana Pas De Deux Hawaii

mini / junior • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st Hairspray Pas De Deux Hawaii

mini / junior • specialty

Place Routine/Dancer Studio
1st Encounter Aspire Dance Studio

mini / junior • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st I've Got Rhythm Long Life Dance Company

mini / junior • improvisation

Place Routine/Dancer Studio
1st Improvisation Tawn Marie's Dance Center

teen / senior • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st Coppelia Variation Tampa Bay Dance Academy

teen / senior • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st River Pas De Deux Hawaii

teen / senior • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st Addiction L.A. Dance

teen / senior • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Toy Soldier L.A. Dance

teen / senior • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st How Can It Be L.A. Dance

teen / senior • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st Momma West Florida Dance Center

teen / senior • specialty

Place Routine/Dancer Studio
1st Drop DanceTown

teen / senior • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st Din Da Da L.A. Dance

teen / senior • improvisation

Place Routine/Dancer Studio
1st TBD Dance Studio 111

Mini Female BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Nora Baustert Nebraska Dance
Winner EJ Brown Underground Dance Factory
Winner Maggie Galligan Nebraska Dance
Winner Kailyn Storovich B.Xtreme Dance
Winner Whitney Tomes True Dance & Co.
Runner-Up Elaine Amenta Nebraska Dance
Runner-Up Mia Andazola Smitty's Performing Arts Center
Runner-Up Victoria Bouchard Pat Barton Dance
Runner-Up Brooklyn Bratetic Dance Dynamics
Runner-Up Payton Gocken Nebraska Dance
Runner-Up Lauryn John Smitty's Performing Arts Center
Runner-Up Graci Leitner Nebraska Dance
Runner-Up Maddie Minardi Fusion Dance Omaha
Runner-Up Norah Pfeifle Nebraska Dance
Runner-Up Kirsten Sahlin Johnston Dance Academy
Runner-Up Halle Welton Underground Dance Factory

Mini Male BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Isaiah Wilson Nebraska Dance
Runner-Up Braeden Brickner Nebraska Dance
Runner-Up Burke Brickner Nebraska Dance
Runner-Up Reef Powers On Pointe Dance Centre

Junior Female BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Ainsley Diedrichsen Underground Dance Factory
Winner Kirstyn Gaupp Above the Barre Dance Academy
Winner Lena Lankas True Dance & Co.
Winner Abbey McWhirter Michelle Latimer Dance Academy
Winner Maggie Oulianova True Dance & Co.
Runner-Up Stephanie Amend True Dance & Co.
Runner-Up Jayna Beal Underground Dance Factory
Runner-Up Isabelle Dittrick Nebraska Dance
Runner-Up Tatum Hedman Smitty's Performing Arts Center
Runner-Up Brooke Jacobson The Dance Complex
Runner-Up Claire Jandric Nebraska Dance
Runner-Up Carissa Mitchell True Dance & Co.
Runner-Up Ava Owens Nebraska Dance
Runner-Up Annie Roberts Nebraska Dance
Runner-Up Paige Seastedt Fusion Dance Omaha
Runner-Up Kelsey Vaughn Kinetic Arts Dance Studio
Runner-Up Anna Walters True Dance & Co.
Runner-Up Cameron Weinstein Mandelstam Dance

Junior Male BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Oliver Kaminski Kitty Lee Dance
Winner Mikee Naegele Nebraska Dance
Runner-Up Aaron Manhart The Dancer's Edge
Runner-Up Flynn Powers On Pointe Dance Centre

Teen Female BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Macy Gosch Michelle Latimer Dance Academy
Winner Reina Gray The Pulse Performing Arts Center
Winner Mia Maxwell Michelle Latimer Dance Academy
Winner Shelby Patterson Westside Dance Project
Winner Aria Terango Bobbie's School Of Performing Arts
Runner-Up Lillian Ball Universal Dance Academy
Runner-Up Sarah Deboer True Dance & Co.
Runner-Up Hannah Dehn Nebraska Dance
Runner-Up Kayla French Cherrie Anderson Dance Company
Runner-Up Noell Hinsley Nebraska Dance
Runner-Up Cassidy Jorgensen Nebraska Dance
Runner-Up Hannah Lederman Studio A Dance Company
Runner-Up Emma Luci Universal Dance Academy
Runner-Up Cassie Morse Pat Barton Dance
Runner-Up Emary Simon [N/A]
Runner-Up Kiley Tomes True Dance & Co.
Runner-Up Faith Wanninger Kitty Lee Dance
Runner-Up Brooke Wilczewski Nebraska Dance
Runner-Up Mia Wilson Nebraska Dance
Runner-Up Allie Zucker Studio A Dance Company

Teen Male BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Tannor Dixon Fusion Dance Omaha
Runner-Up Trayton Kaminski Kitty Lee Dance
Runner-Up Drew Mumm Dance Vision

Senior Female BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Olivia Gieringer Michelle Latimer Dance Academy
Winner Hannah Johnson Dance Arts Centre
Winner Maycee Steele Kansas City Ballet School
Winner Lexi Tonniges Intermix Dance Co
Winner McKaylee True True Dance & Co.
Runner-Up Jordan Fischer Nebraska Dance
Runner-Up Mary Haller Nebraska Dance
Runner-Up Claire Johnston Universal Dance Academy
Runner-Up Maren Mosley Nebraska Dance
Runner-Up Stefanie Noll The Pulse Performing Arts Center
Runner-Up Abigail Quillen Nebraska Dance
Runner-Up Hallie Stueckrath Nebraska Dance
Runner-Up Shannon Sudrla Nebraska Dance
Runner-Up Dana Vehle Nebraska Dance
Runner-Up Monica Williams Nebraska Dance

Senior Male BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Will Mallett Nebraska Dance
Winner Nick Rice Johnston Dance Academy
Runner-Up Matthew Hakel Pas de Deux
Runner-Up Jonathan Moats Nebraska Dance
Runner-Up Holden Wemhoff Dance Etc.

StandOut in Tap

Placement Dancer Studio
Winner Veronica Allen Nebraska Dance
Winner Kelsie Bliss Universal Dance Academy
Winner Anna Brown B.Xtreme Dance
Winner Rose Copes Universal Dance Academy
Winner Kennedy Epp Nebraska Dance
Winner Caitlyn Gregg Nebraska Dance
Winner Courtney Heider Nebraska Dance
Winner Mariah Igwenma The Dancer's Edge
Winner Ashtin Lee ProActive Dance/Just Dancers
Winner Kynlee McBride Intermix Dance Co
Winner Clare Miller-Petznick B.Xtreme Dance
Winner Jasmine Moats Nebraska Dance
Winner Ariel Moats Nebraska Dance
Winner Madeline Moats Nebraska Dance
Winner Jacob Montey ProActive Dance/Just Dancers
Winner Madison Roberts Nebraska Dance
Winner Liliana Vargas Nebraska Dance

StandOut in Jazz

Placement Dancer Studio
Winner Rachael Adamy Underground Dance Factory
Winner Taryn Askvig Underground Dance Factory
Winner Maddie Bosley Fusion Dance Omaha
Winner Hayden Bouchard Pat Barton Dance
Winner Abby Brack Cherrie Anderson Dance Company
Winner Maggie Breeling Nebraska Dance
Winner MarLee Busby The Dancer's Edge
Winner Rylee Clark Underground Dance Factory
Winner Ella Diedrichsen Underground Dance Factory
Winner Shay Ellis B.Xtreme Dance
Winner Mia Esparrago Nebraska Dance
Winner Olivia Fagan Smitty's Performing Arts Center
Winner Ellie Fangman Nebraska Dance
Winner Jenna Grote Nebraska Dance
Winner Grace Gulbranson Inspiring Dance
Winner Ava Harpster Fusion Dance Omaha
Winner Sophie Hassenstab Nebraska Dance
Winner Alivia Hebenstreit Nebraska Dance
Winner Ella Henningsen Nebraska Dance
Winner Hannah Humphrey Underground Dance Factory
Winner Sarah Hytrek Underground Dance Factory
Winner Maly John Smitty's Performing Arts Center
Winner Sara Manhart Underground Dance Factory
Winner Samantha Manhart Underground Dance Factory
Winner Maggie Mantini Cherrie Anderson Dance Company
Winner Alexandria Minardi Fusion Dance Omaha
Winner Brooke Nelson Pas de Deux
Winner Anastin Odermatt Nebraska Dance
Winner Emma Olson Omaha Academy of Ballet
Winner Ella Pollard The Dancer's Edge
Winner Grace Powers On Pointe Dance Centre
Winner Kalin Rice Underground Dance Factory
Winner Cassidy Sarver Nebraska Dance
Winner Abby Schallau The Dancer's Edge
Winner Carleigh Shannon Pat Barton Dance
Winner Gabby Shuda Underground Dance Factory
Winner Liesel Sumpter Nebraska Dance
Winner Kiptara Thomas HJ Dance
Winner Abby Tigani The Dancer's Edge
Winner Payton Vosik Nebraska Dance
Winner Molly Zeleny Nebraska Dance

StandOut in Ballet

Placement Dancer Studio
Winner Alexandra Beck Nebraska Dance
Winner Sierra Eastridge Nebraska Dance
Winner Kennedi Henke Smitty's Performing Arts Center
Winner Ellie Hurst Robin's School of Dance
Winner Macey Kinder The Dancer's Edge
Winner Elyse Kohler Pas de Deux
Winner Ellie Ludacka Nebraska Dance
Winner Macy Lundgren Nebraska Dance
Winner Sidney Mallory Fusion Dance Omaha
Winner Meghan McGrath The Dancer's Edge
Winner Kaitlyn Miller Contemporary Dance Studio
Winner Addison Thompson Innovative Soul Dance Company

Die Hard Dancer

Placement Dancer Faculty Studio
Winner Mckenzie Anderson Will Loftis The Dancer's Edge
Winner Ella Baustert Denise Wall Nebraska Dance
Winner Zander Beard Anthony Morigerato ProActive Dance/Just Dancers
Winner Madeline Epp Travis Wall Nebraska Dance
Winner Josie Fillmore Chantel Aguirre True Dance & Co.
Winner Catalina Moore Ray Leeper Melinda's Dance Studio
Winner Tatum Priest Mark Meismer Underground Dance Factory
Winner Emma Wiese Kenny Wormald Smitty's Performing Arts Center

StandOut in Hip-Hop

Placement Dancer Studio
Winner Alexis Anderson Nebraska Dance
Winner Molly Bauhs Move Out Loud
Winner Delaney Bott Nebraska Dance
Winner Isabella Burgett Nebraska Dance
Winner Emme English Nebraska Dance
Winner Vivien Gaines Fusion Dance Omaha
Winner Mason Guerrero ProActive Dance/Just Dancers
Winner Addisyn Hayduk Nebraska Dance
Winner Jayden Heng B.Xtreme Dance
Winner Chloe Herron Nebraska Dance
Winner Alexandra Huffman The Dancer's Edge
Winner Molly Johanning Nebraska Dance
Winner Lilly Johanning Nebraska Dance
Winner Leila Klem Nebraska Dance
Winner Aizlynn Krafka Smitty's Performing Arts Center
Winner Jenna Robertson The Dancer's Edge
Winner Ansley Sothan True Dance & Co.
Winner Emma Sutter Smitty's Performing Arts Center
Winner Madi Thomas On Pointe Dance Centre
Winner Cora Tyler Above the Barre Dance Academy
Winner Joslyn Vetock Cherrie Anderson Dance Company
Winner Audrey Wrobel The Dance Complex