Tulsa Results

Back to Past Seasons

Studio Pick

Studio Routine
PC Dance Company Unsteady

Best NU Group (Nubies)

Studio Routine
Dance Dynamics Cruisin' For A Bruisin'

Best NU Group (Mini)

Studio Routine
Williams Center Rhythm Factory Footwork

Best NU Group (Junior)

Studio Routine
Sherry's Dance Center Church Ladies
PC Dance Company Goodbye

Best NU Group (Teen)

Studio Routine
PC Dance Company Unsteady
Williams Center Rhythm Factory Hope

Best NU Group (Senior)

Studio Routine
PC Dance Company I Will Always Love You

mini • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Kiss Me  (Devin Mar)  Artistic Motion Dance
2nd Wake Me Up  (Lola Iglesias)  Williams Center Rhythm Factory
3rd Lil Momma  (Kalexus King)  Williams Center Rhythm Factory
4th Heartbreaker  (Brielle McCoy)  South Tulsa Dance Co.
5th Fan Tan Fannie  (Daphne Mar)  Artistic Motion Dance
6th I Am Woman  (Teagan Caughron)  Theatre Arts
7th Counting Stars  (Peyton Gordon)  PC Dance Company
8th I Want To Go To Hollywood  (Regan Pittman)  Sherry's Dance Center
9th Sing Sing Sing  (Presley Olson)  KE Dance & Tumble
10th Happy Feet  (Madison Green)  Dance Dynamics
10th Circus  (Skye Epley)  Cabot Dance Academy

mini • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Keep Going South Tulsa Dance Co.
2nd Get Me Bodied Sherry's Dance Center
3rd My Boyfriends Back Pam's Academy of Dance

mini • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Choo Choo Ch Boogie Elite Dance of Tulsa

mini • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Footwork Williams Center Rhythm Factory
2nd Firework PC Dance Company

junior • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Control  (Emma Johnson)  Prodigy Dance And Performing Arts Centre
2nd Hypnotized  (Claire Linton)  Tiffany's Performing Arts Studio
3rd Variation from Harlequinade  (Lindsey Wade)  Prodigy Dance And Performing Arts Centre
4th Snow Queen  (Chantal Le)  South Tulsa Dance Co.
4th Definition of Hope  (Mary Margaret McClellan)  Rock City Dance Center
5th Drowning  (Gracie Lee)  Prodigy Dance And Performing Arts Centre
5th Hanging By A Thread  (Summer Wolfe)  Williams Center Rhythm Factory
6th Fortress  (Karsyn Kelly)  Prodigy Dance And Performing Arts Centre
7th Tenerife Sea  (Dani Davis)  PC Dance Company
8th Wings  (Zoe Hahn)  Williams Center Rhythm Factory
8th Empty House  (Lauren Conkling)  South Tulsa Dance Co.
9th Into the Sunset  (Lucy Stewart)  Kinetic Arts Dance Studio
10th Crave You  (Presleigh Wise)  South Tulsa Dance Co.
10th We Found Love  (Taylor Gordon)  PC Dance Company

junior • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Photograph PC Dance Company
2nd Werk PC Dance Company
3rd Problem Dance Dynamics

junior • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Goodbye PC Dance Company
2nd Church Ladies Sherry's Dance Center
3rd Salute PC Dance Company

teen • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st I'm Gonna Love You  (Zoe Vogel)  PC Dance Company
2nd Poison Oak  (Matt Elliott)  PC Dance Company
3rd Faded Fantasy  (Sierra Busking)  PC Dance Company
4th I Found  (Reina Gray)  The Pulse Performing Arts Center
5th Lack Of Color  (Ellie Sharpe)  Tiffany's Performing Arts Studio
5th Man of La Mancha  (Marley Gorman)  Limitless at Master Ballet Academy
6th Secret  (Griffin Massey)  Theatre Arts
6th Improv  (Paris Wood)  Williams Center Rhythm Factory
6th I See Fire  (Rileigh San Angelo)  Legacy Dance Center
7th Belief  (Izzy Burton)  Applause Studios
8th Heaven  (Ally Setser)  Williams Center Rhythm Factory
9th Nights in White Satin  (Amanda Hurst)  Epic Dance Studio
10th Old Pine Song  (Mackenzie Baumert)  Dance Unlimited
10th Lessons  (Savannah Kuehn)  PC Dance Company

teen • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Fall For You PC Dance Company
2nd Someone Applause Studios
3rd I'm Number One Teresa Byrd Dance

teen • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Unsteady PC Dance Company
2nd Ruby Blue Williams Center Rhythm Factory
3rd Facebook PC Dance Company
3rd T Shirt PC Dance Company

teen • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Hope Williams Center Rhythm Factory
2nd No Flames PC Dance Company

teen • extended line

Place Routine/Dancer Studio
1st Prince Mix Pam's Academy of Dance

senior • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Revolution  (Londyn Alexander)  International Conservatory of Performing Arts
2nd Coming Home  (Ali McClellan)  Rock City Dance Center
3rd Strings  (Blake Stanley)  Devotion Dance Company
4th Ice  (Hayden Helms)  Legacy Dance Center
5th Open Hands  (Katherine Litaker)  Williams Center Rhythm Factory
6th Look Out  (Bailey Casillo)  Kim Massay Dance Productions
7th Come Again  (Abbie Swift)  South Tulsa Dance Co.
8th Shelter  (Harley Durbin)  Danas Studio of Dance
9th Teach Me  (Isabella Desbarre)  Elite Dance of Tulsa
10th Eyes On You  (Zoie Hudson)  Elite Dance of Tulsa

senior • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Take It Easy South Tulsa Dance Co.

senior • group

Place Routine/Dancer Studio
1st I Will Always Love You PC Dance Company
2nd Wherever You Will Go Pam's Academy of Dance

mini / junior • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st You'll Be In My Heart Pas De Deux Hawaii

mini / junior • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st Vio Vorrum Sma Stars Dance Studio

mini / junior • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st Roll Out Pas De Deux Hawaii

mini / junior • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Mr. J Pas De Deux Hawaii

mini / junior • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st Moana Pas De Deux Hawaii

mini / junior • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st Hairspray Pas De Deux Hawaii

mini / junior • specialty

Place Routine/Dancer Studio
1st Encounter Aspire Dance Studio

mini / junior • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st I've Got Rhythm Long Life Dance Company

mini / junior • improvisation

Place Routine/Dancer Studio
1st Improvisation Tawn Marie's Dance Center

teen / senior • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st Coppelia Variation Tampa Bay Dance Academy

teen / senior • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st River Pas De Deux Hawaii

teen / senior • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st Addiction L.A. Dance

teen / senior • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Toy Soldier L.A. Dance

teen / senior • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st How Can It Be L.A. Dance

teen / senior • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st Momma West Florida Dance Center

teen / senior • specialty

Place Routine/Dancer Studio
1st Drop DanceTown

teen / senior • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st Din Da Da L.A. Dance

teen / senior • improvisation

Place Routine/Dancer Studio
1st TBD Dance Studio 111

Mini Female BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Keagan Capps The Pointe PAC
Winner Lola Iglesias Williams Center Rhythm Factory
Winner Kalexus King Williams Center Rhythm Factory
Winner Brielle McCoy South Tulsa Dance Co.
Winner Whitney Stewart Rock City Dance Center
Winner Chyna Wong-Wui Fayetteville Youth Dance Company
Runner-Up Brooklyn Bradley Williams Center Rhythm Factory
Runner-Up Madison Crisp Kim Massay Dance Productions
Runner-Up Cate Crockett South Tulsa Dance Co.
Runner-Up Cydney Heard Dance Branson
Runner-Up Aryel Henley DreamCatchers Dance Co
Runner-Up Lawsen Hooker Williams Center Rhythm Factory
Runner-Up Kara Hutchins Williams Center Rhythm Factory
Runner-Up Kamryn Kelvington Jenks Dance Academy
Runner-Up Emrie Lock Epic Dance Studio
Runner-Up Daphne Mar Artistic Motion Dance
Runner-Up Macy Orvis Kim Massay Dance Productions
Runner-Up Lauren Singleton Tiffany's Performing Arts Studio
Runner-Up Alli Stewart Dove Dance School
Runner-Up Bailee Washington South Tulsa Dance Co.

Mini Male BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Devin Mar Artistic Motion Dance
Runner-Up Canaan Blansit Tiffany's Performing Arts Studio
Runner-Up Tanner Holmes A Piedi Dance Company

Junior Female BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Ava DiPretoro Michelle Latimer Dance Academy
Winner Emma Johnson Prodigy Dance And Performing Arts Centre
Winner Karsyn Kelly Prodigy Dance And Performing Arts Centre
Winner Gracie Lee Prodigy Dance And Performing Arts Centre
Winner Mary Margaret McClellan Rock City Dance Center
Winner Natalia Scuilla Legacy Dance Center
Winner Lindsey Wade Prodigy Dance And Performing Arts Centre
Runner-Up Mary Abrell Dove Dance School
Runner-Up Kyndall Coker Dance Branson
Runner-Up Brooke Cox Dance Branson
Runner-Up Quinn Davis Kim Massay Dance Productions
Runner-Up Brianna Haith PRESTIGE
Runner-Up Bailey Henley DreamCatchers Dance Co
Runner-Up Avarie Jahnke Michelle Latimer Dance Academy
Runner-Up Chantal Le South Tulsa Dance Co.
Runner-Up Claire Linton Tiffany's Performing Arts Studio
Runner-Up Stacey Pereyra The Dallas Conservatory
Runner-Up Kendall Schmidt Kim Massay Dance Productions
Runner-Up Lucy Stewart Kinetic Arts Dance Studio
Runner-Up Summer Wolfe Williams Center Rhythm Factory

Junior Male BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Joziah German Prodigy Dance And Performing Arts Centre
Runner-Up Ian Busking PC Dance Company
Runner-Up Cyrus Shahbazi Victory Dance

Teen Female BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Jada German Prodigy Dance And Performing Arts Centre
Winner Ellie Sharpe Tiffany's Performing Arts Studio
Winner Zoe Vogel PC Dance Company
Winner Paris Wood Williams Center Rhythm Factory
Runner-Up Mackenzie Baumert Dance Unlimited
Runner-Up Ana Bernhardi Dance Branson
Runner-Up Izzy Burton Applause Studios
Runner-Up Sierra Busking PC Dance Company
Runner-Up Rhagan Carter Dance Unlimited
Runner-Up Clara Coffman PRESTIGE
Runner-Up Emily Detterich West Coast School of the Arts
Runner-Up Morgan Fine PRESTIGE
Runner-Up Kamryn Funk Kim Massay Dance Productions
Runner-Up Marley Gorman Club Dance Studio
Runner-Up Kimber Harlan Fayetteville Youth Dance Company
Runner-Up Emma Helms Legacy Dance Center
Runner-Up Katelin MacDonald Kim Massay Dance Productions
Runner-Up Kyra Mandrigues Midwest Dance Mechanix
Runner-Up Lena Martin Fayetteville Youth Dance Company
Runner-Up Cheyenne Needham DreamCatchers Dance Co
Runner-Up Tatum Richardson Epic Dance Studio
Runner-Up Rileigh San Angelo Legacy Dance Center
Runner-Up Ally Setser Williams Center Rhythm Factory
Runner-Up Geena Walton Dove Dance School

Teen Male BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Matt Elliott PC Dance Company
Runner-Up Griffin Massey Theatre Arts
Runner-Up Cory Sivils Tiffany's Performing Arts Studio

Senior Female BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Londyn Alexander International Conservatory of Performing Arts
Winner Katherine Litaker Williams Center Rhythm Factory
Winner Isabelle Roig Dance Branson
Runner-Up KateLinn Almand DreamCatchers Dance Co
Runner-Up Bailey Casillo Kim Massay Dance Productions
Runner-Up Kadyn Cole Kim Massay Dance Productions
Runner-Up Harley Durbin Danas Studio of Dance
Runner-Up Claire Frank PC Dance Company
Runner-Up Conner Gaszak PC Dance Company
Runner-Up Hanna Golden PRESTIGE
Runner-Up Hayden Helms Legacy Dance Center
Runner-Up Ali McClellan Rock City Dance Center
Runner-Up Abbie Swift South Tulsa Dance Co.
Runner-Up Avery Tiefenthaler South Tulsa Dance Co.
Runner-Up Jessie Troutman Kim Massay Dance Productions

Senior Male BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Joshua Bergner Calling Dance Academy
Winner Johnny Hackett South Tulsa Dance Co.
Runner-Up Blake Stanley Indiana Ballet Conservatory

StandOut in Tap

Placement Dancer Studio
Winner Sienna Busking PC Dance Company
Winner Sadie Pritchard Williams Center Rhythm Factory
Winner Hannah Blochowiak Tilt Dance Company
Winner Lauren Conkling South Tulsa Dance Co.
Winner Kendall Crain Point Performing Arts
Winner Dani Davis PC Dance Company
Winner Ava Goetz Williams Center Rhythm Factory
Winner Madison Green Dance Dynamics
Winner Kimberly Karjadi Oklahoma Performing Arts, Inc.
Winner Sloan Logsdon Jody Phillips Dance Company
Winner Abigayle Massey Point Performing Arts
Winner Macey McFarlane Kim Massay Dance Productions
Winner Lily McGee Attitudes Dance Studio
Winner AnnaMarie Pacione 5678 Dance Studio
Winner Berkley Reynolds Epic Dance Studio
Winner Mitch Stone Point Performing Arts
Winner Addison Thomas Dance Dynamics
Winner Piper Whitecotton Ovations Studio and Gym
Winner Dahlia Winders Teresa Byrd Dance

StandOut in Jazz

Placement Dancer Studio
Winner Audrey Whitehead Williams Center Rhythm Factory
Winner Alexa Allen Kim Massay Dance Productions
Winner Raelyn Backman Platinum Dance Company
Winner Maddie Bacon The Dance Company
Winner Emily Bagwell The Dance Company
Winner Tabby Baltes Point Performing Arts
Winner Taylor Brannam Dance Dynamics
Winner Caroline Briggs Kinetic Arts Dance Studio
Winner Harper Burgy Elite Dance of Tulsa
Winner Samantha Bylak Williams Center Rhythm Factory
Winner Gabby Byus DreamCatchers Dance Co
Winner Teagan Caughron Theatre Arts
Winner Jillian Christner PRESTIGE
Winner Chloe Cofer Dance Branson
Winner Kennedy Coker Dance Prodigy Studios
Winner Lauren Cox South Tulsa Dance Co.
Winner Breeana Crutchfield Elite Dance of Tulsa
Winner Seirra Delia Dance Branson
Winner Isabella Desbarre Elite Dance of Tulsa
Winner Abbey Dombek Kim Massay Dance Productions
Winner Lilly Edwards Epic Dance Studio
Winner Breanne Elwell Kim Massay Dance Productions
Winner Sophi Evans South Tulsa Dance Co.
Winner Kay Fisher Dance Prodigy Studios
Winner Grayson Flaherty Kim Massay Dance Productions
Winner Reese Folmar Theatre Arts
Winner Mackenzie Gallagher Epic Dance Studio
Winner Austella Gallagher Encore! Dance Cos.
Winner Campbell Garoutte Epic Dance Studio
Winner Mackenzie Godfrey Dance Branson
Winner Peyton Gordon PC Dance Company
Winner Anna Gregory Kim Massay Dance Productions
Winner Sarah Gudgel PC Dance Company
Winner Graycen Guthrie Epic Dance Studio
Winner Zoe Hahn Williams Center Rhythm Factory
Winner Gabriella Hardy South Tulsa Dance Co.
Winner Jayci Hobson [N/A]
Winner Avery Holt Pam's Academy of Dance
Winner Tatum Hopkins Grace Dance Center
Winner Brooklynn Huffer The Pointe PAC
Winner Amanda Hurst Epic Dance Studio
Winner Keelee Hutchins Williams Center Rhythm Factory
Winner Abbegayle James Epic Dance Studio
Winner Camryn Kirkland Kim Massay Dance Productions
Winner Emily Knotts Williams Center Rhythm Factory
Winner Claire Lambeth Dance Branson
Winner Morgyn Mandrigues Midwest Dance Mechanix
Winner Kaylee Marler Point Performing Arts
Winner Reagan Massay Massay's Dance Star Productions
Winner Gracie Matthews 5678 Dance Studio
Winner Hannah Mauch Dance Prodigy Studios
Winner Sierrah Molina Dance Dynamics
Winner Talle Olsen Power House of Dance
Winner Audrey Pape Elite Dance of Tulsa
Winner Blair Peak Theatre Arts
Winner Kailee Pinkleton Williams Center Rhythm Factory
Winner Regan Pittman Sherry's Dance Center
Winner Addison Price Epic Dance Studio
Winner Karsyn Reed DreamCatchers Dance Co
Winner Avery Robertson Massay's Dancestar Productions
Winner Jaselyn Rossman Patti Parrish School of Dance
Winner Mackenzie Sherron Williams Center Rhythm Factory
Winner Acacia Simmons Point Performing Arts
Winner Kyla Spain Epic Dance Studio
Winner Lexi Sterling Williams Center Rhythm Factory
Winner Mallory Stewart Rock City Dance Center
Winner Jaden Stone Elite Dance of Tulsa
Winner Caitie Sweeney 5678 Dance Studio
Winner Sarah Szukala Epic Dance Studio
Winner Olivia Tardibono Victory Dance
Winner Jenna Thomas The Pointe PAC
Winner Randi Tucker South Tulsa Dance Co.
Winner Maddie Westbrock That's Dancing! Dance Studio
Winner Skyler White Attitudes Dance Studio
Winner Chloe Williams Tiffany's Performing Arts Studio
Winner Norah Wilson Center Stage Performing Arts and Acrobatics
Winner McKenna Winders Teresa Byrd Dance
Winner Jordan Wood South Tulsa Dance Co.
Winner Elizabeth Wright Movement Innovations Dance Studio
Winner Olivia Yi Kim Massay Dance Productions
Winner Katie Rose Youngblood Dance Branson

StandOut in Ballet

Placement Dancer Studio
Winner Caroline Bagwell The Dance Company
Winner Brooklyn Bennett Dove Dance School
Winner Victoria Bogomilova Williams Center Rhythm Factory
Winner Mia Boulanger Platinum Dance Company
Winner Abigail Cecil Pam's Academy of Dance
Winner Julia Cummings Platinum Dance Company
Winner Alexis Deacon Williams Center Rhythm Factory
Winner Daehlyn Ellis Williams Center Rhythm Factory
Winner Audrey Ellis Dance Dynamics
Winner Skye Epley Cabot Dance Academy
Winner Payton Fant Williams Center Rhythm Factory
Winner Chloe Farr Tiffany's Performing Arts Studio
Winner Reagan Foley Williams Center Rhythm Factory
Winner Faith Folger Patti Parrish School of Dance
Winner Maddi Gottschalk Epic Dance Studio
Winner Caitlyn Hankins Victory Dance
Winner Hayden Hansen South Tulsa Dance Co.
Winner Ashley Johnson Patti Parrish School of Dance
Winner Karli Krisulevicz PC Dance Company
Winner Addison Martin Midwest Dance Mechanix
Winner Avery Mathena Kim Massay Dance Productions
Winner Emmy Miller Elite Dance of Tulsa
Winner Anie Simon Tilt Dance Company
Winner Skylee Simpson Pam's Academy of Dance
Winner Faith Stoner The Pointe PAC
Winner Lynleigh Strong Jenks Dance Academy
Winner Abigail Tardibono Victory Dance
Winner Taylor Vanderpluym Dance Branson

Die Hard Dancer

Placement Dancer Faculty Studio
Winner Reese Daniels Danny Lawn Kim Massay Dance Productions
Winner Isabel Fish Anthony Morigerato Tilt Dance Company
Winner Teegan Franklin Denise Wall DreamCatchers Dance Co
Winner Jaliyah Graham Will Loftis Williams Center Rhythm Factory
Winner Shelby Hornsby Travis Wall Dance Prodigy Studios
Winner Peyton Koepke Lindsay Leuschner The Pointe PAC
Winner Karlee Payne Chantel Aguirre Theatre Arts
Winner Bailey Reynolds Ray Leeper Epic Dance Studio
Winner Ethan Sauer Ivan Koumaev Platinum Dance Company
Winner Gillian Thompson Stacey Tookey Applause Studios

StandOut in Hip-Hop

Placement Dancer Studio
Winner Abbigail Baird The Dance Department
Winner Courtlyn Burton Epic Dance Studio
Winner Caroline Campbell Williams Center Rhythm Factory
Winner Gloria Castillo PC Dance Company
Winner Ryan Davis Williams Center Rhythm Factory
Winner Jasmine Fuentes Dean's School of Dance
Winner Courtney Gerber Attitudes Dance Studio
Winner Taylor Gordon PC Dance Company
Winner Josie Hodges Dean's School of Dance
Winner Zoie Hudson Elite Dance of Tulsa
Winner Trinity Johns Pam's Academy of Dance
Winner Kayla Marquez Dean's School of Dance
Winner Makenzie Mason Dove Dance School
Winner Macy McKown Dance Unlimited
Winner Brooklyn Muller A Piedi Dance Company
Winner Erin Penning Point Performing Arts
Winner Emma Phibbs PC Dance Company
Winner Joe Robb Dance Dynamics
Winner Aniken Sanchez A Piedi Dance Company
Winner Isabella Scuilla Legacy Dance Center
Winner Madison Seiloff PC Dance Company
Winner Landrie Shackelford Kim Massay Dance Productions
Winner Athena Wang Williams Center Rhythm Factory
Winner Julie Williamson The Pointe PAC
Winner Peyton Winsett Kim Massay Dance Productions