Calgary Results

Back to Past Seasons

mini • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Departed  (Alexis DeLucas)  YYC Dance Project
2nd The Wait  (Alexandra Schmidt)  YYC Dance Project
3rd Through Falling Snow  (Samantha Eve)  The DanceLAB Studios
4th Favourite Things  (Sofia Carriere)  YYC Dance Project
5th Yellow  (Emily Armstrong)  YYC Dance Project
6th Sweet Blossom  (Taylor Sakwi)  Shelley Shearer School of Dance
7th This Place Is A Shelter  (Morgan Rice)  Shelley Shearer School of Dance

junior • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Nothing Can Separate Us  (Brynne Abgrall)  Shelley Shearer School of Dance
2nd Tell Me Your Name  (Bella Klassen)  YYC Dance Project
3rd Timepiece  (Taryn Miller)  YYC Dance Project
4th Lost  (Peyton MacDonald)  YYC Dance Project
5th Moonstruck  (Tiara Bates)  YYC Dance Project
6th Threnody  (Evan Tysowski)  YYC Dance Project
6th Cut The World  (Autumn Thom)  YYC Dance Project
7th 9 Crimes  (Charlotte Foldes)  Bobbie's School of Performing Arts
8th Split Second  (Emma Stephen)  YYC Dance Project
9th Torn  (Taylor Walters)  YYC Dance Project
10th Resolve  (Kimberly Newman)  YYC Dance Project
10th Let Go  (Tatum Tanner)  YYC Dance Project
10th I See Fire  (Kylan Wagner)  Leader School of Dance

junior • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Out of Depths YYC Dance Project
2nd Super Girls Shelley Shearer School of Dance

teen • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Fields  (Lauren Shaw)  West Coast School of The Arts
2nd Lonesome Valley  (Brianna Del Mundo)  YYC Dance Project
3rd Cry Me A River  (Talia Seitel)  Murrieta Dance Project
4th Chain Hang Low  (Joshua Beauchamp)  Zero Gravity Dance
5th Southern  (Taylor Nunez)  West Coast School of the Arts
5th Sand  (Daniel Palladino)  Shelley's Dance Company
5th Wildflowers  (Jade Marion-Suciu)  YYC Dance Project
6th Over  (Shaelene Standing)  YYC Dance Project
7th Fresco  (M'Kayla Kongnetiman)  Drewitz Dance Production
8th Remember  (Hailey Olfert)  Shelley Shearer School of Dance
9th Chasing Shadows  (Kylie Despins)  Shelley Shearer School of Dance
10th Luminous  (Alexandra Sdrolias)  Shelley Shearer School of Dance

teen • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Latch Zero Gravity Dance
2nd Incomplete Prestige Dance Academy INC
3rd Runaway Baby Shelley Shearer School of Dance

teen • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Down The Aisle Zero Gravity Dance

senior • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Ghost  (Kieran Macdonald)  Shelley's Dance Company
2nd Asht  (Anna Fortier)  YYC Dance Project
2nd Lost Song  (MacKenzie Howse)  Shelley's Dance Company
3rd Your Day Will Come  (Jake Poloz)  Shelley's Dance Company
4th Speech Of Foxes  (Mikalina Rylance)  Shelley's Dance Company
5th Limitless  (Kennedy Bennett)  Shelley's Dance Company
6th Keep Coming  (Shannon Lin)  Dance Theme Ltd.
7th Because of You  (Madisen Hystad)  Danscott
8th Glacier  (Sydney Moncrieff)  Absolute Dance Inc
9th The Only Fault  (Risa Larmand)  Shelley's Dance Company
10th Home  (Ella Gamblin)  Danzmode

senior • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Dealing With Change Danscott
2nd Leave Shelley's Dance Company
3rd Dirty Laundry Absolute Dance Inc

mini / junior • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st You'll Be In My Heart Pas De Deux Hawaii

mini / junior • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st Vio Vorrum Sma Stars Dance Studio

mini / junior • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st Roll Out Pas De Deux Hawaii

mini / junior • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Mr. J Pas De Deux Hawaii

mini / junior • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st Moana Pas De Deux Hawaii

mini / junior • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st Hairspray Pas De Deux Hawaii

mini / junior • specialty

Place Routine/Dancer Studio
1st Encounter Aspire Dance Studio

mini / junior • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st I've Got Rhythm Long Life Dance Company

mini / junior • improvisation

Place Routine/Dancer Studio
1st Improvisation Tawn Marie's Dance Center

teen / senior • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st Coppelia Variation Tampa Bay Dance Academy

teen / senior • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st River Pas De Deux Hawaii

teen / senior • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st Addiction L.A. Dance

teen / senior • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Toy Soldier L.A. Dance

teen / senior • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st How Can It Be L.A. Dance

teen / senior • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st Momma West Florida Dance Center

teen / senior • specialty

Place Routine/Dancer Studio
1st Drop DanceTown

teen / senior • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st Din Da Da L.A. Dance

teen / senior • improvisation

Place Routine/Dancer Studio
1st TBD Dance Studio 111

Mini Female BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Sofia Carriere YYC Dance Project
Winner Alexis DeLucas YYC Dance Project
Winner Samantha Eve The DanceLAB Studios
Winner Alexandra Schmidt YYC Dance Project
Winner Brooke Shaw West Coast School of The Arts
Winner Camryn Visser Drewitz Dance Productions
Runner-Up Gracie Arcand Zero Gravity Dance
Runner-Up Emily Armstrong YYC Dance Project
Runner-Up Ellie Bradshaw The Dance Factory
Runner-Up Ashleigh Campbell Centre Stage Dance Inc.
Runner-Up Harlee Crisp Prestige Dance Academy INC
Runner-Up Sydney Ladd Edmonton Dance Factory
Runner-Up Elle McKinnon The DanceLAB Studios
Runner-Up Audrey Parnell Drewitz Dance Productions
Runner-Up Taylor Sakwi Shelley Shearer School of Dance

Mini Male BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Gabe Balicanta Centre Stage Dance Inc.
Runner-Up James Crowle Zero Gravity Dance
Runner-Up Korbin McCaig The Alberta Dance Academy

Junior Female BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Brynne Abgrall Shelley Shearer School of Dance
Winner Charlotte Foldes Bobbie's School of Performing Arts
Winner Bella Klassen YYC Dance Project
Winner Peyton MacDonald YYC Dance Project
Winner Taryn Miller YYC Dance Project
Winner Autumn Thom YYC Dance Project
Runner-Up Tiara Bates YYC Dance Project
Runner-Up Kiya Gardiner Boundless Dance Studio
Runner-Up Emily Gutierrez YYC Dance Project
Runner-Up Clara Kearl Tanya's Dance Worx
Runner-Up Megan Keenan Absolute Dance Inc
Runner-Up Kimberly Newman YYC Dance Project
Runner-Up Lola O'Regan YYC Dance Project
Runner-Up Dasha Rice Shelley Shearer School of Dance
Runner-Up Vanessa Rickards YYC Dance Project
Runner-Up Halle Robinson YYC Dance Project
Runner-Up Emma Stephen YYC Dance Project
Runner-Up Tatum Tanner YYC Dance Project
Runner-Up Ella Turner Boundless Dance Studio
Runner-Up Evan Tysowski YYC Dance Project
Runner-Up Taylor Walters YYC Dance Project

Junior Male BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Kylan Wagner Leader School of Dance
Runner-Up Joshua Mbaso The Alberta Dance Academy

Teen Female BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Brianna Del Mundo YYC Dance Project
Winner Taylor Nunez West Coast School of the Arts
Winner Talia Seitel Murrieta Dance Project
Winner Lauren Shaw West Coast School of the Arts
Winner Shaelene Standing YYC Dance Project
Runner-Up Jennifer Chu Danzmode Productions
Runner-Up Kaylee Fullarton SGSDance
Runner-Up Taylor Funk Shelley's Dance Company
Runner-Up Maesie Kostynuik YYC Dance Project
Runner-Up Jade Marion-Suciu YYC Dance Project
Runner-Up Rachel Murray Tri-City Dance Centre
Runner-Up Alexandra Sdrolias Shelley Shearer School of Dance
Runner-Up Zoe Sprunt YYC Dance Project
Runner-Up Helayna Szentmiklossy YYC Dance Project
Runner-Up Elizabeth Szentmiklossy YYC Dance Project
Runner-Up Andrea Tarbay YYC Dance Project
Runner-Up Amelia Van't Riet YYC Dance Project

Teen Male BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Daniel Palladino Shelley's Dance Company
Winner Luke Stanich Danscott

Senior Female BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner MacKenzie Howse Shelley's Dance Company
Winner Jamie Johnson Airborne Dance Centre
Runner-Up Emily Boorman Airborne Dance Centre
Runner-Up Madison Bulloch The Dance Factory
Runner-Up Anna Fortier YYC Dance Project
Runner-Up Megan Guay Shelley's Dance Company
Runner-Up Risa Larmand Shelley's Dance Company
Runner-Up Hannah McCarthy Absolute Dance Inc
Runner-Up Hannah Olsson Dance Co.
Runner-Up Helena Rickards Strive Dance Academy
Runner-Up Mikalina Rylance Shelley's Dance Company
Runner-Up Madeleine Storms Dance Theme Ltd.
Runner-Up Carleen Zouboules Strive Dance Academy

Senior Male BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Nathan Hirschaut Club Dance Studio
Winner Kieran Macdonald Shelley's Dance Company
Runner-Up Danny Jamieson SGSDance
Runner-Up Dylan MacPhail [N/A]
Runner-Up Evan Morash Danscott
Runner-Up Jake Poloz Shelley's Dance Company

StandOut in Tap

Placement Dancer Studio
Winner Erin Alderson Prestige Dance Academy INC
Winner Mary Armstrong YYC Dance Project
Winner Erica Bartole Prestige Dance Academy INC
Winner Denae Benard Prestige Dance Academy INC
Winner Ruby Cook Prestige Dance Academy INC
Winner Ashley Gagne Ambition Performing Arts Inc.
Winner Kendrey Gillespie Prestige Dance Academy INC
Winner Kate Gombar Tri-City Dance Centre
Winner Jordan Grant Beaumont Society School of Dance
Winner Mckinna Gunderson Prestige Dance Academy INC
Winner Ashlee Hidalgo Centre Stage Dance Inc.
Winner Mya Hill Airborne Dance Centre
Winner Jerica Hoskins-Turenne [N/A]
Winner Lisa Kotelniski Shelley's Dance Company
Winner Hailey Kragelj Tri-City Dance Centre
Winner Katie McDonald Airborne Dance Centre
Winner Brianna Newman The Dance Factory
Winner Joshua Pchajek Shelley Shearer School of Dance
Winner Trinity Smith Across The Floor Dance Studio
Winner Evelyn Strilchuk Ambition Performing Arts Inc.
Winner Madison Tory Prestige Dance Academy INC
Winner Alexis Tucker Tri-City Dance Centre

StandOut in Jazz

Placement Dancer Studio
Winner Annika Anderson Boundless Dance Studio
Winner Ava Arcand Zero Gravity Dance
Winner Amy Brightwell Boundless Dance Studio
Winner Jacqueline Buhler SGSDance
Winner Emily Carter SGSDance
Winner Carly Charters Danscott
Winner Denise Chu Prestige Dance Academy INC
Winner Kennedy Cikaluk Edmonton Dance Factory
Winner Alyssa Corbeil Shelley's Dance Company
Winner Alyssa Del Degan Boundless Dance Studio
Winner Mya Dollery Zero Gravity Dance
Winner Emerson Dugas Boundless Dance Studio
Winner Kennedy Dusyk SGSDance
Winner Hailey Feser Dance Theme Ltd.
Winner Haley Fisher Drewitz Dance Productions
Winner Liana Forss Shelley's Dance Company
Winner Ella Gamblin Danzmode Productions
Winner Cameron Gelinas Airborne Dance Centre
Winner Zoe Gervais Edmonton Dance Factory
Winner Julia Grisdale Boundless Dance Studio
Winner Lee Haines Prestige Dance Academy INC
Winner Alex Hutchison Strive Dance Academy
Winner Petra Ihns Turning Pointe Dance Studio
Winner Claire Jackson The Alberta Dance Academy
Winner Sarah Keats SGSDance
Winner Mckayla Kirkpatrick SGSDance
Winner Allison Kozak Dance Theme Ltd.
Winner Raegan Ladd Edmonton Dance Factory
Winner Tori Ladd Edmonton Dance Factory
Winner Anna Lalonde Bella Dance Academy
Winner Shannon Leung Prestige Dance Academy INC
Winner Katelyn Lo Prestige Dance Academy INC
Winner Sadie Macalolooy Zero Gravity Dance
Winner Shaelyn Mattix Kootenay Dance Academy
Winner Danica McCallum Boundless Dance Studio
Winner Lauren Mendes SGSDance
Winner Jenna Mierow JD's Fabulous feet
Winner Ava Miskic Prestige Dance Academy INC
Winner Sydney Moncrieff Absolute Dance Inc
Winner Taya Morrow Airborne Dance Centre
Winner Madi Murphy Counterpoint Dance Academy
Winner Faith Nobert Zero Gravity Dance
Winner Hailey Olfert Shelley Shearer School of Dance
Winner Kaylee Purdie Shelley Shearer School of Dance
Winner Megan Rogers The Alberta Dance Academy
Winner Dana Rose Prestige Dance Academy INC
Winner Kenzie Ryan Zero Gravity Dance
Winner Brianna Schonke Dance Soul
Winner Courtney Sprunt YYC Dance Project
Winner Brooklyn Thom YYC Dance Project
Winner Makenna Walker DanceCo Ltd.
Winner Julia Zanon Dance Theme Ltd.

StandOut in Ballet

Placement Dancer Studio
Winner Kennedy Balan Prestige Dance Academy INC
Winner Alyssa Bartole Prestige Dance Academy INC
Winner Laine Benard Prestige Dance Academy INC
Winner Kennedy Bennett Shelley's Dance Company
Winner Reese Bennett Shelley's Dance Company
Winner Trinity Burke Spokane Elite Dance Studio
Winner Elena Dansereau Prestige Dance Academy INC
Winner Lauren Del Degan Boundless Dance Studio
Winner Kylie Despins Shelley Shearer School of Dance
Winner Sage Dillabough Tri-City Dance Centre
Winner Grace Dugdale Prestige Dance Academy INC
Winner Brooke Emery Boundless Dance Studio
Winner Dannica England Jds Fabulous Feet
Winner Halle Ferdinand Zero Gravity Dance
Winner Avery Goforth Zero Gravity Dance
Winner Bella Hilton Boundless Dance Studio
Winner Natalie Humphreys Counterpoint Dance Marda Loop
Winner Madisen Hystad Danscott
Winner Cydney Jackson Prestige Dance Academy INC
Winner Mara Larmand DanceCo Ltd.
Winner Kim Main YYC Dance Project
Winner Mila Martinez Boundless Dance Studio
Winner Keili Masicotte YYC Dance Project
Winner Alexa McKinnon The DanceLAB Studios
Winner Sophia Mendes SGSDance
Winner Grace Metcalfe SGSDance
Winner Lauren Michaud Prestige Dance Academy INC
Winner Sierra Mihaleheon Airborne Dance Centre
Winner Taylor Mytko Shelley's Dance Company
Winner Ayva Pelissier Boundless Dance Studio
Winner Izel Pienaar Strive Dance Academy - Red Deer
Winner Kira Sabharwal Counterpoint Dance Marda Loop
Winner Serafina Savino Prestige Dance Academy INC
Winner Carly Sieb Prestige Dance Academy INC
Winner Shaelene Smith Ambition Performing Arts Inc.
Winner Nichola Stenzel Zero Gravity Dance
Winner Isabella Swan Prestige Dance Academy INC
Winner Megan Tulloch Boundless Dance Studio
Winner Ailia Van Rheenen The DanceLAB Studios
Winner Sydney Vanrobaeys Dance On Edge Inc
Winner Marlee Verhun Step by Step School of Dance
Winner Josette Wong Prestige Dance Academy INC
Winner Taytum Woods Zero Gravity Dance

Die Hard Dancer

Placement Dancer Faculty Studio
Winner Joshua Beauchamp Kenny Wormald Zero Gravity Dance
Winner Kira Cooper Chantel Aguirre Tri-City Dance Centre
Winner M'Kayla Kongnetiman Anthony Morigerato Drewitz Dance Production
Winner Kate Langille Stacey Tookey Prestige Dance Academy INC
Winner Austin McAra Ray Leeper Kootenay Dance Academy
Winner Brianna Oevering Will Loftis Ambition Performing Arts Inc.
Winner Milaina Robinson Denise Wall Absolute Dance Inc
Winner Alliah Sampson Travis Wall Prestige Dance Academy INC
Winner Sarah Stephen Mark Meismer YYC Dance Project

StandOut in Hip-Hop

Placement Dancer Studio
Winner Alia Andercheck Prestige Dance Academy INC
Winner Hudson Arksey The DanceLAB Studios
Winner Mikaela Beall Dance Theme Ltd.
Winner Emma Bradshaw The Dance Factory
Winner Calvin Brule Shuswap Okanagan Dance Acaemy
Winner Evangeline Frostad Counterpoint
Winner Kaitlyn Hodgins Edmonton Dance Factory
Winner Danica Hofer Dance Soul
Winner Mieko Isaac Dance Soul
Winner Megan Lawrence Shelley's Dance Company
Winner Cassie Mann Edmonton Dance Factory
Winner Angela McInnes Edmonton Dance Factory
Winner Amani Merhej Edmonton Dance Factory
Winner Presli O'Donnell Dance Connection
Winner Tessa Sawka The Dance Factory
Winner Katie Schauerte Bella Dance Academy
Winner Riley Schutz The DanceLAB Studios
Winner Mariah St. Jean Edmonton Dance Factory
Winner Chloe Trifaux Dance On Edge Inc
Winner Tia Wildeman Ambition Performing Arts Inc.
Winner Tatum Willey Prestige Dance Academy INC