Toronto Results

Back to Past Seasons

mini • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Hallelujah  (Casey Tran)  The Dance Zone
2nd Ain't That A Kick  (Jonathan Paula)  The Dance Zone

junior • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Transcendence  (Daniel Paula)  The Dance Zone
2nd Vitality  (Madison Moonan)  LIV Travel Dance Team
3rd All Shook Up  (Ashley Doel)  A2Y Dance Inc
4th Mr. Monotony  (Sydney Nielsen)  Tandem Studios
5th Speeches  (Alexandra Giannitti)  The Dance Zone
6th Emphasis  (Tess Pepetone)  Dancemakerz
7th I Am Piano  (Olivia Spano)  Dancemakerz
8th A Little Party  (Ava Ansari)  Tap Dance Centre
9th Topsy Turvy  (Drake McKever)  BTS Dance
10th Hot Note  (Portia Ferguson)  Creative Edge Dance Academy

teen • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Arcadia  (Denise Goping)  Canadian Dance Company
2nd When I Lost My Heart To You  (Cassandra D'Agostino)  The Dance Zone
3rd Under the Bridges  (Lauren Yakima)  Noretta Dunworth School of Dance
4th Possession  (Hayley Nault)  One Dance Company
5th La vie en Rose  (Maddison Eby)  Star Performance Academy
6th Near Light  (Alyssa Huleatt)  Port Perry Dance Academy
7th Silent Night  (Hannah Doel)  A2Y Dance Inc
8th Twice  (Madelaine Basso)  The Dance Zone
9th Stand a Little Closer  (Alex Thaler)  Star Performance Academy
10th Improv  (Brian Hooper)  Canadian Dance Company

senior • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st When I Go  (Kelly Donoff)  Dancemakerz
2nd Improv  (Katrina Khachi)  Canadian Dance Company
3rd I Wanna Go  (Kayla Victor)  One Dance Company
4th Correspondence  (Maddi Lee)  Star Performance Academy
5th The Final Breath  (Grayson Wadsworth)  Ballet Etc
6th Unforgettable Sin  (Emmalyne Hietikko)  Burlington Studio Dance
7th I Won't Carry You  (Meaghan DiBiase)  The Dance Zone
8th You Make Beautiful Things  (Kurtis Grimaldi)  Needhams
9th Should ove Let you Go  (Hayley Rourke)  Star Performance Academy
10th Home Alone  (Jill Woodfine)  Elite Dance

mini / junior • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st Habenera Seville Joanne Chapman School of Dance

mini / junior • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st Prone Danz Studio (Costa Rica)

mini / junior • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st The Band Stars Dance Studio

mini / junior • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Thumbs Honolulu Dance Studio & Boogie Down Prod.

mini / junior • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st See You Shining Dance Unlimited

mini / junior • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st Le Jazz Hot Joanne Chapman School of Dance

mini / junior • specialty

Place Routine/Dancer Studio
1st Nostalgic CC & Co. Dance Complex

mini / junior • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st Cute Leighton Dance Project

mini / junior • improvisation

Place Routine/Dancer Studio
1st Improv Echo Summit Dance Shoppe

teen / senior • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st Le Corsaire Variation Aspire Dance Academy

teen / senior • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st Chase No Face Jazzgoba Dance Academy

teen / senior • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st Quini Danceology

teen / senior • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Besame D'ansa Jazz Stage

teen / senior • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st For You Columbia City Jazz

teen / senior • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st Burlesque Joanne Chapman School of Dance

teen / senior • specialty

Place Routine/Dancer Studio
1st Please Don't Fall In Love Dance Empire of Miami

teen / senior • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st TBA Dance 4 Real

teen / senior • improvisation

Place Routine/Dancer Studio
1st Improv Yaya Summit Dance Shoppe

Mini Female BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Megan Adach Canadian Dance Company
Winner Alyssa Carpeneto Performing Dance Arts
Winner Gracie Serber Performing Dance Arts
Winner Casey Tran The Dance Zone
Runner-Up Nadia Begovic Art & Soul Dance Company
Runner-Up Samantha Bergman Canadian Dance Company
Runner-Up Adriana Caruso Canadian Dance Unit
Runner-Up Lucy Charlton Elite Danceworx
Runner-Up Valeria Chiappetta Canadian Dance Unit
Runner-Up Lauren D'Arsie Let's Dance Ltd.
Runner-Up Mishel Fux Evolution Dance Studio
Runner-Up Ciara Gifford-Forsythe PKS Dance Elite Ltd.
Runner-Up Yasmina Granic Canadian Dance Company
Runner-Up Indee Kwajah Premiere Dance Inc.
Runner-Up Sofia Natale DanzArts Toronto
Runner-Up Keira Paluzzi Art & Soul Dance Company
Runner-Up Isabella Rechichi Premiere Dance Inc.
Runner-Up Ainsley Rix Canadian Dance Company
Runner-Up Kate Roman Canadian Dance Company
Runner-Up Hailey Vultao Joanne Chapman School of Dance
Runner-Up Jasmine Wu Canadian Dance Company

Mini Male BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Stefano Bonomo Elite Danceworx
Winner Jackson Foley Performing Dance Arts
Runner-Up Logan Hand Canadian Dance Company
Runner-Up Jonathan Paula The Dance Zone
Runner-Up Kai Podruzny Elite Danceworx
Runner-Up Alexandru Stoica Canadian Dance Company
Runner-Up Declan Torres Elite Danceworx
Runner-Up Liam Wignall The NINE Dance Academy

Junior Female BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Isabella Baldino Joanne Chapman School of Dance
Winner Julia Carpeneto Performing Dance Arts
Winner Ashley Doel A2Y Dance Inc
Winner Courtney Lam Elite Danceworx
Winner Alexandra Rechichi Premiere Dance Inc.
Winner Emily Roman Canadian Dance Company
Runner-Up Rory Banfalvi The NINE Dance Academy
Runner-Up Naomi Bowen Joanne Chapman School of Dance
Runner-Up Zoe Cacciotti Happiness is...Dancing
Runner-Up Madison Cunha Canadian Dance Unit
Runner-Up Saharra Drayton Elite Danceworx
Runner-Up Lexa Edelstein Elite Danceworx
Runner-Up Gabriela Giraldo Canadian Dance Company
Runner-Up Zoe Glenn Canadian Dance Company
Runner-Up Lilli Jankovich Canadian Dance Company
Runner-Up Jersey Lake Canadian Dance Company
Runner-Up Kaitlyn Martini Performing Dance Arts
Runner-Up Madison Moonan LIV Travel Dance Team
Runner-Up Kyra Polera Performing Dance Arts
Runner-Up Payton Rix Canadian Dance Company
Runner-Up Laura Schwengers Bojangles Dance Arts
Runner-Up Brooklyn Slade Canadian Dance Company
Runner-Up Ella Staios Canadian Dance Company
Runner-Up Fiona Taylor Oakville Academy For The Arts
Runner-Up Isabella Vaglica Art & Soul Dance Company
Runner-Up Ivanna Vaitkus The NINE Dance Academy
Runner-Up Monika Valicek Canadian Dance Company
Runner-Up Hannah Warby Canadian Dance Company
Runner-Up Sierra Wignall The NINE Dance Academy
Runner-Up Kaliyah Williams Dance Inc.
Runner-Up Jaden Yoo Canadian Dance Company
Runner-Up Marlee Young The Dance Corps

Junior Male BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Brandon Ng Elite Danceworx
Winner Daniel Vargas The Dance Zone
Runner-Up Aidan Bell Canadian Dance Company
Runner-Up Araiius McCaughin Elite Danceworx
Runner-Up Aidan Reelis Oakville Academy For The Arts

Teen Female BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Madison Foley Performing Dance Arts
Winner Denise Goping Canadian Dance Company
Winner Sierra Kellman Elite Danceworx
Winner Kayla Lewis The Studio
Winner Jessy Lipke Canadian Dance Company
Runner-Up Shelby Bain Dance Inc.
Runner-Up Abi Bergman Canadian Dance Company
Runner-Up Nicole Carpeneto Performing Dance Arts
Runner-Up Madeline Cesario Joanne Chapman School of Dance
Runner-Up Cassandra D'Agostino The Dance Zone
Runner-Up Alicia Di Monte Art & Soul Dance Company
Runner-Up Olivia DiPietrantonio Canadian Dance Unit
Runner-Up Hannah Doel A2Y Dance Inc
Runner-Up Celina Ferraro Performing Dance Arts
Runner-Up Erin Ford Canadian Dance Company
Runner-Up Alyssa Huleatt Port Perry Dance Academy
Runner-Up Aysia Ianiero Art & Soul Dance Company
Runner-Up Olivia Jacque Bojangles Dance Arts
Runner-Up Grace Lethbridge Elite Danceworx
Runner-Up Brooklyn Lipke Canadian Dance Company
Runner-Up Jade Lowry Canadian Dance Unit
Runner-Up Taylor Moran Happiness is Dancing
Runner-Up Julia Novakovic Canadian Dance Company
Runner-Up Isabella Pereira Performing Dance Arts
Runner-Up Sophie Robitaille Happiness Is Dancing
Runner-Up Deanna Romano Performing Dance Arts
Runner-Up Katia Smith Elite Danceworx
Runner-Up Joselle Solarino Elite Danceworx
Runner-Up Vianna Vaitkus The NINE Dance Academy

Teen Male BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Julian Lombardi Canadian Dance Unit
Winner Findlay McConnell Elite Danceworx
Runner-Up Nathaniel Belnavis-Wright C.B. Dance Academy
Runner-Up Meghan Damrell Premiere Dance Inc.
Runner-Up Brian Hooper Canadian Dance Company
Runner-Up Tyler Hutchings Canadian Dance Company
Runner-Up Evan Iguanez The Dance Corps
Runner-Up Josh Lamb Canadian Dance Company
Runner-Up Jackson Lee Performing Dance Arts
Runner-Up Kyle Wegg Kali Andrews Dance Company

Senior Female BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Kae Kae Lee Performing Dance Arts
Winner Paulina Macias Elite Danceworx
Winner Karina Tassiopoulos Elite Danceworx
Runner-Up Kaylee Cacciotti Happiness is...Dancing
Runner-Up Bronwyn Cole Elite Danceworx
Runner-Up Sabrina Dallan The NINE Dance Academy
Runner-Up Kelly Donoff Dancemakerz
Runner-Up Brittany Hamilton Elite Danceworx
Runner-Up Courtney Martinec [N/A]
Runner-Up Kassie Montgomery Elite Danceworx
Runner-Up Justine Sanker Bold Dance Company
Runner-Up Alexandra Shovlin Canadian Dance Company
Runner-Up Sabrina Sinopoli Joanne Chapman School of Dance
Runner-Up Bailey Woodwark Joanne Chapman School of Dance

Senior Male BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Julian Elia Elite Danceworx
Winner Ty Forhan Elite Danceworx
Winner Jhaleil Swaby Elite Danceworx
Runner-Up Matthew D'Ippolito Canadian Dance Unit
Runner-Up Jordan Lipke Canadian Dance Company
Runner-Up Nick Moustakas Canadian Dance Company
Runner-Up Vincent Romeo Dana Hanes dance Company
Runner-Up Brian Ross Canadian Dance Company
Runner-Up Emmanuel Uddenberg Art & Soul Dance Company

StandOut in Tap

Placement Dancer Studio
Winner Ava Ansari Tap Dance Centre
Winner Madelaine Basso The Dance Zone
Winner Francesca Biondi Happiness is...Dancing
Winner Catrina Cuadra The Dance Zone
Winner Vienna Del Mastro Canadian Dance Company
Winner Gabriella Douglas The Dance Zone
Winner Naomi Dove-Travassos Canadian Dance Unit
Winner Sierra Drayton Elite Danceworx
Winner Dianna Farfaras All 4 One Dance Company
Winner Amber Faubert Happiness Is Dancing
Winner Jasmine Fauchere Canadian Dance Company
Winner Hailey Fauchere Canadian Dance Company
Winner Nyah Foran The Dance Corps
Winner Kate Ford Oakville Academy For The Arts
Winner Olivia Hagen Happiness is...Dancing
Winner Sydney Hoffer Evolution Dance Studio
Winner Brooke Lowry Canadian Dance Unit
Winner Gwynne Moritz C.B. Dance Academy
Winner Jaden Rand All 4 One Dance Company
Winner Arianna Rinella Performing Dance Arts
Winner Anisa Saouab Studio de danse Danielle
Winner Bianca Scalise-Papa The Dance PAC
Winner Kaya Zachariah Art & Soul Dance Company

StandOut in Jazz

Placement Dancer Studio
Winner Cassia Di Pierdomenico DanzArts Toronto
Winner Taylor Amato Art & Soul Dance Company
Winner Samantha Aparicio Canadian Dance Unit
Winner Arianna Baldassarra The NINE Dance Academy
Winner Isabella Begin Canadian Dance Company
Winner Zina Begovic Art & Soul Dance Company
Winner Kaja Beljo Happiness is...Dancing
Winner Trinity Bishop Katie's Dance Connection
Winner Llewellyn Boggs Performing Dance Arts
Winner Athena Bowman Evolution Dance Studio
Winner Caitlin Braun Dynamic Dance Force Inc.
Winner Alessia Brevetti Joanne Chapman School of Dance
Winner Lexie Brown Premiere Dance Inc.
Winner Emily Cayuga Canadian Dance Company
Winner Cameron Chong Elite Danceworx
Winner Sierra Cosentino Dancemakerz
Winner Sabrina D'Addario DanzArts Toronto
Winner Taylor Davis Canadian Dance Company
Winner Melanie DeMelo Canadian Dance Unit
Winner Tatiana Depass Elite Danceworx
Winner Brianna Dillett Canadian Dance Company
Winner Rosalie Elia Elite Danceworx
Winner Brisa Espiritu The Dance Corps
Winner Isabella Feagan Bojangles Dance Arts
Winner Rachel Fos The Dance Corps
Winner Grace Frawley Happiness Is Dancing
Winner Maiya Frias Joanne Chapman School of Dance
Winner Michela Fricano Canadian Dance Company
Winner Logan Gallinger Elite Danceworx
Winner Yasmina Gallo Canadian Dance Unit
Winner Emma Good Ireland Academy of Dance
Winner Olivia Granic Canadian Dance Company
Winner Lili Gray York Dance Academy
Winner Kohana Haque Art & Soul Dance Company
Winner Abby Harjono Elite Danceworx
Winner Sage Henderson Katie's Dance Connection
Winner Abbie Herriot Carol Kitchen's Dance Center
Winner Emmalyne Hietikko Burlington Studio Dance
Winner Emma Holt Canadian Dance Company
Winner Sarina Jeffcoat Elite Danceworx
Winner Morial Joseph Canadian Dance Company
Winner Mattie Kapogianis Performing Dance Arts
Winner Aleah Kaune Bojangles Dance Arts
Winner Sofia Khachi Canadian Dance Company
Winner Kelsi Knowles Dynamic Dance Force Inc.
Winner Sofia Lambert Canadian Dance Company
Winner Morgan Lawrie Dance Inc.
Winner Sydney LeClair Jo Read Dance
Winner Makayla Leelook Bojangles Dance Arts
Winner Sophia Levin LIV Travel Dance Team
Winner Brynn Levitt Canadian Dance Company
Winner Megan Lodge Canadian Dance Unit
Winner Evelyn Lombardi Canadian Dance Unit
Winner Heather Lopinski Canadian Dance Company
Winner Amanda Lowry Canadian Dance Unit
Winner Jade Lyn Elite Danceworx
Winner Nikko Mantis Dance Inc.
Winner Simona Mastromartino Evolution Dance Studio
Winner Katie McAvoy Canadian Dance Company
Winner Terra McCloskey Canadian Dance Unit
Winner Katrina McIntosh Dance Inc.
Winner Christina McIntosh Canadian Dance Company
Winner Grace McKinley Joanne Chapman School of Dance
Winner Marley Mehta [N/A]
Winner Emily Melo BOLD Dance Company
Winner Ashley Mendes The Dance Zone
Winner Lorena Misiewicz Oakville Academy For The Arts
Winner Alexa Missios Creative Edge Dance Studio
Winner Jenna Moran Happiness is Dancing
Winner Martina Morello Evolution Dance Studio
Winner Elizabeth Morland Gotta Dance
Winner Leah Moses DanzArts Toronto
Winner Leyla Munoz Art & Soul Dance Company
Winner Poppy Munro Canadian Dance Company
Winner Sara Naidoo Canadian Dance Company
Winner Noelle Natale Canadian Dance Unit
Winner Trisha Ng Sandra Amodeo Dance Studio
Winner Olivia Novielli Performing Dance Arts
Winner Addyson Nutzenberger Canadian Dance Company
Winner Cameron O'Daiskey Happiness is...Dancing
Winner Simone Ocvirk The NINE Dance Academy
Winner Jenna Orsava Dance Inc.
Winner Nicole Peca Art & Soul Dance Company
Winner Sienna Pesino The Dance Corps
Winner Kaia Pesino The Dance Corps
Winner Kayla Piccirillo Art & Soul Dance Company
Winner Emily Pisani The Dance Corps
Winner Vanessa Piselli Art & Soul Dance Company
Winner Samantha Rappitt Elite Danceworx
Winner Rebecca Reeve Dynamic Dance Force Inc.
Winner Sierra Resendes Oakville Academy For The Arts
Winner Dalia Ricci Performing Dance Arts
Winner Sofia Rigakos Performing Dance Arts
Winner Savannah Rinella Performing Dance Arts
Winner Garbriella Robinson Kali Andrews Dance Company
Winner Kelis Robinson Dance Inc.
Winner Marianne Rojas Oakville Academy For The Arts
Winner Sabrina Rosati Canadian Dance Unit
Winner Alison Scholes Canadian Dance Company
Winner Camila Servin Performing Dance Arts
Winner Chiara Sgrignoli Canadian Dance Unit
Winner Ashley Shulman Evolution Dance Studio
Winner Eden Slifkas The Bisland Dance Centre Inc
Winner Destini Small-Allen Joanne Chapman School of Dance
Winner Emma Smith Elite Danceworx
Winner Joeigh Smith Canadian Dance Company
Winner Jaidyn Smith Canadian Dance Company
Winner Sabrina Stallone Performing Dance Arts
Winner Emma Jaye Sunga The Dance Corps
Winner Jennifer Surtees Annex Dance Academy
Winner Genevieve Sutherns Emotion Dance Company
Winner Isabella Tait Art & Soul Dance Company
Winner Jocelyn Tang Evolution Dance Studio
Winner Vivian Taurasi The NINE Dance Academy
Winner Rosemary Traitses Canadian Dance Unit
Winner Mya Vultao Joanne Chapman School of Dance
Winner Kylie Walker Premiere Dance Inc.
Winner Tehya Zachariah Art & Soul Dance Company

StandOut in Ballet

Placement Dancer Studio
Winner Adina Birnbaum Katie's Dance Connection
Winner Alexis Brown C.B. Dance Academy
Winner Madison Carby Canadian Dance Company
Winner Dannica Carpio Oakville Academy For The Arts
Winner Jessica Cholette Dynamic Dance Force Inc.
Winner Nicole Dreher Dynamic Dance Force Inc.
Winner Portia Ferguson Creative Edge Dance Academy
Winner Olivia Koren Canadian Dance Company
Winner Megan LeBlanc Kali Andrews Dance Company
Winner Genevieve Luneau Kali Andrews Dance Company
Winner Hannah Lyytikainen Canadian Dance Company
Winner Emilee Marshall Premiere Dance Inc.
Winner Isobel McLean All 4 One Dance Company
Winner Taylor McLennan BOLD Dance Company
Winner Naomi Mitoma Happiness Is Dancing
Winner Samantha Paige The NINE Dance Academy
Winner Camryn Patterson [N/A]
Winner Kaitlin Pelletier Independent Dance Movement
Winner Mackenzie Pelletier Independent Dance Movement
Winner Chloe Reelis Oakville Academy For The Arts

Die Hard Dancer

Placement Dancer Faculty Studio
Winner Marley Burke Ivan Koumaev Elite Danceworx
Winner Teesa Dimacali Channing Cooke The Dance Corps
Winner Tiore Hamilton Kim McSwain Joanne Chapman School of Dance
Winner Carter Musselman Jason Parsons Bojangles Dance Arts
Winner Jordan Occhiuto Anthony Morigerato Emotion Dance Company
Winner Vanessa Pegotski Chebar Williams Strictly Dance
Winner Dore Small-Allen Will Loftis Joanne Chapman School of Dance
Winner Maija Smith Ray Leeper Canadian Dance Company
Winner Vanessa Staffiere Denise Wall Canadian Dance Unit
Winner Elisa Valle Stacey Tookey Performing Dance Arts
Winner Emmy Want Travis Wall Canadian Dance Company

StandOut in Hip-Hop

Placement Dancer Studio
Winner Lauren Boggs Performing Dance Arts
Winner Ashley Borg Canadian Dance Company
Winner Evelyn Caracciolo Joanne Chapman School of Dance
Winner Sophia Carbone Art & Soul Dance Company
Winner Michela Casciato Performing Dance Arts
Winner Celeste Chiappetta Canadian Dance Unit
Winner Taylor Collis Burlington Studio Dance
Winner Sierra Dalbello Sandra Amodeo Dance Studio
Winner Alyssa Daniel Performing Dance Arts
Winner Autumn Daye-Fraser Bojangles Dance Arts
Winner Cassidy Grossi Performing Dance Arts
Winner Kiairah Hammond Dynamic Dance Force Inc.
Winner Tamia Heron-Villaroel Dance Inc.
Winner Madeline Kinnear Canadian Dance Unit
Winner Angel Kirton Kali Andrews Dance Company
Winner Noa Levkov Elite Danceworx
Winner Kallysta Mantis Dance Inc.
Winner Stefania Martelli The NINE Dance Academy
Winner Liam Melady Elite Danceworx
Winner Victoria Paggiossi Art & Soul Dance Company
Winner Liesl Paulino Canadian Dance Company
Winner Leeloo Pelletier Canadian Dance Company
Winner Lily Peppas Bojangles Dance Arts
Winner Mya Poland Performing Dance Arts
Winner Ealish Power Art & Soul Dance Company
Winner Kyla Roberts The NINE Dance Academy
Winner Noah Rocha Dynamic Dance Force Inc.
Winner Heidee Schreiber Canadian Dance Company
Winner Jenna Shortt Dance Expressions de Danse
Winner Madison Spizzirri Performing Dance Arts
Winner Keayra Stevens [N/A]
Winner Giuliana Ventresca-Clarino Canadian Dance Unit
Winner Kayla Victor One Dance Company
Winner Hailey Vocaturo Happiness is...Dancing