Tulsa Results

Tulsa Info

Studio Pick

Studio Routine
Elite Dance of Tulsa World
Theatre Arts Animated Frescoes

Best NU Group (Mini)

Studio Routine
Theatre Arts Do You Love Me

Best NU Group (Junior)

Studio Routine
South Tulsa Dance Co. They Choir
Elite Dance of Tulsa 5

Best NU Group (Teen)

Studio Routine
Applause Studios Life With Strings
South Tulsa Dance Co. Reminders and Defeats
Theatre Arts Animated Frescoes
Elite Dance of Tulsa World

nubie • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Material Girl  (Jentry Little)  The Pointe PAC
2nd Queen Bee  (Pierson Aldridge)  The Pointe PAC
3rd Lip Gloss  (Ever Rhea)  Dance Dynamics
4th Mambo  (Gabriella Bonilla)  Amarillo Performing Arts Center

nubie • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Kitten Around Dance Dynamics

mini • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Svanur  (Avery Watson)  Prodigy Dance And Performing Arts Centre
2nd Relax Max  (Ava Lawson)  Rock City Dance Center
3rd Boogie Woogie Bugle Boy  (Madison Green)  Dance Dynamics
4th I'm In Here  (Brooklyn Simpson)  Williams Center Rhythm Factory
5th Viral  (Canaan Blansit)  Tiffany's Performing Arts Studio
6th Vienna  (Faith Stoner)  The Pointe PAC
7th Fly  (Finley Aldridge)  The Pointe PAC
8th Across The Sky  (Skylar Steward)  Owasso Dance Co
8th All Your Glory  (Olivia Nguyen)  The Pointe PAC
8th What About Angels  (Peyton Koepke)  The Pointe PAC
9th Halo  (Ava Longacre)  PC Dance Company
9th All For You  (Rylin Hendrickson)  Grayce DeWitt Dance Studio
9th Black Cat  (Olivia Freebern)  Theatre Arts
10th Saxx  (Olivia Brewer)  The Pointe PAC

mini • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Lantern Elite Dance of Tulsa
2nd I Will Wait The Pointe PAC
3rd Mr. Postman Theatre Arts

mini • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Do You Love Me Theatre Arts
2nd Colours Dance Dynamics

junior • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Second to None  (Brielle McCoy)  South Tulsa Dance Co.
1st Belly of the Beast  (Avery Lau)  South Tulsa Dance Co.
2nd Lost It To Trying  (Cydney Heard)  Dance Branson
3rd Numbers  (Lauren Singleton)  Tiffany's Performing Arts Studio
4th New Soul  (Lawsen Hooker)  Williams Center Rhythm Factory
5th Madness  (Blair Peak)  South Tulsa Dance Co.
6th Odd Sympathy  (Teagan Caughron)  Theatre Arts
6th Feel It Still  (Norah Wilson)  South Tulsa Dance Co.
7th Fool  (Garris Munoz)  South Tulsa Dance Co.
8th All Coming Back  (Whitney Stewart)  Rock City Dance Center
8th Waterfall  (Ella Hendricks)  Prodigy Dance And Performing Arts Centre
9th I'll Think About You  (Aidan Cook)  Prodigy Dance And Performing Arts Centre
10th Hideaway  (Hadley Brown)  Theatre Arts

junior • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Stilhed South Tulsa Dance Co.
2nd Tough Lover Theatre Arts
3rd Smile Theatre Arts

junior • group

Place Routine/Dancer Studio
1st They Choir South Tulsa Dance Co.
2nd Pages South Tulsa Dance Co.
3rd Ego South Tulsa Dance Co.

junior • line

Place Routine/Dancer Studio
1st Dreaming Awake South Tulsa Dance Co.
2nd Rosie The Riveter Theatre Arts
3rd Clap Your Hands Theatre Arts

teen • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Within The Existence of Shatter  (Joziah German)  Prodigy Dance And Performing Arts Centre
2nd Grateful  (Brooke Cox)  Dance Branson
2nd Forgotten  (Mary Jane McConnell)  High Pointe Performing Arts Studio
3rd Slack Jaw  (Reina Gray)  The Pulse Performing Arts Center
4th Slow Decay  (Kamryn Funk)  Kim Massay Dance Productions
4th Underwater Falls  (Claire Linton)  Tiffany's Performing Arts Studio
5th Shed  (Amanda Vilello)  Prodigy Dance And Performing Arts Centre
6th Thinking of You  (Izzy Burton)  Applause Studios
7th Foul To Love  (Peyton Winsett)  Kim Massay Dance Productions
7th Etched  (Shae Smith)  Tiffany's Performing Arts Studio
7th Remembering  (Onye Stevenson)  Prodigy Dance And Performing Arts Centre
8th Let Me Follow  (Lainey Myers)  Prodigy Dance And Performing Arts Centre
8th End Of The World  (LucaBella Delor)  Elite Dance of Tulsa
9th Immunity  (Chantal Le)  South Tulsa Dance Co.
9th Fin  (Dani Davis)  South Tulsa Dance Co.
9th Otherside  (Ana Barros)  Prodigy Dance And Performing Arts Centre
10th Gamzatti  (Piper Tingleaf)  Theatre Arts
10th In Time  (Kendall Schmidt)  Kim Massay Dance Productions
10th Resolve  (Avery Foto)  Prodigy Dance And Performing Arts Centre

teen • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st St.Louis Prodigy Dance And Performing Arts Centre
2nd The Ending Tiffany's Performing Arts Studio
2nd Side by Side South Tulsa Dance Co.
3rd Scream Theatre Arts

teen • group

Place Routine/Dancer Studio
1st Life With Strings Applause Studios
2nd Reminders and Defeats South Tulsa Dance Co.
3rd Animated Frescoes Theatre Arts

teen • line

Place Routine/Dancer Studio
1st World Elite Dance of Tulsa

senior • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Love More  (Zoe Vogel)  Applause Studios
2nd My House  (Breanne Elwell)  Kim Massay Dance Productions
3rd Internal Disconnect  (Ellie Sharpe)  Tiffany's Performing Arts Studio
4th Soliloquy  (Jada German)  Prodigy Dance And Performing Arts Centre
5th I'm Here  (Katelin MacDonald)  Kim Massay Dance Productions
6th Oh My Dear  (Matt Elliott)  Applause Studios
7th Fell For You  (Addison Taron)  Kim Massay Dance Productions
8th Byegone  (Griffin Massey)  Theatre Arts
9th Wanderlust  (Kalli Anderson)  Elite Dance of Tulsa
10th All My Tears  (Randi Tucker)  South Tulsa Dance Co.
10th The Other Woman  (Glenna Schoeler)  Elite Dance of Tulsa

senior • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st StillLife South Tulsa Dance Co.
2nd Brand New Young World Dance Studio

open • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Waving Trough A Window  (Haylee Whitney)  Dance Dynamics

mini / junior • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st Lynn's Theme Premiere Dance Company

mini / junior • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st They Choir South Tulsa Dance Co.

mini / junior • hip-hop

Place Routine/Dancer Studio
1st Outta My Way Theatre Arts

mini / junior • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Cha Cha Heels Elite Dance of Tulsa

mini / junior • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st Stand By Me Theatre Arts

mini / junior • specialty

Place Routine/Dancer Studio
1st Vogue Dance Dynamics

mini / junior • tap

Place Routine/Dancer Studio
1st Clap Your Hands Theatre Arts

teen / senior • ballet

Place Routine/Dancer Studio
1st Animated Frescoes Theatre Arts

teen / senior • contemporary

Place Routine/Dancer Studio
1st Life With Strings Applause Studios

teen / senior • jazz

Place Routine/Dancer Studio
1st Black Betty Theatre Arts

teen / senior • lyrical

Place Routine/Dancer Studio
1st Fool That I Am Theatre Arts

teen / senior • musical theatre

Place Routine/Dancer Studio
1st Singing In The Rain Theatre Arts

teen / senior • specialty

Place Routine/Dancer Studio
1st Say My Name Elite Dance of Tulsa

Mini Female BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Kaitlyn Hammond Kim Massay Dance Productions
Winner Peyton Koepke The Pointe PAC
Winner Brooklyn Simpson Williams Center Rhythm Factory
Winner Faith Stoner The Pointe PAC
Winner Avery Watson Prodigy Dance And Performing Arts Centre
Runner-Up Kylie Anderson Elite Dance of Tulsa
Runner-Up Reese Bradley Williams Center Rhythm Factory
Runner-Up Taylor Brannam Dance Dynamics
Runner-Up Olivia Brewer The Pointe PAC
Runner-Up Natalie Conkling South Tulsa Dance Co.
Runner-Up Reagan Foley South Tulsa Dance Co.
Runner-Up Madison Green Dance Dynamics
Runner-Up Taryn Greer Grayce DeWitt Dance Studio
Runner-Up Emma Hall The Edge Amarillo
Runner-Up Gabriella Hardy Kim Massay Dance Productions
Runner-Up Macie Miller Tiffany's Performing Arts Studio
Runner-Up Bailey Portell The Pointe PAC
Runner-Up Landrie Shackelford Kim Massay Dance Productions
Runner-Up Markayla Watson Williams Center Rhythm Factory

Mini Male BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Canaan Blansit Tiffany's Performing Arts Studio
Runner-Up Zachary Thompson Releve' Performing Arts

Junior Female BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Keagan Capps The Pointe PAC
Winner Cydney Heard Dance Branson
Winner Lawsen Hooker Williams Center Rhythm Factory
Winner Sydney Orr The Pointe PAC
Runner-Up Meya Davis The Pointe PAC
Runner-Up Gianna Garwacki Prodigy Dance And Performing Arts Centre
Runner-Up Ella Hendricks Prodigy Dance And Performing Arts Centre
Runner-Up Kyley Kopepasah Kim Massay Dance Productions
Runner-Up Avery Lau South Tulsa Dance Co.
Runner-Up Brielle McCoy South Tulsa Dance Co.
Runner-Up Macy Orvis Kim Massay Dance Productions
Runner-Up Blair Peak South Tulsa Dance Co.
Runner-Up Lauren Singleton Tiffany's Performing Arts Studio
Runner-Up Hadyn Stephens The Pointe PAC
Runner-Up Whitney Stewart Rock City Dance Center
Runner-Up Norah Wilson South Tulsa Dance Co.

Junior Male BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Garris Munoz South Tulsa Dance Co.
Winner Mitch Stone Tiffany's Performing Arts Studio
Runner-Up Aidan Cook Prodigy Dance And Performing Arts Centre

Teen Female BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Brooke Cox Dance Branson
Winner Avery Foto Prodigy Dance And Performing Arts Centre
Winner Kamryn Funk Kim Massay Dance Productions
Winner Ella Pierce Prodigy Dance And Performing Arts Centre
Winner Onye Stevenson Prodigy Dance And Performing Arts Centre
Runner-Up Haley Bogdon Prodigy Dance And Performing Arts Centre
Runner-Up Harper Burgy Elite Dance of Tulsa
Runner-Up Avery Davis Dance Branson
Runner-Up Dani Davis South Tulsa Dance Co.
Runner-Up Emily Fluker Prodigy Dance And Performing Arts Centre
Runner-Up Olivia Gorgas Theatre Arts
Runner-Up Reina Gray The Pulse Performing Arts Center
Runner-Up Karsyn Kelly Prodigy Dance And Performing Arts Centre
Runner-Up Claire Linton Tiffany's Performing Arts Studio
Runner-Up Paige Matthews Prodigy Dance And Performing Arts Centre
Runner-Up Mary Margaret McClellan Rock City Dance Center
Runner-Up Mary Jane McConnell High Pointe Performing Arts Studio
Runner-Up Kennedy Morrison Prodigy Dance And Performing Arts Centre
Runner-Up Lainey Myers Prodigy Dance And Performing Arts Centre
Runner-Up Kendall Schmidt Kim Massay Dance Productions
Runner-Up Gwennyth Simmerman Prodigy Dance And Performing Arts Centre
Runner-Up Elena Spall KJ Dance
Runner-Up Piper Tingleaf Theatre Arts
Runner-Up Amanda Vilello Prodigy Dance And Performing Arts Centre
Runner-Up Peyton Winsett Kim Massay Dance Productions

Teen Male BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Joziah German Prodigy Dance And Performing Arts Centre
Winner Jonah Tran Studio 5678

Senior Female BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Breanne Elwell Kim Massay Dance Productions
Winner Jada German Prodigy Dance And Performing Arts Centre
Winner Katelin MacDonald Kim Massay Dance Productions
Winner Zoe Vogel Applause Studios
Runner-Up KateLinn Almand DreamCatchers Dance Co
Runner-Up Kalli Anderson Elite Dance of Tulsa
Runner-Up Hayley Burnett South Tulsa Dance Co.
Runner-Up Rylee Evans South Tulsa Dance Co.
Runner-Up Madison Kerley The Pointe PAC
Runner-Up Sloan Logsdon Jody Phillips Dance Company
Runner-Up Kynadee Powell DreamCatchers Dance Co
Runner-Up Ellie Sharpe Tiffany's Performing Arts Studio
Runner-Up Addison Taron Kim Massay Dance Productions
Runner-Up Randi Tucker South Tulsa Dance Co.

Senior Male BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Matt Elliott Applause Studios
Runner-Up Griffin Massey Theatre Arts
Runner-Up Cory Sivils Tiffany's Performing Arts Studio

StandOut in Tap

Placement Dancer Studio
Winner Katie Andrews Theatre Arts
Winner Ava Austin Imagery In Motion Dance
Winner Hadley Brown Theatre Arts
Winner Kallie Bustamante Impulse Dance Company
Winner Sydney Digoy Dance Unlimited
Winner Olivia Dutton The Pointe PAC
Winner Noele Eccellente Dance Unlimited
Winner Skye Epley Cabot Dance Academy
Winner Avery Estes Dance Unlimited
Winner Kate Froehlich Dance Unlimited
Winner Olivia Hoff Dance Unlimited
Winner Emerson Krisher Dance Unlimited
Winner Emma Mariboho South Tulsa Dance Co.
Winner Jocelyn Mata Attitudes Dance Studio
Winner Emma McCarty Dance Unlimited
Winner Ember Reed Dance Unlimited
Winner Molly Rops Dance Unlimited
Winner Tatum Stiles Theatre Arts
Winner Taryn Taylor Applause Studios
Winner Heidi Verplank Dance Unlimited
Winner Bailee Washington South Tulsa Dance Co.
Winner Cate Wolf Tiffany's Performing Arts Studio

StandOut in Jazz

Placement Dancer Studio
Winner Finley Aldridge The Pointe PAC
Winner Marlee Bell The Pointe PAC
Winner Evey Bradley Elite Dance of Tulsa
Winner Maria Brunner South Tulsa Dance Co.
Winner Bryiar Callaway Tiffany's Performing Arts Studio
Winner Teagan Caughron Theatre Arts
Winner Chloe Cavinder Studio 5678
Winner Maicee Cerney Kim Massay Dance Productions
Winner Emily Chen South Tulsa Dance Co.
Winner Paislee Collins PC Dance Company
Winner Audrey Copeland Tiffany's Performing Arts Studio
Winner Sarah Cox Dance Branson
Winner Lauren Cox South Tulsa Dance Co.
Winner Cate Crockett South Tulsa Dance Co.
Winner Brynn Davis Dance Branson
Winner LucaBella Delor Elite Dance of Tulsa
Winner Emily Downie [N/A]
Winner Sawyer Eddins Grayce DeWitt Dance Studio
Winner Emili Elkins [N/A]
Winner Aspen Ertugrul Infinity Dance Academy
Winner Reece Finnestad The Pointe PAC
Winner Clara Gough Theatre Arts
Winner Hayden Hansen Starstruck Academy of Dance
Winner Kathryn Jackson The Pointe PAC
Winner Gracie Joseph The Pointe PAC
Winner Jessica Kassan The Pointe PAC
Winner Leinee Keck Theatre Arts
Winner Kamryn Kelvington South Tulsa Dance Co.
Winner Camryn Kirkland Kim Massay Dance Productions
Winner Rachael Landau Prodigy Dance And Performing Arts Centre
Winner Ava Lawson Rock City Dance Center
Winner Molly Lingerfelt Theatre Arts
Winner Kaylee Marler Point Performing Arts
Winner Allison Martin Elite Dance of Tulsa
Winner Abigayle Massey Point Performing Arts
Winner Macey McFarlane Kim Massay Dance Productions
Winner Kylee Merritt Grayce DeWitt Dance Studio
Winner Kynlee Patnode The Pointe PAC
Winner Lauren Pero That's Dancing! Dance Studio
Winner Kai Ragsdale Elite Dance of Tulsa
Winner Sadie Rittenberry That's Dancing! Dance Studio
Winner Kenedy Smith Tiffany's Performing Arts Studio
Winner Elizabeth Smith PC Dance Company
Winner Ally Stephens The Pointe PAC
Winner Anna Sterkel Kim Massay Dance Productions
Winner Rosario Truoccolo The Pointe PAC
Winner Amari Tudor Tiffany's Performing Arts Studio
Winner Finley Waite Williams Center Rhythm Factory
Winner Nora Wallstein Attitudes Dance Studio
Winner Nikki Watson Theatre Arts
Winner Presleigh Wise South Tulsa Dance Co.
Winner Jordan Wood South Tulsa Dance Co.

StandOut in Ballet

Placement Dancer Studio
Winner Chelsea Abele Theatre Arts
Winner Tabby Baltes Point Performing Arts
Winner Teaghan Barber Imagery In Motion Dance
Winner Ana Barros Prodigy Dance And Performing Arts Centre
Winner Izzy Burton Applause Studios
Winner Aubree Caire Amarillo Performing Arts Center
Winner Sophia Cole South Tulsa Dance Co.
Winner Isabella DesBarres Elite Dance of Tulsa
Winner Brittany Dugas [N/A]
Winner Ryley Emerich The Pointe PAC
Winner Mackenzie Figler Theatre Arts
Winner Madelyn Haremza Infinity Dance Academy
Winner Jayci Hobson [N/A]
Winner Katie Hurley PC Dance Company
Winner Ella Lau Theatre Arts
Winner Hallee Miller Theatre Arts
Winner Kennis Mumford Massay's Dance Star Productions
Winner Blaire Newell Grayce DeWitt Dance Studio
Winner Isabella Remmenga Elite Dance of Tulsa
Winner Calleigh Tucker Theatre Arts
Winner Megan Westbrock That's Dancing! Dance Studio

StandOut in Hip-Hop

Placement Dancer Studio
Winner Grayson Anthony Columbia City Jazz
Winner Lola Augillard N/A
Winner Brooklynn Bortka The Pointe PAC
Winner Olivia Burns PC Dance Company
Winner Lauren Conkling South Tulsa Dance Co.
Winner Kayla Eagan Theatre Arts
Winner Kylie Echard Applause Studios
Winner Sophi Evans South Tulsa Dance Co.
Winner Abigail Ferguson Infinity Dance Academy
Winner Jaleigh'a Frost Amarillo Performing Arts Center
Winner Heaven Givens Point Performing Arts
Winner Mara Goldfarb That's Dancing! Dance Studio
Winner Bailey Henley DreamCatchers Dance Co
Winner Chantal Le South Tulsa Dance Co.
Winner Sydney Massey Theatre Arts
Winner Brooklyn Muller The Legacy Project
Winner Gabi Ponio South Tulsa Dance Co.
Winner Acacia Simmons Point Performing Arts
Winner Annabelle Simonich Kim Massay Dance Productions
Winner Brooklyn Smith South Tulsa Dance Co.
Winner Chloe Taubman That's Dancing! Dance Studio
Winner Jenna Thomas The Pointe PAC
Winner Gillian Thompson Applause Studios
Winner Lakyn Waters Next Step Dance Studio
Winner Summer Wolfe [N/A]
Winner Elizabeth Wright [N/A]

StandOut in Ballroom

Placement Dancer Studio
Winner Tylee Brock DreamCatchers Dance Co
Winner Amari Craven PC Dance Company
Winner Reese Daniels Kim Massay Dance Productions
Winner Brooke Gonzales Amarillo Performing Arts Center
Winner Emerson Holden Kim Massay Dance Productions
Winner Brooklynn Huffer The Pointe PAC
Winner Josie Martin Grayce DeWitt Dance Studio
Winner Evie Pike Studio 5678
Winner Celeste Ruisinger Williams Center Rhythm Factory
Winner Cayden Sadler Kim Massay Dance Productions
Winner Avery Scott Point Performing Arts
Winner Shae Smith Tiffany's Performing Arts Studio
Winner Treasure Wensauer Kim Massay Dance Productions
Winner Avery Whittington Grayce DeWitt Dance Studio
Winner Kenlie Winsett Kim Massay Dance Productions

Die Hard Dancer

Placement Dancer Faculty Studio
Winner Lilly Allen Denise Wall Kim Massay Dance Productions
Winner Caroline Cariker Ray Leeper Elite Dance of Tulsa
Winner Addisyn Determan Anthony Morigerato Dance Unlimited
Winner Jaliyah Graham Mark Meismer Kim Massay Dance Productions
Winner Ella Hurst Stacey Tookey Movement Innovations Dance Studio
Winner Ashley Owens Ashly Costa Dance Unlimited
Winner Marli Scott Tucker Barkley The Pointe PAC
Winner Emberlee Wills Laurie Kanyok Dance Dynamics