Vancouver Results

Vancouver Info

nubie • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Miss Campbell  (Campbell Clark)  MVP Dance Elite
2nd Brooke Davis  (Brooke Davis)  Project Dance

mini • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Hey Daddy  (Skyler Jarman)  Center Stage Dance Academy
2nd Power of Love  (Charlotte Weseman)  Northwest Dance & Acro
3rd Angel On Fire  (Katerina Hanch)  The DanceLAB Studios
4th My Salvation  (Tiana Erakovic)  Project Dance
5th Me Too  (Lily Killam)  Adage Studio
6th Shake It Up  (Emma Breier-Dyck)  Okanagan Dance Studio
7th I Know It's Today  (Kaiya Boudreau)  Adage Studio

junior • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Timeless Strings  (Samantha Eve)  The DanceLAB Studios
2nd Deep Sea  (Rayna Ulrich)  The DanceLAB Studios
3rd Evening Star  (Brea Franklyn)  The DanceLAB Studios
3rd Rise Up  (Sophi Spatzner)  Project Dance
4th Stutter  (Julianna Hanch)  The DanceLAB Studios
5th Daughter  (Olivia Hunt)  [N/A]
6th Your Song  (Chelsea Ozechowski)  Kelowna Dance
7th Touch  (Maya Dombowsky)  Project Dance
8th Crash This Train  (Paige Thomas)  Project Dance
9th Beautiful  (Brittany Behan Millard)  Adage Studio
10th Loud  (Mara Morris)  Adage Studio

junior • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Gabriel's Oboe The DanceLAB Studios

teen • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Written In Stone  (Dylan Ratzlaff )  Lavrova Dance
2nd Cheers Darlin'  (Aimee Brotten)  First Class
3rd As You Are  (Austyn Lamont)  Project Dance
4th When She Came Back  (Nicola Hopley)  Okanagan Dance Studio
4th Black Flies  (Tori Caro)  Danceology
5th Before The Veil  (Brooke Thomas)  Project Dance
6th Wavering  (Ella Teasell)  The DanceLAB Studios
6th Piece Of My Heart  (Kennedy Griffin)  Center Stage Dance Academy
7th And The Boys  (Mya McCalpine)  Center Stage Dance Academy
7th Glacier  (Hudson Arksey)  PULSE dance center
8th Ready For Love  (Kiran Virani)  Allegro Performing Arts Academy
8th Marathon  (Emma Hopley)  Okanagan Dance Studio
9th Second Skin  (Malaena Lee)  PULSE dance center
9th Technicolour Beat  (Haylie Hunt)  [N/A]
10th I Will Not Forget  (Macy Scott)  Revolution Dance Factory

teen • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Saturn First Class
2nd Hometown Glory Center Stage Dance Academy
2nd Seagulls Revolution Dance Factory
3rd Twins Adage Studio

senior • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Some  (Leila Bandringa)  First Class
2nd Nobody's watching  (Nicole Pavia)  Lake Country School of Dance
3rd Always On My Mind  (Chris Efthimiopoulos)  Project Dance
4th On The Nature Of Daylight  (Claire Kincade)  Okanagan Dance Studio
5th Salt  (Myah McCarthy)  The DanceLAB Studios
6th Broken Shadow  (Jessie Shigetomi)  The DanceLAB Studios
7th Elephants  (Aurora Smith)  The Dance Gallery
8th Lighthouse  (Kaya Tousaw)  Adage Studio
9th Luminous  (Lauren Okano)  The Dance Gallery
9th Symphony of Sorrow  (Annabella Nordlund)  Okanagan Dance Studio
9th Gimme Gimme  (Emily Hallam)  DanceForce.
10th Run  (Colleen Zander)  The Dance Gallery

senior • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st Cyborg Accentz Dance Studio LTD

Mini Female BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Ava Burgham Studio West Dance
Winner Kennedi Clements Project Dance
Winner Skyler Jarman Center Stage Dance Academy
Runner-Up Claire Duan Project Dance
Runner-Up Tiana Erakovic Project Dance
Runner-Up Elle Gratton Project Dance
Runner-Up Katerina Hanch The DanceLAB Studios
Runner-Up Abby Lindhout Project Dance
Runner-Up Ava Lund Center Stage Dance Academy
Runner-Up Elora Marsch PULSE dance center
Runner-Up Paige Milton Project Dance
Runner-Up Ava Richardson Harbour Dancentre
Runner-Up Brookelyn Rus Project Dance
Runner-Up Gracyn Shinyei Peggy Peat School of Dance
Runner-Up Charlotte Weseman Northwest Dance & Acro

Junior Female BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Samantha Eve The DanceLAB Studios
Winner Brea Franklyn The DanceLAB Studios
Winner Selina Kong [N/A]
Winner Brianna Lannard-Ghini PULSE dance center
Winner Sophi Spatzner Project Dance
Runner-Up Myrra Ethier Studio West Dance
Runner-Up Avery Graham-Wiseman The Dance Gallery
Runner-Up Julianna Hanch The DanceLAB Studios
Runner-Up Tamara Kiyama Danzmode Productions
Runner-Up Tamara Mitchell Inception
Runner-Up Arta Negahban Tri-City Dance Centre
Runner-Up Emily Nguyen Okanagan Dance Studio
Runner-Up Ava Partalis Danzmode Productions
Runner-Up Ella Perrin Project Dance
Runner-Up Teegan Stoudt Urban Dance Connection - Classical Division
Runner-Up Paige Thomas Project Dance
Runner-Up Rayna Ulrich The DanceLAB Studios
Runner-Up Eden Wedel Project Dance
Runner-Up Naimah Zack [N/A]

Junior Male BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Chase MacKenzie Okanagan Dance Studio
Runner-Up Apollo Scott Project Dance

Teen Female BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Kendall Boston Allegro Performing Arts Academy
Winner Aimee Brotten First Class
Winner Malaena Lee PULSE dance center
Winner Dylan Ratzlaff Lavrova Dance
Runner-Up Hannah Bateman Project Dance
Runner-Up Kelly Blancas Project Dance
Runner-Up Tori Caro Danceology
Runner-Up Kaitlin Cheung Danzmode Productions
Runner-Up Amy Cox The Dance Gallery
Runner-Up McKenna Doblie Dance Vision
Runner-Up Kennedy Griffin Center Stage Dance Academy
Runner-Up Briley Hallam The DanceLAB Studios
Runner-Up Faith Henderson Okanagan Dance Studio
Runner-Up Nicola Hopley Okanagan Dance Studio
Runner-Up Shona Kiyama Danzmode Productions
Runner-Up Austyn Lamont Project Dance
Runner-Up Lily Maarhuis West coast ballet
Runner-Up Mya McCalpine Center Stage Dance Academy
Runner-Up Amy Poole Westlake Dance Center
Runner-Up Ella Teasell The DanceLAB Studios
Runner-Up Brooke Thomas Project Dance
Runner-Up Alyson Vance Tri-City Dance Centre
Runner-Up Kiran Virani [N/A]

Teen Male BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Hayden Rivas Dance Effect
Winner Valin Shinyei Peggy Peat School of Dance
Runner-Up Dane Ashman Kelowna Dance
Runner-Up Riley Schutz Danzmode Productions

Senior Female BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Myah McCarthy The DanceLAB Studios
Winner Alicia Spink Dance In Motion
Runner-Up Alivia Acorn Harbour Dancentre
Runner-Up Molly Allan Affinity Dance
Runner-Up Keanna Cloete-Senner Project Dance
Runner-Up Claire Kincade Okanagan Dance Studio
Runner-Up Tanya Korecki Harbour Dancentre
Runner-Up Raquel Newton [N/A]
Runner-Up Lauren Okano The Dance Gallery
Runner-Up Alaina Orr [N/A]
Runner-Up Nicole Pavia Lake Country School of Dance
Runner-Up Berkeley Ratzlaff Lavrova Dance
Runner-Up Megan Rota [N/A]
Runner-Up Jessie Shigetomi The DanceLAB Studios
Runner-Up Kaya Tousaw Adage Studio
Runner-Up Effie Tutko Allegro Performing Arts Academy

Senior Male BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Chris Efthimiopoulos Project Dance
Runner-Up James Brown Dance Effect
Runner-Up Liam Mackie Project Dance

StandOut in Tap

Placement Dancer Studio
Winner Kennedy Blanchette Dance In Motion
Winner Gillian Duta Adage Studio
Winner Carly Erskine-Shaw CentreStage Dance
Winner Rhiannon Graham-Knapp Kelowna Dance
Winner Savannah Hutton Dance In Motion
Winner Lily Killam Adage Studio
Winner Olivia Maarhuis Project Dance
Winner Brooklyn McMullin Project Dance
Winner Emerson Morgan Okanagan Dance Studio
Winner Kiana Moshaver Okanagan Dance Studio
Winner Grace Smith Project Dance
Winner Alina Starzacher Project Dance
Winner Sarah Van Os Okanagan Dance Studio
Winner Lilyan Wedel Project Dance

StandOut in Jazz

Placement Dancer Studio
Winner Matthew Albert Dance In Motion
Winner Oakley Arksey PULSE dance center
Winner Hudson Arksey PULSE dance center
Winner Kylie Armstrong Project Dance
Winner Carlie Banman Project Dance
Winner Kassidy Beaudry Adage Studio
Winner Elizabeth Bibby Harbour Dancentre
Winner Taya Bjarnason Dance In Motion
Winner Peyton Bley Tri-City Dance Centre
Winner Olivia Bliss Accentz Dance Studio LTD
Winner Sarah Christie Project Dance
Winner Kira Cooper Tri-City Dance Centre
Winner Sierra Cowie Dance Effect
Winner Melina Edwards Dance In Motion
Winner Keoni Elliott Project Dance
Winner Emily Fox [N/A]
Winner Kate Gombar Tri-City Dance Centre
Winner Malia Greif Lake Country School of Dance
Winner Rayn Hinks Project Dance
Winner Yuri Hong The DanceLAB Studios
Winner Ariel Hu Tri-City Dance Centre
Winner Olivia Hunt [N/A]
Winner Haylie Hunt [N/A]
Winner Jenna Iwanson Dance In Motion
Winner Gracie Janes North Shore Academy of Dancing
Winner Alora Killam Adage Studio
Winner Daniel Knapp Inception
Winner Danielle Long Lake Country School of Dance
Winner Erin Lum Danzmode Productions
Winner Hana MacDonald Okanagan Dance Studio
Winner Sydney Mahovlic Project Dance
Winner Chanelle Marchand Tri-City Dance Centre
Winner Jessica Marchand Tri-City Dance Centre
Winner Kate Marlowe Tri-City Dance Centre
Winner Sophie Matheos [N/A]
Winner Sophia McNolty Okanagan Dance Studio
Winner Molly Milton Revolution Dance Factory
Winner Mackenzie Moseley Tri-City Dance Centre
Winner Illya Mulji Tri-City Dance Centre
Winner Melissa Ng Tri-City Dance Centre
Winner Mimi Nordlund Okanagan Dance Studio
Winner Jordyn Nyland Project Dance
Winner Alyssa Oram Encore Dance Academy
Winner Sofia Oram Encore Dance Academy
Winner Bella Oram Encore Dance Academy
Winner Katie Paterson Tri-City Dance Centre
Winner Trinity-Dawn Schiazza Project Dance
Winner Rylee Seabrook Project Dance
Winner Klaire Simek The DanceLAB Studios
Winner Hannah Smith Inception
Winner Rachel Spears Harbour Dancentre
Winner Sierra Steadman Center Stage Dance Academy
Winner Sheena Sutherland [N/A]
Winner Taryn Tejani Tri-City Dance Centre
Winner Evita Teng Vancouver Academy of Dance
Winner Brooke Vandenberg Project Dance
Winner Shayla Wegener Project Dance
Winner Leila Wheeler Project Dance
Winner Sharry Wu Vancouver Academy of Dance
Winner Colleen Zander The Dance Gallery
Winner Kaitlyn Zarin Panorama School of Dance

StandOut in Ballet

Placement Dancer Studio
Winner Jasmine Buck The DanceLAB Studios
Winner Madelaine Craig-Wilson Harbour Dancentre
Winner Lisa Deptuck Inception
Winner Katie Gadsden Project Dance
Winner Melody Hatton DanceForce.
Winner Cassandra Herman Okanagan Dance Studio
Winner Aliyah Kane Tri-City Dance Centre
Winner Julia Lange The DanceLAB Studios
Winner Arianna Lasinski Okanagan Dance Studio
Winner Mikayla Luchinski Tri-City Dance Centre
Winner Amy Lyster The Dance Gallery
Winner Avery McKelvey Okanagan Dance Studio
Winner Sydney Olsen Adage Studio
Winner Maren Turner Urban Dance Connection - Classical Division
Winner Ella Van Horne Inception
Winner Ailia Van Rheenen The DanceLAB Studios

Die Hard Dancer

Placement Dancer Faculty Studio
Winner Jordyn Emshay Anthony Morigerato Okanagan Dance Studio
Winner Macaela Eve Stacey Tookey The DanceLAB Studios
Winner Abigail Goncalves Travis Wall Okanagan Dance Studio
Winner Sarah Hamilton Ray Leeper Project Dance
Winner Relinda Kozol Channing Cooke PULSE dance center
Winner Annika Nicholls Denise Wall Project Dance
Winner Micaela Nyland Chebar Williams Project Dance
Winner Lily Renaud Ivan Koumaev Project Dance

StandOut in Hip-Hop

Placement Dancer Studio
Winner Asiah Almarez Project Dance
Winner Emma Breier-Dyck Okanagan Dance Studio
Winner Kylie Bring Project Dance
Winner Kaitlyn Brooks Project Dance
Winner Lexi Cairney Project Dance
Winner Beta Chan Tri-City Dance Centre
Winner Maya Dombowsky Project Dance
Winner Brianna Godsoe Okanagan Dance Studio
Winner Indra Neumann Dance In Motion
Winner Kaili Parnell Kelowna Dance
Winner Maya Priest Project Dance
Winner Ella Reedman Project Dance