Calgary Results

Calgary Info

mini • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st At the Start  (Alexis DeLucas)  YYC Dance Project
2nd Shadowed  (Sofia Carriere)  YYC Dance Project
3rd Ideas for Strings  (Alexandra Schmidt)  YYC Dance Project
4th Breaking Down  (Emily Armstrong)  YYC Dance Project
5th Walk For Me  (Tristen Toronchuk)  Fox Dance Company
6th Odalisque variation  (Oceana Kamara)  Academie Du Ballet Metropolitan

junior • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st I'm Falling And I Can't Turn Back  (Bella Klassen)  YYC Dance Project
2nd Reverie  (Peyton MacDonald)  YYC Dance Project
3rd I See Fire  (Kylan Wagner)  Leader School of Dance
4th Healing  (Kimberly Newman)  YYC Dance Project
5th Needed Me  (Emily Gutierrez)  YYC Dance Project
6th Mars  (Tatum Tanner)  YYC Dance Project
7th Moonlight Sonata  (Marie Sandoval)  YYC Dance Project
8th Heartbeat  (Megan Keenan)  Absolute Dance Inc
9th Rise UP  (Taylor Walters)  YYC Dance Project
9th Evening Star  (Brea Franklyn)  The DanceLAB Studios
10th The Clock  (Grace Dugdale)  Prestige Dance Academy INC

teen • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Acceptance  (Brianna Del Mundo)  YYC Dance Project
2nd Turkish March  (Luke Stanich)  Danscott
3rd Crops Are Dead  (Charlotte Foldes)  Bobbie's School of Performing Arts
4th Shutter  (Taylor Nunez)  West Coast School of the Arts
4th Twice  (Andrea Tarbay)  YYC Dance Project
5th To Remember  (Autumn Thom)  YYC Dance Project
6th Pneuma  (Jade Marion-Suciu)  YYC Dance Project
7th Improv  (Halle Robinson)  YYC Dance Project
8th Maybe  (Abby Wilson)  Absolute Dance Inc
8th Sea Plains  (Sarah Stephen)  YYC Dance Project
9th Vanishing  (Taryn Miller)  YYC Dance Project
10th Hideaway  (Jessica Gower)  SGSDance
10th Speak, Memory  (Amelia Van't Riet)  YYC Dance Project

teen • duo/trio

Place Routine/Dancer Studio
1st You Make Me Danscott

senior • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Evade  (Shaelene Standing)  YYC Dance Project
2nd The Journey  (Sheena Kapila)  Dance City
3rd She's rich  (Milaina Robinson)  Absolute Dance Inc
4th Clean Slate  (Taylor Yocum)  Dance Arts Academy
5th Elemental  (Bec Gombar)  Tri-City Dance Centre
6th Hand of God  (Danny Jamieson)  SGSDance
6th Bitter Earth  (Shannon Lin)  Dance Theme Ltd.
6th Turmoil  (Sarah Norris)  JD's Fabulous Feet
7th Even With Eyes Closed  (Helayna Szentmiklossy)  YYC Dance Project
8th Blue Lips  (Carly Cooper)  YYC Dance Project
9th Shell  (Elizabeth Szentmiklossy)  YYC Dance Project
10th Change  (Jenna Mierow )  JD's Fabulous feet

open • solo

Place Routine/Dancer Studio
1st Cryptic  (Kieran Macdonald)  Shelley's Dance Company

Mini Female BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Emily Armstrong YYC Dance Project
Winner Sofia Carriere YYC Dance Project
Winner Alexis DeLucas YYC Dance Project
Winner Alexandra Schmidt YYC Dance Project
Runner-Up Ava Arcand Zero Gravity Dance
Runner-Up Keziah Artry Alive Danceworks Ltd.
Runner-Up Keoni Malbog-Tan Dance Unlimited
Runner-Up Ellie Neitsch SGSDance
Runner-Up Gabriella Sandoval YYC Dance Project
Runner-Up Aleyx Sewell Dance Tech
Runner-Up Anna Thomas Alive Danceworks
Runner-Up Tristen Toronchuk Fox Dance Company

Mini Male BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Nathan Coish Dance Unlimited
Runner-Up Dougie Sharabura Springbank Dancers

Junior Female BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Lexine Eusebio YYC Dance Project
Winner Bella Klassen YYC Dance Project
Runner-Up Avah Adams Shelley's Dance Company
Runner-Up Mia Ayobahan Shelley's Dance Company
Runner-Up Ellory Chiasson YYC Dance Project
Runner-Up Harlee Crisp Prestige Dance Academy INC
Runner-Up Grace Dugdale Prestige Dance Academy INC
Runner-Up Emily Gutierrez YYC Dance Project
Runner-Up Megan Keenan Absolute Dance Inc
Runner-Up Rhaine Marquardt Alive Danceworks Ltd.
Runner-Up Mya McBeth YYC Dance Project
Runner-Up Sophia Mendes SGSDance
Runner-Up Eliza Paetz Dance On Edge Inc
Runner-Up Kyla Panek Absolute Dance Inc
Runner-Up Veronica Panteluk [N/A]
Runner-Up Zoe Rendell North Calgary Dance Centre
Runner-Up Keira Robinson Counterpoint Dance Marda Loop
Runner-Up Marie Sandoval YYC Dance Project
Runner-Up Sophie Spurn Alive Danceworks Ltd.
Runner-Up Tatum Tanner YYC Dance Project
Runner-Up Morgan Vanstone SGSDance (Sandra Gray School of Dance)
Runner-Up Mikayla Zarsky Dance Unlimited

Junior Male BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Aiden Bazylinski Penhold School of Dance
Winner Kylan Wagner Leader School of Dance
Runner-Up Joseph McPeak SGSDance
Runner-Up Jaiden Ung Alive Danceworks Ltd.

Teen Female BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Charlotte Foldes Bobbie's School of Performing Arts
Winner Jessica Gower SGS Dance
Winner Jade Marion-Suciu YYC Dance Project
Winner Tate McRae YYC Dance Project
Winner Vanessa Rickards YYC Dance Project
Winner Autumn Thom YYC Dance Project
Winner Amelia Van't Riet YYC Dance Project
Runner-Up Gretta Briceno YYC Dance Project
Runner-Up Kira Cooper Tri-City Dance Centre
Runner-Up Brianna Del Mundo YYC Dance Project
Runner-Up Sage Dillabough Tri-City Dance Centre
Runner-Up Piper Fitzgerald YYC Dance Project
Runner-Up Ella Johnson YYC Dance Project
Runner-Up Maesie Kostynuik YYC Dance Project
Runner-Up Aquinnah Ma SGSDance
Runner-Up Taryn Miller YYC Dance Project
Runner-Up Emma Stephen YYC Dance Project
Runner-Up Andrea Tarbay YYC Dance Project

Teen Male BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Luke Stanich Danscott
Runner-Up Jack Dugdale Prestige Dance Academy INC

Senior Female BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Jamie Johnson Airborne Dance Center
Winner Milaina Robinson Absolute Dance Inc
Winner Shaelene Standing YYC Dance Project
Runner-Up Carly Charters YYC Dance Project
Runner-Up Alexandria Helash Dance Tech
Runner-Up Sheena Kapila Dance City
Runner-Up McKayla Kirkpatrick SGSDance
Runner-Up Shannon Lin Dance Theme Ltd.
Runner-Up Helena Rickards YYC Dance Project
Runner-Up Tessa Sawka The Dance Factory

Senior Male BreakOut Artist

Placement Dancer Studio
Winner Danny Jamieson SGSDance
Winner Kieran Macdonald Shelley's Dance Company

StandOut in Tap

Placement Dancer Studio
Winner Georgi Arnold Sandra Gray Studio
Winner Laine Benard Prestige Dance Academy INC
Winner Carly Cooper YYC Dance Project
Winner Avery Hercun Alive Danceworks Ltd.
Winner M'Kayla Kongnetiman Drewitz Dance Production
Winner Mara Larmand DanceCo Ltd.
Winner Erin Leung Prestige Dance Academy INC
Winner Julia Morgan Fox Dance Company
Winner Abbey Stahl The Dance Factory
Winner Brooklyn Thom YYC Dance Project
Winner Alden Tumoth Bella Dance Academy
Winner Claire Welikoklad Strive Dance Academy
Winner Ayla Wiewel Zero Gravity Dance
Winner Samantha Zonneveld Bella Dance Academy

StandOut in Jazz

Placement Dancer Studio
Winner Lauren Anderson Kootenay Dance Academy
Winner Gracie Arcand Zero Gravity Dance
Winner Payton Audenart Dance Unlimited
Winner Emily Boorman Airborne Dance Centre
Winner Ellie Bradshaw The Dance Factory
Winner Cassidy Chalk [N/A]
Winner Emilia Chamoun Prestige Dance Academy INC
Winner Natalie Chan Tri-City Dance Centre
Winner Nicole Comeau SGSdance
Winner Teaya Crossman Bella Dance Academy
Winner Ally Curtis Bella Dance Academy
Winner Kadence D'Haene YYC Dance Project
Winner Kennedy Dean Sandra Gray
Winner Dannica England Jds Fabulous Feet
Winner Ella Eremita Dance Explosions Inc.
Winner Ryan Garlock Dance Tech
Winner Mira Gitelman Counterpoint Dance Marda Loop
Winner Kate Gombar Tri-City Dance Centre
Winner Sofia Grant [ N/A ]
Winner Chantal Hoffart YYC Dance Project
Winner Greer Hunt Counterpoint Dance Marda Loop
Winner Teagan Insinger YYC Dance Project
Winner Ashley Jackson SGSDance
Winner Anna Janis SGSDance
Winner Sara Joris Zero Gravity Dance
Winner Miara Kalcounis Alive Danceworks Ltd.
Winner Ava Miskic Prestige Dance Academy INC
Winner Sarah Norris JD's Fabulous feet
Winner Taylor Nunez West Coast School of the Arts
Winner Lola O'Regan YYC Dance Project
Winner Sierra Oszust The Dance Factory
Winner Olivia Pedersen Counterpoint Dance Marda Loop
Winner Kira Pederson Dance Explosions Inc.
Winner Meghan Phillips SGSDANCE
Winner Izel Pienaar Strive Dance Academy - Red Deer
Winner Andrew Queen Danscott
Winner Mikayla Rybchuk Dance City
Winner Kira Sabharwal Counterpoint Dance Marda Loop
Winner Serafina Savino Prestige Dance Academy INC
Winner Abbey Schmidt Alive Danceworks Ltd.
Winner Audrey Spurn Alive Danceworks Ltd.
Winner Amber Standing YYC Dance Project
Winner Lauren Tait Zero Gravity Dance
Winner Olivia Vienneau SGSDance
Winner Alana Walker GP Dancer's Academy
Winner Brooklyn Wiggins Strive Dance Academy
Winner Taylor Yocum Dance Arts Academy

StandOut in Ballet

Placement Dancer Studio
Winner Madeline Bourque Alive Danceworks Ltd.
Winner Tayte Bowron Dance Explosions Inc.
Winner Katherine Carr Dance Unlimited
Winner Sophie Clarke GP Dancer's Academy
Winner Olivia Clarke GP Dancer's Academy
Winner Elena Dansereau Prestige Dance Academy INC
Winner Casey Davey Alive Danceworks Ltd.
Winner Faith Dublonko Prestige Dance Academy INC
Winner Sara Durant Counterpoint Dance Marda Loop
Winner Kennedy Dusyk YYC Dance Project
Winner Mikaela Garson Kootenay Dance Academy
Winner Emily Grey Shelley's Dance Company
Winner Natalie Humphreys Counterpoint Dance Marda Loop
Winner Delaney Johnston [N/A]
Winner Rachel Lawrence Fox Dance company
Winner Avery Loro Dance On Edge Inc
Winner Elliana Martell GP Dancer's Academy
Winner Graycen Mawer Counterpoint Dance Marda Loop
Winner Jenna McMurchy YYC Dance Project
Winner Lauren Mendes SGSDance
Winner Camille O'Brien Dance On Edge Inc
Winner Farrah Parasynchuk sgsd
Winner Cadence Parker Counterpoint Dance Marda Loop
Winner Alexis Richard Counterpoint Dance Marda Loop
Winner Grace Shipley Counterpoint Dance Marda Loop
Winner Helayna Szentmiklossy YYC Dance Project
Winner Elizabeth Szentmiklossy YYC Dance Project
Winner Kate Taillon Alive Danceworks Ltd.
Winner Jassalyn Tait GP Dancer's Academy

Die Hard Dancer

Placement Dancer Faculty Studio
Winner Cooper Coish Channing Cooke Dance Unlimited
Winner Albert Csuka Ivan Koumaev Revolution Dance Studios
Winner Hannah Flanagan Mark Meismer Fox Dance Company
Winner Nyah Martens Ray Leeper Absolute Dance Inc
Winner Kimberly Newman Anthony Morigerato YYC Dance Project
Winner Sarah Stephen Stacey Tookey YYC Dance Project
Winner Evan Tysowski Chebar Williams YYC Dance Project
Winner Kami Wadlow Dana Foglia Zero Gravity Dance
Winner Teresa Weger Denise Wall [N/A]

StandOut in Hip-Hop

Placement Dancer Studio
Winner Emily Carter SGSD
Winner Halle Ferdinand Zero Gravity Dance
Winner Brea Franklyn The DanceLAB Studios
Winner Megan Grey Shelley's Dance Company
Winner Sadie Macalolooy Zero Gravity Dance
Winner Keili Masicotte YYC Dance Project
Winner Maya McCaffery Sandra Gray School of Dance
Winner Jenna Mierow JD's Fabulous feet
Winner Brianna Newman The Dance Factory
Winner Scarlett Peebles GP Dancer's Academy
Winner Mika Prins Strive Dance Academy
Winner Ivy Ragrag Prestige Dance Academy INC
Winner Kenzie Ryan Zero Gravity Dance
Winner Tori Wakaluk Turning Pointe Dance Studio